Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μολις γυρισα από 4ημερο Κερκυρα. Μεναμε Μπιενιτσες 10χλμ μακρια από Κερκυρα. Όχι τιποτα το ιδιαιτερο, κυριως οικογενειες οποτε από διασκεδαση κυριως ταβερνες, λιγα μπαρακια με λιγο κοσμο. To Oxygen αξιζε (στο happy hour) που σου εφερνε δυο δυο τα κοκτειλ (2 για 7€):)

 

Στην Πολη αξιζει να δεις το φρουριο (αρκετο περπατημα αν θες να πας μεχρι πανω,αλλα η θεα αξιζει) μια βολτα/καφεδακι στα στενακια. Το βραδυ ειχε αρκετο κοσμο, από ηρεμα μπαρακια,beach bar κτλ στο κεντρο, μεχρι clubs και μπουζουκια λιγο πιο εξω. Πολύ ομορφη πολη, αξιζει σιγουρα μια επισκεψη

 

Γλυφαδα για μεσημεριανο μπανιο,ωραια παραλια,κοσμος πολυς,beach bar, κοριτσακια να χορευουν και τετοια ωραια. Παλαιοκαστριτσα επισης πολύ ωραιες παραλιες αναμεσα σε βραχους. Πιο ηρεμα,μπορεις να κανεις και βολτουλες με καραβακια μεσα σε σπηλιες. Και στον βορρα (Σιδαρι) μας ειπαν ότι είναι ομορφα,δεν προλαβαμε να παμε όμως..

 

Γενικα οι καλες οι παραλιες είναι στην δυτικη πλευρα του νησιου, στα ανατολικα δεν είναι τοσο καθαρες και εχουν πετρες.

 

Για διασκεδαση, Υψος και Δασια κοντα στην Κερκυρα ειχαν πολύ κοσμο με πολλα μπαρακια παραλιακα. ΠΑΡΑ πολλοι Ιταλοι όμως,μεχρι και γυρο στα αγγλικα παραγγειλαμε: Ρ Ηταν λιγο σπαστικο βεβαια,δεν καταλαβαιναμε τι λεγανε οι ταμπελες εξω από τα μαγαζια και το προσωπικο πολλες φορες μιλουσε μονο ιταλικα,με λιγα αγγλικα..

 

Επισης περασαμε από Καβο (τερμα νοτια) το μερος ηταν ένα μεγαλο amusement park. Τα παντα από διασκεδαση/φαγητο, δεν μειναμε το βραδυ αλλα πρεπει να γινονται οργια. Πολλους τουριστες, κυριως Αγγλους.

 

Γενικα το νησι είναι φθηνο,ειδικα στο ποτο. Παρα πολλα μαγαζια ειχαν ‘’προσφορες’’ στα κοκτειλ οποτε μπορεις να πιεις ότι θες σχετικα φθηνα. Είναι λιγο τσιγκουνιδες με τις δοσεις στα ποτα αλλα οκ..

 

Οπωσδηποτε αμαξι,δεν είναι μεγαλες οι αποστασεις αλλα δυσκολα μετακινεισαι χωρις δικο σου μεσο. Επισης βρειτε χαρτη,οι δρομοι τους είναι λιγο περιεργοι και αν βασιστειτε στις ταμπελες θα καταληξετε Κροατια. Επισης (δεν το ξεραμε) μπορεις να παρεις και καραβι για Ηγουμενιτσα από τα νοτια (Λευκιμη). Είναι πιο φθηνα και βολευει αν θες την τελευταια μερα να κανεις μια βολτα.

 

Αυτά,γενικες εντυπωσεις πολύ καλες, προτεινεται για διακοπες ;)

 

Υ.Γ. Και για να πεταχτω στην κουβεντα,μια χαρα ειναι οι αγγλιδες..

Επεξ/σία από Erunildo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ναι..μην πας!

