Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω να αγοράσω διαμέρισμα ....... :-)


antones

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ είδα τυχαία σήμερα κολλημένο σε μια κολόνα ότι πωλείται διαμέρισμα 66 τμ για 19.000  (έλεγε βέβαια ότι χρήζει ανακαίνισης και ήταν προς κυψέλη μεριά...αλλά μιλάμε για καθίζηση τιμών όχι αστεία... και ξέρω άτομο που αγόρασε ένα μικρό διαμερισματάκι στην κυψέλη για 13.000... Τα σπίτια πλέον έχουν τιμές ενός καινούριου αυτοκινήτου....

 

Πέρυσι είχα δει πάλι που έλεγαν πωλείται νομίζω 3άρι ή 4άρι και δώρο μια γκαρσονιέρα....  :-D  (Δε ξέρω αν δέχονταν και κουπόνια από το Πρώτο Θέμα....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες εχουν οντως πεσει και εχουν πεσει πολυ κυριως στα παλια διαμερισματα

Στα καινουργια εχουν πεσει πολυ ελαχιστα εκτος κι αν μιλαμε για μονοκατοικιες οπου κι εκει εχουν πεσει αρκετα

Αν κοιταξεις να παρεις σε παλαια πολυκατοικια διαμερισμα εκτος των αλλων που θα κοιταξεις απο θεματα κατασκευης η ελλειψεων η λειτουργικοτητας μονωσης κτλ κτλ .... Τα βασικοτερα που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι τα εξης

 

1ον - Να εχει καταστατικο και διαχειριστη (μπορει να πληρωνεις κατι σε κοινοχρηστα αλλα δεν εχεις ιδεα τι καλο θα ειναι μακροπροθεσμα)

 

2ον - Να μενουν ιδιοκτητες και οχι νοικαρηδες η αν μενουν νοικαρηδες να μην ειναι ολοι νοικαρηδες (οι νοικαρηδες να μην ξεπερνουν σε ποσοστο το 30-35% στο συνολο) και το ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ να μην ειναι αλλοδαποι !!!!!! Διαφορετικα θα κλαις τα λεφτα σου

 

3ον - Αν αποφασισεις να πας κεντρο οπου εχει πολλους μεταναστες αλλα απιστευτη ευκολια στις μετακινησεις (θελει αντερα αυτο) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

 

Μακρια απο μεσιτες ..... οι εποχες ευνοουν την απευθειας αγορα απο ιδιωτη και απαιτουν πολυ παζαρι (αν σου λεει 100 εσυ θα ξεκινας απο τα 35-40)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καλύτερες τιμές συνέχεια να του θυμίζεις τα μετρητά. Αν σου πει 100 και του πεις πως με 60 το παίρνεις και πληρώνεις μετρητά πολύ πιθανό να δεχτεί. Θα δεχόταν ακόμα ποιο εύκολα αν του έδειχνες τα χρήματα αλλά ποιος κουβαλάει 60κ μαζί του?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρια απο μεσιτες ..... οι εποχες ευνοουν την απευθειας αγορα απο ιδιωτη και απαιτουν πολυ παζαρι (αν σου λεει 100 εσυ θα ξεκινας απο τα 35-40)

Ο μεσίτης έχει χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης με τον πωλητή που μπορεί να διαρκεί και ένα ή δύο χρόνια, ειδικά όταν έχουν αποκλειστική συνεργασία ή του έχει πουλήσει και άλλα ακίνητα. Καλή τύχη, λοιπόν, στο ραντεβού με τον πωλητή, εσείς και τα 35-40 χιλ σας, αφού λυπάστε τα 1500 ευρώ και δεν έχετε καταλάβει ακόμα το ρόλο ενός διαμεσολαβητή σε μια συμφωνία. Ειδικά με το ύφος των σημερινών αγοραστών, η "επιτυχία" είναι δεδομένη.

