Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ασχετα με τον αν χρειαζεται ανοιξε το για να βλεπεις στα τεστ αμα την βρισκει ανοιχτη.για να ξερεις αν σε κοβει κατι αλλο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

καλησπερα, προσπαθω να ανοιξω μεσω του συγκεκιμενου ρουτερ (ZXV10 H108L) θυρα για το bitcomet αλλα δε τα καταφερνω. εχω ηδη επιτρεψει το προγραμμα απο το nod32. η ip μου ειναι 192.168.1.3, την περναω και στο πεδιο που λεει wan ip και στο lan ip. σωστα; στο start και end port βαζω την ιδια θυρα; και αν οχι, ποια θα πρεπει να περασω στο bitcomet. αν μπορει καποιος να βοηθησει.(windows 7) ευχαριστω

 

post-111473-0-65774000-1307364799_thumb.jpg

post-111473-0-92731600-1307364578_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα λαθακι και θα βρουμε πως παιζει .WAN START IP 0.0.0.0. WAN END IP 255.255.255.255.και πες μου αν επαιξε

 

σε ρωταει wan οχι lan οποτε στο wan εσυ θες τα παντα απο 0.0.0.0 μεχρι 255.255.255.255.εχω να το δω να ρωταει Wan απο εποχη telindus 1131 .ελεος και αυτοι σε απλο Port forward Να ρωτανε wan.kai to jetspeed 520 ρωταγε κατι τετοιες βλακειες.στο Telindus ξεσκιστηνα να δω πως γινεται port forward και δεν υπηρχαν και πουθενα οδηγιες.σε ενα απλο ρουτερ εκανες 2 λεπτα και σε εκεινο...επισης δες αν υπαρχεικαι στο www.portforward.com

 

Τελικώς είμαι OK. Εκανα και τις 2 port active μέσα από το menu και όλα καλά!

Μπήκα σε pc εκτός δικτύου μου και με το που πάτησα την εξωτερική ip του pc μπήκα στο μηχάνημα...

Η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής:

 

Εάν θέλω και 2ο μηχάνημα να βγαίνει στο internet ποια ip πρέπει να χρησιμοποιήσω???

 

ξεχασα να πω .αν θες να δοκιμασει απο το ιδιο το pc σου αν μπαινεις στις καμερες χωρις να βρεις pc εκτος δικτυου μια λυση ειναι καποιες φορες να βαζεις proxy στον ιντερνετ explorer/mozilla/opera κτλ και να δοκιμαζεις απο εκει.επειδη εχεις αλλη wan σε βλεπει καποιες φορες σαν εκτος δικτυου.εξαρτατε και το ρουτερ διοτι αν το ρουτερ δει οτι τα πακετα ειναι απο μεσα μπορει να μην παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα λαθακι και θα βρουμε πως παιζει .WAN START IP 0.0.0.0. WAN END IP 255.255.255.255.και πες μου αν επαιξε

 

σε ρωταει wan οχι lan οποτε στο wan εσυ θες τα παντα απο 0.0.0.0 μεχρι 255.255.255.255.εχω να το δω να ρωταει Wan απο εποχη telindus 1131 .ελεος και αυτοι σε απλο Port forward Να ρωτανε wan.kai to jetspeed 520 ρωταγε κατι τετοιες βλακειες.στο Telindus ξεσκιστηνα να δω πως γινεται port forward και δεν υπηρχαν και πουθενα οδηγιες.σε ενα απλο ρουτερ εκανες 2 λεπτα και σε εκεινο...επισης δες αν υπαρχεικαι στο www.portforward.com

 

δεν υπαρχει το μοντελο αυτο το κοιταξα..οσον αφορα το 255.255.255.255, μου βγαζει error οτι δεν μπορει να ειναι αυτη η ip..καμια αλλη ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια δοκιμασε 0.0.0.0 και στο απο κατω επισης 0.0.0.0 και πες μου τωρα αν πετυχε.

