Προς το περιεχόμενο

Για τους παλαιούς στο χώρο των υπολογιστων(Pixel Magazine κλπ)


karib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Οσοι θελουν να παιξουν κανενα παιχνιδι του amstrad > http://tacgr.emuunlim.com/downloads/downloads.php

 

απλα το καλυτερο site για cpc :)

 

Απο emulators θα προτεινα τoν caprice32 και τον arnold :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 495
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παντως το Pixel και εκεινα τα χρονια, εδιναν την εντυπωση μιας περιοδου -υπολογιστικης- αθωωτητας.

Σημερα αλλαξαν ολα. Μεγαλα εκδοτικα μπλοκ(αττικες εκδοσεις, δολ, λυμπερης κλπ) χειριζονται τα περιοδικα που κυκλοφορουν.

 

Επισης κυριαρχουσε ενας υπολογιστης...βρετανικος! Ο amstrad. Αν μπορουμε αυτο να το διανοηθουμε σημερα που ολα εκπορευονται απο αμερικη.

 

Αλλοι καιροι, αλλα ηθη που λενε...

 

Πιστευω οτι μονο οποιος εζησε αυτα που λεμε μπορει να τα καταλαβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yeap! Θα συμφωνήσω με τον karib.

 

Έχω και εγώ όλα τα τεύχη από τότε που ξεκίνησα να τα αγοράζω. Είχα έναν Spectrum ZX 128K (ακόμα τον έχω! τον είχα δώσει σε ένα φίλο και έχασε όλα τα καλώδια και τα games:().

Θυμάμαι τα listings κώδικα (REM 10: etc...) για να φτιάξω ένα καλειδοσκόπιο και να ψάχνω να βρω που είναι το λάθος!

 

Μετά περάσαμε σε Amiga 600..1200...

 

Αργότερα με τον 486 και PC Master (June 1995).

 

Ακόμα και τώρα πέρνω κανά παλιό περιοδικό και το διαβάζω! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ksekinisa to taksidi sto xwro twn ypologistwn otan ma8itis de sagineytika apo to Apple pou eixe ferei apo tin Ameriki o pateras enos symma8iti mou...

 

Epeita afou "epriza" gia poly megalo xroniko diastima tous dikous mou mou agorasan ton Spectrum 32KB me ta lastixenia koumpakia...

 

Etsi siga-siga arxise to taksidi ston magiko kosmo twn PC kai tou computing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχή εκείνη έβγαινε ένα computer με μια A αρχιτεκτονική και μετά ένα με B, εντελώς διαφορετικό. Υπήρχε κάτι εντελώς καινούργιο σε νέα μοντέλα, όχι αυτή η ηλίθια μονοπωλιακη καταναλωτική μάχη των MHz και των pipelines... θυμάμαι την ηρωική εποχή που είχα τον C64 με GEOS και πηγαίναμε και αντιγράφαμε στο θρυλικό Commodore Club. Δισκέτες 5,25 παραμάσχαλα, Fast Hack'em και τα λοιπά. Θυμάμαι όταν είδα το Shadow of the Beast στην Amiga. Επίσης θυμάμαι να ακούω για ιντερνετ και BBS με 2400bps και να μου σηκώνεται η τρίχα. Η τελευταία μεγάλη συγκίνηση που θυμάμαι ήταν το ΣΟΚ με την εφαρμογή του patch για voodoo στο πρώτο Quake. Μετά από κει μόνο MHz και GB...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Την τριλογια Shadow Of The Beast την αγορασα προσφατα original πια για amiga απο το ebay σε πολυ χαμηλη τιμη. Το παιχνιδι ηταν φαινομενο , ακομη και σημερα σε τραβαει εστω και λιγο να ασχοληθεις μαζι του :) Για να μην αναφερω τιποτα Sensible world of soccer που ακομη ο αδερφος μου παιζει σαν τρελλος στην αμιγκα μου :)

 

Μολις προχτες εμαθα για το GeOS που μπορουσες να τρεξεις στον c64! Ειχε αρκετα καλο για την εποχη γραφικο περιβαλλον και χρειαζοταν μονο 64kb μνημης!! Εμεινα με ανοιχτο το στομα οταν ειδα ενα κειμενογραφο ανοικτο σε geos κ commodore 64!

 

Respect!!

