Προς το περιεχόμενο

World Of Warcraft Topic v1


Aias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τα stats δεν έχεις δίκιο, υπάρχει μεν περισσότερη ευελιξία στο τι θα φορέσεις, αλλά για να το φτάσεις στα όρια θέλει μπόλικη μελέτη.

Στο htp έχουν theorycrafters που βαράνε 24ωρα simcrafts για να βγάλουν ένα ας πούμε σωστό αποτέλεσμα, που και πάλι π.χ εξαρτάται από το playstyle σου κατά πόσο θα μπορέσεις να το εκμεταλλευτείς.

Μάλιστα στο expansion αυτόν τον πονοκέφαλο προσπαθούν απ'όσο φαίνεται να τον απλοποιήσουν.

 

Και οι ρόλοι, παρόλο που η αντίθετη άποψη λέει "bring the player - not the class" και η blizzard έχει πει πως την υιοθετεί, μια χαρά σημαντικοί εξακολουθούν να είναι.

Π.χ οι shamans hc, χωρίς bubbler healer είναι αρκετά δύσκολο να πέσουν λόγω debuff που κόβει το 100% του health, και κλασσικά κάποιος ψοφάει επειδή το defensive του τον κρατάει οριακά όρθιο ή και ξεχνάει να το use-άρει, το έχει cd κλπ.

Να μη πω για pvp, που rbg χωρίς αρκούδα σε flag map δεν πάει πουθενά.

 

Για τα cc θα συμφωνήσω, όχι επειδή έχουν όλοι τα ίδια, αλλά επειδή ορισμένα class είναι απλά ανυπόφορα.

Με shadow σε arena, υπάρχουν games απέναντι σε combos (frostmage - bmhunter) που απλά μπαίνεις και είσαι chain cc μέχρι να ψοφήσεις.

Not fun.

Και αυτό φαίνεται πως προσπαθούν να το διορθώσουν στο expansion βέβαια.

 

Προσωπικά, το μόνο που με ενόχλησε αφόρητα στο MOP είναι το imbalance στα class.

Δεν γίνεται ρε φίλε να rank-άρω 3ος world σαν shadow, και στο raid να είμαι 8ος πίσω από locks και mages που δεν πιάνουν καν 200 rank.

E, κάτι δεν πάει καλά.

 

Ανέβασα alt lock, που δεν το παίζω ούτε καν στο 50% του skill που έχω στον shadow, το έχω καμιά 15ριά ilvl λιγότερο, και το dps του σε μερικά fight είναι καλύτερο από του priest.

Και η απάντηση της Blizzard σε όλα αυτά ήταν ένα πρωταπριλιάτικο blue post που έλεγε πως τα shadow πλέον είναι ανταγωνιστικά των lock...

Trollface.png

 

 

 

 

(btw, guildmate gamecard seller μου είπε 40k για δίμηνη, την παίρνω με κλειστά μάτια ε);

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλά το imbalance στο dps είναι παλιά ιστορία και νομίζω ότι λίγο πολύ έχουμε μάθει να ζούμε με αυτό.

Τι να πω κι εγώ ως enha shaman που σε κάθε xp στο 1ο raid tier είμαι +20% πάνω από όλους σε dps και όσο κάνει scale το gear χαροπαλεύω να περάσω τα tanks :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σάκη, δεν σε είχα ρε φίλε για τόσο καψούλι :P

 

 

Σιγά το κάψιμο, πρώτα week progress που δεν έχουν προλάβει τα top guild να ντυθούν ρανκάρεις πολύ εύκολα αν σε πάει καλά το fight και έχεις καλή σχέση με RL και healers για να abuse-άρεις και λίγο. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το wotlk είναι το καλύτερο xpansion?παίζω από day 1 και ακόμα μου λείπει το vanilla κ το tbc ρε γαμώτο..

 

Αντιστρέφοντας ο καθένας θα μπορούσε να πει 'δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το TbC είναι το καλύτερο expansion' καθότι παίζοντας από Day 1 γούσταρα το WoTLK περισσότερο (ή ακόμα και το MoP). Είναι θέμα γούστου προφανώς. Η αντικειμενικότητα δεν υπάρχει σε τέτοια πράγματα γιατί απλά δεν υπάρχουν κριτήρια για κάτι τέτοιο ή τουλάχιστον συμφωνημένα κριτήρια μεταξύ των παιχτών :)

 

Οπόταν, προφανώς και γουστάρεις το TbC γιατί έχεις άλλα κριτήρια στο μυαλό σου, από εμένα που θεωρώ το TbC το χειρότερο Expansion και το WoTLK το καλύτερο, ενώ ένας άλλος θεωρεί το Cata το χειρότερο και το MoP το καλύτερο.

