Προς το περιεχόμενο

Υπερθένμανση i5 6600k


tmaestros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ με σχολίασες πρώτος όπως πάντα,και πάλι καταλαβαίνεις άλλα ντ άλλον και λές πράγματα που δεν είπα και μπερδεύεις τους χρήστες.Πάλι δεν καταλαβαίνεις οτι η αύξηση της τάσης δεν ρίχνει την θερμοκρασία του cpu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Εσύ με σχολίασες πρώτος όπως πάντα,και πάλι καταλαβαίνεις άλλα ντ άλλον και λές πράγματα που δεν είπα και μπερδεύεις τους χρήστες.Πάλι δεν καταλαβαίνεις οτι η αύξηση της τάσης δεν ρίχνει την θερμοκρασία του cpu.

P=R*V² Oπως προείπα. Ξέρεις να το διαβάζεις ή να στο εξηγήσω βήμα βήμα?

Οπου P η εκλυώμενη θερμότητα που μεταφράζεται μέσω διαφορικών εξισώσεων σε χωρική μεταβολή θερμοκρασίας.

energy_bal_pin_fin_6.png

chp_crsimage.jpg

 

 

 

Αλλά είμαστε off topic

 

TS, δες με το CPUZ τι τάση έχεις στοκ στα 3.5 (πχ 1.1) και θα σου πούμε νούμερο να δοκιμάσεις ± στα 4 (πχ 1.15) και στα 4.5 (πχ 1.3) αργότερα. Μην εμπιστεύεσαι τα αυτόματα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μ συντομα θα κλοκαρω τον 6600Κ οποτε θα σου στειλω εδω οποιες ρυθμισεις και ελπιζω να σε βοηθησω....

Eνα "μπούσουλα" ναι, αλλά δεν είναι τα κομμάτια ίδια. Δεν θα λειτουργήσουν οι ίδιες ρυθμίσεις αλλά λογικά κοντινές ;)

 

Βοήθησε όμως και εσύ να έχει μια ιδέα ο TS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω ποσο θα βοηθησει τουλαχιστον να χει μια εικονα θα φτιαξω εναν οδηγο για 4,2 - 4,4 - 4,6 βεβαια ρολο εχει και η μητρικη εγω εχω μητρικη αξιας 230€ αυτος μητρικη των 130 €

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεελα μωρε τωρα καθεστε και ασχοληστε με overclock και τι τιμες να βαλετε στο bios.πατηστε το κουμπακι και ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.τσ τσ τσ τσ απαραδεκτοι ειστε ολοι εδω μεσα....

κουμπια,παντου κουμπια.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεεελα μωρε τωρα καθεστε και ασχοληστε με overclock και τι τιμες να βαλετε στο bios.πατηστε το κουμπακι και ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.τσ τσ τσ τσ απαραδεκτοι ειστε ολοι εδω μεσα....

κουμπια,παντου κουμπια.

 

Και στον πρώτο τυχερό που θα παίξει με auto oc και 1.4v σε intel δώρο ένα σπάνιο degrade από την μοναδική συλλογή μας, μην το χάσετε  :-D.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τα συμπεράσματα δικά μας, αυτό δεν λέει κάτι. Είναι σταθερός στα 4 ghz με 1.160v ; Για να το τσεκάρεις αυτό τρέξε aida64 για καμιά ώρα και αν δεν κρασάρει ή σβήσει είναι κομπλέ. Επίσης το 1.160v είναι πολύ για τα 4 ghz, δοκίμασε καλύτερα για τα 4.2 με αυτό το ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα συμπερασματα δικα σας...η θερμοκρασια αυτη τη στιγμη στην επιφανεια εργασιας einai 39 βαθμοι

Αν εχεις σε load 1.16 ειναι αρκετα καλο. Στα 4.5 τι δινει? Το σκοτωνει φανταζομαι.

 

Μια ερωτηση, SwagJim, στο HwBot με την HOT παιζεις με αυτο voltage? Το ξερουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω τον εχω στα 4500 παιδια.στην επιφανεια εργασιας εχει αυτη τη στιγμη 43 βαθμους


δεν ξερω ποσο θα βοηθησει τουλαχιστον να χει μια εικονα θα φτιαξω εναν οδηγο για 4,2 - 4,4 - 4,6 βεβαια ρολο εχει και η μητρικη εγω εχω μητρικη αξιας 230€ αυτος μητρικη των 130 €

Φιλε μ περιμενω τις ριθμισεις!η μητρικη που εχω αυτην εδω ειναι!200 ευρω εχει https://www.skroutz.gr/s/7406087/MSI-Z170A-Gaming-M5.html

post-86369-0-15680600-1444468609_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παει πανω απο 1.3? Δες με hardware monitor. Αν και παλι ειναι λιγο ψηλα νομιζω δεν ειναι τραγικα.

θα πρπει να το κατεβασω δλδ φιλε μ...??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα συμπερασματα δικα σας...η θερμοκρασια αυτη τη στιγμη στην επιφανεια εργασιας einai 39 βαθμοι

 

 

Εδω τον εχω στα 4500 παιδια.στην επιφανεια εργασιας εχει αυτη τη στιγμη 43 βαθμους

 

Η θερμοκρασία στην επιφάνεια εργασίας οταν δεν κάνεις τίποτα είναι σχεδόν αδιάφορη...

 

1,3V για 4,5GHz φαίνεται να είναι καλά αλλά πρέπει να δοκιμάσεις και κανένα πρόγραμμα που ζορίζει τον επεξεργαστή για να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κυριότερο πέρα από το κομμάτι που θα πετύχεις είναι και το BIOS της μητρικής επειδή η πλατφόρμα είναι καινούργια και έχει ακόμα κάποιες αστάθειες στην δική μου περίπτωση πάντως βοήθησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...