Προς το περιεχόμενο

-= Thermaltake Armor VA8000 Series Black Edition PC Case =- (800ΚΒ Photos)


kavaliotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mολις αγορασα το συγκεκριμενο ταουερ και ηθελα να ρωτησω σχετικα με την παρατηρηση του LL_NEO....

Οντως γεμιζει σκονη το ταουερ απο αυτο το ανοιγμα πανω;

Εκανε κανεις καποια πετυχημενη πατεντα για να μην γεμιζει σκονη το εσωτερικο του VA8000;

 

Κάτω από το άνοιγμα, όπως είδες, υπάρχει ανεμιστήρας μπου διώχνει τον αέρα προς τα έξω. Οπότε φαντάζομαι δε θα μπαίνει τόση σκόνη. Και λέω "φαντάζομαι" γιατί εγώ δεν τον έχω βάλει καθόλου τον συγκεκριμένο ανεμιστήρα.

Αν στο μέλλον έχω πρόβλημα με τη σκόνη, η ιδέα του LLNEO με το καλσόν είναι ότι πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το συγκεκριμένο κουτί το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές... είναι ένα απο τα καλύτερα της Tt. H τιμή του για μένα είναι απόλυτα δικαιολογημένη μιας και αν πάρεις αυτό το κουτί δεν έχω ιδέα τι θα χρειαστεί να βάλεις μέσα για να το αλλάξεις...

Όλα τα κουτιά μαζεύουν σκόνη, ότι πατέντα και αν κάνεις... εκτός και αν το γεμίσεις με λάδι... (άσχετο: είχα δεί video με έναν τύπο που έφτιαξε κουτί σιλικόνης, έριξε μέσα μπόλικο λάδι, κάλυψε τα πάντα εκτός του τροφοδοτικού... και δούλευε κανονικότατα!!!που να πάει σκόνη μετά...:P)

Επίσης, η Tt έχει κατατοπιστικότατο site σχετικά με τα cases που φτιάχνει..

 

Πολύ καλό το review πάντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ετσι λοιπον για να μην υπαρχουν υπονοιες, εδω και ενα μηνα που το εχω και δουλευει, κανενα προβλημα με σκονη. Τουλαχιστον μεσα το ταουερ ειναι πεντακαθαρο.

Μαζευει λιγη σκονη εξωτερικα, στην δικτυωτη προσοψη εκει που ρουφαει ουσιαστικα ο ανεμιστηρας των σκληρων δισκων αλλα καθαριζεται πανευκολα.

 

To πιο εντυπωσιακο πανω του ειναι η αθορυβη λειτουργια του. Απο τους 4 τεσσερις ανεμιστηρες του κουτιου δεν ακουγεται σχεδον τιποτα. Το μονο που μου χαλαει την ηρεμια ειναι το μα4ακισμ3ν0 ανεμιστηρακι του PSU που ακουγεται αρκετα παρα το τι ειχα διαβασει στα φορα πριν την αγορα του :(

 

Απο εβδομαδα που αναμενω να ενεργοποιηθει η dsl θα ανεβασω και καμια φωτο απο το tower με κατι μπλε λαμπες που προσθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μερικες φωτο και απο μενα. Nα αναφερω μονο πως η τιμη αγορας ειναι 145 ευρω στο πλαισιο, πλεον.

 

Eδω στο αρχικο στησιμο:

armorva8000ayx4.th.jpg

 

Σχεδον αμεσως αφαιρεθηκαν τα πτερυγια που εχει μπροστα το tower, τα οποια οπως ηδη ανεφερε καποιος χρηστης ενοχλουν λιγο στο ανοιγμα/κλεισιμο των optical drives, ενω αντιθετα δεν χαλαει καθολου η οψη με την αφαιρεση τους... αντιθετα μπορω να πω οτι το προτιμω ετσι....

 

Εδω με τον default φωτισμο blue led που εχουν τα 2 ανεμιστηρακια του tower συν τα blue led της Zalman 9700...

 

armorva8000eua3.th.jpg

 

Στην πορεια προστεθηκαν και 2 νεον λαμπιτσες της Revoltec οπου ειχαν φανταστικο αποτελεσμα.

random pics:

armorva8000bhk0.th.jpg

 

armorva8000clu8.th.jpg

 

armorva8000dde3.th.jpg

 

Eπισης θα προσεξει κανεις οτι το συρταρακι το εχω μεταφερει ψηλα, στο top του κουτιου και απο κατω του εχω βαλει το πανελ με τα κουμπια και τα ενδεικτικα λαμπακια///

armorva8000ffu1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

@javanese. Όντως γεμίζει σκόνη πολύ γρήγορα από όλους τους οριζόντιους αερισμούς. Η πιο εύκολη πατέντα είναι να καλύψεις με ένα κομμάτι καλσόν το άνοιγμα. όπως ήδη αναφέρεται. Βέβαια η κάλυψη πρέπει να γίνει από κάτω, δηλ. από μέσα για να μην είναι αντιαισθητικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακο με τις θερμοκρασιες που παιζουν εντος του tower ουτε για αστειο δεν θα δοκιμαζα να βαλω καλσον εσωτερικα. Οταν λες οριζοντιες εννοεις τις μπροστινες right?