 

ΥΓ. Δεν έβαλα το Vanilla μέσα καθότι δεν θεωρώ expansion το αρχικό game και προσωπικά δεν το βάζω σε σύγκριση με τα expansion ως κατηγορία :)

Σιγά το κάψιμο, πρώτα week progress που δεν έχουν προλάβει τα top guild να ντυθούν ρανκάρεις πολύ εύκολα αν σε πάει καλά το fight και έχεις καλή σχέση με RL και healers για να abuse-άρεις και λίγο. :P

 

Σωστός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soultaker, γράφουμε την άποψή μας. Κακό είναι; Σε κάποιους αρέσει ότι αλλάζουν το lore με time travel, σε άλλους όχι.

 

Κι όπως "Καλά κάνει η Blizz και μας γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και βγάζει αυτό που έχει πλανάρει (πλανάρει;;; B) )" έτσι και εμείς που είμαστε δυσαρεστημένοι από αυτά που δεν μας αρέσουν, θα τη γράψουμε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και δεν θα της δώσουμε τα ωραία μας λεφτουδάκια.

 

Αυτή είναι και η μεγαλύτερη δύναμη στην τελική, το πορτοφόλι του καταναλωτή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Soultaker, γράφουμε την άποψή μας. Κακό είναι; Σε κάποιους αρέσει ότι αλλάζουν το lore με time travel, σε άλλους όχι.

 

Κι όπως "Καλά κάνει η Blizz και μας γράφει εκεί που δεν πιάνει μελάνι και βγάζει αυτό που έχει πλανάρει (πλανάρει;;; B) )" έτσι και εμείς που είμαστε δυσαρεστημένοι από αυτά που δεν μας αρέσουν, θα τη γράψουμε εκεί που δεν πιάνει μελάνι και δεν θα της δώσουμε τα ωραία μας λεφτουδάκια.

 

Αυτή είναι και η μεγαλύτερη δύναμη στην τελική, το πορτοφόλι του καταναλωτή. 

 

 

Μα αυτό ακριβώς είπα φίλε μου, ότι ο καθένας έχει την άποψή του και η Blizz την δική της. Τώρα το πόσο ο καθένας θα ρίξει νερό στο κρασί του προκειμένου να βρει πράγματα που τον ευχαριστούν για να συνεχίσει το gaming ή όχι είναι δικό του προσωπικό θέμα και προφανώς θα συμφωνήσω. 

 

Άλλο όμως αυτό, κι άλλο ένα game στα τάρταρα (χωρίς να υπάρχει κάποια πρόταση για άλλο game το οποίο έχει τα στοιχεία που αναζητά ο όποιος το καταδικάζει) επειδή πχ το PvP έγινε πανηγύρι ή ότι στο PvE ο όποιος πουθενάς ντύνεται σε no-time. Έγραψα ότι κι εμένα δεν μου αρέσουν πράγματα για τα οποία έχω γράψει κατα καιρούς ότι θα έπρεπε να αλλάξουν, δεν έχω όμως καταδικάσει το παιχνίδι αυτό καθ'αυτό :)

 

ΥΓ. Χμμ, ναι έχεις δίκαιο για το πλανάρει, το χρησιμοποίησα λόγω του planning καθότι δεν μου ερχόταν η λέξη που έψαχνα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον δεν εχεις παιξει τα warcraft1&2, απο wow wiki η ιστορια λεει τα παρακατω:

 

Kil'jaeden approached Gul'dan and offered him the chance to become a master of warlock magic, on the condition that he help bring the orcs under his banner.

 

To seal the bargain between him and Kil'jaeden, Gul'dan and the Shadow Council offered the clan chieftains the Blood of Mannoroth.

 

με αλλα λογια δεν ειχε γινει ηταν σε trial period :) επισης στο comic ο gul dan ειναι αλυσοδεμενος και αλλοι τρεχουν να τον βοηθησουν.

 

οτι ναναι.

