Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια οταν κανω το test στον m-torrent μου πως η θυρα ειναι κλειστη.Μπορειτε να μου ειτε πψς να την ανοιξω γιατι απο τον οδηγο δεν καταλαβα και πολλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια οταν κανω το test στον m-torrent μου πως η θυρα ειναι κλειστη.Μπορειτε να μου ειτε πψς να την ανοιξω γιατι απο τον οδηγο δεν καταλαβα και πολλα

 

 

www.portforward.com

και ανοιγεις την θυρα για το mtorrent Που ειναι δηλωμενη στα options preferences connection

αφου την ανοιξεις μετα με ανοιχτο το Mtorrent Θα τρεξεις το www.canyouseeme.org για να δεις αν ειναι ανοιχτη.αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια απο το site Της οτενετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ποιο ποστ απο ολα αυτα στις 37 σελιδες??/αν σε δυσκολευει κατι υπαρχει παντα και το dmz.

 

Το thread ενοούσα. Ακολουθησα τις οδηγίες απο το portforward.com και τα καταφερα.

Λεπτομέρειες δεν καταλαβα( πως ας πούμε με software εφτιαξα static) αλλα βήμα βήμα δούλεμε. Τώρα όταν κάνω τεστ στα settings tou xbox δεν βγάζει καμία ειδοποιηση για ΝΑΤ.

Παρεπιπτόντος πήρα το SMC Baricade N. Πρώτη φορά αφήνω την Linksys. Καλά είναι τα SMC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα.απλα να εχεις δωσει static στο xbox.επισης οταν καποιος εχει οτενετ πρεπει να κλεινει την αυξημενη ασφαλεια διοτι κοβει Pοrts.επισης αν σε παιδευει το port forward για καποιο λογο τοτε μπορεις να κανεις dmz που ανοιγει αυτοματα ολα τα ports για την συσκευη που θες η να κανεις range port forward και να βαλεις ολατα ports απο 1 μεχρι 65535.

δεν ειναι δυσκολες οι λεπτομερειες.συνηθως το Port forward ρωταει

 

ποια port θες σε ποια port

px thn 3389 στην 3389.και σε ποια Ip πχ στο xbox Που του εχω δωσει καρφωτα την 192.168.1.200

και καρφωτα να μην την δωσεις λογικα δεν θα αλλαξει αλλα μην παιρνεις το ρισκο.

απο εκει και περα σε βαζει να διαλεξεις πρωτοκολλο tcp η udp.καλο ειναι να βαλεις και τα 2 να τελειωνεις.καποια ρουτερ δεν σε ρωτανε καν.αν μαθεις ενα ρουτερ και την λογικη συνηθως μετα κανεις σχεδον σε ολα.λεω σχεδον γιατι μερικα εχουν αρκετες παραξενιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Παιδια εχω Cyta & router Pirelli

Δινω internet και σε εναν γειτονα γιατι ειναι φιλος φιλου..

τον εχω πει τον μπαγλαμα να μην κατεβαζει torrents γιατι κολλαω οταν παιζω dota..

ΔΕΝ θελω να του το κοψω για να μην γινει παρεξηγηση..

Πως θα του κλεινω τα torrents τις ωρες που θελω να παιξω;Υπαρχει καποια ρυθμιση μεσα απο το router?

http://imageshack.us/photo/my-images/9/36056859.jpg/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλαζεις τον κωδικο η κλειδωμα με Mac address.limit να βαλεις δεν δινει το ρουτερ.αν και εγω θα τον εκοβα γιατι αμα δεν καταλαβαινει ελληνικα τοτε δεν βγαινει ακρη.οκ ειπαμε να δωσεις ιντερνετ οχι να κατσουμε να μας....

