Προς το περιεχόμενο

Κάρτα ανεργίας σε φοιτητή


Razor7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια.. εγω δεν ειμαι προστατευομενο μελος της οικογενειας.. δλδ κανω δικη μου φορολογικη δηλωση μενω μονος και δουλευω 6 χρονια χωρις να εχω βγει ταμειο ποτε! τωρα πρεπει να φυγω απο την πολη μου και πρεπει να παω σε άλλη πολη..

και χανω και τη δουλεια μου.. απλα θελω να ξερω αν μπορω να βγω ταμειο ανεργιας καποιους μηνες μεχρι να βρω μια δουλεια για να μπορεσω ν'ανταπεξελθω με τα έξοδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 159
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αναφερομαι σε αυτους φοιτητες που δουλεουν για να σπουδασουν και οχι για να εχουν φραγκα για ξενικτια τους βγαζω το καπελο, εγω μιλαω για ατομα που ειναι φοιτητες δεν δουλευουν και μπαινουν με τσατσια στα προγραμματα αποκτησεις εμπειριας.

 

Αυτοί ναι, έχουν κάρτα ανεργίας παράνομα.

 

Ρε παιδια.. εγω δεν ειμαι προστατευομενο μελος της οικογενειας.. δλδ κανω δικη μου φορολογικη δηλωση μενω μονος και δουλευω 6 χρονια χωρις να εχω βγει ταμειο ποτε! τωρα πρεπει να φυγω απο την πολη μου και πρεπει να παω σε άλλη πολη..

και χανω και τη δουλεια μου.. απλα θελω να ξερω αν μπορω να βγω ταμειο ανεργιας καποιους μηνες μεχρι να βρω μια δουλεια για να μπορεσω ν'ανταπεξελθω με τα έξοδα..

 

Σου είπα την δική μου εμπειρία. Η επόμενη κίνηση είναι να ρωτήσεις και στην πηγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι, έχω διαβάσει τις 4 από τις πέντε σελίδες του τόπικ..... αλλά κα εγώ θα κάνω την ιδια ερώτηση....

 

Δούλευα για δύο χρόνια  το 2010-12 στον ΟΤΕ σαν φοιτητής....είμαι ακόμη φοιτητής..... θέλω να πάρω κάρτα ανεργίας....

1ον) Είδα ότι στον ΟΑΕΔ έχουν αναρτημένο αυτό http:// http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=605&Itemid=556&lang=el#A0  / α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας

 

Άρα τυπικά εγώ είμαι σε αυτήν την κατάσταση. Άρα μπορώ να βγάλω κάρτα ανεργίας έτσι?

 

2ον)Είμαι προστατευόμενο μέλος, οπότε δεν έχω δικό μου εκκαθαριστικό, πάω την δήλωση ότι δεν κάνω φορολογική δήλωση από την Εφορία, ή το εκκαθαριστικό των γονιών μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το προηγούμενο post καθώς και την εμπειρία μου που προανέφερα, μπορείς να βγάλεις κάρτα.
Αναρωτιέμαι βέβαια αν και με τι τρόπο ελέγχεται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαίνεται να προβλέπονται τέτοιες λεπτομέρειες από τα μέχρι τώρα στοιχεία οπότε μπορείς να πας να γραφτείς και όταν πας να το ρωτήσεις και να ενημερώσεις και το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σήμερα πήγα και έβγαλα κάρτα ανεργίας, ώντας φοιτητής!

 

ΜΟΝΟ κάρτα ανεργίας....όχι επίδωμα!!!!

 

Λοιπόν, μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας σίγουρα αν είσαι φοιτητής, ΜΟΝΟ αν έχεις έστω και ένα ένσημο, όσο είσαι φοιτητής.... συγκεκριμένα εγώ είχα από το 10-12 ένσημα και έβγαλα τώρα κάρτα ανεργίας. Οπότε, ΔΕΝ μετράει το ΠΟΤΕ είχες τα ένσημα, αλλά το να ΕΧΕΙΣ ένσημα στην διάρκεια της φοίτησής σου!

 

Σε άλλη περίπτωση σαν φοιτητής, αν δεν έχεις ένσημα ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις κάρτα ανεργίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, όσο είσαι φοιτητής δεν μπορείς να θεωρηθείς άνεργος μιας και είσαι σε κατάσταση κατάρτησης. Αν έχεις δουλέψει, απλώς μπαίνεις σε ένα διαφορετικό καθεστώς μαις και δείχνεις ικανός να κάνεις και τα δύο ταυτόχρονα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρώτησα χθές στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι χρειάζομαι 50 ένσημα, ίσως ισχύει αυτό για το 1 ένσημο. Έστω οτι είμαι φοιτητής και αναζητώ εργασία, θέλω την κάρτα για να μπώ σε κάποιο πρόγραμμα voucher και δεν μ'ενδιαφέρει το επίδομα. Αρκεί ν'αγοράσω ένα ένσημο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Θα ξαναζωντανέψω αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρει πολλούς (μεταξύ αυτών και εμένα).