στο κομικ ο Guldan εχει ηδη πιει το αιμα, και μεταλασσεται. γιαυτο στο σινεματικ τον βλεπεις με κοκκινα ματια και παραμορφωμενο προσωπο.

δεν χωραει καμια αλλη παρεμηνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ομογενοποιηση των class για pvp balance, το πρόβλημα λύνεται με ξεχωριστό talent tree για pvp μόνο .. Επίσης για εμάς που γκρινιάζουμε απαιτώντας από την εταιρεία να αλλάξει κάποια πράγματα θεωρώ ότι σωστά πρατουμε, άλλωστε αυτή ειναι η δύναμη μας στον να γίνεται καλύτερο το προϊόν . Και η blizzard δεν μας γράφει όπως ειπώθηκε , αλλά κάνει ότι θέλουν συνήθως οι περισσότεροι

 

Insert Inline

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς εμείς σαν καταναλωτές καλά κάνουμε και διαμαρτυρόμαστε. Το WoW αν το δεις μακροσκοπικά είναι ένα μικρό κράτος (στο peak ήταν 12m κόσμος). Άσχετα αν η παταγώδης αποτυχία της εσωτερικής πολιτικής έχει κάνει τον κόσμο να μεταναστεύσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς εμείς σαν καταναλωτές καλά κάνουμε και διαμαρτυρόμαστε. Το WoW αν το δεις μακροσκοπικά είναι ένα μικρό κράτος (στο peak ήταν 12m κόσμος). Άσχετα αν η παταγώδης αποτυχία της εσωτερικής πολιτικής έχει κάνει τον κόσμο να μεταναστεύσει :P

 

Δε νομίζω ότι μεταναστεύει. Διακοπές κάνει και τελικά, αργά ή γρήγορα επιστρέφει στα πάτρια εδάφη. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι μεταναστεύει. Διακοπές κάνει και τελικά, αργά ή γρήγορα επιστρέφει στα πάτρια εδάφη. :)

 

Μπα, δύσκολα. Ήδη το παιχνίδι μετράει 10 χρόνια στην καμπούρα του και φαίνεται ότι είναι γερασμένο, ακόμα και αν αλλάξουν τα race models, τα γραφικά του είναι ξεπερασμένα. Από απόψεως marketing, το WoW ως προϊόν βρίσκεται στην κατηγορία "Αγελάδα" και η Blizzard το αρμέγει όσο μπορεί κάνοντας κατά καιρούς προσθήκες με τα expansion. Δεν θα μπορέσει όμως να αυξήσει περισσότερο τους "πελάτες" της, είναι ηλίου φαεινότερο ότι η παρακμή έχει ξεκινήσει κι αυτό φαίνεται στην ξεκάθαρη πτώση των subs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pcgamer.com/2014/08/20/blizzard-on-world-of-warcrafts-subscriber-count-we-really-dont-know-if-it-will-grow-again/

 

Ούτε οι ίδιοι δεν περιμένουν να επιστρέψει ο κόσμος απ'ότι φαίνεται.

 

λογικο. το παιχνιδι κλεινει τα δεκα χρονια και δειχνει τα αναμενομενα σημαδια κορεσμου. επισης ο ανταγωνισμος, ειδικα με τα F2P MMORPG, εχει γινει πολυ σκληρος.

δεν γνωριζω και κατα ποσο το MMORPG genre γενικα εχει την ιδια δυναμικη που ειχε πριν μια δεκαετια, και αν το target group εχει πλεον στραφει στα facebook/mobile/ΜΟΒΑ games 

 

προσωπικα, δεν θελω το WOD να φερει κοσμο πισω, διοτι αυτο θα σημαινει οτι απο κει και υστερα θα τρωμε στην μαπα συνεχεια fan wanking αφου θα αποδειχθει οτι μονο αυτο τραβαει τους παλιους παιχτες και οχι το πρωτοτυπο και διαφορετικο.

η ατακα του Μετζεν στην gamescom ειναι ενδεικτικη: 

"the age of the whimsical panda is over. Warcraft of old is back."

 

σορυ Μετζ, αλλα προτιμω τα whimsical Panda παρα την τραβηγμενη απο τα μαλια ιστορια των Orcs, ειδικα τωρα που κανεις retcon στο retcon τους.

Ουτε κομικ της DC/Marvel να ηταν πλεον το WoW. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...