:)

δνε ξέρω, εγώ πήγα επειδή έχω γνωστούς εκει.

Το νησί δε μου άρεσε.

Τίγκα σε φτωχο-μπιχλο-τουρίστες..τι να πω.

Με επιβεβαίωνε και το γεγονός πως οι μόνοι έλληνες στο νησί ήταν οι ντόπιοι και οι φαντάροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι..μην πας!

:)

δνε ξέρω, εγώ πήγα επειδή έχω γνωστούς εκει.

Το νησί δε μου άρεσε.

Τίγκα σε φτωχο-μπιχλο-τουρίστες..τι να πω.

Με επιβεβαίωνε και το γεγονός πως οι μόνοι έλληνες στο νησί ήταν οι ντόπιοι και οι φαντάροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγε ηδη μια φιλη μου κ επειδη ακουγα οτι γυρναει σε κατι χωριουδακια κ παραλιες που δεν της αρεσαν κ πολυ (τιγκακι κοντα) γραψτε τπτ ωραιο αν και οποιος ξερει να της στειλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγε ηδη μια φιλη μου κ επειδη ακουγα οτι γυρναει σε κατι χωριουδακια κ παραλιες που δεν της αρεσαν κ πολυ (τιγκακι κοντα) γραψτε τπτ ωραιο αν και οποιος ξερει να της στειλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι..μην πας!

:)

δνε ξέρω, εγώ πήγα επειδή έχω γνωστούς εκει.

Το νησί δε μου άρεσε.

Τίγκα σε φτωχο-μπιχλο-τουρίστες..τι να πω.

Με επιβεβαίωνε και το γεγονός πως οι μόνοι έλληνες στο νησί ήταν οι ντόπιοι και οι φαντάροι.

 

η κερκυρα ειναι ακριβο νησι για διακοπες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι..μην πας!

:)

δνε ξέρω, εγώ πήγα επειδή έχω γνωστούς εκει.

Το νησί δε μου άρεσε.

Τίγκα σε φτωχο-μπιχλο-τουρίστες..τι να πω.

Με επιβεβαίωνε και το γεγονός πως οι μόνοι έλληνες στο νησί ήταν οι ντόπιοι και οι φαντάροι.

 

η κερκυρα ειναι ακριβο νησι για διακοπες.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κως είναι για σαπιλοδιακοπές. Να μένεις Κέφαλο να είσαι όλη μέρα στην παραλία, να πας μια Καρδάμαινα να δεις τους Άγγλους να ξερνάνε και μια Χώρα να πεις την είδες και τέρμα.

Και φυσικά να πας στην ούμπερ ταβέρνα πάνω στο βουνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κως είναι για σαπιλοδιακοπές. Να μένεις Κέφαλο να είσαι όλη μέρα στην παραλία, να πας μια Καρδάμαινα να δεις τους Άγγλους να ξερνάνε και μια Χώρα να πεις την είδες και τέρμα.

Και φυσικά να πας στην ούμπερ ταβέρνα πάνω στο βουνό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν και λιγο νωρις, τι προτεινετε για διακοπες Χριστουγεννων για Ευρωπη;;; Καλο θα ηταν να παρω απο τωρα τα εισητηρια!!

Με τη γυναικα μου θα παω. Θελω να παω καπου που να ειναι πολυ ατμοσφαιρικα και ωραια.

Υποψην εξαιρουνται οι χωρες που εχω ηδη παει, Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια,Ολλανδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια αν και λιγο νωρις, τι προτεινετε για διακοπες Χριστουγεννων για Ευρωπη;;; Καλο θα ηταν να παρω απο τωρα τα εισητηρια!!

Με τη γυναικα μου θα παω. Θελω να παω καπου που να ειναι πολυ ατμοσφαιρικα και ωραια.

Υποψην εξαιρουνται οι χωρες που εχω ηδη παει, Αγγλια,Γαλλια,Γερμανια,Ολλανδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...