Προς το περιεχόμενο

Με ποια γλωσσα προγραμματισμου αξιζει να ασχοληθει καποιος;


lazaross

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Αυτά. Ειλικρινά δεν έχω βρει που κολλάει η java. Μέχρι στιγμής έχω διαμορφώσει την άποψη ότι η java κολλάει μόνο σε web simulations και web games. Αν δεν υπάρχει η λέξη web στο project τότε δεν υπάρχει για εμένα η λέξη java. Τώρα' date=' αν υπάρχει η λέξη web τότε και πάλι παίζεται το εάν υπάρχει η ανάγκη της java καθώς php, asp, flash καλύπτουν τις περισσότερες φορές τις ανάγκες του οποιουδήποτε web app.

 

άντε για μπάνιο τώρα..[/quote']

 

μου άρεσε το ποστ σου...χωρις πλάκα ειναι πολυ σωστες οι απόψεις σου..και επίσης συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμό την άποψη σου για την /το Delphi . Πιστεύω οτι σε ένα βαθμό είχε αδικηθεί απο την αγορά γενικά, ΠΑΡΟΛΑ αυτά δεν μπορούμε να αγνοησουμε το γεγονός οτι είναι μια γλώσα και μια τεχνολογία απο άλλες δεκαετίες..με λίγα κουλά..που τα σέρνει μαζί του.

 

μου τα χάλασες στο τελος...και δυστηχως η αποψη σου ειναι μια πλάνη που μπορεί να δώσει αρνητική εντύπωση σε άτομα που ίσως θέλουν να ασχοληθουν με την γλώσσα. Ειναι φανερό ότι δεν έχεις καταλάβει οτι η Java δεν είναι μονο γλώσσα, είναι μια μεγάλη τεχνολογία με πολλά παρακλάδια και τεχνολογίες.Βρίσκεται πίσω απο μεγάλες τεχνολογίες που εξυπηρετούν αυτή την στιγμή τους Μεγάλους εταιρικούς πελάτες (βλεπε Java 2 Enterprise Edition) βρίσκεται πίσω απο μια ολόκληρη ακαδημαική προσπάθεια για να έρθει ο O.O κοντά στον νέο προγραμματιστή , βρίσκεται πισω απο standard σε τεχνολογίες που σχετίζοντε με την διάδοση της XML αλλά και των Web Services...θέτει νέα standard όσο αναφορά την φιλικότητα γλώσσας προγραμματιστή και ιδιαίτερα εκμάθησης (Είναι FULL O.O (κατα σύμβαση) ) ..α ναι και είναι μέσα στο κινητό σου ..αλλά και σε πολλά δυναμικα site και σελιδες..με την μορφη της JSP τεχνολογίας ...είναι η γλώσσα επιλογής για ανάπτυξη τεχνολογιων που σχετίζοντε με τις βάσεις δεδομένων και πολλών τεχνολογιών που ανθίζουν αυτή την στιγμή.Είναι η γλώσσα επιλογής για να γίνεται έρευνα σε θέματα Software Engineering design patterns κτλ κτλ...και μπορούμε να συνεχίσουμε....με πολλά! άλλα!

 

 

Η άποψη σου είναι εσφαλμένη οσο αναφορά το status της γλώσσας και νομίζω οφείλεται στο ότε απλά δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο...αυτό δεν σημαίνει οτι σε κάνει άσχετο ή κακό μπορεί να είσαι άριστος σε άλλα εργαλεία και τεχνολογίες αλλα δεν μπορείς να αγνοείς πράγματα για μια γλώσσα που δεν ειναι απλα της μόδας..ήταν ειναι και θα συνεχισει να ειναι επαναστατική...

 

Μην ξεχνας..οτι ο μεγαλος αντιπαλος της Java επελεξε να φιάξει μια τεχνολογια μια πλατφορμα..ακριβως ίδια, πάνω στις ίδιες αρχές...που είναι φιαγμένη η Java...H C# που ειναι το καλό άλογο στην πλατφορμα του .Νet και που προηλθε απο τον δημιουργο του Delphi ....δανείζεται κατα 95 % την συνταξη της...ΛΕΣ λοιπον αυτη η java να είναι απλα ένα εργαλείο για web simulations (τι είναι αυτό ; ) και web games η για Windows client server εφαρμογες οπως το ταπεino Delphi εδω και χρόνια; Δεν νομίζω!

