Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και χρηση σε ταξιδια γιατι εχει καλυτερες χρεωσεις συναλλαγματος. Δεν χανεις κατι και δεν υπαρχει κατι να γινει αντιλογος . Ειναι οτι πρεπει για οσο διαρκουν τα CC . Οταν περασουν δεν θα υπαρχει ιδιαιτερος λογος χρηση της οπως και ολων των αλλων υπηρεσιων που υπαρχουν.

 

 

Εγώ προσωπικά θα την χρησιμοποιώ ακόμα και τότε, κερδίζεις πολλα χρήματα με την ισοτιμία και την μη προμήθεια των τραπεζών. Και φυσικά περιμένω την στιγμή που θα φορτώνεις χρήματα απο την ελληνική κάρτα. Τώρα για αγορές στο ίδιο νόμισμα δεν υπαρχει ιδιαίτερος λόγος.

Για 420 € ανάληψη από ισπανικό ΑΤΜ η προμήθεια είναι 3 € και φυσικά ανάληψη σε €.  Είναι μεγάλη προμήθεια ? και δεν υπάρχει ισοτιμία. € παίρνεις.

 

 

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει.Μπορείς ίσως να την κάνεις το ίδιο καλά τη δουλειά σου και αυτό υπό προυποθέσεις.Πολύ καλύτερα σίγουρα όχι.

 

Ούτε αυτό το συμπέρασμα είναι ακριβές,αλλά ναι αυτή είναι η κύρια χρήση που χρειαζόμαστε οι περισσότεροι λόγω cc.Κάτι εύκολο στη χρήση για αγορές εξωτερικού και ταυτόχρονα να μην μας γδύνει με προμήθειες και ισοτιμίες.Εσύ ψάχνεις κάτι άλλο και το αναφέρεις ώς περιοριστικό;Τα υπόλοιπα τα κάνεις και με τον ελληνικό σου λογαριασμό όπως σωστά γράφεις.

 

Τα σημεία που θίγεις και η γενικότερη οπτική που βλέπεις το θέμα είναι "περίεργη" για να το θέσω κομψά μιας και γράφτηκες σήμερα για να ποστάρεις αυτό.

 

Και μιας και ανέφερες ότι είδες ενθουσιασμό (και άδικο κιόλας γι αυτό μπήκες να τους προσγειώσεις όλους ε ;) να σου πω ότι λίγο παρακάτω υπάρχει ένα παρόμοιο θέμα το οποίο το τρέχει ένας τύπος που από το 2004 που γράφτηκε είχε 170 περίπου ποστ.Και τον τελευταίο 1,5 μήνα έχει κάνει 430 περίπου για να το προωθήσει.Νομίζω είναι πολύ ενθουσιασμένος.Και το ποστ σου με μια αλλαγή στο όνομα της υπηρεσίας ταιριάζει αυτούσιο κι εκεί (εκτός από το 1 που δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα που έχεις),όρμα.

 

Πολύ "περίεργος". Η κόρη μου φεύγει erasmus Πράγα. Βρίσκω καλύτερη την χρήση ελληνικής  χρεωστικής και όπως λέω πιό πάνω 3€ προμήθεια στα 420 € εβδομαδιαία, μια χαρά είναι.

 

Για να κλείσω δωμάτιο, πρέπει να γίνει κατάθεση σε iban Πράγας. Με την revolut δεν μπορώ, σιγά μην ξέρει ο Τσέχος την revolut  :-) 

Αλλά κι εγώ όταν πάω, γιατί να μην χρησιμοποιήσω ελληνική χρεωστική ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και όπως λέει άλλος στο adslgr.com

 

"Με Alpha Bonus World MasterCard μια χαρά αγοράζω στα περισσότερα site."

 

Αρα παραμένω στη χρήση paypal, revolut , δεν βλέπω κάτι άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 420 € ανάληψη από ισπανικό ΑΤΜ η προμήθεια είναι 3 € και φυσικά ανάληψη σε €.  Είναι μεγάλη προμήθεια ? και δεν υπάρχει ισοτιμία. € παίρνεις.

 

Πολύ "περίεργος". Η κόρη μου φεύγει erasmus Πράγα. Βρίσκω καλύτερη την χρήση ελληνικής  χρεωστικής και όπως λέω πιό πάνω 3€ προμήθεια στα 420 € εβδομαδιαία, μια χαρά είναι.

