Προς το περιεχόμενο

Υπερθένμανση i5 6600k


tmaestros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μιλάω προφανώς για Ινστα, αλλά σοβαρό degrade.

 

Τόση ώρα έψαχνα αυτό το ποστ που λέω αλλά δεν το βρήκα, αν έχεις όρεξη ψάξε το. Με πολύ χαμηλή θερμοκρασία κρατάνε οι cpu αρκετά περισσότερο. Και στο LN2 τρώνε degrade προφανώς αλλά πολύ πιο αργά.

 

Σε θερμοκρασία περιβάλλοντος, όχι με αερόψυξη-υδρόψυξη, συνέχεια σε 25 βαθμούς αν έβαζες σε Haswell 1.8 που σηκώνει πχ σε LN2 ούτε boot δεν θα προλάβαινε να κάνει που λέει ο λόγος.

Λογο θερμοκρασιας. Φαντασου οτι για να παιξεις με τετοιo ρευμα, πρεπει να πας να ανεβασεις το tdp, να βγαλεις t probe και να ενεργοποιησεις το ln2 διαφορετικα δεν σε αφηνει να κανεις boot για να μη το παρεις στο χερι.

Degrade γινεται απο θερμοκρασιες στο cpu και απο ρευμα στη μητρικη.

Οι θερμοκρασιες ερχονται απο ρευμα και οχι απο συχνοτητα. Ακομα και το llc να ανεβασεις ανεβαινει η θερμοκρασια. Η θερμοκρασιες ειναι αυτες που καταστρεφουν τα pc. Τα λαπτοπ ψοφανε απο θερμοκρασια, και τρωνε και degrade απο θερμοκρασια. Το ιδιο ειναι και τα σταθερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Λογο θερμοκρασιας. Φαντασου οτι για να παιξεις με τετοιo ρευμα, πρεπει να πας να ανεβασεις το tdp, να βγαλεις t probe και να ενεργοποιησεις το ln2 διαφορετικα δεν σε αφηνει να κανεις boot για να μη το παρεις στο χερι.

Degrade γινεται απο θερμοκρασιες στο cpu και απο ρευμα στη μητρικη.

Οι θερμοκρασιες ερχονται απο ρευμα και οχι απο συχνοτητα. Ακομα και το llc να ανεβασεις ανεβαινει η θερμοκρασια. Η θερμοκρασιες ειναι αυτες που καταστρεφουν τα pc. Τα λαπτοπ ψοφανε απο θερμοκρασια, και τρωνε και degrade απο θερμοκρασια. Το ιδιο ειναι και τα σταθερα

 

 

Εχω λίγο διαφορετική άποψη.

Βασικά σε πάρα πολλές περιπτώσεις , τάση και θερμοκρασία , είναι τόσο αλληλένδετα , που δέν μπορείς να τα ξεχωρίσεις.

 

Το degrade έρχεται κυρίως από την υπερβολική μακροχρόνια εφαρμογή τάσης.

 

Η τάση (κυρίως) προκαλεί τη μοριακή διάσπαση του υλικού.

Η θερμοκρασία έρχεται ώς συνέχεια της υπερβολικής τάσης , ΚΑΙ όταν δέν υπάρχει η κατάλληλη ψύξη.

 

Οσο μικραίνουν τα νανόμετρα κατασκευής , χαμηλώνουν και τα άνω όρια τάσης.

 

Η αύξηση θερμοκρασίας στα ηλεκτρονικά κυκλώματα έρχεται συνήθως από την τάση εισόδου , ΑΛΛΑ φυσικά και προκαλείτε ΚΑΙ από θέματα συχνότητας.

 

Παράδειγμα.

Ενα ψηφιακό κύκλωμα τροφοδοσίας (σύγχρονης μητρικής) που δουλεύει στα 250Khz με ένα αντίστοιχο που δουλεύει στα 350Khz ή και στα 500Khz ... φυσικά και θα παρουσιάζει αυξημένη θερμοκρασία λειτουργίας (αυτό με τη μεγαλύτερη συχνότητα).