 

ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GothicCrusader

Oσο για την java ρε παιδια γιατι τετοιο φτυσιμο.Παρα πολλα project που χρειαζοταν αντικειμενοστρεφια γινονται πολυ ευκολοτερα απο την C++' date='Eπισης σε εισαγει στον πληρως αντικειμενοστρεφη προγραμματισμου (οχι σαν την C++).

[/quote']

 

Η απάντησή μου είναι:

 

Kali i java' date=' voithaei, platform independent einai, alla sta exei ola sto xeri. Ksexases initialization mixalaki? De peirazei tha sto kanw egw....mono pou thelw 70% apo ti cpu sou...Oute enexiro na evazes.

An den vgei kanas java co-processor :grin: egw tha protimaw na tin apofeugw....[/quote']

 

Το θέμα είναι ότι θα κάνω κάτι σε C++ όταν χρειάζομαι performance ενώ η java βάζει ακριβώς αυτό σε δεύτερη μοίρα. Οπότε στο μυαλό μου δεν υπάρχει σύγκριση C++ vs java.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φανερό ότι δεν έχεις καταλάβει οτι η Java δεν είναι μονο γλώσσα, είναι μια μεγάλη τεχνολογία με πολλά παρακλάδια και τεχνολογίες.Βρίσκεται πίσω απο μεγάλες τεχνολογίες που εξυπηρετούν αυτή την στιγμή τους Μεγάλους εταιρικούς πελάτες (βλεπε Java 2 Enterprise Edition) βρίσκεται πίσω απο μια ολόκληρη ακαδημαική προσπάθεια για να έρθει ο O.O κοντά στον νέο προγραμματιστή , βρίσκεται πισω απο standard σε τεχνολογίες που σχετίζοντε με την διάδοση της XML αλλά και των Web Services...θέτει νέα standard όσο αναφορά την φιλικότητα γλώσσας προγραμματιστή και ιδιαίτερα εκμάθησης (Είναι FULL O.O (κατα σύμβαση) ) ..α ναι και είναι μέσα στο κινητό σου ..αλλά και σε πολλά δυναμικα site και σελιδες..με την μορφη της JSP τεχνολογίας ...είναι η γλώσσα επιλογής για ανάπτυξη τεχνολογιων που σχετίζοντε με τις βάσεις δεδομένων και πολλών τεχνολογιών που ανθίζουν αυτή την στιγμή.Είναι η γλώσσα επιλογής για να γίνεται έρευνα σε θέματα Software Engineering design patterns κτλ κτλ...και μπορούμε να συνεχίσουμε....με πολλά! άλλα!!

 

Javanidh, ανοίγουμε τους ασκούς του αιόλου.

 

Η πρώτη μου απάντηση είναι

 

Προσπαθώ να μεταδώσω μία συνολική εικόνα η οποία αναγκαστικά είναι φιλτραρισμένη από τη δική μου εμπειρία αλλά δεν θέλω την εικόνα αυτή να τη θεωρείς πανάκεια.

 

Επειτα θα έλεγα ότι αυτό που βλέπω είναι ότι όλα όσα γράφεις παραπάνω γίνονται άριστα με άλλα εργαλεία. Τραγική η σύγκριση, απλά ως «απελπισμένη» προσπάθεια να σου περιγράψω τι εννοώ, χρησιμοποιώ το επιχείρημα ότι «και η VB βρίσκεται πίσω απο μεγάλες τεχνολογίες που εξυπηρετούν αυτή την στιγμή τους μεγάλους εταιρικούς πελάτες, έθεσε νέα standard όσο αναφορά την φιλικότητα γλώσσας προγραμματιστή και ιδιαίτερα εκμάθησης, δεν είναι μέσα στο κινητό μου μόνο και μόνο επειδή ο βασίλης δεν έχει αποφασίσει να μπει στην αγορά των κινητών, ..αλλά βρίσκεται και σε πολλά δυναμικα site και σελιδες με την μορφη της ASP τεχνολογίας ...είναι και αυτή γλώσσα επιλογής για ανάπτυξη τεχνολογιων που σχετίζονται με τις βάσεις δεδομένων και πολλών τεχνολογιών που ανθίζουν αυτή την στιγμή. Είναι η γλώσσα επιλογής για να γίνεται έρευνα σε θέματα Software Engineering (εντάξει αυτό το γράφω για αστείο) αλλά σίγουρα μπορούμε να συνεχίσουμε με πολλά άλλα».