 

Για να κλείσω δωμάτιο, πρέπει να γίνει κατάθεση σε iban Πράγας. Με την revolut δεν μπορώ, σιγά μην ξέρει ο Τσέχος την revolut  :-)

Αλλά κι εγώ όταν πάω, γιατί να μην χρησιμοποιήσω ελληνική χρεωστική ?

 

δεν υπάρχει λόγος να πάει κάποιος στο εξωτερικό και να κάνει ανάληψη 420 ευρώ, οι περισσότεροι 50 ευρώ κάνουν ανάληψη και αντίστοιχες χρεώσεις. τώρα επειδή μίλησα για εμένα, από την στιγμή που μου δίνετε η δυνατότητα να γλιτώσω αυτά τα 3 ευρώ, ε θα το κάνω. ή νομίζεις μόλις ο τσέχος πιάσει την Alpha Bonus World MasterCard θα πει, α είναι από τράπεζα?! αντ αυτού μπορεί να την περιεργαστεί να δει Ελλάδα από πίσω και να ξενερώσει.

 

το δωμάτιο που λες, μάλλον δοκίμασες με την ελληνική κάρτα και δεν πέρασε? οπότε η ενναλακτική είναι κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό.

 

και να πούμε και κάτι μεταξύ σοβαρού και αστείου, από revolut έστειλε σε ελληνικό τραπεζικό λογαριασμό φίλου 5 εμβάσματα των .05 λεπτών και ο λογαριασμός του πήγε -20 ευρώ από τα όσα είχε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να σας μεταφερω και τη δικη μου εμπειρια προκειμενου να εχετε μια συνολικη εικονα. Αρχες Δεκεμβρίου, διαβαζοντας ολο το νημα, κατεληξα να κανω τη διαδικασια, εφαρμογη κλπ. Συνδεσα στο paypal, εστειλα απο alpha bank εμβασμα, ζητησα -και και μου ηρθε εντος των υποτιθεμενων προβλεπομενων ημερων- και η φυσικη καρτα κα ολα καλα. Εμφανιστηκε στο balance το εμβασμα και μπορεσα επιτελους μετα απο μηνες να κανω καποιες συναλλαγες στο ebay απολυτα ικανοποιημενος απο ρη revolut. Ετσι αποφασισα να στειλω αλλα 100€ να υπαρχουν να μπορω να κανω καποια αγορα αν χρειαστω, με τον ιδιο τροπο, απο τον ιδιο λογαριασμο της ιδιας τραπεζας που δεχτηκανε και φυσικα ηταν στο ονομα μου στις 5/1 που σταλθηκε στις 7/1. Στις 18/1 και ενω καμια δραστηριοτητα δεν υπηρχε στη revolut αρχισα να ζηταω να ψαξουν το θεμα και τελικα μετα απο ενα σωρο e-mail με αντιγραφα του εμβασματος στα αγγλικα με ενημερωνουν οτι θα μου επιστρεψουν το ποσο στην τραπεζα και στην ερωτηση μου γιατι δεν πιστωνουν το λογαριασμο μου στην καρτα αφου βρηκαν το εμβασμα μου απαντουν οτι ηταν απο λογαριασμο που δεν ηταν στο ονομα μου κ δε το δεχοντουσαν! Προφανως και ειμαι ατυχος και δε συμβαινουν σε ολους οι παραπανω περιπετειες αλλα διαβαζοντας και τα αλλα λαθη σε αυτο το νημα κρινω οτι δεν ειναι ετοιμοι να διαχειριστουν αυτο που συμβαινει και χανουν πελατες εξαιτιας της συμπεριφορας τους. Εγω δεν προκειται να ξανα ασχοληθω με revolut, θα δω τι λυση θα βρω για τα cc αλλα οι ανθρωποι για την απαντηση τους και οχι για την αργοπορια τους ειναι τελειως αναξιοπιστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να σας μεταφερω και τη δικη μου εμπειρια προκειμενου να εχετε μια συνολικη εικονα. Αρχες Δεκεμβρίου, διαβαζοντας ολο το νημα, κατεληξα να κανω τη διαδικασια, εφαρμογη κλπ. Συνδεσα στο paypal, εστειλα απο alpha bank εμβασμα, ζητησα -και και μου ηρθε εντος των υποτιθεμενων προβλεπομενων ημερων- και η φυσικη καρτα κα ολα καλα. Εμφανιστηκε στο balance το εμβασμα και μπορεσα επιτελους μετα απο μηνες να κανω καποιες συναλλαγες στο ebay απολυτα ικανοποιημενος απο ρη revolut. Ετσι αποφασισα να στειλω αλλα 100€ να υπαρχουν να μπορω να κανω καποια αγορα αν χρειαστω, με τον ιδιο τροπο, απο τον ιδιο λογαριασμο της ιδιας τραπεζας που δεχτηκανε και φυσικα ηταν στο ονομα μου στις 5/1 που σταλθηκε στις 7/1. Στις 18/1 και ενω καμια δραστηριοτητα δεν υπηρχε στη revolut αρχισα να ζηταω να ψαξουν το θεμα και τελικα μετα απο ενα σωρο e-mail με αντιγραφα του εμβασματος στα αγγλικα με ενημερωνουν οτι θα μου επιστρεψουν το ποσο στην τραπεζα και στην ερωτηση μου γιατι δεν πιστωνουν το λογαριασμο μου στην καρτα αφου βρηκαν το εμβασμα μου απαντουν οτι ηταν απο λογαριασμο που δεν ηταν στο ονομα μου κ δε το δεχοντουσαν! Προφανως και ειμαι ατυχος και δε συμβαινουν σε ολους οι παραπανω περιπετειες αλλα διαβαζοντας και τα αλλα λαθη σε αυτο το νημα κρινω οτι δεν ειναι ετοιμοι να διαχειριστουν αυτο που συμβαινει και χανουν πελατες εξαιτιας της συμπεριφορας τους. Εγω δεν προκειται να ξανα ασχοληθω με revolut, θα δω τι λυση θα βρω για τα cc αλλα οι ανθρωποι για την απαντηση τους και οχι για την αργοπορια τους ειναι τελειως αναξιοπιστοι.

Ευτυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτιαξα την προηγουμενη εβδομαδα Revolut και τη δευτερα εστειλα επιτυχως εμβασμα 500ε που μπηκε χτες βραδυ (σχετικα γρηγορα θα ελεγα, 1.5 μερα). Δεν ειχα καν υποψη μου τις εναλλακτικες υπηρεσιες που παρουσιαζονται εδω (βλακεια μου που δε το εψαξα παραπανω).

Αποκει και περα θελω τη γνωμη σας για το σεναριο μεταφορας (σταδιακα λογω του οριου εμβασματος 500ε το μηνα) ολης σου της περιουσιας σε καποιο τετοιο λογαριασμο. Μη φανταστειτε για δισεκατομυρια, αλλα ακομα και σε μικρα ποσα  αμαρτια ειναι να τεθουν σε κινδυνο.

 

Για τη revolut λοιπον ειμαι σκεπτικος, επειδη στην ουσια δεν εχεις λογαριασμο τραπεζης στο ονομα σου, αλλα στελνεις λεφτα σε καποιο "τυπο" και επαφιεσαι οτι αυτος θα σου τα περασει σαν ηλεκτρονικο υπολοιπο. ΟΚ για την ωρα φυσικα και υπαρχει αξιοπιστια γιατι αλλιως θα κλεισει, αλλα στο να μεταφερεις ολα σου τα χρηματα ποτε δε ξερεις τι γινεται μελλοντικα....

Δεν ειναι και το Paypal ας πουμε που εχει 10+ χρονια στο χωρο και σου δινει αυτο μια αισθηση ασφαλειας...

 

Και βλεπω εδω περα αυτες τις εναλλακτικες, που αποτι καταλαβαινω, για να σου δινουν IBAN σημαινει οτι εχεις πραγματικο τραπεζικο λογαριασμο στο ονομα σου...σωστα? Βλεπω και οτι στη Number 26 ισχυει το οριο ασφαλειας 100.000 ευρω καταθεσεων και καταλαβαινω οτι λειτουργει σαν κανονικη Γερμανικη τραπεζα. Αρα δεν ειναι ασφαλεστερο να μεταφερεις τα λεφτα σου σε κατι τετοιο?

και αποκει και περα φορτιζεις και μια revolut που και που...

 

Αν ειναι ορθη η λογικη αυτη, γιατι να προτιμησεις τη Μαλτα απο τη Γερμανια? (και πως και στη Lepeu δεν ισχυει το 100.000 οριο ασφαλειας, αφου και εκει εχεις τραπεζικο λογαριασμο με IBAN?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατα 99% κανενα απο leupay,revolut,number 26 δεν εχει προστασια...

