Προς το περιεχόμενο

Hama Μετρητής καταναλωσης ενέργειας - 10€ [ΤΕΛΟΣ]


runner69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Gnarkill καλα θυμομουν! Αυτος που εχω παρει ειναι μεσα ιδιος με τον HQ που δινεις.

 

 

 

 

HQ

 

EL-EPM.jpg

 

 

 

myt0q3andj5okvwcg2zy.jpg

 

 

 

Του "Αμαζον" (energenie)

 

429843_CO1.jpg

 

 

 

scaled.php?server=834&filename=s6303612.jpg&res=landing

 

Πηγη, το αγαπημενο εδω και πολλα χρονια spcr http://www.silentpcr...t=56287&start=0

 

 

 

 

Ο δευτερος βεβαια (energenie) εχει μεγαλυτερη οθονη απο τον HQ, κατα τα αλλα ειναι ολόιδιοι και software-ικα και hardware-ικα  (με μονη διαφορα εκει στην γεφυρα των 230V υπερ του energenie) οπως μπορουμε να δουμε απο τις δυο φωτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 108
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε καλύτερα να προτιμήσω αυτόν από το e-shop γιατί ούτως ή άλλως δεν έχω σκοπό να αγοράσω κάτι άλλο άμεσα από το amazon για να μου βγουν δωρεάν τα μεταφορικά.Ευχαριστώ για την βοήθεια matrixxx και τον runner69 για το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnarkill καλα θυμομουν! Αυτος που εχω παρει ειναι μεσα ιδιος με τον HQ που δινεις.

 

 

 

 

HQ

 

EL-EPM.jpg

 

 

 

myt0q3andj5okvwcg2zy.jpg

 

 

 

Του "Αμαζον" (energenie)

 

429843_CO1.jpg

 

 

 

scaled.php?server=834&filename=s6303612.jpg&res=landing

 

Πηγη, το αγαπημενο εδω και πολλα χρονια spcr http://www.silentpcr...t=56287&start=0

 

 

 

 

Ο δευτερος βεβαια (energenie) εχει μεγαλυτερη οθονη απο τον HQ, κατα τα αλλα ειναι ολόιδιοι και software-ικα και hardware-ικα  (με μονη διαφορα εκει στην γεφυρα των 230V υπερ του energenie) οπως μπορουμε να δουμε απο τις δυο φωτο. 

 

δεν είναι ολόιδιοι, το ένα έχει μετασχηματιστή ρεύματος το άλλο shunt. Τι εννοείς ως γέφυρα γιατί δεν βλέπω κάποια γέφυρα στην φωτογραφία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

δεν είναι ολόιδιοι, το ένα έχει μετασχηματιστή ρεύματος το άλλο shunt. Τι εννοείς ως γέφυρα γιατί δεν βλέπω κάποια γέφυρα στην φωτογραφία

Για το ιδιο μιλαμε... :rolleyes: Ειπαμε μια διαφορα εχει.

 

Μην ψαχνεις για γεφυρα ανορθωσης στην φωτο, για γεφυρωμα (γεφυρα) μιλησα. Δεν υπαρχουν αλλου στην πλακετα 230v αλλωστε... ;)

 

Υπερεχει ο energenie γιατι παρεχει επιπλεον γαλβανικη απομονωση κατι που δεν κανει ο HQ. ;)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γέφυρα στα κυκλώματα νοείται αυτό, το γεφύρωμα που αναφέρεις είναι απλώς μια αντίσταση μέτρησης ρεύματος ή κοινώς shunt.

Γαλβανική προστασία δεν προσφέρει κανένα αφού και το δυο χρησιμοποιούν πυκνωτή για μείωση της τάσης τροφοδοσίας από τα 230 στα 5V

Αν έχουν διαφορές στην υλοποίηση φαίνεται στην άλλη πλευρά του pcb που βρίσκονται και τα κυκλώματα μετρήσεων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κουκουβάγια (OWL) πάντως έμαθα να σβήνω τα φώτα (και τελικά τα άλλαξα με LED). Βλέπω πότε ξεχνάω τον θερμοσίφωνα ανοιχτό και πόσο καταναλώνει το σπίτι μου όταν πάω για ύπνο (και να μου σπάνε τα νεύρα που δεν μπορώ να το κατεβάσω κάτω από 120 watt).

