Προς το περιεχόμενο

PlayStation 2 hacking (modchip, memory cards κλπ) [PS2]


sepultribe
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 977
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επιδη μεσα στην βδομαδα θα το κανω..,εχω μπερδευτη ομως με ολα οσα βλεπω γραπτος οδηγιες 

μηπως μπορει καποιος να το κανει σε βιντεο στα Ελληνικα? μονο αγγλικα εχει

Υ.Γ θα βοηθεισετε κιαλα ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παίρνω το θάρρος να ανοίξω το θέμα μετά από πολύ καιρό όπως βλέπω.

 

Έχω ένα 30004 fat ps2 το οποίο είχα τσιπάρει προ αμνημονεύτων ετών - μπορεί και 10 χρόνια - για να παίζει backup games. Η διαδιασία γινόταν με το AR2 όπου έκανα boot με το dvd - ή cd - του ar2 και από τα μενού του επέλεγα - αφού πρώτα είχα βάλει το αντιγραμμένο παιχνίδι στο tray - να εκκινήσει without codes.

 

Το PS2 εδώ και πολλά χρόνια σκονιζόταν απλώς αλλά τώρα σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω και άρχισα τις δοκιμές μου. Όλα τα original games μου τα παίζει κανονικά, αλλά οταν βάλω κάποιο backup με την παραπάνω διαδικασία δεν ξεκινά ποτέ. Δεν παίρνω την κλασσική κόκκινη οθόνη λάθους, απλά δεν ξεκινά.

 

Έχει κάποιος καμία ιδέα πως θα το ... αναστήσω να παίξω κανα παιχνιδάκι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια καλημερα εγω εχω μια τετια καρτα μνημης με το Free McBoot...το ps2 μου ειναι το slim και εχει πανω και εσωτρικο chip για να παιζει δισκακια αντιγραμενα.....απλος μου χαλασε το laser και προτιμησα αντι να παρω να το αλλαξω...να κανω αυτο με την καρτα μνημης..το οποιο μου το εφτιαξε ενας φιλος μου αλλα το προβλημα μου ειναι οτι τα παιχνιδια τα βρισκω απο το usbadvance και οχι απο το hdloader διοτι το hdloader βγαζει error!!!και το δευτερο προβλημα μου ειναι οτι δεν παιζει ολα τα παιχνιδια απο στικακι...και οσα παιζει κολανε στην αρχη...στα βιντεο και γενικα συνεχως εκτος απο την ωρα που παιζεις....πως θα λυσω αυτα τα προβληματα??

Ευχαριστω,Νικος
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το πρώτο πρόβλημα θα πρέπει να μας πεις τι error σου βγάζει. Για το θέμα με το usb θα δεις πως κάπου υπάρχει μια λίστα συμβατότητας με παιχνίδια αλλά η ταχύτητα όντως δεν είναι καλή καθώς οι θύρες usb του ps2 είναι 1.1 και όχι 2.0. Αυτό δεν αλλάζει, δηλαδή και καλά να σου παίζει το παιχνίδι τα βίντεο θα πάνε αργά αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια λοιπον εχουμε και λεμε....πηρα εναν δισκο απο λαπτοπ δλδ 5400 στροφες περασα το σαν ανδρεασ και επαιξε τελια δεν μου κολισε ουτε μια φορα και φορτωσε και γρηγορα δηλαδη καμια σχεση με το στικακι που κολαγε το σαν ανδρεας εκει που φορτωνει....απο θεμα μνημης και ταχυτητας τωρα ειμαι οκ θελω να μου πειτε που μπορω να βρω τη λιστα με αυτα τα παιχνιδια....και βγαζει ενα ερρορ στο hdloader 0.8 ποτ λεει οτι δεν βρησκει κατι συνδεμενο...ενοωω σκληρο η στικακι....αυτο το ερρορ μου βγαζει...παιδια ξεκινησα να κανω μια μοντα στο πσ2, να βαλω στις καρτες μνημης λεντακια...ετσι σημερα το προι αγορασα 2 μπλε λεντακια μικρα και εκανα ηδη ωραιες τρυπες να εφαρμοζουν καλα τα λεντακια και να ειναι και σφικχτα πανω στο πλαστικο και ετσι εγινε οι τρυπες εγιναν οπως τις ηθελα...τωρα μενει μονο η κοληση με την πλακετα!!!φενεται παρα πολτ ωραιο αλλα το θεμα ειναι,,,,ποτε αναβουν τα λεντακια??οταν το πσ2 διαβαζει κατι απο τηην καρτα μνημης??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την λίστα κοίτα εδώ http://psx-scene.com/forums/f101/***-official-game-list-***-35479/. Για το error θα το ψάξω και θα σου πω αν βρω κάτι. Για τα Ledακια δεν έχω ιδέα.

 

Δοκίμασε πάντως να περάσεις το open ps2 loader νομίζω πως είναι καλύτερος manager για τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου το εφτιαξε φιλος αυτο με την καρτα μνημης εγω δεν εχω ιδεα......αντιμετοπισα κιαλο προβλημα...βαζω ενα παιχνιδι στο σκληρο παιζει κανονικα μετα περναω κιαλο ετσι τα αρχεια χημα και δεν το διαβαζει....πρεπει να βγαλω τελειως αυτο που ειχα βαλει πρωτα και ετσι θα δει το καινουριο....τι να κανο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

υπάρχει κανείς που αναλαμβάνει να κάνει αυτό το κόλπο με την κάρτα μνήμης ?
μου χάρισαν προχτές ένα ps2 και θα ήθελα να παίζω αντίγραφα , αλλά το ps2 δεν έχει πειραχτεί .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Αποτι ειδα στο SCPH-90004 8D που ειναι το μισο γυαλιζυ ηπες τοτι μαλον γινετε ορεο αρθρο αλα μπορις να κανις ενα απλο βιντεακι. ευχαριστο εκτο προτερον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλημερα παιδες.

Πριν λιγες μερες αγορασα Used το ps2 slim. Ειναι ενα v15 και δεν εχει πειραχτει ποτε. Ουτε καν softmod.

Θελω να περασω chip για να παιζω τα Games που εχω σαν Backup. Εδω στα Σερρας δεν ξερω που μπορω να παω να μου περασουν, και αν βρω σιγουρα θα ειναι αρκετα λεφτα.

Ενας φιλος μου εδωσε το παλιο του fat(scph-30004) να παρω το chip και να το περασω στο slim μου. Ξερω οτι θελει καλο χερι και εμπειρια στο κολλητήρι.

Το chip γραφει πανω messiah 2 pro version. Παρακατω εχω και φωτο. Ξερει κανεις αν ειναι μουφα ή original?

Αξιζει να το περασω? 

Μπαινει στο v15 μου?

Αν ναι, ξερει κανεις που μπορω να βρω καποιον οδηγο για να το περασω?

 

Ευχαριστω

 

ps. το χαρτακι πριν το γαμησω εγραφε πανω:

Messiah2

Pro Version

Firmware V 1.30

post-200597-0-21505600-1389568131_thumb.jpg

post-200597-0-21574200-1389568160_thumb.jpg

post-200597-0-07260800-1389568190_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...