δεν εχει σημασια το iban...το θεμα ειναι αν ειναι δηλωμενες για προγραμμα εγγυησης χρηματων

για μενα ειναι fail να περασεις λεφτα στις παραπανω ή σε κεινη την nemea βανκ που εμφανιζετε στο fb εφοσον δεν συμμετεχουν σε κανενα προγραμμα εγγυησης χρηματων

---------

ταξιδι στο εξωτερικο με gr καρτα!

οι gr καρτες στο εξωτερικο μπορει να φτασουν να χρεωσουν σε καθε συναλλαγη απο +0.κατι-5.κατι% και δεν θα φανει απευθειας στην αποδειξη αγορων του pos η εξτρα χρεωση αλλα στο statement(ισως απευθειας στο  ebanking αν εχεις συνδεσει την καρτα) στην ελλαδα...

κατι παρομοιο παιζει και αν σηκωσεις λεφτα περα απο την χρεωση 1-3ευρω atm...

το ιδιο και αν πας σε χωρα με αλλο νομισμα και το μαγαζι σου πει αν θελεις να πληρωσεις σε ευρω...εκει περα απο ισοτιμια μπορει να χρεωσει δικια του προμηθεια(οτι κ καλα χανει απο την ισοτιμια)!

καθε τραπεζα,χωρα κτλ εχει δικες τις χρεωσεις οποτε πρεπει να ρωτησετε την τραπεζα σας τι θα σας χρεωσει στα παραπανω(προμηθεια ή χρηση atm )

γι αυτο υποτιθεται βγηκαν οι travel-virtual cards...ωστε να μην χανεις αρκετα απο προμηθειες!γι αυτο σου δεινουν την δυνατοτητα να μετατρεψεις λιρες ευρω δολαρια χωρις εξτρα προμηθεια περα απο μια σχετικα κομπλε ισοτιμια...

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην υπηρεσία leupay την οποία διαχειρίζεται η satabank δεν ισχύει η εγγύηση καταθέσεων έως 100.000 euro γιατί είναι λογαριασμός ηλεκτρονικού χρήματος. Το ότι εχεις IBAN δεν έχει σημασία.

Η satabank για τους λογαριασμούς της παρέχει εγγύηση καταθέσεων έως 100.000 euro μιας και είναι στο πρόγραμμα εγγύησης καταθέσεων.

δες στο

 

http://www.mfsa.com.mt/pages/lh.aspx?id=9923

 

γράφει: Member of the Depositor Compensation Scheme:  YES

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά σε καμία δεν θα αποταμίευα χρήματα. Είναι υπηρεσίες που μας διευκολύνουν στις αγορές μας τώρα που υπάρχουν τα CC και καλό είναι να έχεις μέσα μόνο ένα μικρό ποσό για κάποια επείγουσα αγορά και τίποτε περισσότερο. Τόκους δεν δίνουν έτσι και αλλιώς και καλό είναι να βρεις άλλο τρόπο ώστε να ανοίξεις φυσικό λογαριασμό σε κάποια χώρα στο εξωτερικό αν θες να αποταμιεύσεις τα χρήματά σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 26 παρέχει εγγύηση καταθέσεων

 

συν ότι ένας από τους επενδυτές της εταιρίας είναι ο συνιδρυτής του paypal, ο οποίος λέει ότι τους καθοδηγεί στην επίτευξη των στόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συν ότι ένας από τους επενδυτές της εταιρίας είναι ο συνιδρυτής του paypal, ο οποίος λέει ότι τους καθοδηγεί στην επίτευξη των στόχων.

 