 

Οι συσκευές το thread, κατ εμέ, έχουν περιορισμένη χρήση αφού άπαξ και μέτρησες αυτό είναι και δεν αλλάζει, και πρέπει να το μετακινείς από συσκευή σε συσκευή για να βγάλεις ένα συνολικό συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@nvel : Βρε τι μαθαινει κανεις... :rolleyes: Κοιτα μην γραφει καπου ποτε να γεφυρωσεις δυο σημεια και ψαχνεις 4 διοδακια... :P

 

 

 

Τα κυκλωματα ειναι ιδια με μια, με δυο και με περισσοτερες ματιες, εγραψα οτι υπαρχει μονο μια διαφορα γιατι καποιος μπορει να την εβλεπε και να εξεφραζε αντιρρηση. Δεν υπηρχε λογος να γραψουμε διατριβη για τους ηλεκτρολυτικους που βλεπουμε, για την ανοχη της αντιστασης ή για τα KHz του κρυσταλλου γιατι δεν μιλαμε σε παρεα ειδικων εδω μεσα, σκοπος βασικος αφου ειμαστε στις ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ειναι να απλοποιησουμε ο,τι βλεπουμε, σε "ενα ναι ή ενα οχι" για καποιον που ισως δεν γνωριζει τι βλεπει, οχι να αναλυσουμε το κυκλωμα και να μην καταλαβαινει κανεις τι λεμε.

 

Στο θεμα της γαλβανικης απομονωσης εχεις ενα δικιο, πραγματι υπαρχει γαλβανικη ζευξη μεσω του πυκνωτη και της ανορθωσης-εξομαλυνσης για την dc τροφοδοσια των ολοκληρωμενων, δεν υπαρχει ομως στην γραμμη του μετρουμενου μεγεθους αφου το ενα "παιζει" με το μετ/στη, το αλλο "διαβαζοντας" ρευμα πανω στο γεφυρωμα. Βεβαια απο ενα σημειο να υπαρχει το χανεις το "παιχνιδι".

 

Παρατηρωντας τις ομοιοτητες αφενος στην πανω οψη της πλακετας και αφετερου το οτι η οθονη εχει ακριβως τα ιδια μετρουμενα μεγεθη στις ιδιες θεσεις μαλιστα, ειμαστε σχεδον σιγουροι οτι το κυκλωμα ειναι ιδιο χωρις να δουμε την κατω πλευρα και τα ολοκληρωμενα κυκλωματα που υπαρχουν εκει. Η μονη διαφορα που φαινεται να υπαρχει ειναι αυτη που ειπαμε...

 

Με την κουκουβάγια (OWL) πάντως έμαθα να σβήνω τα φώτα (και τελικά τα άλλαξα με LED). Βλέπω πότε ξεχνάω τον θερμοσίφωνα ανοιχτό και πόσο καταναλώνει το σπίτι μου όταν πάω για ύπνο (και να μου σπάνε τα νεύρα που δεν μπορώ να το κατεβάσω κάτω από 120 watt).

 

Οι συσκευές το thread, κατ εμέ, έχουν περιορισμένη χρήση αφού άπαξ και μέτρησες αυτό είναι και δεν αλλάζει, και πρέπει να το μετακινείς από συσκευή σε συσκευή για να βγάλεις ένα συνολικό συμπέρασμα.

 

Σκεψου ομως οτι οπως βλεπεις με την "κουκουβαγια" (το βαζω σε εισαγωγικα μην βρεθει καποιος και μας πει οτι κουκουβαγια ειναι αυτο) οτι ξεχασες αναμμενο τον θερμοσιφωνα οπως λες, ετσι και με ενα τετοιο μηχανακι υπαρχουν παρομοιες χρησεις σε μονιμη συνδεση:

 

 