Σε μία περιπτώση το ίδιο διαμέρισμα, ο ένας μεσίτης μου το πρότεινε με τιμή 18.000 πιό ακριβά από τον πρώτο.

Τα καλά του multiple listing. Κι όμως, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι του χώρου που το υπερασπίζονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεράσματα από την μέχρι τώρα έρευνα:

1. Τα ακίνητα δεν είναι φθηνά και πρέπει να πέσουν πολύ ακόμα οι τιμές. 2.000 έως 2.500 το τετραγωνικό είναι υπερβολικά υψηλή τιμή για διαμερίσματα 2ου ορόφου στη Καλλιθέα, Νέο Κόσμο και Νέα Σμύρνη.

2. Οι μεσίτες είναι αναξιόπιστοι και δυστυχώς είναι πολλές οι περιπτώσεις που προσπαθούν να πουλήσουν με "καπέλο" στη τιμή. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκουν αγοραστή να πληρώσει το "καπέλο" .... ποιός καρπώνεται τη διαφορά; Ο μεσίτης ή τα μοιράζεται με τον ιδιοκτήτη;

3. Η πλειοψηφία των οικοδομών είναι μέτριας και κακής κατασκευής το κόστος των οποίων δεν υπερβαίνει σε καμμία περίπτωση τα 800 - 900 (έτσι με πληροφόρησε φίλος μηχανικός) αλλά ζητάνε 3 φορές το ποσό αυτό κατά τη πώληση.

4. Ένα διαμέρισμα κατασκευής 2007 - 2010 δεν θεωρείται νεόδμητο ....... (δεν το σχολιάζω αυτό).

5. Μην αγοράζετε τίποτα σε αυτές τις τιμές ........ τι θα τα κάνουν;

Σε ένα χρόνο και βλέπουμε ........ :-)


Ο μεσίτης έχει χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης με τον πωλητή που μπορεί να διαρκεί και ένα ή δύο χρόνια, ειδικά όταν έχουν αποκλειστική συνεργασία ή του έχει πουλήσει και άλλα ακίνητα. Καλή τύχη, λοιπόν, στο ραντεβού με τον πωλητή, εσείς και τα 35-40 χιλ σας, αφού λυπάστε τα 1500 ευρώ και δεν έχετε καταλάβει ακόμα το ρόλο ενός διαμεσολαβητή σε μια συμφωνία. Ειδικά με το ύφος των σημερινών αγοραστών, η "επιτυχία" είναι δεδομένη.

Τα καλά του multiple listing. Κι όμως, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι του χώρου που το υπερασπίζονται.

1.500 το τεραγωνικό; ... πού; ..... δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η τιμή ...... αν γνωρίζεις θα ήθελα τη βοήθειά σου .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπεράσματα από την μέχρι τώρα έρευνα:

1. Τα ακίνητα δεν είναι φθηνά και πρέπει να πέσουν πολύ ακόμα οι τιμές. 2.000 έως 2.500 το τετραγωνικό είναι υπερβολικά υψηλή τιμή για διαμερίσματα 2ου ορόφου στη Καλλιθέα, Νέο Κόσμο και Νέα Σμύρνη.

2. Οι μεσίτες είναι αναξιόπιστοι και δυστυχώς είναι πολλές οι περιπτώσεις που προσπαθούν να πουλήσουν με "καπέλο" στη τιμή. Ας υποθέσουμε ότι βρίσκουν αγοραστή να πληρώσει το "καπέλο" .... ποιός καρπώνεται τη διαφορά; Ο μεσίτης ή τα μοιράζεται με τον ιδιοκτήτη;

3. Η πλειοψηφία των οικοδομών είναι μέτριας και κακής κατασκευής το κόστος των οποίων δεν υπερβαίνει σε καμμία περίπτωση τα 800 - 900 (έτσι με πληροφόρησε φίλος μηχανικός) αλλά ζητάνε 3 φορές το ποσό αυτό κατά τη πώληση.

