Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ninja νασαι καλα που φωναξες τον αντωνη στην παρεα μας εδω στο Insomnia. Οι εμπειριες του και οσα μας ειπε και θα μας πει, μας ειναι πολυτιμες.

 

Thanx man, να σαι καλά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 502
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως παιδια, ιστορικο περιοδικο το Pixel.

20 χρονια μετα, με τοσα περιοδικα γυρω μας, με Internet κλπ, και το Pixel το θυμομαστε γιατι αφησε το στιγμα του. Δεν ειναι τυχαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω παιδια τι μου θυμισατε και εμενα... Ξαφνικα νιωθω παλι τυχερος που αν και (οπως οι περισσοτεροι) ημουν μικρος τοτε, ακολουθουσα την εποχη...

Θυμηθηκα πως αρχισε το κολλημα μου, πηγαινοντας σε εναν ξαδερφο 10 χρονια μεγαλυτερο (18 αυτος τοτε) ο οποιος το 1988 ειχε μια Amiga 500 απο την οποια δεν ξεκολλαγα σχεδον με τιποτα.

Το 1989 οι γονεις μου, για να με ωθησουν να μην ασχολουμαι μονο με παιχνιδια στους υπολογιστες, αγορασαν εναν Amstrad 6128 με εγχρωμη οθονη, της οποιας αρκετο καιρο αργοτερα καταλαβα την σημασια, και ο οποιος λειτουργει ακομα (αν και δεν ειναι ο ιδιος, μια φορα ηθελε service και αλλη μια τον αλλαξα τελειως). Τον χρησιμοποιουν οι γονεις μου πλεον περνωντας ολο τον ελευθερο χρονο τους παιζοντας Fruity Frank, Klax, Continental Circus και αρκετα αλλα.

Επισης, σαν εναν φορο τιμης στην Amiga 500, βρηκα μια πριν απο 2-3 χρονια σε πολυ καλη κατασταση και απο τοτε το PC (που πρωτοαπεκτησα το 1996) μοιραζεται το γραφειο (και τον χρονο μου φυσικα) με το γνωστο τοπ-μοντελ της Commodore.

Συγγνώμη για το μεγάλο, σχετικα, ποστ, αλλα το μικρυνα οσο μπορουσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε κι εδω:

 

http://www.renatogrelloni.com/cv.htm

 

Ο γνωστος Renato(απο περιοδικο User κλπ) εχει μια πολυ καλη πορεια στην πληροφορικη ακομη και σημερα.

 

Δεν το περιμενα να βρω πληροφοριες και για αυτον. Να ομως που το Internet hits again...

 

Τρομερος μου φαινεται. Απο τα δυνατα παιδια εκεινης της εποχης που συνεχιζουν και σημερα.

 

Μου εκανε εντυπωση η διευθυνση του: πευκοχωρι χαλκιδικης (ειναι καταπληκτικα, παρεπιπτοντως...).

 

Καλα, την αραξε στην πανεμορφη χαλκιδικη και εν μεσω βουτιων και φραπεδιών, κανει και δουλιτσες τηλεεργαζομενος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia, iparxei periptwsi na brw to Rick Damgerous se mame.32 i kati paromoio gia na to paizw sto PC ? :D

 

http://leonard.oxg.free.fr/rick32/rick32.html

http://www.rickdangerous.co.uk/

 

kai, to kalytero: http://www.bigorno.net/xrick/

 

Cheers

Gryzor

 

--------------------

:Hardware specs:

----------------------

-Amstrad CPC 464

-Z80 @ 4MHz, 64Kb RAM, 32Kb ROM

-GT65 green monitor

-64K memory expansion

-Updated CPC6128 ROM

-DDI-1 disk interface and FD-1 3" drive

-Pacman 2 joystick with microswitches and suction cups

-ROMbox with Protext, BCPL, Maxam, Utopia OS and 16Kb RAMROM

-RS232 Serial interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το post του karib με εκανε να ψαχτω λιγο για δυο home computers 8bit που ειχαν μεγαλες κοντρες στο παρελθον. Μιλαω για τον Spectrum και τον Amstrad ' date=' λοιπον παρατηρησα οτι ο spectrum σε παρα πολλα παιχνιδια (128K versions) ειχε καλυτερα γραφικα και καλυτερο gameplay απο τον amstrad

 

Μερικα που δοκιμασα ηταν το Cybernoid 2 , Nightbreed , Darkman , κλπ.κλπ

Σε αυτα φαινεται οτι ο spectrum εχει λιγοτερα χρωματα αλλα η αναλυση και η λεπτομερεια των sprites και γενικα ο σχεδιασμος της πιστας ηταν πολυ καλυτερος.

