Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση ηλεκτρονικών τραπεζικών υπηρεσιών εξωτερικού: Revolut - Number26 - LeuPay/LeuPost


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, therock είπε

Οκ γιατι νομιζω καπου διαβασα (ισως εκτος φορουμ) πως η N26 ειναι Bank. Αυτο με τις αναληψεις εν τελη τι ισχυει. Δηλαδη οτι χρηματα (μερος η συνολο χρηματων) εχεις καταθεσει, πως τα πιστωνεις πισω η κανεις αναληψη

Πας σε ΑΤΜ και τα βγάζεις.Τα μεταφέρεις στην  άλλη τράπεζα σου.

Εχουν τραπεζική άδεια και οι δύο αλλά δεν έχουν φυσικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Πας σε ΑΤΜ και τα βγάζεις.Τα μεταφέρεις στην άλλη τράπεζα σου.

Εχουν τραπεζική άδεια και οι δύο αλλά δεν έχουν φυσικά καταστήματα.

Απο ATM τα βγαζεις με καπελο ομως. Επειδη στην τραπεζα σου θα ερχοτνα σαν εισερχομενο εμβασμα. Αν τα κανεις τραπεζικη μεταφορα πισω στην Ελληνικη σου τραπεζα εκει εχει καποια προμηθεια?

Και τι οριο σηκωνεις μεταφερεις?

Ρωταω γιατι μαλλον σκεφτομαι σε μια απο τις 2 να ανοιξω λογσμο να χω και τετοια επιλογη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, therock είπε

Απο ATM τα βγαζεις με καπελο ομως. Επειδη στην τραπεζα σου θα ερχοτνα σαν εισερχομενο εμβασμα. Αν τα κανεις τραπεζικη μεταφορα πισω στην Ελληνικη σου τραπεζα εκει εχει καποια προμηθεια?

Και τι οριο σηκωνεις μεταφερεις?

Ρωταω γιατι μαλλον σκεφτομαι σε μια απο τις 2 να ανοιξω λογσμο να χω και τετοια επιλογη

Απο όποιο ΑΤΜ της Ελλάδας και να τα τραβήξεις θα έχεις προμήθεια χρησης του ΑΤΜ.Να τα στειλεις στην ελληνική σου τράπεζα θα εχεις έξοδα εισερχομένου εμβάσματος.Κοιτας τιμοκατάλογο της τραπεζας σου.

Κοιτάς τι όρια εχει κάθε μία.Ξερω ότι η Ρεβο στο δωρεάν εχει μέχρι 200€ τον μήνα ανάληψη και μέχρι 1000€ μεταφορά.Αν κάνω λάθος διορθώστε.

Η Ν26 εχει να βγάζεις λεφτά απο τα ταμεία του  ΜyMarket αν θυμάμαι καλά.Δεν θυμάμαι όριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, therock είπε

Οκ γιατι νομιζω καπου διαβασα (ισως εκτος φορουμ) πως η N26 ειναι Bank. Αυτο με τις αναληψεις εν τελη τι ισχυει. Δηλαδη οτι χρηματα (μερος η συνολο χρηματων) εχεις καταθεσει, πως τα πιστωνεις πισω η κανεις αναληψη

+ έχεις την κάρτα τους και τα ξοδεύεις όπως είναι ή τα σηκώνεις από ΑΤΜ ανάλογα με τα όρια που έχει κάθε μια και χρεώνεσαι ότι πάρει η τράπεζα που έχει το ΑΤΜ.

Υπάρχει και το GPay πλέον, η Alpha και η Eurobank είναι μέσα αλλά δεν ξέρω αν και πως μπορείς έτσι να μεταφέρεις χρήματα πιο "φθηνά". Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

 

Η Ν26 εχει να βγάζεις λεφτά απο τα ταμεία του ΜyMarket αν θυμάμαι καλά.Δεν θυμάμαι όριο.

 Ωπα αυτο το τελευταιο εχει ενδιαφερον. Εννοεις τα βγαζεις απο κει δωρεαν?

8 λεπτά πριν, Doubt είπε

+ έχεις την κάρτα τους και τα ξοδεύεις όπως είναι ή τα σηκώνεις από ΑΤΜ ανάλογα με τα όρια που έχει κάθε μια και χρεώνεσαι ότι πάρει η τράπεζα που έχει το ΑΤΜ.

