Προς το περιεχόμενο

Οδηγιες για Port forwarding


adams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελα υπερβολες.τοσος κοσμος τα χρησιμοποιει.και τα 7 ειναι ενα πολυ καλο δειγμα.για το Linux μπηκε και θεμα στην πρωτη σελιδα.καλο λειτουργικο αλλα αυτο που κανουν δεν οδηγει σε καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 716
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά προσπαθώ ανεπιτυχώς να ανεβάσω ένα σύστημα που έχω με κάμερες στο internet.

Πώς μπορώ να το κάνω?

Εχω μπει στο router (bautek) και έχω κάνει port forward τη συγκεκριμένη θύρα (8000) του server καθώς και την ip της.

Αρα λοιπόν, δεν θα έπρεπε να πατάω "εξωτερική ip pc:8000" και να μπαίνω στο server? Κι όμως δεν μπαίνω πουθενά...

Τι ρυθμίσεις θα πρέπει να βάλω στον server?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://yfrog.com/mgdvrfj

 

Το πεδίο ρυθμίσεων του server είναι το παραπάνω. O server είναι το σύστημα των καμερών.Η θύρα του server για εξωτερική επικοινωνία είναι η 80 αλλά μόλις βάζω εξωτερική ip:80 σε browser βλέπω πάλι τον router. Εχω δοκιμάσει να αλλάξω την port του server αλλά όταν χτυπάω π.χ. εξωτερική ip:81 πάλι δεν βλέπω server (με ενεργοποιημένη από το NAT φυσικά την port 81).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192.168.1.1 ειναι η ip του ρουτερ σου?το Port forward Το κανες στην θυρα 8000 οπως βλεπω μεσα?στο Ip address στον server τι ip εχεις?θα πρεπει να ειναι 192.168.1.χ και εκει να γινει το Port forward.γ.τι εταιρεια εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

192.168.1.1 ειναι η ip του ρουτερ σου?το Port forward Το κανες στην θυρα 8000 οπως βλεπω μεσα?στο Ip address στον server τι ip εχεις?θα πρεπει να ειναι 192.168.1.χ και εκει να γινει το Port forward.γ.τι εταιρεια εχεις?

 

Το 192.168.1.1 είναι η ip του ρούτερ. Απ' ό,τι έχω καταλάβει από το menu του server την port 8000 την έχει για να επικοινωνεί με εσωτερικό δίκτυο.

Η http port είναι αυτή μου μετράει (80). Το ρούτερ είναι του ΟΤΕ (Conn-x) της bautek.

Οταν αλλάζω port στον server (π.χ. 81) μπαίνω: 192.168.1.Χ:81.

Εάν όμως βάλω εξωτερική ip pc:81 δεν μπαίνω στο server. Η εξωτερική ip ακούει μόνο στο bautek και όχι στον server.

Τι θα έπρεπε να γίνεται? Υπάρχει θέμα με το τι επιτρέπει ο ΟΤΕ ως εισερχόμενο στο router?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

 

 

O OTE θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.

Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασηςκαι μετά επιλέγοντας ΑΛΛΑΓΗ στο Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας.

 

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

 

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας ΝΑΙ), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

 

 

O OTΕ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

 

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

 

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο τou OTE. Κάθε μετατροπή ενεργοποιείται μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

 

 

 

b.κανε port forward και την 80 και την 8000 καλου κακου.εκτος αν εχει dmz οποτε κανε dmz απευθειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικώς είμαι OK. Εκανα και τις 2 port active μέσα από το menu και όλα καλά!

Μπήκα σε pc εκτός δικτύου μου και με το που πάτησα την εξωτερική ip του pc μπήκα στο μηχάνημα...