Απο πανω δεν σου βαζει; εχεις και το πανω ανεμιστηρακι εγκατεστημενο;

 

@VagosM your post is worthless without pics :D :P

Οταν λες τα ασημενια μερη, εννοεις τα εσωτερικα; Με τι τα εβαψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ως αξεσουάρ του κουτιού αγόρασα το side panel της thermaltake με τον 24 ανεμιστήρα..πολύ καλό και όμορφο!

 

Αυτό το έβαλα κι εγώ στο Kandalf, το οποίο είναι ακριβώς το ίδιο κουτί με διαφορετική πρόσοψη. Είναι φοβερό κουτί πάντως, δεν έχει πέσει καλύτερο στα χέρια μου. Και από εμφάνιση και από ποιότητα. Εγώ έβαλα ένα ακόμη case 3,5" μπροστά και άλλαξα τους ανεμιστήρες με κάτι αθόρυβους enermax.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
πάντως ως αξεσουάρ του κουτιού αγόρασα το side panel της thermaltake με τον 24 ανεμιστήρα..πολύ καλό και όμορφο!

 

κανενα λινκ; δεν ξερω καν τι ειναι το side panel :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εσείς που το έχετε το κουτί (επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω), μια ερώτηση:

 

Εχει 5 ανεμιστηράκια. Από πού παίρνουν τροφοδοσια αυτά? Η μητρική μου έχει pins για 2 fans. Άρα τα υπόλοιπα τρια θα παίρνουν ρεύμα από το τροφοδοτικό, σωστά? Χρειάζετα 3-pin ή 4-pin τροφοδοσία? Δεν ξέρω αν έχω 3 παροχές ελεύθερες...Σε αυτή την περίπτωση, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω adaptor σαν και αυτόν?

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=41538443&product=878251

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εσείς που το έχετε το κουτί (επειδή σκέφτομαι να το αγοράσω), μια ερώτηση:

 

Εχει 5 ανεμιστηράκια. Από πού παίρνουν τροφοδοσια αυτά? Η μητρική μου έχει pins για 2 fans. Άρα τα υπόλοιπα τρια θα παίρνουν ρεύμα από το τροφοδοτικό, σωστά? Χρειάζετα 3-pin ή 4-pin τροφοδοσία? Δεν ξέρω αν έχω 3 παροχές ελεύθερες...Σε αυτή την περίπτωση, θα μπορώ να χρησιμοποιήσω adaptor σαν και αυτόν?

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=41538443&product=878251

 

Σου εχω απαντησει στο αλλο thread σου;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μόλις σήμερα πήρα και εγώ αυτό το κουτί. Καταρχήν είμαι πολύ ενθουσιασμένος και είναι πραγματικό κουτί, το πρώτο μου. Σε αντίθεση με το προυγούμενό μου pc που είχε "κάτι" που τώρα δεν το λέω κουτί.

ΘΕΤΙΚΑ

Λοιπόν κατάρχιν είναι τεράστιο, πέρνει μέσα τα πάντα.

Ο-μο-ρφο-τα-το.

Πλήρες. Έχει και τη τελευταία βίδα που μπορεί να χρειαστείς.

Δίνει διευκολύνσεις όπως τρύπες για W_C, tool free.

Είναι παραμετροποιήσιμο από την άποψη ότι μπορείς να αλλάξεις τις θέσεις από πολλά πράγματα, έχει ένα πρόσθετο cage για επιπλέον σκληρούς.

Σίγουρα, χωρίς να το έχω δει στη πράξη ακόμα, θα έχει φανταστικό airflow.

Πολύ στιβαρή κατασκευή.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

Ποιότητα κατασκευής. Όχι ότι είναι χάλια, αλλά δίνω 130 ε για κουτί, θέλω να έχει ποιοτικά υλικά, πώς θα γίνει. Συγκεκριμένα, ο μηχανισμός που έχει για το γρήγορο "βάλε-βγάλε" των συσκευών, είναι από ευθραστο πλαστικό και το φοβάμαι πολύ. Είμαι σίγουρος πως θα σπάσει. Είναι ,όπως λέει και η γιαγιά μου, ντελικάτο.

Το τροφοδοτικό δυσκολεύτηκα πάρα πολύ να το βάλω. Είναι το thermaltake toughpower 750, και σκέφτηκα πως αν το κουτί δεν το έκανα εγώ που έκανα υπομονή αλλά κάποιος μάστορας που δεν τον ένοιαζε τόσο, θα έκανε ζημιά. Επίσης είχε μια βάση στήριξης για το τροφοδοτικό για να το πιάνει από πάνω, που με το δικό μου τροφοδοτικό δεν έμπενε. Δεν έπρεπε να έχουν προνοήσει για μεγαλήτερου μεγέθους τροφοδοτικά?

Βαρύ, πάνω από 15 κιλά!!!

 

Γενικά παιδιά μου αρέσει πολύ, είναι και το πρώτο μου και μου φένεται γαμάτο. Με τα υπάρχοντα κουτιά, τη σχέση απόδοσης-τιμής και την ομορφιά, πιστεύω ότι είναι super επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...