Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ξεκικησα με commodore 64 και μετα πηγα σε amstrad 6128.Τελειες εποχες.Ενα φιλαρακι ειχε παρει και ενα 'multiface' για τον 6128 το οποιο κουμπωνε απο πισω και μπορουσες να κανεις freeze στα παιχνιδια και να δεις τον κωδικα τους και να προσπαθησεις να βαλεις απειρες ζωες.Επερνα και αγγλικα περιοδικα οπως το amstrad action.Πιστευω οτι ο 6128 ειδικα μετα απο ενα διαστημα απο την κυκλοφορια του 'ξεφυγε' απο τους υπολοιπους home 8-μπιτους υπολογιστες.Ενα απο τα ποιο μεγαλα ratings σε reviews ειχε παρει το παιχνιδι savage το οποιο μπορουσε ακομα και να εκμεταλευτει αν ειχες επεκταση 128 ΚΒ!!!(δηλαδη 256KB συνολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίλλημα τότε για αγορά υπολογιστή: Commodore 64 ή Acorn BBC ? Τελικά -και ευτυχώς- να παιδεύομαι με το αζιμούθιο του κασετοφώνου του C64 και να προσπαθώ να βγάλω άκρη με το reference guide, τίγκα στα peeks και pokes. O φίλος μου δε, με το υψηλής τεχνολογίας τότε QL με microdrive!!!. Περιοδικά, Pixel και το αγγλικό Your Computer . Μετά για τις ανάγκες της επιχείρησης Amstrad CPW8512. Με διπλή δισκέτα των 3" , CP/M και ενσωματωμένο word proccesing. Ε ρε ψυχανάλυση που κάνω σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομη μην ξεχνουμε οτι εκεινα τα χρονια όποιος ασχολουνταν με τα computers, ήταν κατι το 'ιδιαιτερο'. Έλεγαν(μιλαμε για αρχες δεκαετιας 80): αυτός έχει computer...σαν να λεμε σήμερα αυτός έχει ιδιωτικό αεροπλάνο...Α, μαλιστα, εχει computer...

 

Επειτα διαδόθηκαν τα pc και χαθηκε και αυτη η ιδιαιτεροτητα. Απλα ηταν ετσι τα πραγματα, όπως και καθετι πριν διαδοθει ευρεως...

 

Πιστευω οτι το Pixel ήταν ενα ολοκληρωμενο περιοδικο εκεινα τα χρονια, απο καθε αποψη. Εβλεπες συγκριτικα ολες τις διαθεσιμες πλατφορμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα (και το έκανα) να σπουδάσω υπολογιστές και ο πατέρας μου (1987 μιλάμε) είχε φρικάρει: "Εγώ δεν ξέρω κανέναν να δουλεύει σε υπολογιστές, τι θα σε κάνουν; Θα σε προσλάβουν να παίζεις UFO;"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι το Pixel ήταν ενα ολοκληρωμενο περιοδικο εκεινα τα χρονια, απο καθε αποψη. Εβλεπες συγκριτικα ολες τις διαθεσιμες πλατφορμες.

 

Nai tha symfoniso oti itan arketa kalo to PIXEL, as min xehasoume omos pos kai gia arketo diastima itan kyriolektika to mono pou ypirxe. Pantos an sygkrinoume ta periodika pou ebgainan ekeini tin epoxi stin Ugly-A tha deite pos eimastan kai pali eti fotos piso.....

Akoma thymamai pou etrexa Syntagma kai se kati alla meri gia na bro ta AMIGA FORMAT, AMIGA CU kai alla polla pou den thymamai ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re paidia, apo pleuras hardware ti xreiazomai gia paiksw paixnidia tis Amiga sto PC ? Exw katebasei emulator, paixnidia, ta ekana na doulepsoun, ola kala kai agia, alla den mporw na ksekinisw ta paixnidia !!! Exw patisei OLA ta pliktra sto keyboard alla tzifos, to mono pou anakalipsa einai oti me to space bar allazei i eikona apo monoxrwmi se egxrwmi kai to anapodo. Mipws xreiazomai karta ixou me gameport (exw) kai kana Tomahawk joystic (exw) kai auto itan ?

 

(den proseksa an i erwtisi sinadei me tous kanones tou forum, elpizw na min faw ban...)

 

P.S.: A ! Kai pws bazoume ixo ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το WinUAE και τα άλλα θα τα βρείς εύκολα. Αυτό με το Space bar δεν το ξέρω, μάλλον δεν έχεις το WinUAE. Θα χρειαστείς και ROM από διάφορα μοντέλα Amiga (google-it)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, έφαγα flash τώρα...

Το Rick Dangerous λες έτσι; Ναι, αυτό (χωρίς λόγο) γίνεται ασπρόμαυρο με το space (!!!! άσχετο κόλπο των προγραμματιστών).

 

Στα settings έχει τον τρόπο χειρισμού, εμένα είναι στο numberic keyboard (δεν ξέρω αν το έβαλα εγώ ή αν ήταν default). Αλλάζει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντα επερνα το USER για να πω την αληθεια....pixel επερνα σπανια αλλα εχω το 1ο και το 2ο .....οσο για USER τα εχω ΟΛΑ μεχρι το 1997...παλιες καλες εποχες.....περασα απο C64 , A6128 , Atari 1040 Ste , Amioga 500 - 1200 και κατεληξα στα pc με εναν 486 , pentium@133 pentium@800 και τωρα εχω εναν P4@3 ....παντως εκεινες τις εποχες που οι Amigades πλακωνομασταν με τους Atari ηταν ΑΞΕΧΑΣΤΕΣ και δυστιχως δεν θα ξαναερθουν ποτε :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον εκείνες τις εποχές δεν χρειαζόσουν συνέχεια αναβαθμίσεις για να παίξεις κανένα παιχνιδάκι , θυμάμα τον θρυλικό 386 DX/40 Mhz (AMD Rulezzzz) που έπαιζε ΤΑ ΠΑΝΤΑ για πολύ καιρό ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως, εκεινα τα χρονια ειχες το μηχανακι σου και ησουν καλυμενος για χρονια.

Δεν χρειαζοσουν 'αναβαθμιση' καθε λιγο...

 

Η αγορα ενος μηχανηματος, ηταν επενδυση, αφου θα το κρατουσες τουλαχιστον μια 5ετια(πχ, αν επαιρνες 6128 το 1985 το κρατουσες ανετα ως το 1991. Η αν επαιρνες amiga 500 το 1987 την κρατουσες ανετα ως το 2002)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Egw empaina me modem se BBS' date=' alla na sou pw tin ali8eia ta 8ymamai san ena kalo oneiro...

 

Vevaia 8ymata kai o pateras mou tous logariasmous tilefwnou pou eixe plirwsei:)[/quote']

 

Εχμ..... ακόμα θυμάμαι το λογαριασμό και τις φωνές. :-? :-?

Την πρώτη BBS στην Πάτρα, αν δεν κάνω λάθος, την είχε φτιάξει ο Δημήτρης Σταματέλος, υπάλληλος του ΟΤΕ με μεράκι και δικά του έξοδα. :neutral: :neutral: :neutral:

 

Για το μοναδικό περιοδικό με πείραξε που σταμάτησε, ήταν το WIN.

Ήταν το μόνο περιοδικό, που το διάβαζα από την αρχή, μέχρι το τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...