Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τωρα εδω μεσα στο post γινεται σύγκριση ηλεκτρονικων τραπεζικων υπηρεσιων η τσακωνονονται υπάλληλοι διαφορετικων εταιριων και δικων τους συμφερόντων; ;;;

Ετσι φαινεται απλα απο την δικια μου γωνια που ειμαι απλος χρηστης του forum μας και δεν δουλευω ουτε για την revolut ουτε για την leupay....οποτε σταματηστε την προσωπικη κοντρα εδω στο post και αν θελεται να συνεχισετε τα επαγγελματικα σας μιληστε μεσω pm.

Στέλιο,παρόλο που σε καταλαβαίνω,κάποιες παρατηρήσεις γιατί κάπου θεωρώ ότι χάνεις το δίκιο σου.Κι εγώ απλός χρήστης του forum είμαι και δεν δουλεύω για καμία.Το ότι τυχαίνει να βλέπω πέντε πράγματα παραπάνω και να τα καταγγέλλω δεν με κάνει λιγότερο απλό χρήστη από εσένα που είτε λόγω άγνοιας είτε λόγω επιλογής,διαλέγεις απλά να παρατηρείς.

 

Εγώ είμαι ο πρώτος που ανέφερα για επαγγελματικά και υπαλλήλους εδώ πέρα και ξέρω πολύ καλά για ποιόν το έκανα,και μπορώ να το αποδείξω ανα πάσα στιγμή.Οπότε δεν θεωρώ σωστό που εσύ αναφέρεις αυτά τα πράγματα και αφήνεις να δημιουργηθούν εντυπώσεις που είναι λάθος.Σε κουράζουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις αλλά έκανες like σε ποστ που είχε αυτό το σκοπό.Άρα να θεωρήσω ότι συμφωνείς με τον molot12 και προφανώς δεν τον κατατάσσεις σε αυτούς που κατακρίνεις,αλλά μόνο εμάς που κατονομάζει;Αν όχι,πάρε παράδειγμα τον billomnia που είχε την ευγένεια να αλλάξει την παράθεση που είχε κάνει και να αφήσει μόνο το κομμάτι του molot12 στο οποίο συμφωνεί (κομμάτι στο οποίο κι εγώ συμφωνώ φυσικά).

 

Τέλος,η φυσιολογική ροή που περίμενα εγώ στο θέμα και πρόθεσή μου ήταν και είναι να ηρεμήσει αφού δεν υπάρχει πια το "πρόβλημα".Μέχρι που είδα την ουρανοκατέβατη επίθεση του molot12,για την οποία δεν είχα κανένα δείγμα και την βρήκα αναίτια τώρα που ησυχάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τωρα εδω μεσα στο post γινεται σύγκριση ηλεκτρονικων τραπεζικων υπηρεσιων η τσακωνονονται υπάλληλοι διαφορετικων εταιριων και δικων τους συμφερόντων; ;;;

Ετσι φαινεται απλα απο την δικια μου γωνια που ειμαι απλος χρηστης του forum μας και δεν δουλευω ουτε για την revolut ουτε για την leupay....οποτε σταματηστε την προσωπικη κοντρα εδω στο post και αν θελεται να συνεχισετε τα επαγγελματικα σας μιληστε μεσω pm.

Πολυ τραβηξε και κουραζεται απιστευτα καποιος που θελει να διαβασει πραγματικα.

Δεν μας ενδιαφερουν τα προσωπικα σας και δεν μας νοιαζει να μας πειτε εσεις ποια ειναι καλυτερη εταιρια.ματια,ιντερνετ και χρηματα εχουμε και μπορουμε να δουμε μονοι μας.

 

Δεν συνηθιζω να απανταω ετσι αλλα ειναι πραγματικα κουραστικο αυτο που κανετε και σε αυτο και στα αλλα post!!

Τοσες μερες τα ιδια και τα ιδια,online support 24/7 καθε μερα. Ελεος!

 

 

(Οι mod επειδη ειναι κυριακη μαλλον ξεκουραζονται...)

Αν βλεπετε βαλτε ενα τελος πια!

Προσωπικα το αν με θεωρεις υπαλληλο η οχι λιγο με καιει.Επειδη ειχα το θαρρος της γνωμης μου να τους την πω για τον τροπο προωθησης τους τωρα γιναμε υπαλληλοι της οποιαδηποτε εταιρειας.  Προσωπικη διαμαχη δεν εχω με κανενα, αλλα χαζο δεν μου αρεσει να με περνανε .

Τοσες χιλιαδες ασχετα ποστ υπαρχουν σε ολα τα θεματα, οπως προσπερνας εκεινα προσπερασε και αυτα αφου σε ενοχλουν τοσο.

