Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ε ναι, αφού έχεις κάνει check in, δε χρειάζεσαι να είσαι 2 ώρες πριν (χαμένος χρόνος στο μακεδονία) και απλά πας με το εκτυπωμένο boarding pass και δίνεις κυριλέ τις βαλίτσες χωρίς να περιμένεις (αν έχει αυτήν την υποδομή στο αεροδρόμιο από όπου πετάς, πχ στη λουφτχανζα στην Αθήνα, όσοι έχουν κάνει check in δίνουν τις βαλιτσες τους στην ουρά για την μπίζνες, που ποτέ δεν είναι κανένας).

 

---------- Προσθήκη στις 17:12 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 17:10 ----------

 

ΔΕΝ υπάρχουν πια paper tickets. To boarding pass μπορείς να εκτυπώσεις 24-1 ώρα πριν την πτήση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ απλά προβληματίζομαι. Για ποίο λόγο τότε ΟΛΟΙ όσοι παίρνουν εισητήρια απο νέτ να μην κάνουν και αυτο;

Μήπως επειδή είναι γεροπερίεργοι σαν και μένα; :P

Αλλάζει κάτι γενικά πέραν της ταχύτερης εξυπηρέτησης; Ας πούμε η ώρα έλευσης κτλ;

Παιδιά,αυτό με τα εισιτήρια που εκτυπώνεις,ισχύει μόνο αν έχεις κάνει κράτηση από το site της εταιρίας ή από οποιοδήποτε άλλο site?

Χθες π.χ έκλεισα εισιτήριο από airtickets.gr,μου'ρθε mail επιβεβαίωσης αλλά δεν είδα κάπου να μπορώ να εκτυπώσω εισιτήριο.

Θα σας πω τι έκανα εγώ για να μην μείνετε στο αεροδρόμιο και με βρίζετε :P

 

Έβγαλα εισιτήρια για Βέλγιο από το airtickets.gr μου 'ρθε mail επιβεβαίωσης και αριθμός κράτησης. Δεν εκτύπωσα κάτι, ούτε ζήτησα να κάνω check online. Πάω από το αεροδρόμιο, στέκομαι σε ένα μηχάνημα κι επειδή ήμουν περίεργος, πάτησα τον αριθμό κράτησης να δω τι θα γίνει, το πολύ πολύ να έμενα στο Ελ. Βενιζέλος.

 

Μου εκτύπωσε ένα χαρτάκι, το πήρα εγώ και έκατσα στην ουρά καμαρωτός καμαρωτός που έχω τέτοια εξοικείωση με την τεχνολογία. Με βλέπει ένα παλικάρι και μου λέει ότι εφόσον έχω ήδη το εισιτήριο, να πάω από το πλάϊ που ήταν ο γκισές για τους hitech σαν και του λόγου μου. Προσπέρασα 25 άτομα και κυριλέ πήγα για επιβίβαση.

 

Klainmain γι' αυτό που είπες φαντάσου ότι ήμασταν παρέα και παρόλο που το έκανα έτσι και πέρασα οι υπόλοιποι βαριόντουσαν (φοβόντουσαν) να κάνουν κάτι αντίστοιχο μήπως και παιχτεί καμιά μλκία με τα εισιτήρια και τρέχουν και δεν φτάνουν. Οπότε βάλε μέσα εξοικείωση με τεχνολογία, βάλε φόβο, βάλε "να πάρει ο διάολος τα μηχανήματα να πάρει" κι έχεις την απάντηση σου. Υποθέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα,οπότε πατώντας εκεί τον αριθμό κράτησης βγάζεις το εισιτήριο ουσιαστικά!

Thanks a lot Praetorianos,θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα,οπότε πατώντας εκεί τον αριθμό κράτησης βγάζεις το εισιτήριο ουσιαστικά!

Thanks a lot Praetorianos,θα το δοκιμάσω αύριο και θα σας πω..

 

Όλα ΟΚ τελικά,έβγαλα την κάρτα επιβίβασης από το μηχάνημα κι απλά πήγα την βαλίτσα για check in...Πολύ βολικό το μηχανηματάκι!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς βιβλίο αλλά postάρω γιατί μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση. Πρόκειται για μια συλλογή έργων του Ivan Brunetti. Ο τύπος αυτός, cartoonίστας, είναι ψυχικά διαταραγμένος. Άρρωστος, ΨΥΧΑΚΙ πως το λεν. Καταθλιπτικός, αγχωτικός, μισάνθρωπος. Όλα όσα θα ήθελα να είμαι δηλαδή. Έχει βγάλει 4 τεύχη του Schizo, που είναι στην ουσία ένα αυτοβιογραφικό comic, διάφορα στριπάκια και δύο άλλα έργα με τίτλο Haw! και Hee!.

