Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ego pantos 2 paixnidia den ta teleiosa apo xronia stin amiga kai ta exo apothimena........

To deliverance pou stamataga se ena boss pou itan mia mixani kai den mporesa pote na tin nikiso,oso kai an palepsa kai

to leader pou empaina se mia spilia kai den evgaina pote apo ekei.....

Alitheia ta exei teleiosei kanenas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το Leander το είχα τελειώσει με έναν φίλο ο οποίος είχε αρρωστήσει μαζί του! Θυμάμαι που κάναμε διαλείμματα ο ένας για να συνεχίζει ο άλλος όταν κουραζόμασταν. Άπειρα ξενύχτια..

 

karib:

Κατά έναν περίεργο τρόπο, δεν συζητήσαμε καθόλου για την τωρινή κατάσταση! Με το που αρχίσαμε να μιλάμε για Amiga, Spectrum, Amstrad, ήταν σαν να ήμασταν ακόμα σε εκείνη την εποχή. Έβλεπες τον ενθουσιασμό στα μάτια, λες και πριν λίγο πήρε το καινούργιο μοντέλο με μερικά παιχνιδάκια και καμάρωνε... ;-)

 

Υποθέτω ότι μετά την άσχημη πορεία του Pixel αποφάσισε να κοιτάξει κάπου αλλού, σε κάτι για το οποίο είχε παρόμοιο πάθος (μοτοσυκλέτα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά

Με έστειλε εδώ ο Ninja απ' το Μ/Β του περιοδικού ΜΟΤΟ, διάβασα όλο το thread και ομολογώ ότι συγκινήθηκα.

Μερικά πράγματα - απαντήσεις - ιστορίες, ίσως σκόρπια, για ό,τι διάβασα:

 

1. Πήγα στο Pixel τον Απρίλιο του 1986 και έφυγα το Μάιο του 1992, όταν και πήγα φαντάρος. Ό,τι έμαθα για υπολογιστές (και όχι μόνο) το έμαθα στην Compupress και οφείλω πολλά στον Νίκο Μανούσο (ιδιοκτήτη της Compupress) με όλα τα στραβά που έχει - και ποιός δεν έχει; Στο Pixel μου δόθηκε η ευκαιρία να ασχοληθώ με πολλά πράγματα, πέρα απ' την αρθρογράφηση. Κατ' αρχήν παράλληλα με τις σπουδές μου στο τμήμα δημοσιογραφίας του "Όμηρου" είχα και την ευκαιρία για πρακτική εξήσκηση. Έκανα τηλεόραση (έχω φυσικά όλα τα επεισόδεια του Computer Show σε VHS), ραδιόφωνο (είχα κάνει το '88 για λογαριασμό της Compupress μελέτη και αίτηση για δημιουργία ραδιοφωνικού σταθμού τεχνολογικής κατεύθυνσης), διαφήμιση και βέβαια με ό,τι έχει να κάνει με τους υπολογιστές: Από assembly Z80 μέχρι δίκτυα (Novell τότε) και ηλεκτρονική έκδοση εντύπου. Η Compupress ήταν απ' τις πρώτες εταιρείες (αν όχι η πρώτη) που είχε ολοκληρωμένη κάθετη μονάδα ηλεκτρονικής έκδοσης και τμήμα desktop publishing - και το τμήμα το είχαμε στήσει μόνοι μας.

Επιστρέφοντας από φαντάρος δεν επέστρεψα στην Compupress (ποτέ δεν πλήρωνε ιδιαίτερα καλά...) και ανέλαβα το τμήμα προωθητικών εντύπων και εξελληνισμού των φυλλαδίων οδηγιών την ελληνικής αντιπροσωπείας της Nintendo. Η εταιρεία λεγόταν Itochu Hellas και εκεί δούλευε ο Δημήτρης Παυλής (Pixelάς και αυτός που έγραψε κάποιες φορές reviews). Έκατσα 2,5 χρόνια σχεδόν και μετά από μια σύντομη περιπλάνηση σε κάποιες μικρές διαφημιστικές, ασχολήθηκα με το δέυτερο μεγάλο πάθος μου: Τις

μοτοσυκλέτες. Ήρθα στην Mototech σαν αρχισυντάκτης και αργότερα διευθυντής σύνταξης του περιοδικού ΜΟΤΟ. Άλλο σχολείο - μην τα λέμε τώρα αυτά... Τώρα βρίσκομαι ακόμα στην Mototech και έχω αναλάβει το τμήμα internet & electronic media. Εκτός απ' το διαδίκτυο ασχολούμαι και με την δημιουργία όλων των ταινιώω που μπαίνουν στα περιοδικά μας: Video μοντάζ, advanced DVD authoring και λοιπά. Όπως βλέπετε πάντα με το ένα πόδι στους υπολογιστές και με το άλλο στην "δημοσιογραφία".

 

2. Τί απέγιναν μερικοί απ' τους παλιούς Pixelάδες;

* Χρήστος Κυριακός (αρχισυντάκτης): Πρέπει να δουλεύει ακόμα στην Hellas Online ή στη Forthnet αν δεν γελιέμαι.