4. Ένα διαμέρισμα κατασκευής 2007 - 2010 δεν θεωρείται νεόδμητο ....... (δεν το σχολιάζω αυτό).

5. Μην αγοράζετε τίποτα σε αυτές τις τιμές ........ τι θα τα κάνουν;

Σε ένα χρόνο και βλέπουμε ........ :-)

1.500 το τεραγωνικό; ... πού; ..... δεν νομίζω ότι υπάρχει αυτή η τιμή ...... αν γνωρίζεις θα ήθελα τη βοήθειά σου .....

1) Στην Καλλιθέα βρίσκεις με 1.000 ευρώ/τμ... σχεδόν καινούριο. Είναι υποβαθμισμένη περιοχή.

2) Είναι, αλλά στην πραγματικότητα "το σύστημα είναι ένοχο".

3) 1.000 με 1.200 είναι και δεν έχει πέσει. 3 φορές πάνω ζητούσαν παλιά στο Τέξας. Τώρα βλέπεις ποιές είναι οι τιμές. Ν. Σμύρνη, Π. Φάληρο (όχι παραλία), Αργυρούπολη, Ηλιούπολη, Άνω Γλυφάδα, βρίσκεις νεόδμητο με 2.000 και κάτω. Γλυφάδα κέντρο, Βούλα κλπ εννοείται κοντά στα 3.000 και ανάλογα τη θέση μπορεί να είναι και παραπάνω. Καλλιθέα, Δάφνη, Ν. Κόσμο βρίσκεις νεόδμητο με 1.200 ευρώ το μέτρο! Προ κρίσης οι τιμές ήταν διπλάσιες.

4) Μέχρι να κλείσει 5ετία και εφόσον δεν έχει κατοικηθεί, θεωρείται νεόδμητο.

5) Μια χαρά εποχή είναι να αγοράσεις τώρα. Σε ένα χρόνο δε ξέρουμε αν θα ζούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης το να πληρώσεις μετρητά μπορεί να σου εξασφαλίσει κάποια σημαντική έκπτωση; Το ρωτάω επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω. Έτσι κι αλλιώς και μέσω τράπεζας πηγαίνοντας, θα χρωστάς στην τράπεζα και όχι στο μεσίτη. Ή όχι;

Σαφώς και μπορούν τα μετρητά να σου εξασφαλίσουν σημαντική έκπτωση, ακόμα και στην περίπτωση δανείου από τράπεζα. Ίδιο είναι να παζαρεύεις με πχ 75.000 στην τσέπη διαθέσιμα σήμερα, και ίδιο να παζαρεύεις με λεφτά δανείου που ΔΕΝ έχεις και που πιθανότατα ΔΕΝ θα σου δώσει η τράπεζα? Υπόψιν 9 στις 10 αιτήσεις στεγαστικών απορρίπτονται, αλλά και στην περίπτωση που εγκριθεί η εκταμίευση δεν θα γίνει πριν τον 1,5 μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μεσίτης έχει χτίσει μια σχέση εμπιστοσύνης με τον πωλητή που μπορεί να διαρκεί και ένα ή δύο χρόνια, ειδικά όταν έχουν αποκλειστική συνεργασία ή του έχει πουλήσει και άλλα ακίνητα. Καλή τύχη, λοιπόν, στο ραντεβού με τον πωλητή, εσείς και τα 35-40 χιλ σας, αφού λυπάστε τα 1500 ευρώ και δεν έχετε καταλάβει ακόμα το ρόλο ενός διαμεσολαβητή σε μια συμφωνία. Ειδικά με το ύφος των σημερινών αγοραστών, η "επιτυχία" είναι δεδομένη.