 

Παρόλαυτα η VB στο μυαλό μου είναι όπως περιέγραψα «μία γλώσσα για τα πανηγύρια». Το γεγονός ότι ταιριάζει στους πολλούς δεν λέει τίποτα για την ποιότητά της. Το γεγονός ότι ισχύουν όλα τα παραπάνω, δεν αποδεικνύει τίποτα για την ίδια τη γλώσσα. Μάλιστα θα έλεγα ότι τις περισσότερες φορές ισχύει το αντίθετο. Κάθε προσπάθεια να φτιάξουμε κάτι που ταιριάζει σε περισσότερους κάνουμε υποχωρήσεις. Καταλαβαίνεις τι εννοώ;

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι «εγώ έχω δίκιο» και «έχεις εσύ άδικο» γιατί απλά πιστεύω ότι η μόνη μας διαφορά είναι η οπτική γωνία που βλέπουμε τα πράγματα. Πάντα θα υπάρχουν αντι-vbάδες, αντι-M$αδες, άντι-javaαδες και οι αντίθετοί τους. Δεν θέλω να ανήκω σε καμία από αυτές τις κατηγορίες. Μπορεί να αδικώ την java αλλά πάντα της δίνω την ευκαιρία να μου αλλάξει την άποψη. Το μέλλον θα δείξει. Εγώ δεν σκοπεύω να πάω πουθενά ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα συμφωνήσω με τον Gothiccrusader στο θέμα java. Σύμφωνοι είναι επαναστατική, σύμφωνοι είναι πίσω από μεγάλες εταιρίες και μεγάλους πελάτες, σύμφωνοι ότι είναι φιλική και σύμφωνοι ότι τα κάνει όλα για σένα. Όμως όταν σημασία έχει η απόδοση δεν τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Είναι δύο τελείως διαφορετικές τεχνολογίες (αν και ΟΟ) αλλά η μία τρέχει με VM και η άλλη ως εκτελέσιμο. Ας μη μιλήσω για τη διαχείρηση μνήμης ......

 

Εξαρτάται από τον τομέα εφαρμογής κυρίως. Υπάρχουν πράγματα που η java τα κάνει εύκολα και συμφέρει. Όμως η C++ μπορεί να τα κάνει καλύτερα, ίσως με πολύ μεγαλύτερη προσπάθεια. Θα τα κάνει όμως καλύτερα. Αν η ταχύτητα δεν είναι το ζητούμενο, ναι ίσως η java είναι η σωστή επιλογή. Συνήθως όμως είναι η ταχύτητα το ζητούμενο. Για τον προγραμματιστη ίσως είναι δυσκολότερη δουλειά η C++ (αλλά το debugging είναι σίγουρα ευκολότερο). Και ο πελάτης όταν έχει επιλογή (γι αυτό ας βγάλουμε τα τηλέφωνα έξω από την εξίσωση) προτιμάει κάτι γρήγορο που να κάνει τη δουλειά του. Δε τον ενδιαφέρει αν θα ζοριστεί ο προγραμματιστής, ούτε αν θα τρέχει μέσω VM. Γι αυτό και σωστά ο Gothiccrusader αναφέρει ότι είναι θέμα αντίληψης και προοπτικής (οπτικής γωνίας). Δεν είναι θέμα δίκιου/άδικο. Αλλα η java ΠΟΛΥ δύσκολα θα αλώσει το κάστρο της C++ (ακόμα και της C).

 

Φιλικά

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ante pali....ti sigkrinete twra? Allo to ena allo to allo. EIpame....gia allous logous egine to ena kai gia allous to allo. To mono koino pou exoun oi 2 glwsses einai oti kai oi 2 einai object oriented. Idia vasi, tipota allo. Diaforetikous skopous eksipiretoun.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As po ki ego tis eksipnades mou:

1. I java ksekinise san lossa programmatismou gia dedicated devices, px controllers sto plintirio ktl... eksou kai to olo platform eksou kai kata poso den alitheuei oti einai mono gia web ktl ktl

2. Prokalo ton opoiodipote piriniko epistimona edo mesa pou dimiourgei high risk kai safety related efarmoges, na mou apodeiksei oti i torini Java einai pio argi apo ti C++.... tekmiriomena me arithmous/grafimata, oxi prosopikes empeiries "ego mia fora ekana auto kai argise"