 

Το λινκ από την σελίδα του ΟΑΕΔ, που έχει δοθεί και πιο πάνω αλλά είναι σπασμένο, είναι αυτό:
http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=516:2011-12-15-20-07-29&catid=64:2011-12-15-10-45-14&Itemid=366&lang=el

 

Τι γράφει εκεί μέσα;

τα άτομα που συμμετέχουν σε σπουδές δεν θεωρούνται άνεργοι παρά μόνο εάν είναι «διαθέσιμα για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας».Από τις ανωτέρω διατάξεις του Κανονισμού που αποτελούν ένα δεσμευτικό κοινοτικό νομικό πλαίσιο, σε συνδυασμό με τον ν.1545/1985 που αναφέρει ότι «μαθητές, σπουδαστές ή φοιτητές οποιασδήποτε εκπαιδευτικής βαθμίδας πρέπει να εγγραφούν στα μητρώα (νεοεισερχόμενων ανέργων) μέσα σε 3 μήνες από τη λήψη του τίτλου σπουδών τους» προκύπτει ότι α) η «εκπαίδευση» και η «κατάρτιση» αντιμετωπίζονται από τον κοινοτικό νομοθέτη ως μέσα βελτίωσης της απασχολησιμότητας και όχι ως μέθοδος αναζήτησης εργασίας επομένως οι φοιτητές δεν μπορούν να θεωρηθούν άνεργοι εκτός και εάν απασχολούνται ήδη στην αγορά εργασίας και στη συνέχεια βρεθούν εκτός εργασίας οπότε θεωρούνται «διαθέσιμοι για εργασία» και «σε αναζήτηση εργασίας και β) ο εσωτερικός νομοθέτης τους θεωρεί εμμέσως ως μη άνεργους εφόσον τους εντάσσει στους νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας τρεις μήνες μετά τη λήψη του πτυχίου τους.

 


Σε απλά ελληνικά: Φοιτητής, που πριν μπει στην σχολή του, ή κατά την διάρκεια της φοίτησης σε αυτήν, είχε δουλέψει -με ένσημα-, παίρνει και παραπαίρνει και κάρτα ανεργίας, και επίδομα αν πληρεί τις προυποθέσεις, και τα πάντα όλα, με τις ευλογίες του ΟΑΕΔ, και σύμφωνα με οδηγία απο την Ευρωπαΐκή Ένωση, παρότι ο "εσωτερικός νομοθέτης" (κάποιος υπουργός πριν καμιά 60αρια χρόνια) έχει αντίρρηση επάνω σε αυτό. Αν έχει αντίρρηση και ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ, του το πας εκτυπωμένο, του δίνεις και το λινκ να μπει στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας για την οποία εργάζεται, να το διαβάσει και να δεχτεί την αίτησή σου χωρίς πολλά πολλά. 
 

Προσωπική μου άποψη είναι όσοι βρίσκεστε σε αυτή την κατάσταση, να μην αναφέρετε καν στον ΟΑΕΔ ότι είστε φοιτητές, όχι μόνο για να μην χρειαστεί να μπείτε στο τρυπάκι να μαλώσετε με τους υπαλλήλους και να τους πηγαίνετε να διαβάζουν τα αποσπάσματα από την σελίδα του ΟΑΕΔ, αλλά γιατί πολύ απλά δεν το ζητάει ούτε η αίτηση που συμπληρώνεις κατά την εγγραφή σου στον ΟΑΕΔ, ούτε η υπεύθυνη δήλωση σε περίπτωση που ζητάς επίδομα. Όπως επίσης δεν ζητάει ούτε η αίτηση εγγραφής στην γραμματεία της σχολής, ούτε η αίτηση έκδοσης ακαδημαικής ταυτότητας, να βεβαιώσεις ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ.
Δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς για απόκρυψη στοιχείων όταν δεν σου τα ζητάει, και επίσης δεν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει ότι η Ελλάδα ως μέρος της Ευρωπαΐκής Ένωσης οφείλει να συμμορφώνεται με τις οδηγίες της Ε.Ε., πόσο μάλλον όταν τις γνωρίζουν και τις έχουν ανεβασμένες στο site τους.

 

Όσοι ήδη βρίσκονταν στην αγορά εργασίας πριν την εισαγωγή τους σε σχολή, έχουν ήδη πληρώσει το επίδομα ανεργίας που πιθανώς θα πάρουν, στην περίφημη εισφορά αλληλεγγύης που τους κρατάνε κάθε μήνα από τον μισθό. Για όσους είναι της άποψης "Μαζί τα φάγαμε".

