Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση ανεμιστήρων


nick_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα το Tsunami VA 3000 της Thermaltake...αλλα ενώ οι ανεμιστήρες (2) γράφει ότι είναι των 2000 στροφών με 21dba θόρυβο, εμένα μου φαίνονται αρκετά ενοχλητικοί....υπάρχει κάποιο panel που να μπορεί να συνδεθεί στην μπροστινή όψη του κουτιού και να μειώνω της ταχύτητά τους όταν δεν παίζω παιχνίδια ή δεν τρέχω βαριές εφαρμογές;

 

ψάχνω για κάτι χωρίς κουμπιά για να χωράει να κλείνει και το πορτάκι

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

και κάτι ακόμη οι θόρυβος αθροίζεται? πχ 21+21+ ο θόρυβος του τροφοδοτικού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ακου εκεί κουτι Tsunami!! Τί άλλο θα βγάλουν ακόμα...

 

Εγώ θα πρότεινα να τους αποσυνδέσεις τελείως τους ανεμιστήρες ή να αφήσεις τον ένα χρησιμοποιώντας κάτι μικρά ανταπτοράκια που ρίχνουν τις στροφές τους.

Τώρα αν θες panel έχω δει στο ΠΛΑΙΣΙΟ που έχουν και διαφορες θυρες μπροστά. Check it out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Panel yparxoun para polla, mporeis na vreis Hac-shop, Checkmate, E-shop, Plaisio alla kai se alla katasthmata.

 

Episis mporeis na tous valeis kai sta 7v apo ta 12v pou einai tora opote tha akougontai. Pare mia idea apo to parakato link: http://www.heatsink-guide.com/psplug.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το db είναι λογαριθμική μονάδα και χωρίς να σε μπλέξω με μαθηματικά σου λέω ότι δεν ορίζετε η πρόσθεση για αυτό όπως την ξέρεις......21+21 δεν κάνει 42.Ομως ο κάθε ανεμιστήρας συνεισφέρει στην συνολική στάθμη θορίβου.Χοντρικά θα σου πω ότι για δύο ίδιους ανεμιστήρες το σύνολο είναι η τιμή του ενός συν τρία..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια μπορείτε να βοηθήσετε με κάτι μια που το 'φερε η κουβέντα; Ξέρει κανείς κάποιο site να βρω οδηγίες και πληροφορίες για το πως να κάνω το pc μου αθόρυβο; Και μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να υπολογίσω σε dbA το συνολικό θόρυβο του pc μου; Κάποια σελίδα που να δίνει έναν ορισμό ή κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια μπορείτε να βοηθήσετε με κάτι μια που το 'φερε η κουβέντα; Ξέρει κανείς κάποιο site να βρω οδηγίες και πληροφορίες για το πως να κάνω το pc μου αθόρυβο; Και μήπως ξέρει κανείς πως μπορώ να υπολογίσω σε dbA το συνολικό θόρυβο του pc μου; Κάποια σελίδα που να δίνει έναν ορισμό ή κάτι τέτοιο;

 

Για το πρώτο ψάξε στο google. Θα βρείς άπειρα μέρη. Για το δεύτερο, σκέψου αν έχει καθόλου νόημα για σένα να ξέρεις ένα νούμερο. Για μένα είναι άχρηστο. Αυτό που με ενδιαφέρει να ξέρω είναι αν με ενοχλεί ο θόρυβος ή όχι. Ο θόρυβος είναι περίεργο πράγμα και δεν υπάρχοθν συγκεκριμένα μέτρα και σταθμά, ειδικά για τα PC. Έχει σημασία η απόσταση από την πηγή θορύβου, η χροιά του ήχου, ο θόρυβος του χώρου, η διαρρύθμιση του κουτιού σου, η ποιότητα των ανεμιστήρων και φυσικά το πως ακούει το ΔΙΚΟ σου αυτί :). Αυτό που ενοχλεί εσένα πιθανόν να μην ενοχλεί εμένα και το ανάποδο. Οπότε ακολουθήστε τους γενικούς κανόνες και αφήστε τη θεωρία και τους αριθμούς κατα μέρος. Δε θα σας βοηθήσουν σε τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ...

 

αρα θεωρητικά πρέπει να είναι 24db ο θόρυβος που ακούγεται...