 

Ας μη μιλήσω για τη διαχείρηση μνήμης ......

sto eti fotos mprosta GC anaferesai? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

As po ki ego tis eksipnades mou:

Η αυτογνωσία είναι αρετή :P (Δε το εννοώ αλλά δεν άντεξα να μην το σχολιάσω :))

2. Prokalo ton opoiodipote piriniko epistimona edo mesa pou dimiourgei high risk kai safety related efarmoges, na mou apodeiksei oti i torini Java einai pio argi apo ti C++.... tekmiriomena me arithmous/grafimata, oxi prosopikes empeiries "ego mia fora ekana auto kai argise"

Αν εσύ βρεις κάποιον να έχει αφιερώσει τόσο χρόνο και στις δύο τεχνολογίες ώστε να είναι ικανός να μας δώσει γραφήματα και νούμερα και από τις δύο για την ίδια εφαρμογή, να μας τον γνωρίσεις για να τον αναγκάσουμε να τα ξεράσει όλα.

sto eti fotos mprosta GC anaferesai? :P

Ναι ...

 

Ας μη συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να αδικώ την java αλλά πάντα της δίνω την ευκαιρία να μου αλλάξει την άποψη. Το μέλλον θα δείξει. Εγώ δεν σκοπεύω να πάω πουθενά ;-)

 

De vlepw ton tropo me ton opoio perimeneis na alla3eis gnwmh, otan exeis mia toso apolyth gnwmh. Epishs 8elw na sou pw pws ola afta pou les, dystyxws, deixnoun oti den exeis asxolh8ei me th Java kai metafereis pragmata pou exeis diavasei/akousei.

 

Kati allo... giati prepei ka8e 8ema san afto na katalhgei se maxes "poia glwssa einai kalyterh"? Ka8e glwssa sth douleia ths... De 8a paei kaneis na ftia3ei leitourgiko systhma me Java, opws de 8a paei na ftia3ei kapoios makaronada me ryzi!

 

Exoume vgei poly e3w apo afto pou rwta to paidi. Isws na prepei na perioristoume na apanthsoume se afto pou 8elei. Dikh mou apanthsh:

 

Diale3e mia glwssa pou se ligo xrono 8a deis entypwsiaka apotelesmata, wste na sou dwsei kinhtro na synexiseis. Afto omws de 8a to kanei h glwssa apo monh ths, alla kapoio perivallon ergasias (IDE) pou 8a analavei na sou kanei th zwh efkolh. Epeidh zoume se enan kosmo gemato koumpakia (Visual), kalh arxh einai opoiodhpote ergaleio sou prosferei visual editors. Yparxoun analoga ergaleia gia enan megalo ari8mo glwsswn. Visual Studio gia tis microsoft glwsses, Netbeans gia th Java, klp klp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«και η VB βρίσκεται πίσω απο μεγάλες τεχνολογίες που εξυπηρετούν αυτή την στιγμή τους μεγάλους εταιρικούς πελάτες' date='

[/quote']

η ΕΠΟΧΗ των client - server τεχνολογιων εχει περασει εδω και καιρο αγαπητε..πακετο και το Delphi μαζι..σαν κλασικος..εκπροσωπος!βλεπε επισης... COM - DCOM τεχνολογιες...η ιδια η Μιcrosoft της αφηνει για χαρη του νεου της παιδιου!

δεν είναι μέσα στο κινητό μου μόνο και μόνο επειδή ο βασίλης δεν έχει αποφασίσει να μπει στην αγορά των κινητών

Τα κινητα αγαπητε ειναι μονο μια εκδοχη....βρισκεται σε πολλα λειτουργικα...ταυτοχρονια...Windows Linux Unix κτλ κτλ...αυτο δεν ηταν επανασταση;

' date=' ..αλλά βρίσκεται και σε πολλά δυναμικα site και σελιδες με την μορφη της ASP τεχνολογίας

[/quote']

Χαλαρά μια πολυ μέτρια τεχνολογια στην εποχη της ..σε σχεση με το JSP..η μονη στιγμη που τεχνολογικα κατα την γνωμη μου πειρε το προβαδισμα ειναι με τον ερχομο του ASP.net που ειναι μια αριστη προσεγγιση στο προβλημα.

