Προς το περιεχόμενο

Apple: 10 εκατομμύρια πωλήσεις για τα iPhone 6 και iPhone 6 Plus σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα νέα iPhone 6 και iPhone 6 Plus «κυκλοφορούν» ήδη από την Παρασκευή στις πρώτες χώρες, με την Apple να προχωράει πριν λίγο σε μια νέα ανακοίνωση σχετικά με το ρυθμό πωλήσεων ύστερα από το ρεκόρ προπαραγγελιών που σημείωσε η εταιρεία για τα συγκεκριμένα μοντέλα.Σε νέα δήλωση του, ο διευθύνων σύμβουλος της Apple, Tim Cook, αναφέρει ότι οι πωλήσεις των δύο νέων iPhone μέσα σε 3 ημέρες ξεπέρασαν τις προσδοκίες της εταιρείας, σημειώνοντας πωλήσεις ύψους 10 εκατομμυρίων τεμαχίων. Ο αριθμός αυτός είναι μεγαλύτερος κατά 1 εκατομμύριο από τις συνδυασμένες πωλήσεις των iPhone 5c και iPhone 5s την περσινή χρονιά με τη σημαντική διαφορά ότι οι νέες συσκευές δεν έχουν ακόμα κυκλοφορήσει στην Κίνα.

 

Μάλιστα στη δήλωση του, ο Cook προσθέτει ότι «αν και η ομάδα μας διαχειρίστηκε τη διαδικασία κατασκευής καλύτερα από κάθε άλλη φορά, εντούτοις θα μπορούσαμε να έχουμε πουλήσει περισσότερα iPhone αν είχαμε μεγαλύτερη διαθεσιμότητα και γι' αυτό δουλεύουμε σκληρά να ολοκληρώσουμε τις παραγγελίες όσο το δυνατόν γρηγορότερα».

 

Τα προβλήματα διαθεσιμότητας επηρεάζουν περισσότερο το iPhone 6 Plus με οθόνη 5.5 ιντσών με μεγαλύτερες καθυστερήσεις παράδοσης από το iPhone 6 ενώ η όλη κατάσταση κάνει σαφές ότι το κοινό περίμενε για αρκετό καιρό iPhone με μεγάλη οθόνη, μια αίσθηση που εισπράξαμε και εμείς κατά την αποστολή μας στο λανσάρισμα των νέων μοντέλων στην Αγγλία.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

Στη χώρα μας τα δύο iPhone αναμένονται κατά πάσα πιθανότητα στις 24 Οκτωβρίου με τιμή διάθεσης τα €749 για το iPhone 6 16GB και €849 για το iPhone 6 Plus 16 GB. Δείτε τις πρώτες μας εντυπώσεις από τις δύο συσκευές στους παρακάτω συνδέσμου.

 

Link.png Site: Πρώτη Επαφή με iPhone 6 (video) | iPhone 6 Plus (video)

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

καθομουν εχτες στο μπαλκονι, και ακουγα καποιους γειτονες να συζητανε για το Iphone6 και την αγορα του

κατι μου λεει πως θα γινει το πιο πετυχημενο μοντελο της σειρας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται αδιανόητο με τα ίδια λεφτά που θα έδινες για το surface 3 i5 να παίρνεις ένα κινητό που και τεχνολογικά είναι πολυ κατώτερο. Άλλο το ένα άλλο το άλλο θα μου πείτε. Εμένα ομως πάλι μου φαίνεται αδιανόητο.

Θέλω να πω δηλαδή ότι θα προτιμούσα να δώσω αυτά τα λεφτά για ενα surface που είναι απείρως πιο χρησιμο και να δώσω πολύ λιγότερα για ένα κινητό.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έχω χάσει με το τι ακριβώς ζητάνε οι παίδες της apple. Ιδανική οθόνη 3,5 ίντσες ( γκουχου γκουχου ), ιδανική οθόνη 4 ίντσες ( γκουχου γκουχου ) ή βατραχοπέδιλο 4,5 & 5,5 ( 5,5???? μα καλά υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν Note )?