 

Και γω που νομιζα οτι ο amstrad ηταν κορυφη - στον amstrad μονο cp/m ειχαμε και γραφαμε ενα καρο εντολες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εποχή εκείνη έβγαινε ένα computer με μια A αρχιτεκτονική και μετά ένα με B, εντελώς διαφορετικό. Υπήρχε κάτι εντελώς καινούργιο σε νέα μοντέλα, όχι αυτή η ηλίθια μονοπωλιακη καταναλωτική μάχη των MHz και των pipelines...

Πόσο δίκιο έχεις...

Μα γι'αυτό και είχε λόγο ύπαρξης το Pixel τότε.

Διάβαζες τις εξελίξεις, δηλαδή ΤΙ ΝΕΟ ΒΓΗΚΕ. Τώρα, δεν αλλάζει τίποτε. Απλά η ταχύτητα και όλο και περισότερη μνήνη. Τι είδαμε τα τελευταία χρόνια που μας ξάφνιασε τόσο, όσο την πρώτη φορά που είδαμε την Amiga?

 

Τι θα σε κάνει να μην κοιμηθείς για να το σκέφτεσαι;

 

Δεν έχεις καλύτερο computer από εμένα, ίσως πιο γρήγορο, αλλά τα ίδια κάνει, τα ίδια βλέπουμε στην οθόνη. Δεν υπάρχει κάτι που να θέλω να αγοράσω...

Ευτυχώς το 90, πριν δώσω την τελευταία Amiga μου (λάθος), αντέγραψα ΟΛΑ τα προγράμματα που είχα σε .adf και έχω ότι είχα. Αν τα βλέπω; Συχνά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια, κακα τα ψεματα, οσοι ειχαμε δει amiga πριν να την αποκτησουμε(αντε και μετα), ζησαμε την εποχη της μεγαλης ανατριχιλας. Μας ειχε σηκωθει η τριχα στην κυριολεξια.

 

Και φυσικα, ειχαμε χασει τον υπνο μας...για το αντικειμενο του ποθου.

 

Καθε Pixel μας εφερνε κοντα στον αληθινο 'πολεμο των κοσμων' (για να ειμαστε και επικαιροι...) μεταξυ των μηχανηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα σωστά.. Παλιές εποχές και όμορφες αναμνήσεις..

Πιστεύω πως ακόμα υπάρχουν στον χώρο συντάκτες

που ξεχωρίζουν αν μπορεί κάποιος να τους "ξε-χωρίσει".

Τα περιοδικά πληροφορικής δεν πουλάνε πιά σε αυτούς

που ξέρουν αλλά σε αυτούς που δεν. Πάντως όποιο

περιοδικό πληροφορικής και να ανοίξεις (από το πιο

γνωστό μέχρι το πιο άγνωστο), καταλαβαίνεις ποιός αξίζει

και ποιός όχι. Υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι σε πολλά

περιοδικά.. Το παρελθόν και οι αναμνήσεις μένουν σε

όλους. Για κάποιο διάστημα σταμάτησα να διαβάζω κι

εγώ περιοδικά γιατί νόμιζα οτι δεν έχουν να μου δώσουν

τίποτα. Τώρα διαβάζω συγκεκριμένα πράγματα και από

συγκεκριμένα περιοδικά ακόμα κι αν γνωρίζω τα όσα

διαβάζω από πρίν. Υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που

γράφουν σε περιοδικά πληροφορικής και το κάνουν

με μεγάλη ευχαρίστηση.

Ξεφυλλίστε κανένα και θα τους ξεχωρίσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η αλήθεια ειναι οτι τα περιοδικά τότε είχαν ΥΛΗ! Ειχαν αρθρα, κόλπα, γνωσεις, χρειάζονταν αρκετές ώρες ωστε να διαβάσεις την ύλη τους, αν και ηταν πολύ πιο μικρά από τα σημερινά. Σιγά σιγά απέκτησαν πλήθος διαφημήσεων, σε σημείο που το 60% ή και ακόμα μεγαλύτερο να είναι διαφημίσεις (αυτο δεν ειναι παντα κακο, αρκεί να υπάρχει μέτρο). Σήμερα εχουμε φτάσει στο σημείο να αγοράζεις ενα περιοδικό 200 σελίδων, το οποίο ειναι ουσιαστικά μια συραφή διαφημιστικών φυλλαδίων και το υπόλοιπο τμημα που δεν ειναι καθαρά διαφημιστικό, να είναι εμμέσως διαφημιστικό παρουσιάζοντας νέα προιόντα ή καταλόγους αγοράς.....

Επιπροσθέτως το CD/DVD με τη σαβούρα μέσα, εχει γίνει και αυτό must...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...