 

Εσεις τι πιστευετε και ποια απο τα δυο μηχανηματα ειχατε;[/quote']

 

Μπορείς να δεις παρακάτω για το τί μηχάνημα είχα/έχω -νομίζω είναι εμφανές :)

 

Λοιπόν, παρ'ότι δεν έχω καμμία διάθεση για επανεκκίνηση των computer wars του τότε (αν και έχει την πλάκα του!) νομίζω ότι αυτό που λες δεν πολυστέκει... Ειδικά διαλέγοντας το Cybernoid (2) το οποίο είναι κορυφαίο στον Amstrad... άντε να πούμε ότι στο gameplay ήταν καλύτερος ο Spectrum (κάτι εν πολλοίς υποκειμενικό οπότε χωράει συζήτηση), αλλά στα γραφικά; :D Τί να πρωτοπούμε για τα (μή) χρώματα, το colour clashing, το απίστευτο animation...

 

Στην χειρότερη ο Amstrad ήταν του ίδιου επιπέδου με τον Spectrum και ακριβώς αυτό ήταν κάτι που στοίχισε στην εταιρία και τον υπολογιστή: το ότι οι προγραμματιστές έκαναν απλά port τον κώδικα από τον μεν στον δε, αξιοποιόντας τα κοινά στοιχεία (Ζ80Α γαρ), και γι αυτό έβριζαν όλοι στα περιοδικά του τότε, σε στυλ "Δυστυχώς άλλο ένα παιχνίδι που μοιάζει περισσότερο με Spectrum παρά με Amstrad λόγω βαρεμάρας των προγραμματιστών".

 

Anyway, το όλο thread είναι όντως βουτηγμένο στην νοσταλγία κι ελπίζω να παρακινήσει μερικούς στο να αναζητήσουν και να ξαναζήσουν τα μηχανήματα του τότε... αυτόν τον καιρό η νέα μου αγάπη είναι ένα Sega Dreamcast στο οποίο μπουτάρω εξομοιωτές και παίζω και πάλι τα παιχνίδια των 80s/90s στην τηλεόραση - τελείως flash back κατάσταση! :)

 

Cheers

Gryzor

 

--------------------

:Hardware specs:

----------------------

-Amstrad CPC 464

-Z80 @ 4MHz, 64Kb RAM, 32Kb ROM

-GT65 green monitor

-64K memory expansion

-Updated CPC6128 ROM

-DDI-1 disk interface and FD-1 3" drive

-Pacman 2 joystick with microswitches and suction cups

-ROMbox with Protext, BCPL, Maxam, Utopia OS and 16Kb RAMROM

-RS232 Serial interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη' date=' έφαγα flash τώρα...

Το Rick Dangerous λες έτσι; Ναι, αυτό (χωρίς λόγο) γίνεται ασπρόμαυρο με το space (!!!! άσχετο κόλπο των προγραμματιστών).

[/quote']

 

Δεν είναι άσχετο κόλπο. Ήταν ένα αστειάκι - δεδομένου του ότι το όλο παιχνίδι ήταν στημένο σε μία ρετρό ατμόσφαιρα b-movies βάλανε και αυτήν την επιλογή για να το κάνουν ακόμα πιο ρετρό :)

 

Cheers

Gryzor

 

--------------------

:Hardware specs:

----------------------

-Amstrad CPC 464

-Z80 @ 4MHz, 64Kb RAM, 32Kb ROM

-GT65 green monitor

-64K memory expansion

-Updated CPC6128 ROM

-DDI-1 disk interface and FD-1 3" drive

-Pacman 2 joystick with microswitches and suction cups

-ROMbox with Protext, BCPL, Maxam, Utopia OS and 16Kb RAMROM

-RS232 Serial interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τι εποχές...

 

Τώρα θα σας στείλω...

Το πρώτο μου πρόγραμμα το έγραψα σε ένα BBC ACORN!!!!

To θυμάται κανείς αυτό το απολίθωμα;

 

Η αλήθεια είναι πάντως ότι αυτή τη στιγμή νοσταλγούμε τα παλιά και αποστρεφόμαστε το παρόν με τα GHZ και τα GB αλλά σε καμιά 20αριά χρόνια όταν θα έχει αλλάξει ριζικά η μορφή των υπολογιστών θα αναπολούμε και τα σημερινά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζ80 cpu rules! (ποσα mhz ειπαμε οτι ετρεχε?)

 

Αν θυμαμαι καλα στα 4.77 MHz, ταχυτητα ικανοποιητικη για την εποχη της, αν σκεφτουμε τον 68000 της Motorola που ειχε η Amiga 500 και ετρεχε στα 7,14 MHz και τον θεωρουσαμε "παντοδυναμο"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

win = pc magazine (σχεδόν) μόνο που έφυγαν μερικοί συντάκτες (π.χ. αντώνης καφετζόπουλος) και ήθραν νέοι

όσο για τα bbs.... έμπαινε σε αγγλικό ο μπαμπάς μου μέχρι την compulink era και έκανα το πρώτο μου post στο usenet το οποίο δεν μπορώ να εντοπίσω στα logs του google

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας στειλω ολους(οσοι δεν το θυμαστε?)

 

Τι σημαινει Amstrad? Γιατι κατι σημαινει φυσικα...

 

Alan Michael Sugar TRADemark !!!

 

H εταιρια του Michael Sugar!

 

Ελαφρά διόρθωση: Alan Michael Sugar TRADing.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...