Προσωπικα το αφησα πανω στο pc (ενω μεχρι τοτε μετρουσα οπου ηθελα να δω ισχυ με αμπερομετρο το ρευμα και υπολογιζα το VA - ειχα την φαινομενη ισχυ - και παλι το οργανο πηγαινε στην θεση του) αφου ριχνοντας μια ματια μπορω να δω οτι δεν εχω ξεχασει καποιον 2ο - 3ο δισκο να τρεχει στο συστημα, οτι δεν ξεχασα την cpu σε αλλη κατασταση αλλα στην undervolted / underclocked, οτι δεν εχω αφησει τον εκτυπωτη σε stand-by κλπ. Μια ματια αντι 5-10. Ακριβως οπως εσυ κοιτας μονο το νουμερακι και δεν πας γυρω γυρω στο σπιτι να δεις αν ξεχασες αναμμενο φως εξω, στον πινακα να δεις οτι εχεις σβησει τον θερμοσιφωνα κλπ)

 

Επισης μπορει να χρειαστει να το αφησεις "πανω" σε συσκευες που δεν εχουν σταθερο "duty cycle" πχ ψυγεια ή καταψυκτες, αφου το ποση ωρα θα δουλευουν εχει να κανει με την θερμοκρασια του χωρου, το ποσα πραγματα εχεις μεσα, το αν χανει καπου αερα ο θαλαμος κλπ αρα μια μετρηση στιγμιαια δεν σου δινει την ετησια ή μηνιαια ή ουτε καν ημερησια καταναλωση του, αλλα την ισχυ του την ωρα που λειτουργει και τιποτα αλλο. ;)

 

Ετσι πηρα σημερα τον 2ο, με την ελπιδα οτι δεν θα χρειαστω συντομα τριτο... :-)

 

(και ο δικος σου να πω οτι με ιντριγκαρισε απο την αρχη και κοιτουσα τους αντικαταστατες του στο αμαζον , ισως με βαλεις σε εξοδα ;) )

 

(ΥΓ οπως δλδ σου φανηκε περιορισμενη η χρηση μιας συσκευης σαν αυτη του θεματος επειδη σου δειχνει το μερος και οχι το ολον, ετσι και η δικη σου σου δειχνει το ολον και οχι το μερικο, κανοντας περιορισμενη και ελλειπη την ενδειξη της. Σκεψου οτι μαλλον καπου θα σου χρειαστει και κατι τετοιο :-) )

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε τι έχει την χρήση του.

Εγώ απλά υπολόγισα τις επιμέρους καταναλώσεις παίζοντας με τους διακόπτες (στο πίνακα).

Έτσι ξέρω τι "καίει" το κάθε τι και βλέπω αν η γυναίκα μου έχει βάλει τη σκούπα στο full χωρίς να υπάρχει αυτό το μαραφέτι σε σειρά με τη σκούπα.

 

Έχε υπόψη σου ότι το OWL έχει καθυστέρηση στην ένδειξη αφού κάνει sampling κάθε μερικά δευτερόλεπτα. Προφανώς για να μην καταναλώνει μπαταρία.

 

Πραγματικά πάντως με έχει κάνει να θέλω να φεύγω από το γραφείο και να γράφει μηδέν (κάτι που δεν βλέπω να είναι εφικτό αφού κάποια πράγματα πρέπει να είναι στην πρίζα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον το OWL... Γνωρίζουμε την εμβέλειά του;

Τα ρολόγια είναι στην πυλωτή και μένω στον 3ο, όχι ακριβώς επάνω από τα ρολόγια, αλλά στο πλάι.

Μετράει και κόστος ρεύματος;

Θέλω κάποιον που να το κάνει, αλλά να έχει και ρύθμιση για νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OWL έχει ένα σκασμό ρυθμίσεις για νυχτερινό, πρωινό κλπ. Τα ονομάζει tariffs. Βάζεις και τιμή σε ευρώ.

 

3 πατώματα πάει άνετα σε εμένα και όχι σε ευθεία. Στη χειρότερη περίπτωση το βάζεις στο πίνακά σου μέσα. (το μανταλάκι)

 

Εγώ το πήρα από Ελλάδα και είχε και ελληνικές οδηγίες χρήσης. Αν το θες για τριφασικό πρέπει να πάρεις 2 έξτρα μανταλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το OWL έχει ένα σκασμό ρυθμίσεις για νυχτερινό, πρωινό κλπ. Τα ονομάζει tariffs. Βάζεις και τιμή σε ευρώ.

