Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 980
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες να ρωτισω κατι εχς ακοθσει οτι υπαρχει αντι για modchip στο ps2 κατι σαν huck αληθεβει????? :rolleyes:

 

υπάρχει κάποιο hack που περνιέται στην memory card (χρειάζεται να έχεις ήδη modded ps2 για να την φτιάξεις) αλλά δουλευει σε συγκεκριμένες εκδοσεις ps2 και συμβατότητα απ'οτι ξερω στο 70 %. Πολύ καλύτερο είναι το swap magic, ένα ειδικό dvd, που επιτρέπει να παίζεις κόπιες, με συμβατότητα άνω του 90 %. Επιπλέον δεν ανοίγεις το Ps2 οπότε δεν χάνεις την εγγύηση, αν έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

υπάρχει κάποιο hack που περνιέται στην memory card (χρειάζεται να έχεις ήδη modded ps2 για να την φτιάξεις) αλλά δουλευει σε συγκεκριμένες εκδοσεις ps2 και συμβατότητα απ'οτι ξερω στο 70 %. Πολύ καλύτερο είναι το swap magic, ένα ειδικό dvd, που επιτρέπει να παίζεις κόπιες, με συμβατότητα άνω του 90 %. Επιπλέον δεν ανοίγεις το Ps2 οπότε δεν χάνεις την εγγύηση, αν έχεις.

 

 

φιλε μ σε τι τιμη ερχεται το swap magic??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και εγω λεω να ασχοληθω λιγο με το θεμα αλλα εχω μερικες αποριες πριν ξεκινησω τη διαδικασια!!λοιπον:

1.παιζει ρολο αν η τσιπαρισμενη συσκευη ειναι fat και η ατσιπαριστη slim??

2.πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε 2 καρτες μνημης??εγω εχω την αυθεντικη της sony!!

3.ενα λινκ που λεει αυτο <<Όλα τα προγράμματα που είχαν εκδοθεί έως την 26 ΦΕΒ. 2009>> τι ακριβως ειναι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια και εγω λεω να ασχοληθω λιγο με το θεμα αλλα εχω μερικες αποριες πριν ξεκινησω τη διαδικασια!!λοιπον:

1.παιζει ρολο αν η τσιπαρισμενη συσκευη ειναι fat και η ατσιπαριστη slim??

2.πρεπει οπωσδηποτε να εχουμε 2 καρτες μνημης??εγω εχω την αυθεντικη της sony!!

3.ενα λινκ που λεει αυτο <<Όλα τα προγράμματα που είχαν εκδοθεί έως την 26 ΦΕΒ. 2009>> τι ακριβως ειναι??

και εγω ψηνομε εχω καιρο παρατιμενο το πσ μ και λεω να ασχολιθω μαζι του για να περασω και τον χρονο μ αλλα δεν εχω φιλουσ με τσιπαρισμενο πσ γι αυτο ιπαρχει κανενεασ ποθ μπορει να το κανει για εμενα ????βοη8ιστε

 

το μοντελο μου ειναι pal scph 75004 ι αν εχει κανενασ ετοιμη να αγορασω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δεν υπάρχει πρόβλημά να δημιουργήσεις McBoot από Fat και να το χρησιμοποιήσεις σε slim.

2. Χρειάζεσαι μια κάρτα μνήμης. Την φτιάχνεις όμως σε μηχάνημα fat η slim είδη σπασμένο. Η original θεωρείται και η πιο συμβατή. Απλός μετά το hack δεν έχεις πολύ χώρο για saves

3. Το λινκ έχει όλα τα προγράμματα που χρειάζεστε μέχρι αυτή την ημερομηνία

 

Tα pal scph 75004 υποστηρίζονται κανονικά!

 

Μέχρι σήμερα έχουν βγει αρκετές αλλαγές με καλύτερο τον open ps2 loader με τον οποίο παίζεις παιχνίδια από ISO μέσο τοπικού δικτύου.

 

 

Περισσότερα για το MCboot http://psx-scene.com/forums/official-free-mc-boot-forums/

 

Ότι χρειαστείτε εδώ είμαστε… :mrgreen:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Δεν υπάρχει πρόβλημά να δημιουργήσεις McBoot από Fat και να το χρησιμοποιήσεις σε slim.

2. Χρειάζεσαι μια κάρτα μνήμης. Την φτιάχνεις όμως σε μηχάνημα fat η slim είδη σπασμένο. Η original θεωρείται και η πιο συμβατή. Απλός μετά το hack δεν έχεις πολύ χώρο για saves

3. Το λινκ έχει όλα τα προγράμματα που χρειάζεστε μέχρι αυτή την ημερομηνία

 

Tα pal scph 75004 υποστηρίζονται κανονικά!

 

Μέχρι σήμερα έχουν βγει αρκετές αλλαγές με καλύτερο τον open ps2 loader με τον οποίο παίζεις παιχνίδια από ISO μέσο τοπικού δικτύου.

 

 

Περισσότερα για το MCboot http://psx-scene.com/forums/official-free-mc-boot-forums/

 

Ότι χρειαστείτε εδώ είμαστε… :mrgreen:

μυπος εχεισ εσυ μια ετοιμη??????με το αζημιοτο φυσικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Άμα είστε από Αθήνα ίσως μπορέσω να σας βοηθήσω, μου φέρνετε την κάρτα σας και σας την ετοιμάζω.(Ίλιον βρίσκομε). Δεν θέλω χρήματα, απλώς δεν έχω πολύ χρόνο, να τρέχω σε ταχυδρομεία κλπ…(πρέπει να έχω και κάποιες έτοιμες) - PΜ me για λεπτομέρειες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου από ότι βλέπω μπορείς να μου φλασάρεις την κάρτα για να μπορώ να παίζω και αντιγραμμένα ,γιατί από original άλλο τίποτα και από λεφτά γιοκ...Αν δεν σε πειράζει μπορείς να μου στείλεις με π.μ. που μένεις για να την κάνουμε την δουλειά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως να έχετε υπόψη ότι η συμβατότητα με αυτόν τον τρόπο δεν είναι και τόσο καλή, κάπου 6 στα 10 μου έτρεχαν στο παλιό που είχα την κάρτα. Για παραπάνω, καθως και για όσους έχουν νεότερο μοντέλο που δεν υποστηρίζεται, αν δεν θέλουν να μπλέξουν για τον αλφα βητα λόγο με τσιπαρίσματα, υπάρχει το swap magic, που πραγματικά μου έλυσε τα χέρια. Συμβατότητα 95% και βάλε, δεν χάνετε η εγγύηση αν υπάρχει, και έχουν βγει εκδόσεις για όλα τα μοντέλα. Μόνο τα dual layer δεν παίζουν, αλλά αυτά είναι ελάχιστα και γι'αυτά ακόμη συνήθως κάτι μπορεί να γίνει. Για περισσότερα google, να μην νομίσουν κάποιοι ότι ασχολούμαι επαγγελματικά με το "άθλημα" :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Επειδή ασχολούμαι ακόμα με παιχνίδια του PS2, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει τρόπος για να γίνει softmod το συγκεκριμένο revision του PS2 που διαθέτω, έτσι ώστε να παίζει backups. Δεν θέλω να μπλέξω με τσιπάκια, συγκολλήσεις, ανοίγματα κτλ.

 

Λοιπόν, υπάρχει τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...