 

Το ίδιο και ένας επεξεργαστής.

Με σταθερή τάση στα 1,20 volt , αυτός που δουλεύει στα 4,5Ghz (σε σχέση με έναν στα 4,0 ghz)  ... είναι πιό ζεστός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταση δεν φερνει θερμοκρασια? Εαν μπορεις να διαχειριστεις τη θερμοκρασια παλι εχεις προβλημα? Απ οσο ξερω πιο ευκολα τη ακουει η μητρικη παρα ο cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η συζητηση εχει ξεφυγει, το θεμα του παιδιου εχει γεμισει με οτι θελει ο καθενας να πει.

 

Η ουσια ειναι οτι το CPU ειναι αθικτο και δεν εχει υποστει καμια ζημια. Για να ανεβασεις MHz πρεπει να δοκιμασεις, και οταν δοκιμαζεις δεινεις ρευμα σταδιακα για να δεις που εισαι stable και κατα ποσο υπαρχει throttling απο το CPU στις επιδοσεις. Το ρευμα που δωθηκε ηταν στιγμιαια και φυσικα για λογους δοκιμης, διαβασα παραπανω οτι αναφερετε οτι δουλευει 10 μερες με 1.6 volt. κ.τ.λ. μην γραφεται οτι θελετε η οτι σας συμφερει. Η παραπληροφορηση και η φαντασια παει συννεφο.

 

Οποιος νομιζει οτι το CPU εχει χαλασει επειδη του δωσαμε 1.550 volt ρευμα για καποια δευτερολεπτα ας το νομιζει, χατιρι δε χαλαμε σε κανεναν.

 

Πληροφοριακα να πω οτι ο Maestros αυτην την στιγμη εχει το CPU στα 4000MHz (λογο του οτι ειναι η χρυση τομη θερμοκρασιας και volt) και χτυπαει 8ωρα ασταματητα gaming...

 

Καταταλα το CPU εχει υποστει ζημια, ΟΚ οτι πειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια η συζητηση εχει ξεφυγει, το θεμα του παιδιου εχει γεμισει με οτι θελει ο καθενας να πει.

 

Η ουσια ειναι οτι το CPU ειναι αθικτο και δεν εχει υποστει καμια ζημια. Για να ανεβασεις MHz πρεπει να δοκιμασεις, και οταν δοκιμαζεις δεινεις ρευμα σταδιακα για να δεις που εισαι stable και κατα ποσο υπαρχει throttling απο το CPU στις επιδοσεις. Το ρευμα που δωθηκε ηταν στιγμιαια και φυσικα για λογους δοκιμης, διαβασα παραπανω οτι αναφερετε οτι δουλευει 10 μερες με 1.6 volt. κ.τ.λ. μην γραφεται οτι θελετε η οτι σας συμφερει. Η παραπληροφορηση και η φαντασια παει συννεφο.

 

Οποιος νομιζει οτι το CPU εχει χαλασει επειδη του δωσαμε 1.550 volt ρευμα για καποια δευτερολεπτα ας το νομιζει, χατιρι δε χαλαμε σε κανεναν.

 

Πληροφοριακα να πω οτι ο Maestros αυτην την στιγμη εχει το CPU στα 4000MHz (λογο του οτι ειναι η χρυση τομη θερμοκρασιας και volt) και χτυπαει 8ωρα ασταματητα gaming...

 

Καταταλα το CPU εχει υποστει ζημια, ΟΚ οτι πειτε.

Aμα έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις ότι πόσταρα για electromigration, θα καταλάβαινες. Αν τα διάβασες και δεν... δεν πειράζει, δεν είναι για όλους.

 

Αμα την κρατήσει ας κάνει ότι θέλει. Αλλά έχει χασει πολύ χρόνο απο την ζωή του o cpu, ότι και να θέλετε να πιστεύετε. Η τάση στο αυτο ανέβηκε σταδιακά, ναι, σίγουρα...

