Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση ανεμιστήρων


nick_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν αμφισβητώ ότι το κατάφερες και μπράβο σου. Όταν λέω μια "άποψη" εννοώ ότι είναι λογικό να κάθεται πιο μέσα για να κερδίζεις χώρο από τα κουμπιά. Μην αρπάζεσαι λοιπόν..

 

Άλλωστε στο link που έδωσα λέει καθαρά για 1 εκ. αέρα.

 

Όμως στο link που πάει στο thelab μιλάει για το aerogate II ενώ εσύ έχεις το aerogate I με τα 4 ποτενσιόμετρα / κουμπιά' date=' εκτός και άν ακολούθησες την ίδια διαδικασία.

 

Πάντως έχω ήδη ξεκοιλιάσει ένα παλιό cd-rom και παίζω με τα χιλιοστά να δω αν θα πάρω τελικά το aerogate I ή το ΙΙ που κατά την γνώμη μου (επειδή το είδα από κοντα) έχει μικρότερο κουμπάκι από το I.[/quote']

Δεν αρπάχτηκα και συγνώμη αν φάνηκε έτσι.Το λινκ τόδωσα για δείτε την εγχείρηση του κουτιού.Το κουτί μετά το δρακούλεμα κάθεται 2mm περίπου πιο μέσα οπότε δεν υπάρχει πιρόβλημα.Πάντως εγω πήρα το aerogate I επειδή το κουτί τόχω στο πάτωμα και δεν θα μπορούσα να δω την οθόνη του ούτε με σφαίρες κι απότι κατάλαβα στα παραπάνω posts μάλλον δεν υπάρχει το Ι οπότε πας για το ΙΙ.Καλή επιτυχία λοιπόν.

Υ.Γ.Πολύ καλώδιο το TAGAN ρε παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Δεν αρπάχτηκα και συγνώμη αν φάνηκε έτσι.Το λινκ τόδωσα για δείτε την εγχείρηση του κουτιού.Το κουτί μετά το δρακούλεμα κάθεται 2mm περίπου πιο μέσα οπότε δεν υπάρχει πιρόβλημα.Πάντως εγω πήρα το aerogate I επειδή το κουτί τόχω στο πάτωμα και δεν θα μπορούσα να δω την οθόνη του ούτε με σφαίρες κι απότι κατάλαβα στα παραπάνω posts μάλλον δεν υπάρχει το Ι οπότε πας για το ΙΙ.Καλή επιτυχία λοιπόν.

Υ.Γ.Πολύ καλώδιο το TAGAN ρε παιδιά.

 

Λοιπόν, αγόρασα το Aerogate I και ακολούθησα τις οδηγίες στο post του thelab.gr. Το panelaki έκατσε καλά, αλλά έπαιξα στα mm.

 

Όμως μέσα έχει πέντε καλώδια, ένα για τροφοδοσία και τα υπόλοιπα είναι προεκτάσεις για τα fans. Στο manual λέει ότι τα connectors αυτά είναι με τρία καλώδια, αλλά εγώ βλέπω ότι μόνο σε ένα από τα 4 είναι κανονικά με τρία καλώδια (μαύρο, κόκκινο, κίτρινο) ενώ τα υπόλοιπα τρία είναι με δύο καλώδια (μαύρο, κόκκινο) και λέιπει το κίτρινο που είναι και το καλώδιο του αισθητήρα ταχύτητας.

 

Μπορείς να μου πεις πως θα συνδεθούν τώρα αυτά με τα φουρφούρια?????

 

To πλαϊνό φουρφούρι που δεν έχει τρίπινο μπορεί να συνδεθεί στο panel? Και πως?

 

P.S. Στην δικιά σου συσκευασία πως ήταν τα connectors?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν' date=' αγόρασα το Aerogate I και ακολούθησα τις οδηγίες στο post του thelab.gr. Το panelaki έκατσε καλά, αλλά έπαιξα στα mm.

