Προς το περιεχόμενο

Υπερθένμανση i5 6600k


tmaestros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτα ειναι τα αποτελεσματα !εφτασε μεχρι 71 βαθμους οταν ετρεξα το cpu ενω στο open gl 50 βαθμους εφτασε

Δεν μας ενδιαφέρει (τόσο) η θερμοκρασία, ξεκόλλα! Με χαμηλότερο Voltage δουλέυει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Την θερμοκρασία με ποιο πρόγραμμα την μετράτε; Το λέω γιατί τα προγράμματα της μητρικής πολλές φορές δείχνουν ότι να' ναι, π.χ. σε μένα η Asus AI Suite δείχνει την θερμοκρασία των πυρήνων... 20 ολόκληρους βαθμούς κάτω από το πραγματικό! Βάλτε το Real Temp για να δείτε πραγματικές θερμοκρασίες, ή το Hardware Info.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου οπως ειπαν οι πιο πολλοι εδω μεσα ο 6600κ εχει πολυ δυναμη δεν χρειαζεσαι κατι παραπανω τωρα...για να πας 4,5 ισως θελεις ρευμα πιο πολυ ισως και πιο λιγο απο οτι δινει στο auto η μητρικη σου!! θελει ψαξιμο απο σενα και δοκιμες εγω εχω 6700κ και mzi z170 m7 για να καταλαβεις στο auto δινει 1,35 στα 4,6 ενω μπορει να δουλεψει και 4,8 χειροκινητα με αυτο το ρευμα!! ελπιζω να βοηθησα!! οσο χαμηλοτερη ταση εχεις και εισαι σταθερος τοσο καλυτερη θερμοκρασια θα εχεις αυτο εχω καταλαβει με τις δοκιμες μου αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος!! χωρις να κανω κατι εχω 25 βαθμους στα 4,6 σε stres παει 70-73 σε παιχνιδι μαξ 50-55 παντα 4,6 !! ολα στοκ ειναι αρκετα πιο κρυος σε τεστ και παιχνιδια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για θερμοκρασίες δοκίμασε και το intel burn test. Γενικώς χωρίς να έχω πολυ διαβάσει τον χαμό των περασμένων σελίδων, έχεις δυνατό επεξεργαστή και με το OC τζάμπα θα καίει η λάμπα ! Πήγαινε τον ξέρω γω 4 να είσαι οκ άμα έχεις το μικρόβιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ανθρωπος εχει προβλημα στις υψηλες θερμοκρασιες και του πρωταθηκε να ανεβασει την ταση,σε τι θα βοηθαγε λοιπον η αυξηση της τασης στην μειωση της θερμοκρασιας;αυτο εννοω.Η μειωση της τασης θα βοηθαγε ναι,η αυξηση πως θα βοηθαγε ομως;Συγκεκριμένα ο fulgore στο Post 27 αναφέρει οτι το overclock στα 4000 και 4500mhz θέλει να πειράξεις την τάση(να την ανεβάσεις εννοεί) αλλιως δεν ανεβαίνει και καλά.Και σταματήστε να παρουσιάζετE το Oveclocking σαν επιστήμη,δεν είμαστε στο 95,πλέον με ένα κουμπάκι γίνεται το oveRclocking μιά χαρα με αυτόματες τάσεις κτλ.Καλό θα ήταν να μην μπερδεύετε αλλο τον κόσμο.

 

Άσχετο αλλά ταυτόχρονα σχετικό :P  από  πρόσφατη προσωπική εμπειρία (και μετά από πάρα πολλές δοκιμές και τουλάχιστον αρκετό διαβασμα πάνω στο θέμα) την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα σε κάποια προσπαθειά μου για επιπλέον oc στον επεξεργαστή μου ότι με μια ελάχιστη αύξηση της τάσης ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ η θερμοκρασία λίγοστους βαθμούς, προφανώς η προηγούμενη ταση που είχα δώσει ήταν ανεπαρκής και αγκομαχούσε να ανταπεξέλθει ο επεξεργαστής στο stress test του cpuz kαι με την εξτρα τάση ήρθε στα ίσα του,