 

πρέπει να υπάρχει συμβατότητα? η απλά συνδέω τις τροφοδοσίες τους στο πανελάκι;

 

έχουν κάποιο "πρόγραμμα" που χαμηλώνει τελείως τους ανεμιστήρες και ανάλογα την χρήση του pc αρχίζει να ανεβάζει στροφές ;

ή ζητάω πολλα και πρέπει να το κάνω χειροκίνητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νούμερο αυτό θέλω να το ξέρω καθαρά για λόγους σύγκρισης. Δήλαδη όσο ψάχνω διάφορες λύσεις στο internet να έχω κάποιο τρόπο να υπολογίσω συνολικά τι θόρυβο περίπου θα έχει το setup. Για να μπορώ να κάνω μία πρώτη πρόχειρη σύγκριση. Κατά τ'άλλα ο θόρυβος είναι όπως λες κάτι που επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες καθώς και η εκτίμηση του είναι τελείως υποκειμένικη. Πάντως θέλω να ξέρω και από "εγκυκλοπαιδικό" ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα κι εγώ το ιδιο κιβώτιο γιατί περί αυτού πρόκειται.Όμορφο αλλά άμα μπεί το TAGAN επάνω θές 1 ακόμα κουτί για τα καλώδια.Τεσπά,στο θέμα μας τώρα:επειδή όντως τα φουρφούρια κάνουν φασαρία αγόρασα το AEROGATE I front panel (πάρε και αντάπτορες από 4πινο molex σε 3πινο,έχει το πλαίσιο)βάλτο πάνω και χαμήλωσε τέρμα τα ποντεσιόμετρα.Το πάνελ για να μπορέσεις το βάλεις στο κουτί βρες ένα κουτί από παλιό cd rom drive βγάλτου τ'άντερα και μόνταρε το πάνελ.Συμπέρασμα:α):Ησύχασε τόσο πολύ που έφτασε στο σημείο ν'ακούγετε πιο πολύ το fan της mobo παρά το κουτί.

β):Καλύτερος έλεγχος λόγο ποντεσιόμετρων.γ):Ωραίο θέαμα όταν ανοίγεις το καπάκι.

Κόστος περίπου 30 ευρά(αν αφαιρέσεις τα DEPON που θα γλιτώσεις μειώνεται πιο πολύ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νούμερο αυτό θέλω να το ξέρω καθαρά για λόγους σύγκρισης. Δήλαδη όσο ψάχνω διάφορες λύσεις στο internet να έχω κάποιο τρόπο να υπολογίσω συνολικά τι θόρυβο περίπου θα έχει το setup. Για να μπορώ να κάνω μία πρώτη πρόχειρη σύγκριση. Κατά τ'άλλα ο θόρυβος είναι όπως λες κάτι που επηρρεάζεται από πολλούς παράγοντες καθώς και η εκτίμηση του είναι τελείως υποκειμένικη. Πάντως θέλω να ξέρω και από "εγκυκλοπαιδικό" ενδιαφέρον.

 

Ma auto 9elw na sou pw. Oti akoma kai me noumera den uparxei tropos na sugkrineis tiw "poiothtes" twn hxwn. Endeiktika: enas 8orubos upsisuxnos sta 25 dB einai pio enoxlhtikos (suxna) apo enan 30db alla xamhlhs syxnothtas ...

 

Oso gia to egkyklopaidiko endiaferon .... paw paso :):)

Kalh tuxh me ta mastoremata (9a kaneis arketa alla exoun th gluka tous ki auta)

 

Filika

Giwrgos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το aerogate απο multirama.To κουτί το χρειάζεσαι επειδή το panel έχει μόνο δύο αυτάκια στο πλάι με τρύπες τα οποία μπορούσες να τα βιδώσεις σε άλλα(παλιά και μερικά νέα)κουτιά όπως κάναμε με τα cd drives.Στο tsunami εφαρμόζεις 2 ράγες στα πλαϊνά και το σπρώχνεις μέχρι να κουμπώσει.Δηλ. το χρειάζεσαι για να φωλιάσεις μέσα το πάνελ.Είναι παίδεμα αλλά αξίζει τον κόπο.Τώρα από θερμοκρασίες καλό μου φαίνεται αν και γίνεται κόλαση ακόμη απ' τα καλώδια,σε σχέση πάντως μ'ένα απλό έχει διαφορά.Μπες στο forum του thelab.gr και ψάξε για οδηγίες για τη μόντα του panel και θα καταλάβεις τι ακριβώς θα χρειαστείς.Ο τύπος τόκανε καλύτερο κι από εργοστασιακό.Ελπίζω να βοήθησα.Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.Πολύ καλώδιο το TAGAN ρε παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...