 

μπα τιποτα.. error please input a legal ip adress

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

0.0.0.0 μεχρι 255.255.255.0???αλλιως δοκιμασε και 1.1.1.1 μεχρι 254.254.254.254

 

ωραιοςςςς επιασε το 1.1.1.1 ξεμπλοκαρε τωρα.

 

ευχαριστω πολυ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαιξε και το Port forward κανονικα???καλα ναι και απο 1.1.1.1 να ξεκινησεις δεν θα εχεις θεμα .το ιδιο και αμα τελειωσεις στο 254 αντι για 255 παλι δεν εχεις θεμα.μπορεις αμα θες να δοκιμασεις να ξεκινησεις απο 0.0.0.0 η 0.0.0.1 και να δεις που θα σου πεταξει error.και μετα αφου βρεις απο που ξεκιναει μπορεις να δοκιμασεις να τελειωσεις σε 255.255.255.0 αντι για 255.255.255.255 η σε 255.255.255.254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Έβαλα επίσης το ΖΧV10 H108L της WIND και θέλω να χρησιμοποιήσω το vnc στο Run Listening VNC Viewer.

 

Πάω στο port forwarding και βάζω :

Name -> VNC

Protocol -> TCP

WAN Host Start IP Address -> Τίποτα

WAN Host End IP Address ->Τίποτα

WAN Connection -> Internet_Connection

WAN Start Port ->5500

WAN End Port ->5500

LAN Host IP Address ->192.168.1.2

LAN Host Start Port ->5500

LAN Host End Port ->5500.

 

Το port δεν θέλει να ανοίξει και το δοκιμάζω και σε port scanners.

 

Τι εννοεί WAN Host Start IP Address; Είναι η ip στο internet?

Δοκίμασα να βάλω ip όπως λέει πριν, start 0.0.0.1 και end 220.255.255.255, το μεγαλύτερο που δέχεται αλλά πάλι τίποτα. Έβαλα και την εξωτερική ip, τίποτα πάλι.

 

Δοκίμασα και με κλειστό firewall στο pc και κλειστό UPnP, low firewall στο router αλλά τελείωσαν οι ιδέες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα επίσης το ΖΧV10 H108L της WIND και θέλω να χρησιμοποιήσω το vnc στο Run Listening VNC Viewer.

 

Πάω στο port forwarding και βάζω :

Name -> VNC

Protocol -> TCP

WAN Host Start IP Address -> Τίποτα

WAN Host End IP Address ->Τίποτα

WAN Connection -> Internet_Connection

WAN Start Port ->5500

WAN End Port ->5500

LAN Host IP Address ->192.168.1.2

LAN Host Start Port ->5500

LAN Host End Port ->5500.

 

Το port δεν θέλει να ανοίξει και το δοκιμάζω και σε port scanners.

 

Τι εννοεί WAN Host Start IP Address; Είναι η ip στο internet?

Δοκίμασα να βάλω ip όπως λέει πριν, start 0.0.0.1 και end 220.255.255.255, το μεγαλύτερο που δέχεται αλλά πάλι τίποτα. Έβαλα και την εξωτερική ip, τίποτα πάλι.

 

Δοκίμασα και με κλειστό firewall στο pc και κλειστό UPnP, low firewall στο router αλλά τελείωσαν οι ιδέες μου.

