Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ melody, είχα παίξει το ΤΑΡΤΑ! :-) Είχατε βγάλει και τίποτα άλλο από εκεί στην Άρτα? Θυμάμαι ένα παιχνιδάκι (δεν ήταν το ΤΑΡΤΑ νομίζω, αλλά από Αρτινό πάλι), που στο game over έπαιζε ένα sample "Δεν γαμείς, δεν πάω καλύτερα για πίτσα!".. ;-)

Για δες που βρήθηκε κάποιος να έχει παίξει το ΤΑΡΤΑ (όπως Άρτα) και το ShanghaiGR, το κλασικό Shanghai με ελληνικά text και ήχους (Χάρυ Κλυν).

Άσχετο, ηχογράφηση στην Amiga από δίσκο βυνιλίου με ειδική κατασκευή (chip). Δεν έιχαμε κάρτα με audio in και sampler.

 

Την ΤΑΡΤΑ την πουλήσαμε, σε ξευτίλα τιμή, 1ον γιατί δεν είχαμε ανάγκη (στα πατρικά μας μέναμε τότε) και 2ον για να το δούμε να κυκλοφορεί.

 

Το Shanghai GR το δώσαμε σαν public domain (free) από τσατίλα, όταν καταλάβαμε πόσο έβγαλαν από εμάς με την ΤΑΡΤΑ.

 

* Ο φίλος που υπογράφει σαν "melody" ποιός είναι;

Προς θεού, μη με ψάχνεις στην πλευρά του μυαλού σου με τους συντάκτες του PIXEL. Πέρασα γράφοντας 1-2 άρθρα, καθώς και ένα 3σέλιδο αφιέρωμα στην Amiga500+ (και μάλιστα είχε βγει και ΠΡΩΤΟΣΕΛΙΔΟ!!!!!! Amiga 500+ 2 μήνες μετά). Αλέξης Κατσαδωράκης είναι το όνομα μου, διάβασε πιο πάνω για την ΤΑΡΤΑ και θα θυμηθείς. Περισσότερο γνωρίστηκα (η τελικά αυτός μου έμεινε) με τον Γιώργο Κυπαρίση, μέχρι που πήγε φαντάρος. Αυτός με έπεισε να δώσω το παιχνίδι (καταφέρνοντας να πάρουμε άλλες 100.000 δρχ).

 

Δεν θα ξεχάσω την ακαταστασία στα γραφεία σας... ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!! (βασικά ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ήθελα να πεθάνω)

 

Να σας πω; Μας λείπει πολύ η εποχή ή ιδέα μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μας λείπει -γνώμη μου- η ανεμελιά και η αθωώτητα εκείνης της εποχής.

 

Τότε που όλα ηταν στο ξεκίνημά τους και δεν είχαν δημιουργηθεί τα σημερινα μεγάλα τρατ της πληροφορικής.

 

Ηταν όλα λίγο πιο 'ρομαντικά'. Πιο παρείστικα. Έτσι δεν είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα σημερινα περιοδικα-αξιολογα ισως κατα τα αλλα-λειπει αυτο που λεμε 'Ενθουσιασμός' και 'μεράκι'.

 

Αυτά, και τα δύο, τα είχε το Pixel.

 

Τα computers και όσοι αρθρογραφούν γι αυτα, 'πρέπει' να είναι πάθος. Οχι απλά για βιοποριστικούς λόγους...

 

Σημερα νομίζω έχει μείνει μόνο ο 'επαγγελματισμός'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μου την έσπαγε στο Pixel ηταν αυτη η τραγική προώθηση της Compulink, η οποία ήταν σαφώς από τις χειρότερες ISP, αλλά εντάξει, την καταλαβαίνω τώρα τη λογική! (τότε ήμουν μικρός και αθώος, το concept έμμεση διαφήμιση δεν υπήρχε ακόμα στο μυαλο μου).

 

Το Pixel το πρωτοπήρα όταν ήμουν 10 χρονών, το 1990.. Δεν είχα ακόμα Amiga, αλλά εναν 6128 με έγχρωμη οθόνη!! (πολύ large σκηνικό η έγχρωμη οθόνη το 1986!!)

 

Μετά απο 2 χρόνια απέκτησα μια Α500 & έμαθα τί συμαίνει gaming..

 

Πάντως εντάξει, και τότε οι Amigάδες μαλώνανε με τους Atari ST για το ποιός έχει καλύτερα γραφικά & ήχο.. (αν θυμάμαι καλά, καλύτερα γραφικά η Αmiga & ήχο ο Αtari?) ε και τώρα Nvidia & Ati το ίδιο δεν γίνεται?

 

Άλλες εποχές όμως, αλλά νομίζω είναι φυσιολογικό.. Και τους χομπίστες των κινητών αν ρωτήσουμε το ίδιο θα πούν, παααααανε οι εποχές που το κινητό ξεχώριζε αν έστελνε μήνυμα ή μόνο λάμβανε...

 

:)

 

Τα ξενύχτια με την Α500 σε ηλικία 12-16 χρονών δεν ξεχνιούνται.Αλλά επίσης θυμάμαι ότι με το που πήρα PC (486DX 66MHz!!) έπαιζα όλα τα Adventure/RPG εκεί, γιατι στην Amiga ήταν πολυ αργά..(και φυσικά είχα 2ο drive!)