 

Αλλά αν θέλει να τον πουλήσει με εξώφθαλμα για εμάς ψέματα (θα πάω για i7, σαν καινούριος κτλ) για εμένα είναι ανήθικος.

 

Σκέψου το electromigration σαν το νερό που τρέχει σε σωλήνες. με τα χρόνια μικροσκοπικά κομμάτια κολάνε στο νερό και αποσπούνται απο τους σωλήνες. Οταν μικραίνεις νανόμετρα κάνεις τα τοιχόματα των σωληνόσεων πιο μικρά. αν αυξήσεις την πίεση του νερού (αύξηση τάσης) τότε όλο και πιο πολλά μικροσωμματίδια θα αποκολούνται απο τα τοιχόματα.

 

Αυτή είναι μια περιγραφή τους electromigration. Μια παραβολή αν μου επιτρέπετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε Sheogorath εχει χασει πολυ χρονο ζωης το CPU επειδη του δωσαμε 1.550 volt για ουτε συνολικα 1 λεπτο. LOL

 

Αυτα τα οποια αναφερεις προκαλουν ζημια σε βαθος χρονου και μονο. Εαν το σημειο αναφορας του χρονου ειναι το 1 λεπτο τοτε το 99% των ξεκλειδωτων CPU που ασχολητε με το overclock θα το επερχε στο χερι μεσα σε μερικες μερες.

 

Το CPU ειναι οτι πιο δυσκολο για να την ακουσει σε ενα υπολογιστικο συστημα και αυτο λογο των πολλαπλων δικλειδων ασφαλειων απο την μαμα Intel.

 

Τωρα εαν σε ικανοποιει το ακουσμα του οτι χαλασε, ΟΚ χαλασε το CPU.

 

 

"Παραθεση"

 

Το 2012 οταν δοκιμαζα το δικο μου CPU θελοντας να το φτασω στα ορια του ειχα δωσει μεχρι και τα 1.725volt στα 5800MHz φυσικα οι κοκκινες γραμμες των volt αρχιζαν απο τα 1.450v.

Τρελο ρευμα για τα δεδομενα του 3770Κ 1.725volt, το τi Bench ειχε πεσει δε λεγεται...

Αυτην την στιγμη λειτουργει με 1.230 volt στα 5000MHz (50x101) σε λιγο μπαινουμε στο 2016 και ζει και βασιλευει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε Sheogorath εχει χασει πολυ χρονο ζωης το CPU επειδη του δωσαμε 1.550 volt για ουτε συνολικα 1 λεπτο. LOL

 

Αυτα τα οποια αναφερεις προκαλουν ζημια σε βαθος χρονου και μονο. Εαν το σημειο αναφορας του χρονου ειναι το 1 λεπτο τοτε το 99% των ξεκλειδωτων CPU που ασχολητε με το overclock θα το επερχε στο χερι μεσα σε μερικες μερες.

 

Το CPU ειναι οτι πιο δυσκολο για να την ακουσει σε ενα υπολογιστικο συστημα και αυτο λογο των πολλαπλων δικλειδων ασφαλειων απο την μαμα Intel.

 

Τωρα εαν σε ικανοποιει το ακουσμα του οτι χαλασε, ΟΚ χαλασε το CPU.

 

Περίεργο εδώ λέει  ότι έχει παίξει και 10 λέπτα στα 4.5ghz. Και υποθέτω δεν σταμάτησε στην μία φορά.

 

Καλησπερα παιδια!Πριν 3 μερες εφτιαξα το παρακατω συστημα.i5 6600k  3,5ghz--16 giga ram ddr4 στα 2666 mhz.--Μητρικη msi Ζ170Α gaming M5-GPU MSI GTX970--Υδροψυξη cooler master 120 xl.Η συναρμολογιση εγινε στο πλαισιο Θεσσαλονικης στη Βενιζελου.Το λογισμικο μου ειναι win7 ultimate 64 bit.Το θεμα μ ειναι οτι οταν ανεβαζω τον επεξεργαστη στα 4500mhz η θερμοκρασια καθως παιζω Dying Light ξαφνικα μεσα σε 10 λεπτα ανεβαινει απο 70 στους 95 βαθμους στο αποτομο κ μ βγαζει μπλε οθονη.Οταν τον εχω στα 4000 mhz δεν εχω καποιο θεμα, η θερμοκρασια ειναι στα 60-65 στο παιχνιδι!Χωρις over clock η θερμοκρασια ειναι στους 32 βαθμους!Απο το bios της μητρικης ανεβασα μονο τον επεξεργστη...δεν πειραξα τπτ αλο.Τι μπορει να φταει.....??