έδω θα ταίριαζε και meme του στυλ what if i told you :D anyway φιλικά

 

δεν θα τον βλάψει τον φίλο να κατσει να μελετήσει το σπορ τ' οποίο ξεκίνησε, και στην τελική οι ετοιματζίδικές λυσεις είναι και θέμα τύχης και μπορουν να μην κάτσουν, ο καθένας στήνει το pc του όπως γουστάρει kαι προφανώς για να δουλέψει 110% ένα προκατ oc setup θα πρέπει να χει σχεδόν ολόιδια πράγματα από μεριάς hardware... λέω γω

 

πάντως στη δική μου περίπτωση δε με βολέψαν οι έτοιμοι οδηγοί που βρήκα(μου δώσαν βέβαια κάποιες κατευθύνσεις) και μόνο με δικούς μου πειραματισμούς και με τη μέθοδο trial & error κατάφερα να σπρώξω στα όρια τον 5ετιας+ επεξεργαστή μου στα 4,16 με αέρα, και ελπίζω με υδρόψυξη να πάει και  παραπάνω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά ταυτόχρονα σχετικό :P  από  πρόσφατη προσωπική εμπειρία (και μετά από πάρα πολλές δοκιμές και τουλάχιστον αρκετό διαβασμα πάνω στο θέμα) την προηγούμενη βδομάδα παρατήρησα σε κάποια προσπαθειά μου για επιπλέον oc στον επεξεργαστή μου ότι με μια ελάχιστη αύξηση της τάσης ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ η θερμοκρασία λίγοστους βαθμούς, προφανώς η προηγούμενη ταση που είχα δώσει ήταν ανεπαρκής και αγκομαχούσε να ανταπεξέλθει ο επεξεργαστής στο stress test του cpuz kαι με την εξτρα τάση ήρθε στα ίσα του,

έδω θα ταίριαζε και meme του στυλ what if i told you :D anyway φιλικά

 

δεν θα τον βλάψει τον φίλο να κατσει να μελετήσει το σπορ τ' οποίο ξεκίνησε, και στην τελική οι ετοιματζίδικές λυσεις είναι και θέμα τύχης και μπορουν να μην κάτσουν, ο καθένας στήνει το pc του όπως γουστάρει kαι προφανώς για να δουλέψει 110% ένα προκατ oc setup θα πρέπει να χει σχεδόν ολόιδια πράγματα από μεριάς hardware... λέω γω

 

πάντως στη δική μου περίπτωση δε με βολέψαν οι έτοιμοι οδηγοί που βρήκα(μου δώσαν βέβαια κάποιες κατευθύνσεις) και μόνο με δικούς μου πειραματισμούς και με τη μέθοδο trial & error κατάφερα να σπρώξω στα όρια τον 5ετιας+ επεξεργαστή μου στα 4,16 με αέρα, και ελπίζω με υδρόψυξη να πάει και  παραπάνω

Να τονίσω ότι για να κάνει κάποιος τον δικό σου επεξεργαστή oc  έπρεπε να έχει περισσότερες γνώσεις και προσοχή σε σύγκριση με την τωρινή γενιά 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα του Maestrou ειναι οτι επεσε σε κακο κομματι 6600Κ.

 

Πηγα απο το σπιτι του και δοκιμασαμε να του βαλουμε καρφωτα ρευμα στα 4000MHz -- 4200MHz -- 4400MHz αλλα και στα 4500MHz.

Μεχρι τα 4200MHz η συμπεριφορα του CPU οσον αφορα την θερμοκρασια και στις ενεργιακες απιτησεις ειναι φυσιολογικη και αναμενομενη. Μετα τα 4300ΜΗz ομως ειναι λες και παταει ΝΙΤRO με αποτελεσμα θερμοκρασια και ρευμα να ανεβαινουν επικινδυνα. Στα 4500MHz φτασαμε σχεδον στα 1.525volt για να ειναι stable το PC για 30 λεπτα gaming. Με ρευμα κατω απο τα 1.525v με τα πρωτα ζορια κανει επανεκκινηση μεσα σε λιγα δευτερολεπτα.