Αν μιλάμε για την Ελλάδα του σήμερα, όλα αυτά που περιγράφεις αφορούν τη μειοψηφία των μεσιτών. Οι περισσότεροι τυχοδιώκτες είναι, το μόνο που κοιτάνε είναι το πως θα εξασφαλίσουν όσο περισσότερες εντολές γίνεται μήπως και βγάλουν χοντρό χρήμα από το πουθενά. Οι περισσότεροι δεν έχουν ρόλο διαμεσολαβητή, αφού εξασφαλίσουν την εντολή σου δείχνουν το ακίνητο, σε παραπέμπουν στον ιδιοκτήτη για τα περαιτέρω, και σε ξαναθυμούνται όταν γίνει πράξη για να πληρωθούν. Άσε που εξ ορισμού ο τρόπος που δουλεύουν είναι ανήθικος, πληρώνονται και από τους δύο, συνεπώς υποτίθεται ότι διαφυλάσσουν τα συμφέροντα και των 2!!

 

Επίσης για 35-40k η προμήθεια που ζητάνε δεν είναι 1500, 3000 είναι +ΦΠΑ. Τα οποία στην ουσία τα επιβαρύνεται ο πωλητής, άσχετα αν πληρώνουν και οι 2. Για να μείνουν 35.000 στην τσέπη του πωλητή ο αγοραστής θα πρέπει να δώσει 38.500 όταν υπάρχει μεσίτης ή 35.000 όταν δεν υπάρχει.

 

Τα καλά του multiple listing. Κι όμως, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι του χώρου που το υπερασπίζονται.

Και καλά κάνουν, με τα μυαλά που έχει η πλειοψηφία των μεσιτών σήμερα η αποκλειστική εντολή ανάθεσης μοιάζει με καταδίκη για τον πωλητή. Όταν και αν έρθει η ημέρα που οι μεσίτες θα συνεργάζονται μεταξύ τους, που θα παρέχουν ποιοτικές υπηρεσίες κτλ, το ξανασυζητάμε :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είδα τυχαία σήμερα κολλημένο σε μια κολόνα ότι πωλείται διαμέρισμα 66 τμ για 19.000  (έλεγε βέβαια ότι χρήζει ανακαίνισης και ήταν προς κυψέλη μεριά...αλλά μιλάμε για καθίζηση τιμών όχι αστεία... και ξέρω άτομο που αγόρασε ένα μικρό διαμερισματάκι στην κυψέλη για 13.000... Τα σπίτια πλέον έχουν τιμές ενός καινούριου αυτοκινήτου....

 

Πέρυσι είχα δει πάλι που έλεγαν πωλείται νομίζω 3άρι ή 4άρι και δώρο μια γκαρσονιέρα....  :-D  (Δε ξέρω αν δέχονταν και κουπόνια από το Πρώτο Θέμα....)

 

Ε αν είναι να δώσεις 20.000 για να αναικαινιστεί πρέπει να στο δώσουν τζάμπα.  :P

 

 

2ον - Να μενουν ιδιοκτητες και οχι νοικαρηδες η αν μενουν νοικαρηδες να μην ειναι ολοι νοικαρηδες (οι νοικαρηδες να μην ξεπερνουν σε ποσοστο το 30-35% στο συνολο) και το ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ να μην ειναι αλλοδαποι !!!!!! Διαφορετικα θα κλαις τα λεφτα σου.

 

much racism

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες εχουν οντως πεσει και εχουν πεσει πολυ κυριως στα παλια διαμερισματα

Στα καινουργια εχουν πεσει πολυ ελαχιστα εκτος κι αν μιλαμε για μονοκατοικιες οπου κι εκει εχουν πεσει αρκετα

Αν κοιταξεις να παρεις σε παλαια πολυκατοικια διαμερισμα εκτος των αλλων που θα κοιταξεις απο θεματα κατασκευης η ελλειψεων η λειτουργικοτητας μονωσης κτλ κτλ .... Τα βασικοτερα που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι τα εξης

 