 

Τα παραπάνω, προφανώς και αφορούν φοιτητές είτε μεγαλύτερης ηλικίας, ή φοιτητές που εργάζονται προς τιμήν τους από πολύ μικρή ηλικία. Οι υπόλοιποι, υπομονή παιδιά, θα μπείτε και εσείς στον ΟΑΕΔ όταν αποφοιτήσετε, το μόνο εύκολο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξαναζωντανέψω αυτό το θέμα γιατί ενδιαφέρει πολλούς (μεταξύ αυτών και εμένα).

 

Το λινκ από την σελίδα του ΟΑΕΔ, που έχει δοθεί και πιο πάνω αλλά είναι σπασμένο, είναι αυτό:

http://www.oaed.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=516:2011-12-15-20-07-29&catid=64:2011-12-15-10-45-14&Itemid=366&lang=el

 

Τι γράφει εκεί μέσα;

 

Σε απλά ελληνικά: Φοιτητής, που πριν μπει στην σχολή του, ή κατά την διάρκεια της φοίτησης σε αυτήν, είχε δουλέψει -με ένσημα-, παίρνει και παραπαίρνει και κάρτα ανεργίας, και επίδομα αν πληρεί τις προυποθέσεις, και τα πάντα όλα, με τις ευλογίες του ΟΑΕΔ, και σύμφωνα με οδηγία απο την Ευρωπαΐκή Ένωση, παρότι ο "εσωτερικός νομοθέτης" (κάποιος υπουργός πριν καμιά 60αρια χρόνια) έχει αντίρρηση επάνω σε αυτό. Αν έχει αντίρρηση και ο υπάλληλος του ΟΑΕΔ, του το πας εκτυπωμένο, του δίνεις και το λινκ να μπει στην ιστοσελίδα της υπηρεσίας για την οποία εργάζεται, να το διαβάσει και να δεχτεί την αίτησή σου χωρίς πολλά πολλά.

 

Προσωπική μου άποψη είναι όσοι βρίσκεστε σε αυτή την κατάσταση, να μην αναφέρετε καν στον ΟΑΕΔ ότι είστε φοιτητές, όχι μόνο για να μην χρειαστεί να μπείτε στο τρυπάκι να μαλώσετε με τους υπαλλήλους και να τους πηγαίνετε να διαβάζουν τα αποσπάσματα από την σελίδα του ΟΑΕΔ, αλλά γιατί πολύ απλά δεν το ζητάει ούτε η αίτηση που συμπληρώνεις κατά την εγγραφή σου στον ΟΑΕΔ, ούτε η υπεύθυνη δήλωση σε περίπτωση που ζητάς επίδομα. Όπως επίσης δεν ζητάει ούτε η αίτηση εγγραφής στην γραμματεία της σχολής, ούτε η αίτηση έκδοσης ακαδημαικής ταυτότητας, να βεβαιώσεις ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος στον ΟΑΕΔ.

Δεν μπορεί να σε κατηγορήσει κανείς για απόκρυψη στοιχείων όταν δεν σου τα ζητάει, και επίσης δεν μπορεί κανένας να αμφισβητήσει ότι η Ελλάδα ως μέρος της Ευρωπαΐκής Ένωσης οφείλει να συμμορφώνεται με τις οδηγίες της Ε.Ε., πόσο μάλλον όταν τις γνωρίζουν και τις έχουν ανεβασμένες στο site τους.

 

Όσοι ήδη βρίσκονταν στην αγορά εργασίας πριν την εισαγωγή τους σε σχολή, έχουν ήδη πληρώσει το επίδομα ανεργίας που πιθανώς θα πάρουν, στην περίφημη εισφορά αλληλεγγύης που τους κρατάνε κάθε μήνα από τον μισθό. Για όσους είναι της άποψης "Μαζί τα φάγαμε".

 

Τα παραπάνω, προφανώς και αφορούν φοιτητές είτε μεγαλύτερης ηλικίας, ή φοιτητές που εργάζονται προς τιμήν τους από πολύ μικρή ηλικία. Οι υπόλοιποι, υπομονή παιδιά, θα μπείτε και εσείς στον ΟΑΕΔ όταν αποφοιτήσετε, το μόνο εύκολο ;)

φιλε μου καταθετεις το Ε1 ειτε δικο σου ειτε τον γονιων σου που φαίνεται αν εισαι φοιτητης η οχι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτησα χθές στον ΟΑΕΔ και μου είπαν οτι χρειάζομαι 50 ένσημα, ίσως ισχύει αυτό για το 1 ένσημο. Έστω οτι είμαι φοιτητής και αναζητώ εργασία, θέλω την κάρτα για να μπώ σε κάποιο πρόγραμμα voucher και δεν μ'ενδιαφέρει το επίδομα. Αρκεί ν'αγοράσω ένα ένσημο?

 

Νομίζω ότι για να συμμετάσχεις σε πρόγραμμα voucher ούτως ή άλλως πρέπει να μην έχεις φοιτητική ιδιότητα, ήτοι να μην είσαι φοιτητής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...