 

Εξαλου οταν μιλαμε για MHz της ταξεως των 4200-4500 για εναν επεξεργαστη κλασης 6600Κ ειναι αστεια η υποθεση Overclock, ουτε Guru πρεπει να εισαι, ουτε τιποτα για να ανεβασεις ενα CPU απο τα 3500MHz στα 4500MHz.

Το οτι εχει πεσει σε μαπα κομματι κανει ΜΠΑΜ απο το πρωτο λεπτο με το που αρχιζεις να δινεις ρευμα Vcore και βλεπεις την θερμοκρασια του CPU.

 

Το CPU του θελει ΠΟΛΥΥΥ ρευμα για να ανεβασει πανω απο τα 4200ΜΗz, οποτε μιλαμε για ξεκαθαρα κακο κομματι.

Το προβλημα του Maestrou λυνεται μονο με αλλον 6600Κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπότε με auto έδινε πάνω απο 1.52??? :confused:  :shock:

 

Πάλι καλά που έγραψε εδώ γιατί σε καμια βδομάδα ακόμα θα τον είχε πάρει στο χέρι... :ph34r:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Auto εδεινε 1.550-1.575 στα 4500ΜΗz και μετα απο λιγο RESTART λογο 99 βαθμων θερμοκρασια στο CPU.

 

Εαν δεν σου κατσει σωστο κομματι οτι και να κανεις......... ΔΕΝ παει η ομαδα που λενε.

 

Και εγω για να πετυχω τον 3770Κ που εχω τωρα 4 CPU αλλαξα σε 1 βδομαδα.....

 

Οταν βλεπεις οτι ενας 6600Κ θελει 1.550 volt για τα 4500MHZ και σου χτυπαει 99 βαθμους σε 10 δευτερολεπτα gaming τι Overclock να του κανεις ?

Απλα τον αφηνεις στα 4000MHz αντε 4200MHz και δεν ασχολησε αλλο μαζι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

220-230 ευρω ειναι καλη τιμη να τον δωσει.

 

10 μερες επεξεργαστης ειναι. 200 ευρω ειναι σκοτωμα.

Ξελειγωμένος στην τάση και πολύ κακό κομμάτι, Αν δεν μου το έλεγε και το έβλεπα θα είχαμε θέματα. Αν το έλεγε πάνω απο 200 δύσκολα. Αλλά ας κάνει ότι θέλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευεις οτι ενα CPU την ακουει ετσι τοσο απλα επειδη δουλεψε συνολικα ουτε καν για 1 λεπτο στους 90+ βαθμους ? Απατασε αγαπητε. Αυτα τα CPU εχουν 100 δικλειδες ασφαλειας για να αυτοπροστατευεται. Και να θελεις να τον καψεις, δεν κεγετε.

Μην ποσταρουμε πληροφορια σκουπιδι στο foroum ειναι κριμα.

 

Αν χαλασει, και οταν χαλασει θα το αναλαβει η εγγυηση.

 

Η τιμη πωλησης ενος μεταχειρησμενου CPU ανεβαινει κατακορυφα οταν μιλαμε για GOLDEN κομματι, το οτι ομως δεν κλοκαρει καλα δεν ειναι επιχειρημα για να τον πουλησει φθηνοτερα. Απο την στιγμη που πληρει τις προδιαγραφες του κατασκευαστη ειναι καλυμενος στο 1000%.

 

Με την λογικη αυτη που περιγραφεις εαν σου κατσει και σενα ενας 6600Κ κακο κομματι πανε πισω στο Πλαισιο και πεστους να σου δωσουν τα 50 ευρω πισω γιατι δεν κλοκαρει καλα.

 

Ας σοβαρευτομε λιγο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...