Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση ανεμιστήρων


nick_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι το molex που αγόρασα σωστό ή λάθος δεν ξέρω αλλά αυτό βρήκα.

molex.jpg

Είχε 3-pin δεξιά όπως φαίνεται η εικόνα αλλά επειδή παρατήρησα ότι όταν το συνδέω μόνο τα δύο καλωδιάκια δεν διαβάζει τις στροφές του ανεμιστήρα και χωρίς αυτές δεν λειτουργεί, έκοψα το τελευταίο pin(συρματάκι) από το molex που δεν κατέληγε πουθενά και έβαλα απο πάνω (ένωσα) το κίτρινο καλώδιο με το καφέ πλαστικό που είχε ο πίσω ανεμιστήρας, και δείχνει την ταχύτητα, επάνω στο molex έτσι ώστε να περνάει μέσα από αυτό το κόκκινο και το μαύρο καλώδιο που είναι η τροφοδοσία.

 

kitrino-anem.jpg

mazi.jpg

 

Έτσι κατέληξα στο να δουλεύει ο ανεμιστήρας κανονικά και στο να διαβάζει και την ταχύτητα. Όμως δεν μειώνει καθόλου τις στροφές το Aerogate, και είναι σταθερά στις 2200!

Επίσης επειδή ήταν συνδεδεμένα όλα στο ίδιο καλώδιο τροφοδοσίας(σκληρός δίσκος, τα μπροστινά leds, ο ανεμιστήρας της CPU, και ο μπροστινός ανεμιστήρας, και ο πίσω), είπα μήπως δεν μπορεί να μειώσει την τάση για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στο σκληρό ή όπου αλλού.

reuma.jpg

 

Γι’ αυτό και έβαλα ξεχωριστά τον ανεμιστήρα σε άλλο καλώδιο τροφοδοσίας. Τίποτα.

Πήρα το Ηacshop, μήπως με βοηθήσουν και επειδή άργησα το σήκωσε πωλητής από ότι κατάλαβα. Ο οποίος μου πρότεινε με αυτά που του είπα να συνδέσω αν έχω άλλο ανεμιστήρα εκτός κουτιού 3-pin μήπως είναι πρόβλημα του Aerogate, έλα μου όμως που όταν έβαλα επάνω ένα 3-pino ανεμιστήρα(επεξεργαστή) δούλεψε κανονικά! Από τις 4000+ στροφές τον κατέβασε γύρω στις 2000+, και στο χειροκίνητο και στο αυτόματο!

 

Τα έχω δεί όλα! Εντωμεταξύ τα έχω συνδέσει με άπειρους τρόπους, και λόγω των καλωδίων δεν μπορείτε να φανταστείτε τις σπαστικό που είναι(αχ αυτά τα νέα τροφοδοτικά τι τα θέλαμε, δεν μας έκαναν τα παλιά με τα λεπτά καλώδια?)....

 

Όταν λες ότι ο ανεμιστήρας πρέπει να παίρνει ρεύμα από το panel τι εννοείς? μέσω αυτού? γιατί νομίζω ότι έτσι δεν δουλεύει.

 

Μπορείς να μου σχεδιάσεις έστω και σε .bmp πώς το έχεις φτιάξει και το link για το Πλαίσιο μήπως έχω πάρει λάθος molex, αν και δεν πρέπει να είναι αυτό κάτι άλλο κάνω λάθος.

 

Με ενδιαφέρει η σύνδεση πχ του πίσω ανεμιστήρα, μέχρι το 3-pino καλώδιο που φτάνει στο panel.

 

Χίλια ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Η παρακάτω φωτό είναι το σημείο που συνήθως ένωνα το molex ίσως καταλάβεις καλύτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Υ.Γ. dimmos καλά τα είπες για τις συνδέσεις αλλά έχω μία απορία.Οι ανεμιστήρες μπροστά και πίσω του κουτιού είναι με τρίπινα;Αν είναι ετσι f*&^*ck thermaltake γιατί σε μένα ήταν με 4πινα και το πλαίσιο δεν είχε αντάπτορες και ξεπατώθηκα για να βρω χύμα 3πινα.