Το μείζον πρόβλημα με τη N26 είναι η μέθοδος επαλήθευσης. Έχω άνοιξει το λογαριασμό εδώ και 1-2 μήνες, αλλά δεν το παίρνω απόφαση να καταγραφώ σε video με το διαβατήριο στο χέρι για το verification και μάλλον δεν πρόκειται να το κάνω. Ειδικά σε Γερμανικό φορέα. Θεωρώ ότι αν δεν βάλουν εναλλακτικό τρόπο επαλήθευσης δεν θα έχουν καμία ιδιαίτερη εξέλιξη τουλάχιστον εδώ. Είναι άλλο πράγμα η επίδειξη εγγράφου ταυτοποίησης στο γκισέ (ακόμα και η φωτοτύπησή του και παρακράτησή του στο αρχείο οποιουδήποτε με την οποία ανέκαθεν είχα τις ενστάσεις/επιφυλάξεις μου σχετικά με το κατά πόσο είναι νόμιμη ή καταχρηστική τελικά) και άλλο να αναγκάζεσαι να φωτογραφήθείς/βιντεοσκοπηθείς με το έγγραφο στο χέρι (δεν τους φτάνει ούτε καν η φωτοτυπία δηλαδή; ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μείζον πρόβλημα με τη N26 είναι η μέθοδος επαλήθευσης. Έχω άνοιξει το λογαριασμό εδώ και 1-2 μήνες, αλλά δεν το παίρνω απόφαση να καταγραφώ σε video με το διαβατήριο στο χέρι για το verification και μάλλον δεν πρόκειται να το κάνω. Ειδικά σε Γερμανικό φορέα. Θεωρώ ότι αν δεν βάλουν εναλλακτικό τρόπο επαλήθευσης δεν θα έχουν καμία ιδιαίτερη εξέλιξη τουλάχιστον εδώ. Είναι άλλο πράγμα η επίδειξη εγγράφου ταυτοποίησης στο γκισέ (ακόμα και η φωτοτύπησή του και παρακράτησή του στο αρχείο οποιουδήποτε με την οποία ανέκαθεν είχα τις ενστάσεις/επιφυλάξεις μου σχετικά με το κατά πόσο είναι νόμιμη ή καταχρηστική τελικά) και άλλο να αναγκάζεσαι να φωτογραφήθείς/βιντεοσκοπηθείς με το έγγραφο στο χέρι (δεν τους φτάνει ούτε καν η φωτοτυπία δηλαδή; ).

Καταλαβαίνεις πόσο εύκολα μπορεί να γίνει παραποίηση της φωτοτυπία; αν σου έψαχνα φωτοτυπία από χαρτονόμισμα θα πίστευες ότι έχω το αληθινό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνεις πόσο εύκολα μπορεί να γίνει παραποίηση της φωτοτυπία; αν σου έψαχνα φωτοτυπία από χαρτονόμισμα θα πίστευες ότι έχω το αληθινό;

 

Πανεύκολα. Είπα ότι έχω ενστάσεις και για αυτό και κάποια στιγμή πρέπει να ασχοληθούν με το ζήτημα οι κατάλληλες "Αρχές". Ακριβώς όμως επειδή παραποιούνται τα έγγραφα που δόθηκαν σε φωτοτυπία, μπορεί να γίνει επίκληση τέτοιου γεγονότος -αν κάτι πάει στραβά-.

Σε κάθε περίπτωση, εγώ "με το διαβατήριο στα δόντια" δεν δέχομαι να βιντεοσκοπηθώ πάντως. Ας βρουν τρόπο να εφαρμόσουν παντού το σύστημα που δίνουν στη Γερμανία με την ταυτοποίηση στα ταχυδρομεία. Το καλύτερο είναι αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μείζον πρόβλημα με τη N26 είναι η μέθοδος επαλήθευσης. Έχω άνοιξει το λογαριασμό εδώ και 1-2 μήνες, αλλά δεν το παίρνω απόφαση να καταγραφώ σε video με το διαβατήριο στο χέρι για το verification και μάλλον δεν πρόκειται να το κάνω. Ειδικά σε Γερμανικό φορέα. Θεωρώ ότι αν δεν βάλουν εναλλακτικό τρόπο επαλήθευσης δεν θα έχουν καμία ιδιαίτερη εξέλιξη τουλάχιστον εδώ. Είναι άλλο πράγμα η επίδειξη εγγράφου ταυτοποίησης στο γκισέ (ακόμα και η φωτοτύπησή του και παρακράτησή του στο αρχείο οποιουδήποτε με την οποία ανέκαθεν είχα τις ενστάσεις/επιφυλάξεις μου σχετικά με το κατά πόσο είναι νόμιμη ή καταχρηστική τελικά) και άλλο να αναγκάζεσαι να φωτογραφήθείς/βιντεοσκοπηθείς με το έγγραφο στο χέρι (δεν τους φτάνει ούτε καν η φωτοτυπία δηλαδή; ).

 

 

Γιατί ; 

Πιστεύεις οτι ο Γερμανός σε φακελώνει ενώ στην Revolut ή στους Μαλτέζους της leupay εισαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...