Αδικο δεν εχεις στο οτι στο τελος καταντησε προσωπικο και οτι καταντησε βαρετο αλλα δεν μου αρεσει ουτε να με κατηγορουν ουτε να με περνανε για προβατο επειδη τους χαλασα το μεροκαματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Anyway καλα μην αρπαζεστε.

Ας συνεχισουμε με το τοπικ καθαρο εστω γιατι αν το παμε απαντηση με απαντηση θα συνεχιστει ολο αυτο.

Το θεμα ειναι η συγκριση ηλεκτρονικων τραπεζικων υπηρεσιων και οχι η προσωπικη αντιπαραθεση.

 

και για να μεινουμε στο θεμα...

 

Εγω μεχρι στιγμης εχω δουλεψει και leupay και revolut.

Και απο τις 2 ειμαι οκ.απλα η revolut κατα την περιοδο των γιορτων εκανε 5 εργασιμες να μ εμφανισει εμβασμα λογικα λογω φορτου εργασιας.

Σε γενικες γραμμες ομως οτι αγορα εκανα περασε επιτοπου. (Ειδικα με το alixpress που ειχα θεμα δεν περναγε καμια καρτα μου απο alpha bank η εθνικη)

Οσο για support η leupay εκανε 6 μερες να μ απαντησει αλλα ειχε θεματα με το support της.

Απο την revolut μου απαντησαν μεσα σε 1 μερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω δουλεψει leupay μονο revolut και με βολεψε στο εξωτερικο με συναλλαγμα γιατι γλυτωσα χρεωσεις απο τα atm και την μετατροπη.

Θα ειχα και leupay με pos αλλα με χαλασε η ολη προωθηση για αυτο δεν προχωρησα.Δεν εκανα number26 γιατι δεν υπαρχει λογος να εχω ενα καρο τραπεζικους λογαριασμους να ψωνιζω απο εξωτερικο.

Απο αυτα που διαβαζω ομως και στα 3 θεματα η πιο ολοκληρωμενη λυση και με οχι τρελλες χρεωσεις ειναι η number26.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας συνεχισουμε με το τοπικ καθαρο εστω γιατι αν το παμε απαντηση με απαντηση θα συνεχιστει ολο αυτο.

Το θεμα ειναι η συγκριση ηλεκτρονικων τραπεζικων υπηρεσιων και οχι η προσωπικη αντιπαραθεση.

Συμφωνώ και επαυξάνω 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το όλο θέμα είναι παρωδία...

 

Λογαριασμοί που άνοιξαν μετά τα καπιταλ κοντρολς με σαφείς στόχους κατηγορούν λογαριασμούς που έχουν ανοιχθει από πενταετίας ότι κάνουν την ίδια δουλειά με αυτούς...

 

 

Το ιδανικό είναι να διαγράφει το θέμα ολοκληρο...

 

Το φόρουμ δεν μπορεί να δει τους λογαριασμούς που χρησιμοποιούν την ίδια ip? Είναι θέμα αξιοπιστίας πλέον του τι γράφεται εδώ μέσα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το φόρουμ δεν μπορεί να δει τους λογαριασμούς που χρησιμοποιούν την ίδια ip? Είναι θέμα αξιοπιστίας πλέον του τι γράφεται εδώ μέσα..

 

 

μακαρι να γινεται-γινοταν!!

 

να γλυτώναμε  και διπλοτριπλο λογαριασμούς από μερικους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εχω συνδέσει ενα λογαριασμό με Α-ΙΒΑΝ (πχ της leupay) με το paypal και έχω επομένως τα στοιχεία του λογαριασμού του paypal μπορώ να καταθέσω στο balance τους και απο άλλον λογαριασμό με διαφορετικό Β-ΙΒΑΝ που δεν εχω συνδεσει ;  Εξυπακούεται οτι είμαι δικαιουχος και στους δυο λογαριασμούς (Α και Β).  

Η ερώτηση μπορεί να φαίνεται περίεργη αλλά εάν ισχύει μπορεί τότε κάποιος με ενα έμβασμα με κόστος 1 ευρώ μόνο μέσα σε 2-3 εργάσιμες να φορτώσει και το paypal balance, και τη leupay και τη revolut  !   

 

Aκυρο, μάλλον γίνεται (απάντησε ο συμφορουμίτης makfil σε άλλο σχετικό με paypal θέμα), θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.   

Επεξ/σία από molot12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχω συνδέσει ενα λογαριασμό με Α-ΙΒΑΝ (πχ της leupay) με το paypal και έχω επομένως τα στοιχεία του λογαριασμού του paypal μπορώ να καταθέσω στο balance τους και απο άλλον λογαριασμό με διαφορετικό Β-ΙΒΑΝ που δεν εχω συνδεσει ;  Εξυπακούεται οτι είμαι δικαιουχος και στους δυο λογαριασμούς (Α και Β).  