 

Τι να τις κάνεις τις 10 εκατομμύρια πωλήσεις στις πρώτες μέρες; Ο χρόνος θα δείξει αν θα πιάσει ή όχι η συσκευή...

πάμε άλλη μια φορά

η Apple πουλάει το ios μέσο του iPhone δεν υπάρχει άλλη συσκευή στο εμπόριο είναι μονόδρομος για το ios

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς τα iphone πουλιούνται με τεράστιο περιθώριο κέρδους.

Τα iphones πουλάνε σε μεγάλες τιμές γιατί δυστυχώς δεν υπάρχει ανταγωνισμός με τόσο ποιοτικά προιόντα. Θες το ποιοτικότερο smartphone? Μονόδρομος το iphone... Η έλλειψη ανταγωνισμού σε αυτή την κατηγορία προκαλεί στρεβλώσεις. Όλα τα άλλα να χαμε να λέγαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο ειναι να κανει μεγαλες πωλησεις αφου χωρις να ρισκαρει η ιδια ειδε τις πετυχημενες πωλησεις αλλων εταιριων που ρισκαραν να μεγαλωσουν τα κινητα και πετυχαν.οποτε τωρα εκ του ασφαλους κανει καθυστερημενα οτι καποιες εταιριες κανουν χρονια τωρα και πρωτοπορουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικότερο μπορεί, αν και θεωρώ ότι υπάρχει περιθώριο συζήτησης και σε αυτό το θέμα. Προσωπικά πιστεύω ότι ο καθένας μπορεί και πρέπει να μιλάει για την τσέπη του. Αν μου περισσεύουν και θέλω και μπορώ να πάρω το πιο ποιοτικό τότε ναι, iphone 6, περι ορέξεως κλπ. Πάντως θεωρώ ότι κινητά σαν το nexus 5 ή το One Plus One δεν έχουν στις μέρες μας τίποτα να ζηλέψουν. Δεν θα πω ότι ειναι καλύτερα, αυτό πλέον ειναι θέμα γούστου, είναι όμως σίγουρα πολύ πιο οικονομικά και κάνουν πλέον τα ίδια πράματα και μάλιστα σχεδόν με τον ίδιο τρόπο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς διάθεση να τρολλάρω πείτε μου πως δικαιολογούν τη χαοτική διαφορά στη τιμή σε έναν λογικό άνθρωπο (όχι fanboy).

Branding :P αυτό όλο κι΄ολο...Εαν η Apple στόχευε σε πελάτες με λογική τότε δεν θα είχε πουλήσει ποτέ κανένα κηνιτό σε αυτές τις τιμές.προφανός στοχεύει σε αυτούς που θέλουν να πουλήσουν μουρη να το πω απλά.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Branding :P αυτό όλο κι΄ολο...Εαν η Apple στόχευε σε πελάτες με λογική τότε δεν θα είχε πουλήσει ποτέ κανένα κηνιτό σε αυτές τις τιμές.προφανός στοχεύει σε αυτούς που θέλουν να πουλήσουν μουρη να το πω απλά.

 

Αυτός που θα επιλέξει ένα oppo, δεν μπορεί να πουλάει μούρη όταν το ακουμπάει στο τραπεζάκι δηλαδή??? Για να μη σου πω πως πιθανον να πουλάει μεγαλύτερη μούρη μιας και θα φαίνεται πιο "ψαγμένος" χρήστης...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που θα επιλέξει ένα oppo, δεν μπορεί να πουλάει μούρη όταν το ακουμπάει στο τραπεζάκι δηλαδή??? Για να μη σου πω πως πιθανον να πουλάει μεγαλύτερη μούρη μιας και θα φαίνεται πιο "ψαγμένος" χρήστης...

 

Στους geeks μπορεί να φαίνεται πιο "ψαγμένος", αλλά στη γκόμενα που μετά βίας γνωρίζει πως να αλλάζει ringtone στο κινητό της, δεν πρόκειται να εντυπωσιαστεί άμα δεν δει το μηλαράκι από πίσω.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...