 

126,000 είχα πάρει το 1992 την Α500 & το έγχρωμο monitor της philips! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για όσους δεν έχουν δει ποτέ το Pixel (ή δεν έχουν πια τα παλιά τεύχη και θέλουν να το ξαναθυμηθούν), ορίστε μία σελίδα που έχει εξώφυλλα και μερικά τεύχη σκαναρισμένα :!:

 

Παρόλο που αρκετά Links και φωτογραφίες έχουν πέσει,

μερικά δουλεύουν ακόμα... :)

 

 

 

8) 8) 8)

 

 

Edit: Τελικά ένα τεύχος μόνο βρήκα να υπάρχει, το τεύχος 28 (Δεκέμβριος 1986). Παρά τίποτα ... :neutral:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε Johnnie!

Μας εφτιαξες τη μερα.

 

Βεβαια εμεις οι παλιοτεροι εχουμε πολλα τευχη Pixel...

 

Αν και φιλος μου εριξε την ιδεα να σκαναρουμε ολα τα τευχη pixel και να φτιαξουμε συλλεκτικο cd-dvd.

 

 

Για να θυμουνται οι παλιοτεροι, και να μαθαινουν οι νεοτεροι...

 

Τι λετε για την ιδεα? (αντε να βρουμε που εχουμε τα pixel και σε τι κατασταση ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και φιλος μου εριξε την ιδεα να σκαναρουμε ολα τα τευχη pixel και να φτιαξουμε συλλεκτικο cd-dvd.

 

Για να θυμουνται οι παλιοτεροι' date=' και να μαθαινουν οι νεοτεροι...

 

Τι λετε για την ιδεα? (αντε να βρουμε που εχουμε τα pixel και σε τι κατασταση ειναι)[/quote']

 

Πολύ καλή ιδέα....Θα χρειαστεί αρκετή υπομονή και πολλές ώρες βέβαια για να σκαναριστούν τα τεύχη.....Θα μπορούσε βέβαια να γίνει μια επιλογή και να σκαναριστούν τα πιο ενδιαφέρον άρθρα,κλπ......Αλήθεια με το copyright τι γίνεται???? Δεν πρέπει από κάπου να ζητηθεί η άδεια ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kala auto me ta scanarismata einai teleio (an kai sigoura einai kalytero na exeis kai na xe(f)tylizeis ta original teuxi.... )

epeidi ta dika mou teuxi einai se katastasi les kai molis ta protoagorases apo to periptero, p.x. oute mia tsalakomeni selida... eimai mesa na prosfero kai ego an leipoun teuxi i tipota tetoio :D:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Po po re paidia ti mou thymisate...... An kai mallon eimai arketa mikroteros sas, konteuo ta 26, prolava na paikso kai na termatiso ta Test Drive I kai II se ena Schneider Euro PC II (an to thymaste me 8086 cpu!!!). Ateleiotes ores sto monitor! Kai ta kalokairia na paizo ston 6128 tou ksaderfou mou. Eixa faei kolima me to Robocop, den mporousa na peraso tin proteleutaia pista, to vrika epitelous sto Mame32 kai to termatisa prin 1 week! Apo tote mou emeine kolima me ta rallakia, exo paiksei sxedon oti exei kykloforisei gia car simulator! Oso gia ta periodika o,ti kai na po ligo tha einai..... As einai kala o Tsourinakis kai oloi oi alloi, eidika sto USER pou epairna ego, gia tis lyseis. Me kselasposane apeires fores :-P :-P :-P Kati allo, thymatai kaneis sas ta Monkey island? Eidika ta prota dyo, eixa riksei apeiro gelio!!! Kai to Gabriel Knight I Sins of the fathers, an den eixa tin lysi apo USER den tha to teleiona pote...... :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

paides, prosoxi sta copyright..... Kalos o enthousiasmos, alla pisteuw oti ola ta sxetika me to PIXEL (ekswfilla, arthra ktl ktl) einai prostateumena apo to nomo peri Pneumatikwn Dikaiwmatwn....

 

Αν κάποιος έχει τεύχη κάποιου περιοδικού και τα σκανάρει, δεν είναι παράνομο.

Παράνομο είναι να αρχίσει να τα μοιράζει (εκτός κι αν έχει πάρει άδεια από την εταιρεία)...

 

 

 

Αν και φιλος μου εριξε την ιδεα να σκαναρουμε ολα τα τευχη pixel και να φτιαξουμε συλλεκτικο cd-dvd.

Για να θυμουνται οι παλιοτεροι' date=' και να μαθαινουν οι νεοτεροι...

Τι λετε για την ιδεα? (αντε να βρουμε που εχουμε τα pixel και σε τι κατασταση ειναι)[/quote']

 

H ιδέα είναι super, αλλά πόσο χρόνο θα χρειαστείτε ?

(μερικές 100αδες ώρες ίσως :shock: ).

 

 

8) 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και λεμε για ενθουσιασμο θυμαμαι μια εκπομπη του computer show οπου επαιζαν ενα κλασικο shoot-em-up και ειχε βγει ο αντωνης στην tv -σε καποια στιγμη-να ειναι γεματος επιδεσμους! (και καλα τραυματισμενος απο τις μαχες)

 

Α ρε εποχες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...