Παρατατικός, όχι αόριστος.

 

περίεργη άποψη έχεις για τον χρόνο εσύ :ph34r:

 

Συνέχισε σε παρακαλώ να λες το ασπρο-μαύρο, με ξελιγώνει στο γέλιο :)

 

Οσο για την υπογραφή σου την άλλαξες σήμερα, είχες E8400 4.2ghz και 4870Χ2 με 2 gb ram. Σήμερα αναβάθμισες και έκανες και τεστάρισμα στον΄TS? τι να πω, γλήγορος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλος εισαι πολυ κουραστικος........

 Αυτο που αναφερει για τα 10 λεπτα ειναι στο AUTO. Το CPU στην κατασταση αυτη δεν λειτουργουσε συνεχια στα 4500MHz. Εγω αναφερομαι για τα καρφωτα. Οσο για μενα ελα παμε... Τρεχουμε και Benches οτι ωρα θες... να δεις τι και πως και κατα ποσο σε παιρνει να με κοντραρεις στα MHz

 

 

2n1ddlw.jpg

 

 

e5lqq1.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα cpu έχουν δικλείδες ασφαλείας μην λέτε ότι σας κατέβει στο κεφάλι.Τις ρυθμίσεις του auto τις έχουν μελετήσει πραγματικοί τεχνικοί και όχι φαναντασιόπληκτοι wannabe engineers που νομίζουν ότι ξέρουν τα πάντα όπως ο παραπάνω.

Το auto το έχουν ρυθμίσει τεχνιαχαχαχαχαχχαχαχαχαχα....

 

Ναι, το 1.57 που χρειάζεται το βάζουν με ασφάλεια...

 

Ξέρεις ρε να μην σε πω τώρα ότι κάνοντας oc παραβιάζεις τις δικλείδες? Μπα, δεν ξέρεις, για σένα ένα κουμπί είναι.

 

Εσύ έχεις φάει ήδη ενα degrade όλο δικό σου στην 980 και δεν σηκώνει τα ίδια ρολόγια με παλιά. http://www.insomnia.gr/topic/215678-benchmarking-lets-see-how-good-we-are/page-912

 

 

Φιλος εισαι πολυ κουραστικος........

 Αυτο που αναφερει για τα 10 λεπτα ειναι στο AUTO. Το CPU στην κατασταση αυτη δεν λειτουργουσε συνεχια στα 4500MHz. Εγω αναφερομαι για τα καρφωτα. Οσο για μενα ελα παμε... Τρεχουμε και Benches οτι ωρα θες... να δεις τι και πως.

 

Και στο game αν δεν έχει Vsync με 4.5 θα έτρεχε. Το θέμα μου είναι ότι λέτε υπερβολές για να καλυφθείτε, το αν έπαθε ζημιά είναι δικό σας θέμα. Εγώ το αγοραστή λυπάμαι.

 

Για την υπογραφή, μια σκέψη είναι. Δεν σε κατηγόρησα :) Δεν τα βλέπω όλα προσωπικά όπως ο στκς απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει ως εδω μεγαλε ξερεις τα παντα για τους παντες και σουξου μουξου μανταλακι.

Εαν θες να μας την πεις κατεβασε συστημα κλοκαρισμενο και παμε Benches...

 

Το τι λεμε ασε να το ξερουμε εμεις καλυτερα.

Εσυ εκει πισω απο την οθονη σου ξερε μονο για σενα.