1ον - Να εχει καταστατικο και διαχειριστη (μπορει να πληρωνεις κατι σε κοινοχρηστα αλλα δεν εχεις ιδεα τι καλο θα ειναι μακροπροθεσμα)

 

2ον - Να μενουν ιδιοκτητες και οχι νοικαρηδες η αν μενουν νοικαρηδες να μην ειναι ολοι νοικαρηδες (οι νοικαρηδες να μην ξεπερνουν σε ποσοστο το 30-35% στο συνολο) και το ΚΥΡΙΩΤΕΡΟ να μην ειναι αλλοδαποι !!!!!! Διαφορετικα θα κλαις τα λεφτα σου

 

3ον - Αν αποφασισεις να πας κεντρο οπου εχει πολλους μεταναστες αλλα απιστευτη ευκολια στις μετακινησεις (θελει αντερα αυτο) ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΚΑΛΟΣ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ ΜΕ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ

 

Μακρια απο μεσιτες ..... οι εποχες ευνοουν την απευθειας αγορα απο ιδιωτη και απαιτουν πολυ παζαρι (αν σου λεει 100 εσυ θα ξεκινας απο τα 35-40)

Θα πάρεις νέο διαμέρισμα "μύστη μου"...; :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για 35-40k η προμήθεια που ζητάνε δεν είναι 1500, 3000 είναι +ΦΠΑ. Τα οποία στην ουσία τα επιβαρύνεται ο πωλητής, άσχετα αν πληρώνουν και οι 2. Για να μείνουν 35.000 στην τσέπη του πωλητή ο αγοραστής θα πρέπει να δώσει 38.500 όταν υπάρχει μεσίτης ή 35.000 όταν δεν υπάρχει.

 

 

Και καλά κάνουν, με τα μυαλά που έχει η πλειοψηφία των μεσιτών σήμερα η αποκλειστική εντολή ανάθεσης μοιάζει με καταδίκη για τον πωλητή. Όταν και αν έρθει η ημέρα που οι μεσίτες θα συνεργάζονται μεταξύ τους, που θα παρέχουν ποιοτικές υπηρεσίες κτλ, το ξανασυζητάμε :)

Στον δικό μου κόσμο, στα 40.000 ευρώ συμβόλαιο, οι μισοί παίρνουν 2%, δηλαδή 800 ευρώ και οι άλλοι μισοί βάζουν μια πάγια αμοιβή από 1.000 έως 2.000 ευρώ max, με τους αγοραστές να γκρινιάζουν. Τα 3.000+ΦΠΑ δεν υπάρχουν για τέτοια ποσά, φαντάσου ότι αντιστοιχούν στο 2% των 150.000 ευρώ. Ε δεν παίζει κάτι τέτοιο. Συνήθως πάγια αμοιβή βάζουν από 50, άντε 70 χιλ και κάτω.

 

Σε ότι αφορά στο άλλο θέμα, καταδίκη είναι αυτό που γίνεται σήμερα. Τα "μυαλά" που λες και όλα τα κακώς κείμενα, είναι αποτέλεσμα του multiple listing. Τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές. ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ, είτε τον ιδιοκτήτη (FSBO=for sale by owner) είτε τον αποκλειστικό μεσίτη του, ο οποίος θα πληρώνεται μόνο από τον πωλητή. Δε μπορείς να έχεις 100 διαχειριστές της περιουσίας σου, είναι ηλίθιο! Έτσι και αλλιώς, μπορεί και μόνος του να το πουλήσει ο ιδιοκτήτης, απλά αποζημιώνει τον μεσίτη κατά το 1/3 της συμφωνηθείσας αμοιβής αν το συμβόλαιο γίνει κατά τη διάρκεια ισχύος της αποκλειστικής. Σιγά τα ωά, δηλαδή. Δεσμεύεσαι εσύ με το 1/3 του 2%, αλλά δεσμεύεις και τον άλλον να σου κάνει σοβαρή δουλειά, με ενέργειες οι οποίες περιγράφονται στο συμφωνητικό. Διαφορετικά, έχεις μαζέψει 10 κ@λόχαρτα, και τους αγοραστές να βγαίνουν δικαίως στα φόρα και να γράφουν ότι "οι μεσίτες είναι λαμόγια και απατεώνες", "ένας μου έδειξε το ίδιο ακίνητο 18.000 πιο ακριβά από τον άλλον", "βρήκα το ίδιο ακίνητο καμιά 10ριά φορές στο xe.gr" και όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε κατά καιρούς και διαβάσαμε και εδώ, δεν τα έγραψα εγώ. Όταν αλλάξουν όλα αυτά, τότε θα έρθουν και οι συνεργασίες!

