Προς το περιεχόμενο

Υπερθένμανση i5 6600k


tmaestros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ελπίζοντας οτι δεν τρολλάρεις,δεν βλεπω τον λόγο να αναβαθμίσει κάποιος απο 2500Κ σε 6600Κ εκτός και αν έχει λεφτά για πέταμα.

Τα 10-15 παραπάνω καρέ αξίζουν το κόστος των skylake;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιματζίδικο oc δεν παίζει φίλε μου.Ολα πρέπει να γίνουν manual για τέτοιες συχνότητες.Μπορεί να επαρκεί η ψύξη αλλα το πιο πιθανό να έπεσες σε κακό κομμάτι.Διάβασε λίγο στα φόρα και εδώ είναι όσοι ασχολούνται με intel oc να σε βοηθήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts απλα ξεχνα τα ασχετα που σου ειπανε και ακου.Πρωτον η ενσωματωμενη gpu του επεξεργαστη απενεργοποιειται απο μονη της οταν εχεις συνδεδεμενη καρτα pci οποτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι.Δευτερον μια χαρα ειναι η αυτοματη ταση που δινει η μητρικη οποτε μην ακους τιποτα και αστο στο αυτοματο μεχρι τα 4.5 ειναι μια χαρα.Ξεχνα αυτο που ακουστηκε οτι πρεπει να ανεβασεις ταση χειροκινητα ελεος δεν το σκεφτηκε αυτος που στο ελεγε οτι δεν βοηθαει πουθενα στην θερμοκρασια του επεξεργαστη η αυξηση της τασης,τι αλλο θα ακουσουμε πια.Προσωπικα πιστευω οτι κατι δεν εκανες καλα στο κουμπωμα της ψυξης και δεν κανει καλυ επαφη με τον επεξεργαστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts απλα ξεχνα τα ασχετα που σου ειπανε και ακου.Πρωτον η ενσωματωμενη gpu του επεξεργαστη απενεργοποιειται απο μονη της οταν εχεις συνδεδεμενη καρτα pci οποτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι.Δευτερον μια χαρα ειναι η αυτοματη ταση που δινει η μητρικη οποτε μην ακους τιποτα και αστο στο αυτοματο μεχρι τα 4.5 ειναι μια χαρα.Ξεχνα αυτο που ακουστηκε οτι πρεπει να ανεβασεις ταση χειροκινητα ελεος δεν το σκεφτηκε αυτος που στο ελεγε οτι δεν βοηθαει πουθενα στην θερμοκρασια του επεξεργαστη η αυξηση της τασης,τι αλλο θα ακουσουμε πια.Προσωπικα πιστευω οτι κατι δεν εκανες καλα στο κουμπωμα της ψυξης και δεν κανει καλυ επαφη με τον επεξεργαστη.

Αχ ναι;

ε ναι ειναι το ιδιο να δινεις 1.5 βολτ και το ιδιο να δινεις 1.2 την ιδια θερμότητα θα παράξουν.

αρα να φανταστώ επίσης οτι οταν βάζω τάση στον δικό μου 1.45 ειναι ψεμματα οτι βλεπω κοντα 10 βαθμους πάνω

αλλα ξέχασα ειναι amd.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ts απλα ξεχνα τα ασχετα που σου ειπανε και ακου.Πρωτον η ενσωματωμενη gpu του επεξεργαστη απενεργοποιειται απο μονη της οταν εχεις συνδεδεμενη καρτα pci οποτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι.Δευτερον μια χαρα ειναι η αυτοματη ταση που δινει η μητρικη οποτε μην ακους τιποτα και αστο στο αυτοματο μεχρι τα 4.5 ειναι μια χαρα.Ξεχνα αυτο που ακουστηκε οτι πρεπει να ανεβασεις ταση χειροκινητα ελεος δεν το σκεφτηκε αυτος που στο ελεγε οτι δεν βοηθαει πουθενα στην θερμοκρασια του επεξεργαστη η αυξηση της τασης,τι αλλο θα ακουσουμε πια.Προσωπικα πιστευω οτι κατι δεν εκανες καλα στο κουμπωμα της ψυξης και δεν κανει καλυ επαφη με τον επεξεργαστη.

P=R*V² αλλά δεν περίμενα κάτι απο σένα (R=ct). Πρόσεχε τι λες γιατί θα τον πάρεις στον λαιμό σου!

 

Η τάση αυξάνει την κατανάλωση ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ. Συνεπώς και την θερμοκρασία...

 

Αχ ναι;

ε ναι ειναι το ιδιο να δινεις 1.5 βολτ και το ιδιο να δινεις 1.2 την ιδια θερμότητα θα παράξουν.

αρα να φανταστώ επίσης οτι οταν βάζω τάση στον δικό μου 1.45 ειναι ψεμματα οτι βλεπω κοντα 10 βαθμους πάνω

αλλα ξέχασα ειναι amd.

