Προς το περιεχόμενο

Διακοπές, ταξίδια, εκδρομές


paschalia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχυει οτι στις κρατησεις ξενοδοχειου πληρωνεις και τους φορους? Αν κλεισω εξωτερικο πχ Booking 50 ευρω η βραδια θα πληρωσω και κατα την αφιξη μου τους φορους? Ετσι την επαθε ενας φιλος απο ταξιδιωτικο. Πληρωσε προμηθειες εισητηρια ξενοδοχεια και μολις εφθασε του ζητησαν 80 ευρω φορο στο ξενοδοχειο

εξαρταται τον Προορισμο.

Εμενα μου εχει τυχει σιγουρα στη Βενετια, αλλα στις ιστοσελιδες τυπου Booking αναφερεται ξεκαθαρα.

Οπως προαναφερθηκε το ποσο ειναι μικρο παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν δεν κάνω λάθος και στην Ελλάδα απο 1/4 θα ισχύει ο φόρος διανυκτέρευσης και το ποσό πάει ανάλογα τη κατηγορία του ξενοδοχείου...

Δεν το είχα ακούσει, πιθανό να είναι το ίδιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν φτηνά αεροπορικά εισητήρια για Μυκονο και Σαντορίνη, πήγαινε έλα, απο 42-50 ευρώ. Βγάζει προσφορές και απο Θεσσαλονίκη.

Σαντορίνη είχε πιο πολλές ημερομηνίες, τελειώσαν. Μυκονο κραταει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω μια απορια πως μπορω να ξερω πχ τι ωρα μπαινω στο δωματιο και τι ωρα πρεπει να φυγω πχ σε κατι booking trivago και αλλα?

Το γράφουν. Αλλά σε γενικές γραμμές βγαίνεις 11:00 - 12:00 το πρωί και μπαίνεις στο δωμάτιο 13:00 - 14:00 τη μέρα της άφιξης, ανάλογα με το ξενοδοχείο. Φυσικά αν φτάσεις νωρίτερα και είναι έτοιμο το δωμάτιο μπορείς να μπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω μια απορια πως μπορω να ξερω πχ τι ωρα μπαινω στο δωματιο και τι ωρα πρεπει να φυγω πχ σε κατι booking trivago και αλλα?

Στη Booking το γράφει στο description του καθε καταλύματος στο κάτω μέρος μαζί με την πολιτική ακύρωσης και τα άλλα στοιχεία αλλά και όταν κάνεις το booking στα τελικά στοιχεία θα το δεις και εκει!

Για πες για πορταρια....

Μαλλον εκει μας κοβω

Πάντως πολύ καλό φαγητό δοκιμασμένα στη Μακρυνίτσα έχει και το Α+Β που είναι από την πλατεία αν συνεχίσεις το μονοπάτι όλο ευθεία, έχει λίγα τραπέζια μέσα αλλά έχει καλό φαγητό, τα τραπέζια έξω έχουν θέα προς Βόλο-Παγασητικό. Το Κρίτσα ετσι όπως τα λέει η Μαργαρίτα είναι πολύ καλό, εγώ οταν ειχα πάει Πορταριά είχα μείνει στο Δεσποτικό και είχα μεινει 100% ευχαριστημένος γι αυτο και το λινκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

Την αλλη βδομαδα θα παω ενα 5ημερο στη Βουδαπεστη με το κοριτσι. Γενικα εχουμε ψαχτει λιγο απλα θα ηθελα και καποιες γνωμες παραπανω.

Γενικα τι θα μας προτεινατε να επισκεφτουμε ; ( 100% θα παμε σε λουτρα , ενα ή και δυο ).

Φαγητο; Εχουμε βρει κατι λιγα, αλλα φοβαμαι μην ειναι σαν τα κλασικα τουριστικα, οπως εχουμε εδω στην Ελλαδα ( πχ Θεσσαλονικη που ξερω τους τουριστες τους λενε για φαγητο πλατεια Αθωνος και τα παρεμφερη, που δεν ειναι και οτι καλυτερο )

Νυχτερινη διασκεδαση; Γενικα οτιδηποτε πιστευετε οτι αξιζει.