* Γιώργος Κυπαρίσης: Αυτόν τον εντοπίσατε στο Playboy, ένα φεγγάρι συνεργαζόταν και με την Παναγιωταρέα στο ειδησεογραφικό πρωινό του MEGA. Με τον Γιώργο κάναμε μαζί το Computer Show. Απίθανη ιστορία, είναι ένα thread μόνη της. Αν δε βαριέστε μου λέτε να σας την πω.

* Αντρέας - Παρασκευάς Τσουρινάκης: Τρομερός σκακιστής και ξάδελφος άρα απόλυτα συνονόματος) ενός καλού χεβιμεταλά που έγραφε στο Metal Hammer. Καταπληκτικός adventurer, ο Αντρέας έχει τη μοναδική ικανότητα να ξετινάζει ό,τι adventuire βρίσκει μπροστά του. Ακόμα και οι δυσκολότεροι γρίφοι υποκλίνονται μπροστά στον σκακιστικά δομημένο τρόπο σκέψης του. Νομίζω ότι ο Αντρέας γράφει ακόμα στο PCMaster.

* Δημήτρης Παυλής: περιστασιακός αθρογράφος, κυρίως για παιχνίδια, βρίσκεται τώρα στην Beacon Multimedia.

* Γιώργος Ν. Πολίτης: Όχι ακριβώς Pixelάς, αλλά τακτικός επιστολογράφος του περιοδικού, έστελνε και δημοσιεύαμε πολλούς χάρτες για παιχνίδια. Αρθρογραφεί στο περιοδικό Drive (έχει την τελευταία σελίδα) και διδάσκει φιλοσοφία, νομίζω.

* Ο φίλος που υπογράφει σαν "melody" ποιός είναι; Ο δε παρουσιαστής στον οποίο φώναζαν "είσαι μαλάκας" στη Λ. Αλεξάνδρας, πρέπει να ήταν ο Βαγγέλης Παπαλιός, τότε υποδιευθυντής της Compupress. Τώρα εκδίδει κάποιον οδηγό επικοινωνίας τύπου adbook. Δίπλα του, πάνω στη σκηνή, ο Χρήστος Κυριακός και εγώ.

* Γιώργος και Κώστας Βασιλάκης (τρομεροί Spectruμάδες, ο Κώστας software και ο Γιώργος hardware - έφτιαχνε πολλές απ' τις κατασκευές που δημοσιεύαμε), Δημήτρης Ασημακόπουλος (Amstrad), Ερίκος Νασούφης (PC, έφτιαξε τον πρώτο ιό - παιχνίδι που δημοσιεύτηκε σε περιοδικό. πρέπει να είναι τώρα κάπου στη Γερμανία), Βασίλης Κωνσταντίνου (ε καλά, Εδώ Λονδίνο, ακόμα εκεί πρέπει να είναι), Γιώργος Ροπόδης (τον φώναζα χαϊδευτικά "rfoot" και το έχει κρατήσει μέχρι τώρα - είναι και αυτός σε κάποι περιοδικό πληροφορικής), Γιώργος Κοπελιάδης (απ' το CΓΟ αυτός, μεγαλύτερος από εμάς, σοβαρό παιδί, είναι στον όμιλο Λαμπράκη), Βασίλης Ασημακόπουλος (νομίζω. Εκτελωνιστής και καλός Amstradάς). Όλους αυτούς τους έχω χάσει...

3. Midwan, πρέπει να ήταν στην Ηγουμενίτσα αν δε με απατά η γέρικη μνήμη μου; (48Κ...)

 

Pixel. Αξέχαστες εποχές, γεμάτες δημιουργικότητα, καθε μέρα κάτι καινούργιο - και εμείς, εκεί μέσα στο ακατάστατο γραφείο του 2ου ορόφου της Συγγρού 44, ήμασταν απ' τους πρώτους που το μαθαίναμε. Ήμασταν και πιτσιρικάδες, άλλοι ρυθμοί, άλλος ενθουσιασμός, άλλη κατάσταση. Πιο ερασιτεχνική, αλλά και πιο ανθρώπινη. Μιλάω για όλη την αγορά πληροφορικής, όχι μόνο για τα περιοδικά. Συνάντησα πριν 2 χρόνια, τυχαία, τον Γιώργο Γεράρδο, ιδιοκτήτη της αλυσίδας "Πλαίσιο".