και qos να εβαζες παλι αν το σκιζει δεν θα παιζεις σωστα και ας δωσεις priority σε σενα στο max και Minumum στα torrents.Η φωτο ειναι λιγο μικρη.αμα κανεις κλειδωμα με Mac address και βαλεις οτι η δικια του Mac address Να μην περναει τοτε αυτος θα συνδεεται νομιζω αλλα δεν θα βλεπει κατι.αλλιως βαζεις permit ολες αυτες που ειναι δικες σου και δεν βαζεις αυτον.και το κλεινεις οποτε θελει να μπει.

το πρωτο να τον κανεις deny γινεται αρκει να μπορεσεις να δεις απο καπου την Mac address του.λογικα θα την δεις στον dhcp σου που θα του εχει δωσει Ip εκτος αν εχει μενου στο wi fi Που να λεει ποιοι ειναι συνδεδεμενοι.για να κοψεις τα torrents που κατεβαζει πρεπει να ξερεις σε ποια πορτα παιζει η τουλαχιστον να κλεισεις το Upnp για να του κοψεις λιγο την φορα.η αν ξερεις απο που κατεβαζει να του βαλεις url blocking σε αυτο το site.kai εφοσον ειναι φιλος φιλου ελεος.

μια αλλη λυση ειναι αν εχει επιλογη το ρουτερ σου να χαμηλωσεις την ενταση του ασυρματου οποτε η θα πιανει οριακα και θα σουρνεται η δεν θα μπορει να συνδεθει;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιταξω να κανω αυτο με το Upnp που λες γιατι το εχω δει και μεσα στο router σαν επιλογη..

Με ολες οι υπολοιπες λυσεις τον αποκλειω τελειως απο το ιντερνετ!

την αλλη φορα που πηρα τον κοινο μας φιλο τηλ να του πει κανα 2 κουβεντες του απαντησε:

-Ναι ναι θα το κλεισω..εχω βαλει 35 ταινιες να κατεβαινουν.. ( ελπιζω να εκανε πλακα... την αλλη φορα σκεφτηκα να παω να του κλεισω το ρευμα απο την χελωνα! :Ρ )

 

** AN κλεισω το UPnP θα συνεχισει να παιρνει ιντερνετ σωστα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κοιταξω να κανω αυτο με το Upnp που λες γιατι το εχω δει και μεσα στο router σαν επιλογη..

Με ολες οι υπολοιπες λυσεις τον αποκλειω τελειως απο το ιντερνετ!

την αλλη φορα που πηρα τον κοινο μας φιλο τηλ να του πει κανα 2 κουβεντες του απαντησε:

-Ναι ναι θα το κλεισω..εχω βαλει 35 ταινιες να κατεβαινουν.. ( ελπιζω να εκανε πλακα... την αλλη φορα σκεφτηκα να παω να του κλεισω το ρευμα απο την χελωνα! :Ρ )

 

** AN κλεισω το UPnP θα συνεχισει να παιρνει ιντερνετ σωστα;;

 

 

το Upnp δεν του κοβει το router.αν εχει βαλει 35 torrents και qos να βαλεις δεν θα αλλαξει κατι.σε ποιο port παιζει αυτος για να το μπλοκαρεις παλι ειναι δυσκολο να το δεις και δεν ξερω αν θα καταφερεις και πολλα.χελωνα ειναι του οτε συνηθως οχι της δεη.