Η ερώτησή μου τώρα είναι η εξής:

 

Εάν θέλω και 2ο μηχάνημα να βγαίνει στο internet ποια ip πρέπει να χρησιμοποιήσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις 2ο μηχάνημα στο Internet, απλά θα το ρυθμίσεις ώστε να χρησιμοποιεί διαφορετικά ports από το 1ο και θα προσθέσεις τους κατάλληλους επιπλέον κανόνες port-forwarding στον router σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις 2ο μηχάνημα στο Internet, απλά θα το ρυθμίσεις ώστε να χρησιμοποιεί διαφορετικά ports από το 1ο και θα προσθέσεις τους κατάλληλους επιπλέον κανόνες port-forwarding στον router σου.

 

To θέμα είναι ότι 1ον: Δεν γνωρίζω ποια port χρησιμοποιεί: http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.614902

 

Και 2ον: Εστω ότι του δίνω κανόνα του router να χρησιμοποιεί την x πόρτα και βάζω την εσωτερική IP του wifi, ποια εξωτερική ip θα πρέπει να χτυπήσω στο internet ώστε το wifi να μην συμπέφτει με τον server?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χμμμ, αυτό το μηχάνημα που δείχνεις είναι Access Point. Νόμιζα ότι μιλούσες για 2ο DVR.

 

Τί θέλεις να κάνεις; Να βγάλεις στον «έξω κόσμο» το web interface του Access Point; Στο port 80 λογικά θα σερβίρει τις ιστοσελίδες του web interface του, οπότε στον ADSL router σου προσθέτεις τον αντίστοιχο port forwarding κανόνα. Που είναι το πρόβλημα; Έχεις ήδη κι άλλη συσκευή που θέλεις να βλέπεις το port 80 της από «έξω»... ;

Επεξ/σία από parsifal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να το εξηγησω καλυτερα.εχεις ενα ρουτερ και απο πισω εχεις 2 servers πχ με καμερες.ο ενας server Εχει εσωτερικη ip 192.168.1.2 kai o αλλος 192.168.1.3.το ρουτερ ειναι 192.168.1.1

εσυ τωρα εκανες port forward την θυρα 80 και την 8000 πχ στην 192.168.1.2 που ειναι ο πρωτος server.επειδη δεν μπορεις να ξανακανεις Port forward την 80 και την 8000 για τον αλλο server που εχει Ip 192.168.1.3 θα πρεπει να ορισεις μεσα στον server να μην παιζει με τα Ports 80 kai 8000 αλλα πχ με τα 81 και 8001.οποτε αν εσυ γραφεις στον explorer ip:80 η ip:8000 τοτε θα σε βαζει στον πρωτο server>αμα γραφεις Ip:81 η ip:8001 θα σε βαζει στον δευτερο.δεν μπορεις να κανεις Port forward τις ιδιες θυρες για αλλη Ip γιατι πολυ απλα δεν θα ξερει το ρουτερ που να το στειλει.απλα βαζεις αλλα Ports.βεβαια αν εχεις Pc τοτε μπορεις να κανεις Remote managent στο pcκαι απο εκει να βλεπεις τα Interaface των ρουτερς.αλλιως αν θες το web οπως λεει ο parsifal εκει θα πρεπει εφοσον εβαλες την Port 80 για την καμερα για αυτο να βαλεις καποιο αλλο Port.η να αλλαξεις της καμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω κάνει port forwarding σύμφωνα με το αρχείο που έχω επισυνάψει. 192.168.1.2 είναι η διεύθυνση IP που παίρνω στο ipconfig. Όταν όμως πάω εδώ ή εδώ για να δω αν η θύρα 9 είναι ανοιχτή, φαίνεται να είναι κλειστή.

Στο router ενεργοποίησα και τις υπηρεσίες που φαινονται στο 2ο αρχειο που έχω συνάψει.

Το firewall των windows είναι απενεργοποιημένο.

Έχω απενεργοποιήσει την υπηρεσία προστασίας του ΟΤΕ όπως αναφέρεται στο ποστ αυτό.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Τι μπορώ να κάνω;

 

Ευχαριστώ

χωρίς τίτλο.bmp

χωρίς τίτλο2.bmp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...