 

Και οι 3 ανεμιστήρες του κουτιού έχουν 4πινα. Απλά οι μπροστά και πίσω έχουν και ένα εξτρα με κίτρινο καλώδιο προφανώς για να μετρά τις στροφές.

 

Οπότε αγόρασα 3 αντάπτορες από 4 --> 3 και έτσι συνέδεσα και τις προεκτάσεις μέχρι το πάνελ.

 

--nick_gr το πάνελ παίρνει ρεύμα από το τροφοδοτκό και οι ανεμιστήρες από το πάνελ.

 

--Silok, ακόμα δεν έχω συνδέσει τον ανεμιστήρα της cpu αλλά από ότι βλέπω έχει 3πινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι ανακάλυψα σήμερα....

αυτό που λέει ο dismoss πριν το διαβάσω...ότι όντως οι ανεμιστήρες παίρνουν ρεύμα μέσω του panel, και ενώ το είχα δοκιμάσει και έτσι...σημερα παρατήρησα ότι δεν δούλευε επειδή μέσα στο καφέ πλαστικό που βρίσκεται το κίτρινο καλώδιο είναι κάπως διπλωμένο και τα άλλα δεν ήταν...με αποτέλεσμα να μην ακουμπούν επάνω σε αυτά τα αντίστοιχα του πάνελ και να μην γυρνάει ο ανεμιστήρας....

 

οκ μην με κηνυγήσετε :) εφτιαξα τον πίσω ήδη και μένει μπροστά, και ίσως βάλω και την cpu, για να ελευθερώσω και μια pci, που πιάνει το ποντεσιόμετρό της, δεν ξέρω κατα πόσο θα κολλάει βέβαια πάνω στον ανεμιστήρα το αυτοκόλλητο+ο αισθητήρας όπως δείχνει στο manual αλλά θα δείξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι ανακάλυψα σήμερα....

αυτό που λέει ο dismoss πριν το διαβάσω...ότι όντως οι ανεμιστήρες παίρνουν ρεύμα μέσω του panel' date=' και ενώ το είχα δοκιμάσει και έτσι...σημερα παρατήρησα ότι δεν δούλευε επειδή μέσα στο καφέ πλαστικό που βρίσκεται το κίτρινο καλώδιο είναι κάπως διπλωμένο και τα άλλα δεν ήταν...με αποτέλεσμα να μην ακουμπούν επάνω σε αυτά τα αντίστοιχα του πάνελ και να μην γυρνάει ο ανεμιστήρας....

 

οκ μην με κηνυγήσετε :) εφτιαξα τον πίσω ήδη και μένει μπροστά, και ίσως βάλω και την cpu, για να ελευθερώσω και μια pci, που πιάνει το ποντεσιόμετρό της, δεν ξέρω κατα πόσο θα κολλάει βέβαια πάνω στον ανεμιστήρα το αυτοκόλλητο+ο αισθητήρας όπως δείχνει στο manual αλλά θα δείξει[/quote']

Μη μασάς,συμβαίνουν και στα καλύτερα σπίτια.Άντε καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή πάλι είχα προβλήματα με την τροφοδοσία, αποφάσισα και έκοψα τα καλώδια και τα ένωσα μεταξύ τους...

 

η ησυχία που υπάρχει δεν περιγράφεται!

 

Να ρωτήσω τον αισθητήρα θερμοκρασίας για τον πίσω ανεμιστήρα τον κόλλησα πάνω στο τροφοδοτικό, καλά έκανα?

Τώρα είναι στους 30,6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

υπάρχουν οι νεκρ*****ες , υπάρχουν και οι υπεύθυνοι για τις αναστάσεις.

 

Ρε dioptra... 2 πεθαμένα θέματα , μέσα σε 2 λεπτά...πως τα πετυχαίνεις έτσι βρε?

 

Mercy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...