 

Όμως μέσα έχει πέντε καλώδια, ένα για τροφοδοσία και τα υπόλοιπα είναι προεκτάσεις για τα fans. Στο manual λέει ότι τα connectors αυτά είναι με τρία καλώδια, αλλά εγώ βλέπω ότι μόνο σε ένα από τα 4 είναι κανονικά με τρία καλώδια (μαύρο, κόκκινο, κίτρινο) ενώ τα υπόλοιπα τρία είναι με δύο καλώδια (μαύρο, κόκκινο) και λέιπει το κίτρινο που είναι και το καλώδιο του αισθητήρα ταχύτητας.

 

Μπορείς να μου πεις πως θα συνδεθούν τώρα αυτά με τα φουρφούρια?????

 

To πλαϊνό φουρφούρι που δεν έχει τρίπινο μπορεί να συνδεθεί στο panel? Και πως?

 

P.S. Στην δικιά σου συσκευασία πως ήταν τα connectors?[/quote']

Λοιπόν στο μοναδικό πού έχει 3 καλώδια βάζεις του CPU χωρίς αυτό να σε δεσμεύει.Εγώ δεν τόβαλα γιατί εχω ψύκτρα zalman κι έχει δικό της ποντεσιόμετρο.Κάρφωσε του κουτιού στ'άλλα 2 και το πλαϊνό αν κατάλαβα καλά έχει 4πινο molex.Αντάπτορες πήρες;Αν όχι τρέχααααα.Και στο 4 βάλε του πλαϊνού.Των αισθητήρων δεν χρειάζονται επειδή δεν έχει οθόνη το panel.

Κατέβασε το motherboard monitor και θα είσαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν στο μοναδικό πού έχει 3 καλώδια βάζεις του CPU χωρίς αυτό να σε δεσμεύει.Εγώ δεν τόβαλα γιατί εχω ψύκτρα zalman κι έχει δικό της ποντεσιόμετρο.Κάρφωσε του κουτιού στ'άλλα 2 και το πλαϊνό αν κατάλαβα καλά έχει 4πινο molex.Αντάπτορες πήρες;Αν όχι τρέχααααα.Και στο 4 βάλε του πλαϊνού.Των αισθητήρων δεν χρειάζονται επειδή δεν έχει οθόνη το panel.

Κατέβασε το motherboard monitor και θα είσαι οκ.

 

Έχω και εγώ την Zalman 7000 B Cu... :) Λες δηλαδή να αφήσω το δικό της ποτενσιόμετρο? Δεν είναι καλύτερα να είναι όλα μπροστά? Εχεις δοκιμάσει να ρυθμίζεις το cpu fan από το πανελακι?

 

Αντάπτορα χρειάζομαι για το πλαϊνό. Πρέπει να βρώ από 4πινο σε 3πινο, ε? Έχει το HAC.

 

Λοιπόν με την σειρά..

 

Στο 1 την CPU (αν δεν χρησιμοποιήσω της Zalman)

Στο 2,3 τα δύο (μπροστα/πίσω) του κουτιού\

Στο 4 το πλαϊνό του κουτιού με ανταπτοράκι σε 3πινο

 

Σωστά??

 

P.S. By the way...είσαι ευχαριστημένος από την Zalman?

 

P.S. To SpeedFan τι λέει?

 

Ρωτάω γιατί το μηχάνημα δεν το έχω στήσει ακόμα..Μόλις πούλησα το παλιό και έκανα πλήρη αναβάθμιση.... :smile:

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι και εγώ...

αυριο θα κατέβω Αθήνα να δώ τι θα μπορέσω να βρώ στα 2-3 καταστήματα που ασχολούνται με αυτά

 

εντωμεταξύ βρήκα ένα σχετικά όμορφο, με πολλες δυνατότητες αυτόματου ελέγχου αλλα και αισθητήρες, της q-tec, το οποίο το έχει το e-shop

 

θα δώ μήπως βρώ και άυριο τπτ καλύτερο, αλλά δεν έχει ροοστάτες για τις ρυθμίσεις αλλα οθονούλα

το λίνκ είναι http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.802225 τι λέτε αξίζει;

 

κάτι ακόμα γιατί εγώ σε καταλαβαίνω τπτ από ότι λέτε για την συνδεσμολογία;