Η ερώτηση μπορεί να φαίνεται περίεργη αλλά εάν ισχύει μπορεί τότε κάποιος με ενα έμβασμα με κόστος 1 ευρώ μόνο μέσα σε 2-3 εργάσιμες να φορτώσει και το paypal balance, και τη leupay και τη revolut  !   

 

Aκυρο, μάλλον γίνεται (απάντησε ο συμφορουμίτης makfil σε άλλο σχετικό με paypal θέμα), θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.   

Μπερδεμενο μου ακουγεται, δεν το καταλαβα. .

Χρηματα στο balance ειναι το τελευταιο που χρειαζεται, αν εχει κανεις για παραδειγμα συνδεδεμενο στο paypal

1. τον λογαριασμο τραπεζας εξωτερικου leupay.

2.την καρτα εξωτερικου leupay 

3. την καρτα εξωτερικου revolut

Μπορει με τις παραπανω συνδεσεις :

1.να κανει οποια αγορα θελει διαδικτυακα με τις καλυτερες χρεωσεις και

2.να μεταφερει χρηματα απο το balance και στο λογαριασμο τραπεζας εξωτερικου   leupay και απο εκει στην καρτα leupay και στην καρτα revolut χωρις χρεωση.

3.Και απο εκει σε ATM πειραιως με την revolut να κανει  αναληψη χωρις χρεωση.

 

Με μια προταση, για ποιο λογο βολευει επιπροσθετα το να γινει εμβασμα απο δευτερο μη συνδεδεμενο τραπεζικο λογαριασμο ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλει να κάνει.

Θέλει να φορτώσει και τα 3 από λογαριασμούς διαφορετικούς από εκείνους που έχει συνδέσει στο καθένα..  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλει να κάνει.

Θέλει να φορτώσει και τα 3 από λογαριασμούς διαφορετικούς από εκείνους που έχει συνδέσει στο καθένα..  

Εχεις δικιο, δεν καταλαβαινω.

Αν ειναι το κερδος αυτο καθεαυτο πως μπορει να γινει εμβασμα απο μη συνδεδεμενο λογαριασμο, δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα.

Αν δεν κανω λαθος, απο οποιο λογαριασμο ειναι στο ονομα μας μπορουμε να κανουμε εμβασμα εξωτερικου μεχρι 500 ευρω το μηνα και οσο η τραπεζα εχει αποθεμα. Το νεο στοιχειο δεν αναγνωριζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλει να κάνει.

Θέλει να φορτώσει και τα 3 από λογαριασμούς διαφορετικούς από εκείνους που έχει συνδέσει στο καθένα..  

Φυσικά και γίνεται.

  1. Δίνω το iban του leupay λογαριασμού μου σε 3 φίλους και μου περνάνε από τους δικούς τους λογαριασμού 500 euro ο καθένας. Έτσι στη leupay έχω 1500 euro.
  2. Στέλνω πχ 500 euro (δωρεάν) στη revolut.
  3. η leupay είναι συνδεδεμένη με το paypal (άρα μπορώ και εκεί να έχω αλλά 500)
  4. και μένουν άλλα 500 στον leupay λογαριασμο μου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο, δεν καταλαβαινω.

Αν ειναι το κερδος αυτο καθεαυτο πως μπορει να γινει εμβασμα απο μη συνδεδεμενο λογαριασμο, δεν καταλαβαινω την χρησιμοτητα.

Αν δεν κανω λαθος, απο οποιο λογαριασμο ειναι στο ονομα μας μπορουμε να κανουμε εμβασμα εξωτερικου μεχρι 500 ευρω το μηνα και οσο η τραπεζα εχει αποθεμα. Το νεο στοιχειο δεν αναγνωριζω.

 

Αυτό που έχω διαπιστώσει με το paypal, το έχω κάνει και το έχω γράψει σε άλλο νήμα, και το αναφέρει ο molot12 παραπάνω, είναι ότι, αφού έχεις συνδέσει ένα τραπεζικό λογαριασμό, μπορείς να στείλεις έμβασμα και από λογαριασμό άλλης τράπεζας, που δεν έχεις συνδέσει στο paypal.

 

Πάνω σ' αυτό στηρίζεται και σκέφτηκε το σενάριο.

 

 

 

Φυσικά και γίνεται.

  1. Δίνω το iban του leupay λογαριασμού μου σε 3 φίλους και μου περνάνε από τους δικούς τους λογαριασμού 500 euro ο καθένας. Έτσι στη leupay έχω 1500 euro.
  2. Στέλνω πχ 500 euro (δωρεάν) στη revolut.
  3. η leupay είναι συνδεδεμένη με το paypal (άρα μπορώ και εκεί να έχω αλλά 500)
  4. και μένουν άλλα 500 στον leupay λογαριασμο μου.