Το λες και εσύ αλλιώς θα έβγαζε πάλι εμένα τρολλάκι ο συγκεκριμένος... :ph34r:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος εχει προβλημα στις υψηλες θερμοκρασιες και του πρωταθηκε να ανεβασει την ταση,σε τι θα βοηθαγε λοιπον η αυξηση της τασης στην μειωση της θερμοκρασιας;αυτο εννοω.Η μειωση της τασης θα βοηθαγε ναι,η αυξηση πως θα βοηθαγε ομως;Συγκεκριμένα ο fulgore στο Post 27 αναφέρει οτι το overclock στα 4000 και 4500mhz θέλει να πειράξεις την τάση(να την ανεβάσεις εννοεί) αλλιως δεν ανεβαίνει και καλά.Και σταματήστε να παρουσιάζεται το Oveclocking σαν επιστήμη,δεν είμαστε στο 95,πλέον με ένα κουμπάκι γίνεται το oveclocking μιά χαρα με αυτόματες τάσεις κτλ.Καλό θα ήταν να μην μπερδεύετε αλλο τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος εχει προβλημα στις υψηλες θερμοκρασιες και του πρωταθηκε να ανεβασει την ταση,σε τι θα βοηθαγε λοιπον η αυξηση της τασης στην μειωση της θερμοκρασιας;αυτο εννοω.Η μειωση της τασης θα βοηθαγε :blink:  (στην θερμοκρασία ναι, φυσικά στο oc κάθε άλλο) ναι,η αυξηση πως θα βοηθαγε ομως;Συγκεκριμένα ο fulgore στο Post 27 αναφέρει οτι το overclock στα 4000 και 4500mhz θέλει να πειράξεις την τάση(να την ανεβάσεις εννοεί) αλλιως δεν ανεβαίνει και καλά.

Προφανώς έχει δίκιο! Δεν περιγράφω άλλο... :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ ναι;

ε ναι ειναι το ιδιο να δινεις 1.5 βολτ και το ιδιο να δινεις 1.2 την ιδια θερμότητα θα παράξουν.

αρα να φανταστώ επίσης οτι οταν βάζω τάση στον δικό μου 1.45 ειναι ψεμματα οτι βλεπω κοντα 10 βαθμους πάνω

αλλα ξέχασα ειναι amd.

Εσυ εχεις amd, δεν ξερεις  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το ειπα απο το πρωτο ποστ ας το ξαναπω. Οι μητρικες οταν τις εχεις στο auto voltage δινουν πολυ παραπανω ρευμα απο οτι χρειαζεται. Οποτε το βαζουμε εμεις χειροκινητα κανοντας εννοειται δοκιμες για να δουμε που ειναι σταθερο.

 

 

Οποτε για τα 4500 μπορει πχ να ειναι σταθερο με 1.2V και η μητρικη στο auto να δινει 1.4V. Αυτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε για τα 4500 μπορει πχ να ειναι σταθερο με 1.2V και η μητρικη στο auto να δινει 1.4V. Αυτα...

Ακριβώς! Λογικά οι μητρικές έχουν presets, για να δουλέυει με όλους τους CPU ακόμα και τους σκατοbinned αν μου επιτρέπεται η έκφραση :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν παίζει κάποιος αρκετό καιρό με auto oc πχ στα 4.5 και 1.4v σε intel ivy bridge / haswell / skylake αρχίζει αντίστροφη μέτρηση για degrade :-D. Το ίδιο ισχύει και για τους amd, αν ας πούμε στα 5 ghz ενός 8350 σου δίνει το auto 1.6v πχ δεν είναι να τρελαίνεσαι  :confused: ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheogorath καταλαβαίνεις άλλα ντάλλον πραγματικά,διάβαζε καλύτερα αυτά που λέω και σταμάτα να είσαι τόσο αντιδρατικός.Η αύξηση της τάσης δεν βοηθάει στην μείωση της θερμοκρασίας αλλα αντιθέτως την αυξάνει,αν δεν το καταλαβαίνεις κακό του κεφαλιού σου,σκοπός μου είναι να βοηθήσω τον ts και όχι εσένα,εσύ είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως το έχω καταλάβει εδώ και καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sheogorath καταλαβαίνεις άλλα ντάλλον πραγματικά,διάβαζε καλύτερα αυτά που λέω και σταμάτα να είσαι τόσο αντιδρατικός.Η αύξηση της τάσης δεν βοηθάει στην μείωση της θερμοκρασίας αλλα αντιθέτως την αυξάνει,αν δεν το καταλαβαίνεις κακό του κεφαλιού σου,σκοπός μου είναι να βοηθήσω τον ts και όχι εσένα,εσύ είσαι ανεπίδεκτος μαθήσεως το έχω καταλάβει εδώ και καιρό.

oh-boy-here-we-go.jpeg

To γύρισες πάλι στο προσωπικό.

 

Δεν θα ασχοληθώ απλά μην λες ότι το αυτόματο είναι μια χαρά και ότι για να κάνει oc απο τα 4 στα 4.5 θέλει μείωση τάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...