 

θέλω να συνδέσω επάνω και τον ανεμιστήρα της CPU που είναι με ροοστάτης στην πίσω μεριά του κουτιού, για να μην σηκώνομαι κάθε φορά που θέλω να κάνω κάτι "βαρυ" για να ανεβάζω στροφές, και έχει 3 καλωδιάκια(σας στέλνω φωτό αν θέλετε), και διάβαζα στο site της Coolmaster ότι πρέπει να κόψω τα καλώδια που καταλήγουν στο ροοστάτη του ανεμιστήρα της CPU, και να τα συνδέσω με ένα άλλο καλώδιο π επίσης πρέπει να κόψω και κάτι τρελά...το πρόβλημα είναι ότι εκεί δείχνει 2 καλώδια ενώ εμένα έχει 3!

 

Silok, τι επιπλέον καλώδια θα χρειαστώ(αν δεν περιέχονται σε αυτό π έχει πχ το e-shop, για να ξέρω αν βρώ κάτι καλύτερο να τα ζητήσω)

 

Thanks in advance for your help

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά αγόρασα αυτό

http://www.aerocool.com.tw/aerocool-files-v3/peripheral/gatewatch/gatewatch.htm

 

τώρα θα δώ τι μπορώ να κάνω απο πλευράς εγκατάστασης καλώδια κλπ, ελπίζω να τα καταφέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαφανιστήκατε? τελικά όλα ωραία και καλά το συνέδεσα...αν και είχα πρόβλημα με τα πλαϊνα που χρησιμοποιεί το κουτάκι για να τοποθετηθούν τα drives, μια ήταν στραβό απο δεξιά μία απο αριστερά αλλά τελικά οκ

 

κατάλαβα και τι είδους καλώδια χρειαζόμουν και δεν αγόρασα,οπότε απο Δευτέρα θα ξέρω κατα πόσο με ικανοποιεί το προϊόν

 

θέλω να συνδέσω επάνω και τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή, ο οποίος ρυθμίζεται χειροκίνητα όσο αναφορά τις στροφές του πρόκειται για τον GIGABYTE GT 3D PCU31-VH

 

http://www.giga-byte.com/Peripherals/Products/Products_GH-PCU31-VH.htm

 

τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κατάλαβα και τι είδους καλώδια χρειαζόμουν και δεν αγόρασα' date='οπότε απο Δευτέρα θα ξέρω κατα πόσο με ικανοποιεί το προϊόν

[/quote']

 

Τελικά αγόρασες αντάπτορες για τα καλώδια των ανεμιστήρων του κουτιού ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν ήξερα τι ακτιβώς χρειαζόμουν...από ότι παρατήρησα όμως οι ανεμιστήρες έχουν και 3-pin καλώδιο και 4-pin από το οποίο πέρνουν ρεύμα...έστι συνέδεσα δοκιμαστικά τον πίσω ανεμιστήρα για να δώ τι κάνει και μου δείχνει τις στροφές...αλλά δεν μπορώ να τις μειώσω γιατί πρέπει να συνδέσω λογικά το 4-pin σε 3-pin γιατί από αυτό πέρνει ρεύμα...έτσι ώστε να μειωθεί η τάση που δίνει και φαντάζομαι και οι στροφές του ανεμιστήρα...σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έισι είναι γιατί το 3πινο που έχουν ο πίσω και ο μπροστά έχουν μονο ένα καλώδιο (κίτρινο) το οποίο είναι για να βλέπεις τις στροφές. Οπότε λογικά χρειάζεσαι converter από 4πινο σε 3πινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.Σορρυ για την εξαφάνιση αλλά απ΄το σπίτι με pstn και χαμηλό bandwith δεν μπορώ να ποστάρω.Λοιπόν για να μη μπερδεύεστε:α) Οταν τα fans έχουν 4πινη απόληξη χρειάζεται αντάπτορας για να συνδεθεί στο πάνελ.