Παρακαλω οποιος προτεινει κατι, να δινει και καποια πληροφορια, ειτε σε link ειτε "λεκτικα" ωστε να μπορω να το ψαξω.

Ευχαριστω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα που αλλαζα χρηματα, υπηρχε ενα fee (που θα το δεις πιςω στην πατριδα)περα απο την ισοτημια. Οποτε μαλλον σε συμφερει να πληρωνεις με καρτα.

 

Επειδη θα χρειαστεις και λιγα μετρητα...δεν δινουν ολα τα μηχανηματα τις ιδες ισοτημιες, υπαρχουν μεγαλες διαφορες ανα εταιρεια οχι ανα μηχανημα(atm).

 

Το τι θα κανεις ειναι αναλογα αν θα εισαι στην buda ή στην pest. Η μπυρα ειναι καλη και το gulash. Δοκιμασε ολα τα φαγητα. Μια συγκεκριμενη ωρα καθε μερα αγοραζεις σχεδον τζαμπα το daily menu σε διαφορα μαγαζια απλα δεν επιλεγεις...εχει και sushi απο κινεζικα σε καλες τιμες αν σου αρεσει..(οχι daily menu)

 

Παρε τοboat trip, και το bus σε τιμη κομπο, ψαξου μην αγορασεις. Αν αγορασεις και budapest city card εχει διαφορες προσφορες μεσα απο free spa, bus + boat trip αν θυμαμαι καλα. Ξεκινα αγορασε την budapest city card πρωτα, την μεγαλυτερη σε ωρες.

 

Βρες και την αγορα, μπορεις να πας το πρωι να παιρνεις κατι να φας. Τι αλλο...τα παντα ειναι ωραια ειναι δυσκολο να μην περασεις καλα βρες ωραια μερη απο foursquare

 

Αν δεν ειχες γκομενα θα περναγες καλυτερα, εχει και αλλα το μενου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πηγα περυσι. Αρχικα να πω πως σαν επιλογη η buda card (30 ευρω 3 μερες) αξιζει απειρα για τις δωρεαν επισκεψεις και εκπτωσεις σε καποια αλλα (και δωρεαν ΜΜΜ). Η συγκεκριμενη καρτα εχει εκπτωση και στα λουτρα που ειναι πανω απο το νησι της Μαργαριτας.

 

Εννοειτε θα πατε καστρο και κοινοβουλιο. Κατω απο το καστρο εχει λαβυρινθο που ειναι επισης ωραια. Σε καποια σημεια ειτε βγαζει καπνο ή δεν εχει καθολου φως και ειναι ωραια φαση. (Εννοειτε δεν χανεστε). Λιγο πιο πανω, και σχετικα απεναντι απο την εκκλησια του Ματθαιου (οχι προς ποταμι, προς την αντιθετη μερια) ειναι το hospital on the rock. Ο ζωολογικος τους δεν με ξετρελανε (περιλαμβανεται εκπτωση μεσω καρτας).

 

Για φαγητο μας αρεσε παρα πολυ το Magdalena (κοντα στην πλατεια Oktogon) και το Trattoria Pomo D'oro. Το 1ο ειναι φθηνο, το 2ο ακριβο και με ζεστη ατμοσφαιρα.

 

Για διασκεδαση μπορειτε να δειτε τα Hello Baby, Instant και ειχαμε παει και σε αυτο το "ruin pubs" (κτηριο με πολλα μπαρακια μεσα). Link.png Site: conversationals  Link.png Site: TripAdvisor

Εχει οδο στο λινκ

 

Για το fee που λεει ο απο πανω, το μικροτερο το βρηκαμε στην oktogon. Αεροδρομιο μην αλλαξετε για καμια περιπτωση, περα απο ενα 20αρικο αν θελετε. Το fee στην αλλαγη των χρηματων ειναι πολυ πιο μικρο απο οτι το 1,5 ευρω σε καθε συναλλαγη με καρτα. Το fee τοτε ηταν 80 φιορινια (περιπου 30 λεπτα) στα 100 ευρω.