 

Για την ώρα, μπορεί ο 4072/12 να προβλέπει την αποκλειστική, δυστυχώς, όμως, δε δικαιολογεί διπλή μεσιτική αμοιβή από τον πωλητή ώστε να απαλλάξουμε από μεσιτικά τον αγοραστή, με αποτέλεσμα το 4% από τη πλευρά του πωλητή να θεωρείται παράνομη και υπέρμετρη αμοιβή από τους δικαστές. Άρα εγώ συνεχίζω το 2+2. Τα παράπονα στην κυβέρνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν πως πέρα απο τα έξοδα του συμβολαιογράφου, υπολόγισε μια αμοιβή δικηγόρου (δεν ειναι απαραίτητη μεν) για να κάνει μια έρευνα για το ακίνητο, επίσης την αμοιβή του μηχανικού για τη βεβαίωση μη αυθαιρεσιών Η' το κόστος νομιμοποίησης τυχόν παραβάσεων.

ΠΕΑ, δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται πλέον ή όχι, δε βγάζω άκρη.

 

Κατ'εμέ, είναι πολύ καλή εποχή να πάρει κάτι σε κακή κατάσταση "ΤΖΑΜΠΑ" και να το συμμαζέψεις. Τα υλικά έχουν πέσει, τα μαστορικά έχουν πέσει και και και.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχε υπόψιν πως πέρα απο τα έξοδα του συμβολαιογράφου, υπολόγισε μια αμοιβή δικηγόρου (δεν ειναι απαραίτητη μεν) για να κάνει μια έρευνα για το ακίνητο, επίσης την αμοιβή του μηχανικού για τη βεβαίωση μη αυθαιρεσιών Η' το κόστος νομιμοποίησης τυχόν παραβάσεων.

ΠΕΑ, δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται πλέον ή όχι, δε βγάζω άκρη.

 

Κατ'εμέ, είναι πολύ καλή εποχή να πάρει κάτι σε κακή κατάσταση "ΤΖΑΜΠΑ" και να το συμμαζέψεις. Τα υλικά έχουν πέσει, τα μαστορικά έχουν πέσει και και και.

Προφανώς και είναι απαραίτητος ο δικηγόρος. Τα δε έξοδα των μηχανικών ή της τακτοποίησης επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη και μόνο. Και το ενεργειακό πιστοποιητικό.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον δικό μου κόσμο, στα 40.000 ευρώ συμβόλαιο, οι μισοί παίρνουν 2%, δηλαδή 800 ευρώ και οι άλλοι μισοί βάζουν μια πάγια αμοιβή από 1.000 έως 2.000 ευρώ max, με τους αγοραστές να γκρινιάζουν. Τα 3.000+ΦΠΑ δεν υπάρχουν για τέτοια ποσά, φαντάσου ότι αντιστοιχούν στο 2% των 150.000 ευρώ. Ε δεν παίζει κάτι τέτοιο. Συνήθως πάγια αμοιβή βάζουν από 50, άντε 70 χιλ και κάτω.