Με τον Γιώργο γνωριζόμαστε από τότε που το Πλαίσιο ήταν δύο μαγαζια κολλητά στη Στουρνάρα: Ένα για αρχιτεκτονικά και ένα για Υ/Η - και εμείς πιτσιρικάδες συντάκτες τότε πηγαίναμε και παίρναμε παιχνίδια για review, απ' τον ψαρομάλη Γιώργο Λιάσκα (τώρα αντιπρόεδρο του Πλαισίου). Ο Γεράρδος με φώναζε "που 'σαι ρε μπαγάσα;" και χραπ, μου έδινε μια φιλική στην πλάτη με τη χερούκλα του. Οδηγούσε ένα Triumph Tiger τότε. Τώρα δεν ξέρω. Μιλήσαμε στα πεταχτά - εκείνος έτρεχε με τόσα στο κεφάλι του, εγώ ήμουν μέσα σε μια δερμάτινη φόρμα πάνω σε μια Yamaha R1 καθ' οδόν για Σέρρες. Χαιρετηθήκαμε και κοιταχτήκαμε για λίγο: "Γεράσαμε Γιώργο" του είπα "Εγώ γέρασα, εσύ μεγάλωσες μπαγάσα" απάντησε και έφυγε.

Μη μελαγχολούμε, όλα αλλάζουν και εμείς απλώς ακολουθούμε.

 

Να είστε καλά φίλοι που μου τα θυμήσατε. Όποτε έχετε όρεξη, σας λέω και ιστορίες απ' το Computer Show και διάφορα άλλα.

 

Αντώνης Λεκόπουλος

[email protected]

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιποθυμησα!

 

Να σαι καλα φιλε Αντωνη...

Σε θυμομαστε σε διαφορες παρεες, ειλικρινα στο λεω...

Και σε Αθηνα, και σε επαρχια...

 

Γι αυτο και ανοιξα το τοπικ. Και να που μαζευτηκαμε ολοι εδω να θυμηθουμε αγαπημενες εποχες.

 

Ενα ευχαριστω για την τρομερη σας δουλεια εκεινα τα χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλά φίλε Αντώνη που τα μοιράστηκες μαζί μας όλα αυτά.....Ευχαριστώ που δέχτηκες και την προτροπή μου από το Μ/Β....Εκεί υπογράφω σαν Ninja....

 

[offtopic]Ninja rules ρεεεεεεεεεεεε..........[/offtopic]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Απιστευτο :D

 

Πολυ ωραια η κινηση του Αντωνη να απαντησει στο θεμα αυτο. Ειλικρινα σ' ευχαριστουμε πολυ να εισαι καλα :)

 

 

 

<!!AmStrad RuleZ!!>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι σας ευχαριστώ πολύ για... τα ευχαριστήριά σας.

Karib, όχι δεν σκέφτηκα κάτι τέτοιο, αφού όπως είπαμε οι εποχές έχουν αλλάξει και είναι προτιμότερο - για μένα - να αφήνεις κάτι ωραίο έτσι όπως το θυμάσαι - ωραίο δηλαδή - παρά να το φθείρεις κάνοντάς το ξανά υπό συνθήκες που δεν σου αρέσουν.

 

Φεύγω διακοπές σήμερα και θα ξαναγυρίσω μετά τις 15 Αυγούστου. Θα τα ξαναπούμε σίγουρα!

 

Καλές διακοπές και καλή ξεκούραση σε όλους ;)

 

Αντώνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pwpwpw.ti 8ymh8hka twra...egw hmoun apo tous fanatikous tou spectrum kai tou sir clive..ta apo8ymena ta exw apo tote(pou fragka gia amiga) kai afou kabantzwsa mia a500+ prospa8w na brw ena modulator gia o8onh pc h tv(asxeto).ta periodika tou xwrou pisteyw oti den ajizoun pleon, na fantasteite oti stamathsa na diabazw pcm.o logos???

o tsourinakhs me thn xeiristh ba8mologia sto diablo2...malista eixa steilei kai hatemail tote.

 

paides pane oi palies kales epoxes:defender of the crown kai shadow of the beast,test drive kai kick off2(exw faei ta iata mou sto kick off2, akoma kai o aderfos mou epaize kick off2 tote, palios kai aytos kammenos).h teleytaia etaireia htan h 3dfx.apo tote pou thn agorase h nvidia teleiwsan oi epoxes a8wothtas.pali kala pou exoume kai ton terry makedon sth ati ton 8essalonikio kai leme kai kammia koubenta apo ta palia.tipota pleon.

 

oso gia ta xronia pou efaga kai me fwnazan kammeno me ta mplimplikia exw na pw oti perasa perifhma, me ta listings na termatisw to xybots kai to cybernoid, me to apeirou kalou kai bias(tote)barbarian ktl.oso kai na pernan ta xronia o spectrum mou paramenei en energeia na kanei ton klassiko kasseto 8orybo otan xreiastei......

 

p.s. ekeinh thn epoxh den eixame 15xrona flwrakia opws shmera, tote asxoliosouna kai se krazan oloi, den skotwnomastan sen brizomastan (entajei ta h8ele o kwlos tou tsourinakh me to diablo 2....85%?????????an einai dynaton!!!!KSOUOUOUOUUT) eimastan parea.kai sto sxoleio hmastan me thn mia pleyra sthn kasseta paixnidia kai sthn allh mousikh(kai ama allage pleya kata la8os thn afhname na paizei....giati to 1943 eixe poly mousika DATA).

ARE EPOXEEEEES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...