 

Το βιβλίο στο οποίο αναφέρομαι περιέχει τα 3 πρώτα τεύχη του Schizo και διάφορες άλλες δουλειές του και έχει τίτλο Misery Loves Comedy. Υπάρχει και ελληνική έκδοση -αυτή έχω- με τον απλό τίτλο.. Schizo.

 

Κάθε σελίδα είναι πιο βλάσφημη και σκατόψυχη από την προηγούμενη. Θα βαρεθείτε να βλέπετε μαχαιρώματα, πυροβολισμούς, αυτοκτονίες, σοδομισμούς. Γενικά, αν μπορούσα να δώσω μια πληρέστερη περιγραφή θα το έκανα, δε μπορώ όμως.

 

Πολλοί θεωρούν τις δουλειές του Brunetti σκουπίδια, εγώ τις λάτρεψα.

 

Να κι ένα μικρό δείγμα (μην ανοίξετε το spoiler αν τα παραπάνω σας ενόχλησαν).

 

 

ivan-brunetti-congratulations.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bonjour.

Τελικά θα πάω παρόλες τις προειδοποιήσεις, μερικές μέρες στο μιλάνο.

Το ερώτημα είναι. Χρειάζεται διαβατήριο αν θελήσω να πάρω το τραίνο για lugano ή είμαι οκ μόνο με ταυτότητα;

 

 

Επίσης.

Κάτι κανονίζω για holiday rental στο Λονδίνο. Τι απόδειξη παίρνω για τις συναλλαγές μου εκεί; Όταν δλδ δίνω το safety deposit ή το weekly rent? Μη μας πιάσουν UKότσο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα πάει με ταυτότητα Lugano.

Πάντως είναι χαμένος κόπος ε, εκτός αν θες να λες πως έχεις πατήσει Ελβετία, κατά τα άλλα η κόμο είναι 200 φορές ομορφότερη. Στο λουγκ, μόνο κάτι 80s απαίσια υπερξενοδοχεία έχει, καζίνα και τέτοιους εμετούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι; Μού'χουν πρήξει τους όρχεις να πάω γι αυτό και το αναφέρω. Κάτι άκουσα για ενιαίο δρομολόγιο κόμο κιάσο λουγκάνο οπού τραβάς μία Λουγκάνο στο τέρμα το πρωί και γυρνάς σιγά σιγά προς τα πίσω με στάσεις κόμο/κιάσο.

Να μου λείπει αν είναι έτσι όπως λές.

Youtube άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δρομολόγιο με τι; Εγώ με αμάξι είχα πάει.

Αλλά το σκέφτεσαι σωστά κατ' εμέ, τα χωριουδάκια γύρω στο Κόμο είναι απίστευτα.

Αν πας στη Valtellina θέλω ένα συγκεκριμένο μπουκαλέτο κρασί. =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έμενα πολλές μέρες θα το έκανα πιο thorough. Τώρα θα σταματήσω σε επιλεγμένα μέρη (πρέπει να αρχίσω να ψάχνω).

Τραίνο έχει ανα μία ώρα προς τα παραπάνω μέρη. Αλλα δεν είναι κακή ιδέα η ενοικίαση αυτοκινήτου. Χουχ. Κωλοψήθηκα.

Πόινταρε την valtellina σε κάνα χάρτη και σε παίρνω ότι θές. Όλο και κάποιον θα βρώ να στο κατεβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκόλλα ρε, σιγά μη σε στέλνω στο βουνό για μια μποτίλια. Παίζει να ανέβω για καμιά βδομάδα να βρω τον πατέρα μου στη Varenna, θα το μοντάρω εγώ αν είναι.

 

Ευχαριστώ πάντως ε =)

 

Για ενοικίαση, έχει ωραία γραφειάκια στον κεντρικό σταθμό στο Μιλάνο. Εκεί θα σε κατεβάσει το λεωφορειάκι από το Malpensa, μέσα σε 20-40 λεπτάκια έχεις το αμάξι στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη φτηνότερη! Έχουν βγει οι προσφορές Οκτοβρίου/Νοεμβρίου με Lufthansa και KLM γύρω στα 500 ευρώ. Αυτήν την εποχή και μέχρι τέλος αυγούστου μπορείς να πετάξεις με κάτι γύρω στα 1000 ευρώ.

 

---------- Προσθήκη στις 09:47 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 09:45 ----------

 

Και να κοιτάς σάιτς όπως http://www.expedia.com και cheaptickets.com διότι 1. είναι σε δολάριο και ακόμα συμφέρει και 2. μπορούν και συνδέουν πτήσεις από διάφορες εταιρείες με αποτέλεσμα να βγαίνει φτηνότερο το όλο ταξίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...