Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μηπως θυμασαι σε ποια επιλογη ειναι αυτο?? :rolleyes: :o

 

edit:τους πηρα τηλεφωνο και μου λενε πως δεν εχετε κανενα firewall αφου δεν εχετε κατεβασει κανενα προγραμμα ποτε... τους λεω οχι στον υπολογιστη... μου λενε οχι... δεν εχετε firewall... και ομως κατι με κοβει...

 

 

 

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

 

 

O OTE θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασηςκαι μετά επιλέγοντας ΑΛΛΑΓΗ στο Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας.

 

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

 

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

 

 

O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο τou OTE. Κάθε μετατροπή ενεργοποιείται μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 717
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω τι manual βρηκες εσυ, παντως στο manualου εχω στο CD του ειναι στην σελιδα 37-38 :-)

Ευχαριστω για την επισημανση... θα το προσπαθησω :-D

 

ΥΣ: ειχα κολλησει στο port triggering γιατι ελεγε... "Some applications require that specific ports in the Router's firewall be opened for access by the remote parties. Port Trigger dynamically opens up the 'Open Ports' in the firewall when an application on the LAN initiates a TCP/UDP connection to a remote party using the 'Triggering Ports'. The Router allows the remote party from the WAN side to establish new connections back to the application on the LAN side using the 'Open Ports'. A maximum 32 entries can be configured. Note: too many opened ports will cause low performance. "

αυτο με μπερδεψε λιγακι :)

 

και με αυτο θα παιξεις απλα ειναι λιγο διαφορετικο.απλα ανοιγει την Port Οταν την θες και μετα την κλεινει.δεν ειναι συνεχεια ανοιχτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

 

 

O OTE θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασηςκαι μετά επιλέγοντας ΑΛΛΑΓΗ στο Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας.

 

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

 

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

 

 

O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο τou OTE. Κάθε μετατροπή ενεργοποιείται μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

Eχω το connx του οτε και θελω να ενωσω μια ipcamera.Αλλα οτι και να κανω στο router οι πορτες παραμενουν κλειστες.Αυτο ειναι το προβλημα?Δηλαδη με το που θα ανοιξουν οι πορτες απο τον οτε θα ειμαι ενταξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ενα φιλο μου εκανε τα παντα και δεν επαιζε το Port forward μετα εκλεισε αυτο που γραφω πιο πανω και οκ.απαραιτητη προυποθεση να κανεις disconect connect.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά ερώτηση.

 

προσπαθώ να κάνω port forward... και φτάνω εδώ

 

TG585v76.jpg

 

και βάζω τις επιλογές

protocol: any

port range: 80 - 81 (δεν είμαι και πολύ σίγουρος για αυτό)

 

τι πρέπει να βάλω στα άλλα...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά δεν εντοπίζω το router μου στο portForward είναι το sagem fast 1201 V2 τι παίζει?

 

δεν υπαρχουν ολα τα ρουτερ εκει.,αν δεν υπαρχει το ψαχνεις στο μενου.δεν θελει ουτε κοπο να το βρεις ουτε κοπο να το κανεις αμα εχεις καταλαβει την λογικη του port forward.Ισως να το εχει σαν virtual server μεσα στο μενου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Προσπαθώ να ανοίξω "πόρτες" σε ένα level one fbr-1461 αλλά δεν μπορώ!!! ενώ τις ανοίγω μου τις βγάζει closed!!

 

ξέρει κανένας τίποτα;;

 

http://www.portforward.com .

β. αν εχεις οτε κλεινεις την αυξημενη ασφαλεια απο το site tis otenet

γ.κλεισε ολα τα firewall

δ.checkare τα ports αν ειναι ανοιχτα απο το http://www.canyouseeme.org

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις σε ενα συστημα με windows?β.μηπως εχεις otenet.γ.δοκιμασες με αλλη θυρα εκτος απο αυτην που δοκιμαζεις?δ.στο pc σου σιγουρα εχεις την Ip που εχεις βαλει μεσα στο port forward.??kanto και κανα firmware update αν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις σε ενα συστημα με windows?β.μηπως εχεις otenet.γ.δοκιμασες με αλλη θυρα εκτος απο αυτην που δοκιμαζεις?δ.στο pc σου σιγουρα εχεις την Ip που εχεις βαλει μεσα στο port forward.??kanto και κανα firmware update αν υπαρχει

 

Έχω δοκιμάσει το σύστημα windows xp. Δεν χρεισημοποιώ otenet αλλά forthnet.

Δοκίμασα αρκετές θύρες.

 

έχω κάνει επίσης σωστό forward στον υπολογιστή από το modem με stable ip.(αν και stable είναι ουτος η αλλιώς)

 

Αν μπορείς να με βοηθήσεις για κάποιο firmware upgrade...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...