 

 

a.ανοιξε το καισε tcp και σε Udp. και οπως ειπαμε πιο πανω

WAN Host Start IP Address -> 1.1.1.1

WAN Host End IP Address ->254.254.254.254

δεν βαζεις ουτε την εξωτερικη Ip .εδω σε ρωταει απο ποιο range Θα δεχεσαι incoming για το port forward.αν ο αλλος εχει static που θελει ναπαιξει vnc τοτε βαζεις την ip του και μπαινει μονο αυτος και κανεις αλλος.αν δενεχει static τοτε θες ολο το range Που μπορει να μπει.οποτε για να τελειωνεις μιακαι καλη δινεις 1.1.1.1 μεχρι 254.254.254.254

firewall Ολα κλειστα για αρχη.ουτε Low Ουτε τιποτα.κλειστα ολα.Upnp κλειστο.επισης τσεκαρε αυτο το port Με το mtorrent για να δεις αν ειναι οκ.βαλε το port αυτο μεσα στο mtorrent ανοιξε το mtorrent και μετα τρεξε το www.canyouseeme.org

αν εισαι οκ τοτε θα πρεπει να παιξει και το vnc>αν και υπαρχει και το teamviewer Που δεν θελει Portforward.

επισης σου ειπα να εχεις ανοιχτοτο mtorrent διοτι πολλες φορες σε καποια ρουτερ αν δενεχεις ανοιχτο το προγραμμα για να κανει Use to port σου δειχνει οτι ειναι κλειστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.ανοιξε το καισε tcp και σε Udp. και οπως ειπαμε πιο πανω

WAN Host Start IP Address -> 1.1.1.1

WAN Host End IP Address ->254.254.254.254

δεν βαζεις ουτε την εξωτερικη Ip .εδω σε ρωταει απο ποιο range Θα δεχεσαι incoming για το port forward.αν ο αλλος εχει static που θελει ναπαιξει vnc τοτε βαζεις την ip του και μπαινει μονο αυτος και κανεις αλλος.αν δενεχει static τοτε θες ολο το range Που μπορει να μπει.οποτε για να τελειωνεις μιακαι καλη δινεις 1.1.1.1 μεχρι 254.254.254.254

firewall Ολα κλειστα για αρχη.ουτε Low Ουτε τιποτα.κλειστα ολα.Upnp κλειστο.επισης τσεκαρε αυτο το port Με το mtorrent για να δεις αν ειναι οκ.βαλε το port αυτο μεσα στο mtorrent ανοιξε το mtorrent και μετα τρεξε το www.canyouseeme.org

αν εισαι οκ τοτε θα πρεπει να παιξει και το vnc>αν και υπαρχει και το teamviewer Που δεν θελει Portforward.

επισης σου ειπα να εχεις ανοιχτοτο mtorrent διοτι πολλες φορες σε καποια ρουτερ αν δενεχεις ανοιχτο το προγραμμα για να κανει Use to port σου δειχνει οτι ειναι κλειστο.

 

 

Λοιπόν αφού έκλεισα το router ,αφήνοντας τις ρυθμίσεις όπως τις είχα, πήγα για ύπνο. Η καλύτερη ρύθμιση γιατί την επόμενη μέρα δούλευε σωστά. Τώρα εάν θέλει έστω την πρώτη φορά reboot ή απλά είχα μπερδευτεί δεν το ξέρω.

Πάντως το συμπέρασμα για το συγκεκριμένο router είναι :

a. Mε το Mozilla δεν εμφανίζεται η στήλη αριστερά ούτε τα κουμπία. Θέλει Exlorer! Δεν το λέει πουθενά.

b. Mε ρυθμίσεις στο port forwarding όπως τις αναφέρω πριν και χωρίς καμία άλλη ρύθμιση(firewall κ.τ.λ) δουλεύει.

c. Η εφαρμογή πρέπει να τρέχει αλλίως φαίνεται κλειστό στις δοκιμές.

δ. Για το vnc viewer για να συνδεθώ, έδωσα όχι μόνο την ip αλλά "ip:5500" για σίγουρα. Δεν το δοκίμασα σκέτο αν και νομίζω θα δουλέψει.

ε.Ip 254.254.254.254 δεν την δέχεται.