να βαλεις priority το παιχνιδι σου παλι δεν ξερω πως θα το ορισεις αφου χρησιμοποιει αρκετα Ports συν οτι παλι δεν ειναι η καλυτερη λυση.εφοσον ειναι φιλος φιλου και δεν καταλαβε μια με το καλο εγωθα εκανα αυτο με το να μειωσω την ενταση του wireless η θα του το κοβα τελειως.απλα ελεος.ναι με τις αλλες λυσεις mac address κτλ τον κοβεις τελειως.μετα το Url blocking απλα μπορεις να του κοψεις την προσβαση στο site Που μπαινει για τα torrents px www.thepiratebay... Κτλ κτλ.αλλα παλι θα πρεπει να ξερεις που μπαινει και να του το κοβεις να το αφηνεις μετα παλι.βεβαια αν εχει βαλει παλι να κατεβαινουν ηδη τα torrents δεν θα κερδισεις κατι.η ας βαλει λιγο Limit στο Upload του γιατι και ακομα και αν δεν κατεβαζει αλλα εχει αφησει να ανεβαζει θα σε σκισει τελειωςεσενα σαν να κατεβαζε full ισως και χειροτερα αφου χρειαζεσαι και εσυ Upload για το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια. Χρησιμοποιω το emule χωρις προβλημα εδω και πολλα χρονια ομως ξαφνικα μου εβγαλε μηνυμα lowid. Απο αυτα που διαβασα κατι εγινε και δεν εχω static ip. Εχω ρουτερ TP link 8951nd και δοκιμασα το portforward.com αλλα στην μεση στο http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/TP-Link/TD-W8951ND/defaultguide.htm δεν εχω το "Virtual Server link" ... Οποτε θελω λιγη βοηθεια. Ευχαριστω πολυ!

 

Υ.Γ. Να συμπληρωσω οτι με ipconfig /all παιρνω

Ip adress 192.168.1.100

subnet mask 255.255.255.0

default gateway 192.168.1.1

dhcp server 192.168.1.1

dns servers 192.168.1.1

Επεξ/σία από BASILISP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα το Pc σου εχει την 192.168.1.100.εσυ στο virtual server Τι πεδια εχεις?

λογικα πρεπει να εχεις ενα που να λεει Port που βαζεις πχ το Port 2444 η αυτο που θες.θα πρεπει να εχεις να διαλεξεις tcp/udp,αν δεν το εχει σημαινει οτι ειναι και τα 2 .και θα πρεπει να εχει και Ip που βαζεις την 192.168.1.100.αν εχει start port end port τοτε βαζεις και στα 2 την 2444 για παραδειγμα.

απλα α.δεν πρεπει να σε κοβει Firewall ρουτερ η του Pc.

β.αν εχεις οτενετ πρεπει να κλεισεις την αυξημενη ασφαλεια.

γ.αν εχεις ανοιξει σωστα το Port τοτε ανοιξε το emule μετα πηγαινε στο www.canyouseeme.org και τσεκαρε αν το Port ειναι ανοιχτο.

επισης δεν χρειαζεσαι static wan αλλα static lan>καλο θα ηταν να δωσεις την 192.168.1.00 καρφωτα στο Tcp ip Της καρτας δικτυου σου για να μην υπαρχει περιπτωση να αλλαξει.

μηπως δεν παιζει το Port forward διοτι ειχες κανει port forward Πχ στην 192.168.1.99 και τωρα το Pc σου πηρε την 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε poulinos για αλλη μια φορα σε ευχαριστω (με εχεις ξαναβοηθησει στο παρελθον). Εκανα reset το ρουτερ μου και ενω στην αρχη μου εβγαζε σφαλμα,μετα απο διαδοχικες επανεκινησεις το προβλημα λυθηκε απο μονο του. Ευχαριστω και παλι! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα για μενα κλεισε το upnp στο ρουτερ δωσε καρφωτα στο Tcp ip Την 192.168.1.100 και κανε to port forward για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα γινει προβλημα ξανα.αν εχεις οτενετ να κλεισεις και την αυξημενη ασφαλεια να μην σου κοβει τιποτα.επισης και το firewall του ρουτερ αχρηστο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

ρε παιδια εχω προβλημα ενοσ φιλου εχει intracom netfaster wlan3 και προσπαθω να ανοιξω να παιξει age of empire 2 τα εχω κανει ολα port open και παλι δεν μπορει μπαινει στο μενου να ξεκινησει και μολισ ειναι ετοιμοι για το παιχνιδι βγαζει μαυρη οθονη τι να κανω αλλο δεν ξερω (εχω ανοιξει τισ πορτεσ κανονικα

asaqs.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...