Επεξ/σία από overpower
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην αλλαξεις σε αεροδρομια συμφωνω και εγω και οχι απο ντοπιους ή αραβες(πιθανη απατη). Τωρα αν το μεγαλο fee ηταν με πληρωμη με καρτα ή με αλλαγη χρηματων, δεν ειμαι σιγουρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να μην αλλαξεις σε αεροδρομια συμφωνω και εγω και οχι απο ντοπιους ή αραβες(πιθανη απατη). Τωρα αν το μεγαλο fee ηταν με πληρωμη με καρτα ή με αλλαγη χρηματων, δεν ειμαι σιγουρος.

Εννοειτε πως μιλαω για καταστηματα εγω (Oktogon εχει κανα 2-3 νομιζω). Fee εχει το ιδιο οπως και εδω αν βγαλεις απο ΑΤΜ αλλης τραπεζας οποτε για αυτο αξιζει να αλλαξει χρημα ειτε εκει, ειτε στην Εθνικη εδω. 

 

Και εννοειτε οτι ψαχνεις ισοτιμια οσο πιο κοντα γινεται στην (τοτε) τωρινη. Πχ τωρα 1 ευρω ειναι 308 φιορινια οποτε θα αξιζε να αλλαξεις στο καταστημα που δινει 307 huf για 1 ευρω παρα σε ενα αλλο που δινει 305 huf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μιλαμε για διαφορες πανω απο 10% στις ισοτημιες...οχι 2-3 furints.

Να αλλαξει χρηματα εδω δεν νομιζω να τον συμφερει.

 

Τις καλυτερες ισοτημιες τις βρηκα σε πολυοροφα supermarket που φιλοξενουσαν ανταλακτηρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

Παρε τοboat trip, και το bus σε τιμη κομπο, ψαξου μην αγορασεις. Αν αγορασεις και budapest city card εχει διαφορες προσφορες μεσα απο free spa, bus + boat trip αν θυμαμαι καλα. Ξεκινα αγορασε την budapest city card πρωτα, την μεγαλυτερη σε ωρες.

Βρες και την αγορα, μπορεις να πας το πρωι να παιρνεις κατι να φας. Τι αλλο...τα παντα ειναι ωραια ειναι δυσκολο να μην περασεις καλα βρες ωραια μερη απο foursquare

Αν δεν ειχες γκομενα θα περναγες καλυτερα, εχει και αλλα το μενου...

 

1) Την budapest city card απο που την παιρνω ; Αεροδρομιο ;

2) Η αγορα που λες ειναι ανοιχτη καθημερινα ; Γιατι αν εννοεις κατι που διαβασα, ηταν ανοιχτο μονο σαββατοκυριακο, εμεις θα παμε δευτερα-παρασκευη.

3) Αν δεν ειχα γκομενα τι θα προτεινες δηλαδη; ( απο περιεργεια, ποτε δε ξες :Ρ )

 

 

 

Για το fee που λεει ο απο πανω, το μικροτερο το βρηκαμε στην oktogon. Αεροδρομιο μην αλλαξετε για καμια περιπτωση, περα απο ενα 20αρικο αν θελετε. Το fee στην αλλαγη των χρηματων ειναι πολυ πιο μικρο απο οτι το 1,5 ευρω σε καθε συναλλαγη με καρτα. Το fee τοτε ηταν 80 φιορινια (περιπου 30 λεπτα) στα 100 ευρω.

 

Εκει στην Octogon θα μεινουμε και μεις, οποτε οτι καλο εχει εκει γυρω και θυμασαι πες μου. 

 

Επισης αυτο που λετε και οι 2 για τα λεφτα, αξιζει τοσο να το ψαξω απο που θα βγαλουμε λεφτα, ή μιλαμε για διαφορα της ταξης του 1-2 ευρω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...