β)Αν θες να βάλεις το fan του cpu τότε πρέπει ν'αποσυνδέσεις το ροοστάτη αν έχει κι αν χρειαστεί να τον κόψεις τότε πρέπει ν'αγορασεις 3πινα βύσματα χύμα (Εφαγα ολη τη Θεσσαλονίκη για να βρώ)και να τα βάλεις ανάλογα.Αντάπτορες έχει το plaisio.

Υ.Γ.Από τη zalman είμαι ευχαριστημένος αρκετά θα έλεγα.Δεν την έβαλα στο πάνελ γιατί την έχω πάντα χαμηλά κι έχω 54 C full load οπότε;

Υ.Γ. dimmos καλά τα είπες για τις συνδέσεις αλλά έχω μία απορία.Οι ανεμιστήρες μπροστά και πίσω του κουτιού είναι με τρίπινα;Αν είναι ετσι f*&^*ck thermaltake γιατί σε μένα ήταν με 4πινα και το πλαίσιο δεν είχε αντάπτορες και ξεπατώθηκα για να βρω χύμα 3πινα.

 

Υ.Γ. nick gr αν σ'αρέσει πάρτο αλλά τι να το κάνεις με οθόνη;Για να ξεσκίσεις τους μεντεσέδες στο άνοιξε,κλείσε ειδικά αν κάνεις overclock;Εγώ κατέβασα το motherboard monitor και είμαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Silok μου έχουν σπάσει τα νεύρα με αυτήν την ιστορία!

πήρα το Aerocool τελικά, και 3-pin καλώδια(που παρεπιπτώντος στο Πλαίσιο δεν μπορούσαν να καταλάβουν άν έχουν, απο ότι μου είπαν από το τηλέφωνο)

 

και δοκίμασα...τα δυο καλωδιάκια δίνουν ρεύμα και το τρίτο(κίτρινο), τα rpm, όμως τι έχω πάθει...δεν κατεβαίνουν καθόλου οι στροφές!!! όλο στα 2210-2240 είναι ποτε πιο κάτω ούτε στο χειροκίνητο mode που βάζεις όσο θές ούτε στο αυτόματο που τα ρυθμίζει ανάλογα την θερμοκρασία!

 

τι μπορεί να φταίει? θα πάρω και το Hacshop από το οποίο το αγόρασα μήπως με βοηθήσουν, άν είναι ανοιχτά τέτοια ώρα βέβαια...αλλά έχω απελπιστεί :(:(:(

 

λες να φταίει το ότι έχω συνδέσει για ρεύμα και το σκληρό και τους δυο ανεμιστήρες μπρός πίσω και δεν μπορεί να χαμηλώσει την τάση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να φταίει το ότι έχω συνδέσει για ρεύμα και το σκληρό και τους δυο ανεμιστήρες μπρός πίσω και δεν μπορεί να χαμηλώσει την τάση??

Αυτό δεν το κατάλαβα.Μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής;Πάντως οι ανεμιστήρες θα πάρουν ρεύμα απ'το πάνελ κι όχι από κάπου αλλού.

Υ.Γ.Συναρπαστική συνέχεια το βράδυ πάλι.Σχολάωωωωωω!!!!!!

Για τους αντάπτορες δες στο site τους στις προεκτάσεις νομιζω τόχουνε και πες τους τον κωδικό του προϊόντος γιατί είναι και λίγο βουβάλια εκεί κι άντε να καταλάβουν.Αν μπορέσω το βράδυ θα σου δώσω το λινκ αν δεν μπορέσεις να το βρεις,αλλά τόχει σίγουρα το site γιατί το βάλανε 2 μέρες αφού έκανα την εγχείρηση και κατέβαζα αγίους και καντήλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιο πρόβλημα πρέπει να παρουσιάζεται στην συνδεσμολογία που κάνω γιατί δοκίμασα και σύνδεσα έναν παλιό ανεμιστήρα από AMD 3-pin και κατέβασε σε 15" τις στροφές από τις 4000 κάτι στις 2000.

 

μπορείς να μου στείλεις φωτό της σύνδεσης που έχεις κάνει? η τουλάχιστον να σου στείλω εγώ 2 φωτό τα καλώδια και να μου πείς πώς πρέπει να τα συνδέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...