 

3 πατώματα πάει άνετα σε εμένα και όχι σε ευθεία. Στη χειρότερη περίπτωση το βάζεις στο πίνακά σου μέσα. (το μανταλάκι)

 

Εγώ το πήρα από Ελλάδα και είχε και ελληνικές οδηγίες χρήσης. Αν το θες για τριφασικό πρέπει να πάρεις 2 έξτρα μανταλάκια.

Σε ευχαριστώ... από που το πήρες και πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=17155&cat=651&page=1

 

Αυτό χρησιμοποιώ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Το θεωρώ κλάσης ανώτερο από το Hama.

 

 

Σχετικά με την προσφορά του e-shop στα 10 ευρώ, η τιμή είναι πολύ καλή για Ελλάδα και δε νομίζω να υπάρχει καλύτερη για επώνυμο Power Meter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ειναι οσο καλυτερο θελει. Για τα 10 ευρω το Hama ειναι σαφως καλυτερη επιλογη που απλως θελει να κανει πεντε δκιμες στο σπιτι του.

Εγω τσιμπησα ενα για να δω κυριως καποιες τηλεορασεις ποσο τραβανε και να βαλω στις 2 θεσεις που παιζουν ολη μερα τις ποιο οικονομικες.

Επισης για δοκιμες με τον υπολογιστη σε overclock Κλπ ,αλλα και να δω τι διαφορα εχουν οι Led λαμπιτσες με της οικονομιας + με τις απλες.

Με αλλα λογια θα παιζω τις πρωτες 2 μερες και μετα κατα πασα πιθανοτητα θα το χρησιμοποιω μια φορα το διμηνο...

Τα δεκα ευρω ειναι οκ για αυτη τη δουλεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλο φαινεται το μηχανακι στην ακριβεια των μετρησεων του, στις λιγες ωρες που το δουλεψα ομως, παρατηρησα δυο προβληματα.

 

Μετα απο 4-5 ωρες συνεχων δοκιμων, αλλαζοντας (μικρα) φορτια πανω του, καποια στιγμη κολησε! Εβαλα μια συσκευη και εδειχνε μηδεν W , ολες οι μετρησεις με το data αλλαζαν αλλα ηταν κολημενες, νουμερα δλδ που δεν αλλαζαν παντου ασχετως αν εβαζες πανω κατι η οχι. Μαλιστα στις οδηγιες αναφερει οτι αν κολησει πρεπει να πατησεις το reset (αρα μαλλον το συνηθιζει). :-(

 

Το βραδυ το εβγαλα απο την πριζα, αλλα το πρωι που το εβαλα και παλι, ειχε χασει ολες τις μετρησεις του, ενω επρεπε λογικα να τις κρατα στην μνημη και μονο οταν πατησουμε reset να τις μηδενιζει.

 

Τo πρωτο που μου εκανε εντυπωση, ηταν οτι μολις εβγαλα την προστατευτικη ζελατινα απο την οθονη του παρατηρησα γρατζουνιες στο πανω μερος (κατω απο την ζελατινα - βαζω φωτο). Βεβαια το μηχανακι ηταν σφραγισμενο στο blister αρα δεν ριχνω ευθυνη στο eshop γι αυτο, αλλα στον "κατασκευαστη" (hama).

 

Τελος να πω οτι τον συντελεστη ισχυος μπορεις να τον βλεπεις μονο ταυτοχρονα με το ρευμα (θα ηταν καλο αν μπορουσες να τον δεις μαζι με την ισχυ (w) )

 

 

 

 

nvcv4n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποστ του από πάνω...

 

 

Για αυτούς ακριβώς τους λόγους πήρα το PM300 που προανέφερα, γιατί θέλω να μετράω κατανάλωση συσκευών σε συγκεκριμένη χρονική βάση και αξιόπιστα και όχι απλά τη στιγμιαία ισχύ για 10 seconds.

Επεξ/σία από plpapadopoulos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...