 

 

 

Αυτό που περιγράφεις γίνεται έτσι κι αλλιώς αλλά δεν είναι αυτό που σκέφτηκε ο molot12.

Με την πρότασή σου, χρωστάει από 500€ στους 3 γνωστούς του και πρέπει να τους τα επιστρέψει άμεσα με κάποιο τρόπο που δεν είναι πρακτικά εύκολος. 

 

Αλλά ας μην λύσουμε εμείς την εξίσωση και ας τον αφήσουμε να δοκιμάσει και να μας ενημερώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αλλά ας μην λύσουμε εμείς την εξίσωση και ας τον αφήσουμε να δοκιμάσει και να μας ενημερώσει.

Aγαπητοί συμφορουμίτες αποστολή εξετελέσθει.  Το paypal δεχτηκε το έμβασμα που έστειλα απο Ελλάδα και μου "πρόσθεσαν" μόνοι τους και τον λογαριασμό της winbank ! (διχως παρακάλια στα email και τηλέφωνα Ιρλανδία).

 

http://prntscr.com/9vx7mb    Οπως βλεπετε υπάρχουν πλεον δυο συνδεδεμένοι λογαριασμοί, Satabank (leupay) εξωτερικού και Winbank εσωτερικού ( :-D θυμήθηκα τα ΚΚΕ εσωτερικού και εξωτερικού..έχουμε και μια ηλικία..) και φυσικά τρεις καρτούλες leupay, revolut και webuy πειραιώς. 

 

Ολα έγιναν για λόγους ασφάλειας και οικονομίας.  Εξηγούμαι, με ενα ευρώ πλέον μπορώ να στείλω έμβασμα στο paypal απευθείας σε 1-2 εργάσιμες και στη συνέχεια να "τραβήξω" με withdraw όσα θέλω δωρεάν στη leupay στο IBAN μου εκει και μετά απο εκεί να φορτώσω άμεσα όσα θέλω στη revolut,  δηλαδή 3 σε 1 !!!  

 

(H φόρτωση της revolut γινεται μεσα απο την εφαρμογή της, ζητάτε top up απο κάρτα και στα στοιχεία βάζετε τα στοιχεία της κάρτας leupay που έχετε.  Φυσικά και γίνεται δεκτή γιατι τη βλεπει ως κάρτα εξωτερικού, με ελληνικές κάρτες δεν πετυχαίνει)

 

Γιατί να μη στείλω απευθείας στη leupay έμβασμα; Δεν πειράζει όσα λιγότερα ξέρουν τόσο καλύτερα. Μέχρι στιγμής έχουν τα στοιχεία μου και τα στοιχεία μια ελληνικής χρεωστικής με υπόλοιπο μηδεν, γιατι να έχουν και το ΙΒΑΝ μου στην Ελλάδα;. Το ίδιο ισχύει και για τη revolut (γιατι να στέλνω έμβασμα σε ενα κοινό ΙΒΑΝ και να περιμένω να επικοινωνήσω με το support τους για να μου βάλουν τα χρήματα αν παει κάτι στραβά, ή να μου ζητάνε verification id αφου έχω στείλει τα χρήματα και να κολλάει η εφαρμογή τους και να είμαι μπλοκαρισμένος).  Ουσιαστικά θα χρησιμοποιώ το paypal ως firewall για την φόρτιση των δυο άλλων.

 

Επισης κάποιος ο οποίος δεν θέλει να φαίνεται στην Ελλάδα οτι στέλνει κάθε μήνα 500 ευρώ έμβασμα σε μια τράπεζα στη Μαλτα με αυτό τον τρόπο φαίνεται να τα στέλνει paypal (sic  :-))

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς, επιβεβαίωσες αυτό που είχα κάνει, με την αποστολή εμβάσματος από λογαριασμό τράπεζας που δεν είχα συνδέσει γιατί, μετά από τόσο καιρό που το είχα γράψει,δεν είχε βρεθεί κανένας να το επιβεβαιώσει.

 

Στη συνέχεια, συγχαρητήρια, και σ' εσένα, για την επίλυση του γρίφου που μας έβαλες, έστω και αν λίγοι θα μπορούσαν να ακολουθήσουν το σκεπτικό σου (και τις ανησυχίες σου).

 

Αναρωτιέμαι, πόσα έχουμε σκαρφιστεί, από τον ΙΟΥΛ μέχρι τώρα, για να αντιμετωπίσουμε το πρόβλημα που μας επέβαλαν τα CC.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...