Υπάρχει και το GPay πλέον, η Alpha και η Eurobank είναι μέσα αλλά δεν ξέρω αν και πως μπορείς έτσι να μεταφέρεις χρήματα πιο "φθηνά". Θα το κοιτάξω κάποια στιγμή.

Δεν εχω ασχοληθει με google Pay, μπορεις δηλαδη ετσι να τραμπαρεις χρηματα αναμεσα στις καρτες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 9 μήνες μετά...
Στις 5/8/2020 στις 9:47 ΠΜ, Hapatingo είπε

Για όποιον ενδιαφέρεται άνοιξε η sync.

Εν συντομία είναι όπως η revolut, για αρχή δίνει 2 τραπεζικούς λογαριασμούς σε ευρώ και λίρες Αγγλίας στην συνέχεια θα δώσει άλλους 30 από άλλες χώρες. 

Δίνει δωρεάν μια πλαστική και 2 virtual κάρτες. Οι virtual κάρτες έχουν την δυνατότητα να αλλάξουν και τον cvc όποτε θελήσει ο κάτοχος, κάνοντας τες με αυτόν τον τρόπο μίας χρήσης.

Η ταυτοποίηση γίνεται πολύ εύκολα, προσωπικά χρησιμοποίησα το δίπλωμα οδήγηση. Η εφαρμογή παρέχει και open banking.

και κάπως έτσι κλείνει 

 
stay_informed
 
 
Announcement to sync. customers for change in the company's business
Dear Customer,
We regret to inform you that due to an ongoing change in our business we will no longer be able to offer our customers personal accounts as we are restructuring our offering.
Therefore, in accordance with our terms and conditions we hereby give you two months’ notice for termination of the agreement between you and Sync.Money UK Ltd or Sync.Money Lithuania UAB. For the avoidance of doubt, the agreement will be effectively terminated on 1‌5t‌h Oc‌tob‌er 20‌22.
What this means for you
After 1‌5t‌h Oc‌to‌ber 20‌22, you will not be able to use your account or IBAN to send or receive payments. Please ensure that any regular payments into your account are redirected. Any funds sent to your account after this date will be returned to the sender in due course. ..................
 
It has been a pleasure to serve you in the past, and we trust you have enjoyed your experience with sync.
Sincerely,
sync. team
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έχει κανείς Monzo? 

Υπάρχει δυνατότητα top up με κάρτα δωρεάν;

Γενικά αξίζει ή αδιάφορη σαν υπηρεσία;

Εχω εγώ.Mε μεταφορά απο άλλο λογαριασμό ,κατάθεση σε post office  ή paypoint https://monzo.com/help/payments-getting-started/adding-money-to-account

Για Αγγλία καλή είναι ,μετράει και σαν proof of address ,για εκτός δεν νομίζω ότι προσφέρει κατι.Αν θυμάμαι καλά τις διεθνής μεταφορές τις κάνει μέσω wise.

 

 Για ποιον λόγο την θες;

Αν μπορείς να ανοίξεις αγγλικό λογαριασμό κοίτα και την chase 

 https://becleverwithyourcash.com/chase-bank-uk-review/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Για ποιον λόγο την θες;

Μου κλείνει το λογαριασμό η Vivid και ψάχνω αντικαταστάτη.

Μ΄ ενδιαφέρει βασικά αυτό που έγραψα, να φορτίζει από κάρτα ανέξοδα (έστω και με περιορισμό στο ποσό ανά μήνα) και να μη χρειάζεται σώνει και καλά διαβατήριο για να γραφτείς.

(Monese revolut έχω ήδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Doubt είπε

Μου κλείνει το λογαριασμό η Vivid και ψάχνω αντικαταστάτη.

Μ΄ ενδιαφέρει βασικά αυτό που έγραψα, να φορτίζει από κάρτα ανέξοδα (έστω και με περιορισμό στο ποσό ανά μήνα) και να μη χρειάζεται σώνει και καλά διαβατήριο για να γραφτείς.

(Monese revolut έχω ήδη)

Η wise έχει μικροχρεώσεις. Η monzo χωρις διαβατήριο αν δεν είσαι Βρετανός δεν.....

Εχω ακούσει για την https://www.bunq.com/ αλλά δεν έχω ιδία πείρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...