 

Οσο για την υπογραφη μου που ακομα και εκει ΞΕΡΕΙΣ............ τωρα με τις φωτο θα ξερεις σιγουρα καλυτερα και απο μενα !!!!!!!!

 

Αυτα.

 

Maestro παμε δυνατα για i7.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτανει ως εδω μεγαλε ξερεις τα παντα για τους παντες και σουξου μουξου μανταλακι.

Εαν θες να μας την πεις κατεβασε συστημα κλοκαρισμενο και παμε Benches...

 

Το τι λεμε ασε να το ξερουμε εμεις καλυτερα.

Εσυ εκει πισω απο την οθονη σου ξερε μονο για σενα.

 

Αυτα. Maestro παμε δυνατα για i7.....

Το συστημα μου το χρησιμοποιώ για την δουλειά μου, οπότε δεν το ρισκάρω για την κεφάλα του καθενός.

 

Αλλά μια φορα το έφερα στα όριά του κατακαλόκαιρο, αν θες πέρασέ με σε συχνότητα και με 4 πυρήνες. :)

 

 

 

image.jpg

 

 

 

Το ότι άνθρωποι σαν και εμένα κάναν τα τσιπάκια που χρησιμοποιείτε σαν 5χρονα, με απογοητεύει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικλείδες ασφαλείας αφορούν τη θερμοκρασία ( throttling+ shutdown) γιατί εκεί ο κίνδυνος είναι άμεσος(στους 100+ βαθμούς δηλαδή) να καταστραφεί το chip.

Τώρα για το degradation δεν είμαι σίγουρος αν εφόσον απλά κάνεις boot στα windows είναι τόσο εύκολο να συμβεί. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει για το electromigration , το φαινόμενο προκαλείται από το ρεύμα ουσιαστικά και όχι την τάση. Με καρφωτό 1.5 να μπεις και να το αφήσεις χωρίς να τρέξεις κάποιο πολύ απαιτητικό bench τύπου prime95 κλπ. το ρεύμα λογικά θα είναι σε λογικά στάδια , όπως πχ. θα ήταν αν έτρεχες με χαμηλότερη τάση intel burn test.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δικλείδες ασφαλείας αφορούν τη θερμοκρασία ( throttling+ shutdown) γιατί εκεί ο κίνδυνος είναι άμεσος(στους 100+ βαθμούς δηλαδή) να καταστραφεί το chip.

Τώρα για το degradation δεν είμαι σίγουρος αν εφόσον απλά κάνεις boot στα windows είναι τόσο εύκολο να συμβεί. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει για το electromigration , το φαινόμενο προκαλείται από το ρεύμα ουσιαστικά και όχι την τάση. Με καρφωτό 1.5 να μπεις και να το αφήσεις χωρίς να τρέξεις κάποιο πολύ απαιτητικό bench τύπου prime95 κλπ. το ρεύμα λογικά θα είναι σε λογικά στάδια , όπως πχ. θα ήταν αν έτρεχες με χαμηλότερη τάση intel burn test.

Ναι αλλά πρακτικά με το ρεύμα να είναι ~V/R η αντίσταση είναι σταθερή, οπότε είναι ανάλογη του ρεύματος.

 

Φυσικά ότι πιο βαρύ τρέχεις τόσα περισσότερα τμήματα του επεξεργαστή ενεργοποιούνται και "φθείρονται" ;)

 

Ο "επιστήμων" ομίλησε ξανά και πέταξε την κοτσάνα του.

Εσένα μάστορα δεν σε φτάνω, μην αγχώνεσαι :-(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λυπαμε εχασες μεγαλε !!!

 

 

Ναι με cpu 5χρόνια νεώτερο. Συχνότητα σου είπα :)

 

Αλλά εκεί ακόμα και σε single δεν το περνάς... Αλήθεια για ποσταρέ το.

 

Να σε δώ. Τι έχεις μέγιστο multy 57? Κρίμα...

 

 

Τι ωριμότητα, το γύρισες σε epeen, τι έκπληξη... :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...