Μπερδεύτηκα, sorry. Δεν ξέρω πως, αλλά έτσι μπακάλικα που έκανα τον υπολογισμό μου βγήκαν τα διπλά.

Πάμε πάλι λοιπόν, το σύνηθες(αυτό που ζητάς και εσύ δλδ) είναι 2% από τον πωλητή και 2% από το αγοραστή, δλδ στην περίπτωση των 40.000€ οι προμήθειες είναι 1600€ + 23% ΦΠΑ = 1968€. Τα οποία στην ουσία τα επιβαρύνεται ο πωλητής, άσχετα αν πληρώνουν και οι 2. Για να μείνουν 40.000 στην τσέπη του πωλητή ο αγοραστής θα πρέπει να δώσει περίπου 42.000 όταν υπάρχει μεσίτης ή 40.000 όταν δεν υπάρχει.

 

Όμως εκτός από το σύνηθες 2%, μερικοί με τη δικαιολογία της ελάχιστης πάγιας αμοιβής ή με όποια άλλη δικαιολογία μερικοί ζητάνε ως και 7%, ενώ άλλοι δέχονται και με 0,5%. Εις διπλούν πάντα.

 

Σε ότι αφορά στο άλλο θέμα, καταδίκη είναι αυτό που γίνεται σήμερα. Τα "μυαλά" που λες και όλα τα κακώς κείμενα, είναι αποτέλεσμα του multiple listing. Τα έχουμε ξαναπεί χιλιάδες φορές. ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΑΠΟ ΕΝΑΝ, είτε τον ιδιοκτήτη (FSBO=for sale by owner) είτε τον αποκλειστικό μεσίτη του, ο οποίος θα πληρώνεται μόνο από τον πωλητή. Δε μπορείς να έχεις 100 διαχειριστές της περιουσίας σου, είναι ηλίθιο! Έτσι και αλλιώς, μπορεί και μόνος του να το πουλήσει ο ιδιοκτήτης, απλά αποζημιώνει τον μεσίτη κατά το 1/3 της συμφωνηθείσας αμοιβής αν το συμβόλαιο γίνει κατά τη διάρκεια ισχύος της αποκλειστικής. Σιγά τα ωά, δηλαδή. Δεσμεύεσαι εσύ με το 1/3 του 2%, αλλά δεσμεύεις και τον άλλον να σου κάνει σοβαρή δουλειά, με ενέργειες οι οποίες περιγράφονται στο συμφωνητικό. Διαφορετικά, έχεις μαζέψει 10 κ@λόχαρτα, και τους αγοραστές να βγαίνουν δικαίως στα φόρα και να γράφουν ότι "οι μεσίτες είναι λαμόγια και απατεώνες", "ένας μου έδειξε το ίδιο ακίνητο 18.000 πιο ακριβά από τον άλλον", "βρήκα το ίδιο ακίνητο καμιά 10ριά φορές στο xe.gr" και όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε κατά καιρούς και διαβάσαμε και εδώ, δεν τα έγραψα εγώ. Όταν αλλάξουν όλα αυτά, τότε θα έρθουν και οι συνεργασίες!

Φυσικά και τα έχουμε πει χιλιάδες φορές, σε καμία από αυτές όμως δεν έδωσες πειστικά επιχειρήματα για τα οφέλη του πωλητή στην αποκλειστική ανάθεση. Το να γράφεις κάτι με κεφαλαία δεν αποτελεί επιχείρημα.

 

Ένα μείον στην αποκλειστική ανάθεση είναι το ότι ο πωλητής είναι αναγκασμένος να πληρώσει τη συμφωνημένη αμοιβή στο μεσίτη, ακόμα και αν βρει μόνος του αγοραστή. Συνήθως όλη την αμοιβή, το 1/3 που γράφεις είναι εξαίρεση. Αλλά και έστω το 1/3, τι σημαίνει "σιγά τα ωά"? Αν για σένα είναι τόσο ευτελές το ποσό μην το ζητάς καθόλου, το τι αξία έχουν τα χρήματα αυτά για τον πωλητή δεν έχει κανένα δικαίωμα ο μεσίτης να το κρίνει, ξένα χρήματα είναι, είναι αμοιβή για υπηρεσίες που δεν πρόσφερε ο μεσίτης.