 

Γενικά το ΖXV10 H108L της WIND είναι εμφανίσιμο και συνδέθηκε με την μία στο internet απλά βάζοντας το, σημαντικά πράγματα ειδίκα για αρχάριους,δεν δίνεις ούτε username και password, αλλά τα επόμενα βήματα είναι λίγο "άστατα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν αφού έκλεισα το router ,αφήνοντας τις ρυθμίσεις όπως τις είχα, πήγα για ύπνο. Η καλύτερη ρύθμιση γιατί την επόμενη μέρα δούλευε σωστά. Τώρα εάν θέλει έστω την πρώτη φορά reboot ή απλά είχα μπερδευτεί δεν το ξέρω.

Πάντως το συμπέρασμα για το συγκεκριμένο router είναι :

a. Mε το Mozilla δεν εμφανίζεται η στήλη αριστερά ούτε τα κουμπία. Θέλει Exlorer! Δεν το λέει πουθενά.

b. Mε ρυθμίσεις στο port forwarding όπως τις αναφέρω πριν και χωρίς καμία άλλη ρύθμιση(firewall κ.τ.λ) δουλεύει.

c. Η εφαρμογή πρέπει να τρέχει αλλίως φαίνεται κλειστό στις δοκιμές.

δ. Για το vnc viewer για να συνδεθώ, έδωσα όχι μόνο την ip αλλά "ip:5500" για σίγουρα. Δεν το δοκίμασα σκέτο αν και νομίζω θα δουλέψει.

ε.Ip 254.254.254.254 δεν την δέχεται.

 

Γενικά το ΖXV10 H108L της WIND είναι εμφανίσιμο και συνδέθηκε με την μία στο internet απλά βάζοντας το, σημαντικά πράγματα ειδίκα για αρχάριους,δεν δίνεις ούτε username και password, αλλά τα επόμενα βήματα είναι λίγο "άστατα".

 

συνηθως δεν θελουν reboot καποια ρουτερ.

α.πολλες φορες υπαρχουν τετοια θεματα με browser.για αυτο παντακαλο ειναι να εχεις δυο και ο ενας να ειναι ο explorer.συνηθως εκει δοκιμαζουν ολες οι εταιρειες καλως η κακως.

β.το firewall Μπορει να μην σε εκοβε καν απλα το λεμε διοτι καποιες φορες σε κοβει.σε πολλα ρουτερ η default ρυθμιση ειναι οτι τα port forward rules Να κανουν Override το firewall.

γ.στο εγραψα πιο πανω .για αυτο σου ειπα οτι βαλε το port sto mtorrent και οταν τρεξεις το τεστ να ειναι ανοιχτο.αλλιως το δειχνει κλειστο.

δ.δεν το εχω δοκιμασει.αν επαιζε σε θυρα 80 σιγουρα δεν θα το ηθελε.τωρα απο την αλλη μουφαινεται παραξενο να το θελει διοτι θεωρητικα δεν θα δει την Port που εχεις δηλωσει εσυ στο προγραμμα σου για να μπεις στο αλλο Pc.οχι σε αυτο που θα μπεις αλλασε αυτο απο οπου θα μπεις.δοκιμασε το ναδεις.

ε.στον αλλον πετυχε.αν δεν πετυχε αυτο μπορουσες ειτε να το αφησεις 0.0.0.0 που πολλες φορες το 0.0.0.0 σημαινει οτι πιανεις ολο το range η πολυ απλα βαζεις το μεγιστο που μπορει να παρει.

μαλλον συνδεθηκε με την μια η επειδη στο στελνουν σεταρισμενο η επειδη μπορει να σεταρεται αυτοματα οταν μπει στην γραμμη.εκτος αν ειναι σαν την holπου δεν εχει authentication Με Username kai password.γενικως ναι ειναι λιγο too much se port forward να ζητας

WAN Host Start IP Address

WAN Host End IP Address

χρησιμο για εμπειροαλλα για απειρο ειναι μπερδεμα γιατι ολοι βαζουν εκει την lan ip και ετσι δεν παιζει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...