Το ακόμα χειρότερο όμως είναι ότι στην αποκλειστική ανάθεση οι υποψήφιοι αγοραστές περιορίζονται πάρα πολύ, λόγω του ότι οι συνεργασίες μεταξύ μεσιτών είναι από περιορισμένες ως ανύπαρκτες. Ας έρθουν πρώτα οι συνεργασίες, τότε θα έρθουν και οι αποκλειστικές.

 

Όσο για τις διαφορετικές τιμές πώλησης των ακινήτων, μπορεί να φταίνε πολλά. Πχ μερικοί μεσίτες λένε "εγώ θα στο πουλήσω όχι 60.000 που ζητάς αλλά 75.000, αλλά θα μου δώσεις 10% προμήθεια". Άλλες φορές πάλι μερικοί μεσίτες ξεχνάνε να ενημερώσουν τις αγγελίες όταν ο ιδιοκτήτης ρίχνει την τιμή. Ή μπορεί και ο ιδιοκτήτης να ξέχασε να ενημερώσει τους μεσίτες του για την πτώση τιμής.

 

Για την ώρα, μπορεί ο 4072/12 να προβλέπει την αποκλειστική, δυστυχώς, όμως, δε δικαιολογεί διπλή μεσιτική αμοιβή από τον πωλητή ώστε να απαλλάξουμε από μεσιτικά τον αγοραστή, με αποτέλεσμα το 4% από τη πλευρά του πωλητή να θεωρείται παράνομη και υπέρμετρη αμοιβή από τους δικαστές. Άρα εγώ συνεχίζω το 2+2. Τα παράπονα στην κυβέρνηση.

Τι πάει να πει "δεν προβλέπει διπλή μεσιτική αμοιβή"? Υπάρχει κάποιο νόμιμο ποσοστό/ύψος αμοιβής ώστε πάνω σε αυτή να υπολογίσουμε τα διπλά? Υπάρχει κάποιος νόμος που να προβλέπει αμοιβή μεσίτη ακριβώς στο 4%? Υπάρχει κάποιος νόμος που να προβλέπει ανώτατα ή ελάχιστα όρια στην αμοιβή μεσιτών? Ο νόμος που ξέρω εγώ είναι σαφής, από το 1993 και μετά η μεσιτική αμοιβή είναι ελεύθερα διαπραγματεύσιμη.

 

Όσο για το σε ποιόν να κάνουμε παράπονα, να σου θυμίσω τα πρόστιμα που επέβαλλε η επιτροπή ανταγωνισμού στους 4 μεγαλύτερους μεσιτικούς συλλόγους της χώρας. Ο λόγος ήταν ότι απειλούσαν με διαγραφές όσα μέλη τους διαφήμιζαν ότι δέχονται να κάνουν μεσιτείες με αμοιβή μικρότερη του 2%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης ότι δεν αγοράζεις διαμέρισμα στην Αθήνα τη σήμερον ημέρα. Οι συνθήκες είναι τελείως φλου από κάθε άποψη. Χίλιες φορές ενοίκιο και να μπορείς να την κάνεις όποτε θες και ας σου βγει κάτι παραπάνω μακροπρόθεσμα, παρά να εγκλωβιστείς σε άθλιες καταστάσεις και να χάνεις τον ύπνο σου.

 

Τώρα αν έχεις τα φράγκα και θες να τα δώσεις και ως μορφή επένδυσης, θα συνταχθώ με τον Gannicus. Ακούγονται λίγο "ιδιαίτερα" αυτά που λέει, αλλά σπίτι αγοράζεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...