...είναι και αυτή γλώσσα επιλογής για ανάπτυξη τεχνολογιων που σχετίζονται με τις βάσεις δεδομένων και πολλών τεχνολογιών που ανθίζουν αυτή την στιγμή.

Ποιο με το ADO.net ; καλο πολυ καλο δεν λεω...παρολα αυτα...έχει ακομα δροοοοομο μέχρι να δουμε τεχνολογιες οπως το hibernate κτλ κτλ

 

Είναι η γλώσσα επιλογής για να γίνεται έρευνα σε θέματα Software Engineering (εντάξει αυτό το γράφω για αστείο) αλλά σίγουρα μπορούμε να συνεχίσουμε με πολλά άλλα».

 

Μονο για αστειο πραγματι

 

Πάντα θα υπάρχουν αντι-vbάδες' date=' αντι-M$αδες, άντι-javaαδες και οι αντίθετοί τους. Δεν θέλω να ανήκω σε καμία από αυτές τις κατηγορίες. Μπορεί να αδικώ την java αλλά πάντα της δίνω την ευκαιρία να μου αλλάξει την άποψη[/quote']

 

Με αποψεις οπως ειναι μονο για web visualization και web games μαλλον αγνοεις...πολλα..οχι μονο δεν δινεις ευκαιρια..αλλα αυτο ειπαμε ειναι θεμα επιλογης!

 

επισης δεν μπορώ να ακούω τα επιχειρηματα περι perfomance γιατι ξερετε πολυ καλα ΟΛΟΙ σας οτι η διαφορά έχει μειωθεί αισθητά! με μοναδικό ισως αγκάθι τις Swing εφαρμογες! Παρολα αυτα θελω να τονίσω οτι το perfomance ..μιας C# (.net) εφαρμογης...δεν ειναι τοσο γρηγορη οσο μια MFC ..παρολα αυτα τετοιου ειδους εφαρμογες ειναι αυτες που θα επικρατησουν...ειναι πια...φανερό!

 

Δεν μπορώ να σας ακουω ολους σας...να μου λετε για perfomance C,C++ ..οταν το 90% απο εσας εχει γραψει ..command line εφαρμογες..και κρινατε το αποτελεσμα...ποιος απο εσας αναρωτιεμαι...γραφει ακομα Windows εφαρμογες...με το θεικο WinAPI32 ...το θυμαται κανεις..μαζι με την εγκυκλοπαιδεια του Petzold!

 

Η Java έφερε επανασταση και σε αυτό...μπόρεσε να μειωσει την πολυπλοκοτητα... στην αναπτυξη πολυπλοκων συστηματων (μην ακουσω για εφαρμογες...του στυλ 3 φορμες στην VB και 3 κουμπακια!) .

 

Οσο για τον garbage collector..επειδη εχετε ακουσει απο καποιον ειναι αργη η Java εξαιτιας του gc σας πληροφορω οτι δεν είναι ετσι. ο GC της Java θεωρειται ενα απο τα πιο εξελιγμενα τεχνολογικα κομματια του Java VM ..ένα πραγματικό διαμάντι υλοποίησης τέτοιας τεχνολογίας.οποιος τυχει να ασχοληθει κα να διαβασει για το πως εχει σχεδιαστει και ποια ειναι η εξελιξη του θα καταλαβει. Η μόνη προσπάθεια που ανταγωνίζεται τον Java GC ειναι η νεα εκδοση του .Net garbage collector Που θα ενσωματωθει στις επομενες εκδοσεις..και αυτη την στιγμη βρισκεται σε αναλυση και υλοποιησει απο πανεπιστημια και την ιδια την Μιcrosoft (ψαξτε για την τεχνολογια Rotor).

 

όπως πολυ σωστά έγραψε καποιος..στους 10 προγραμματιστές ο ένας μονο ξέρει να διαχειρίζεται σωστα την μνήμη...οι αλλοι 9 καλυτερα..να αφηνουν το μηχανημα να το κάνει..σιγουρα θα το κανει καλύτερα...Αν δεν το αφήσουν τοτε μάλλον ο κώδικας τους..θα ειναι πιο άτσαλος στην προσπαθεια τους να σωσουν μνήμη ενω σίγουρα θα οδηγήσει σε λάθη! Διαφωνείς κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να σας ακουω ολους σας...να μου λετε για perfomance C' date='C++ ..οταν το 90% απο εσας εχει γραψει ..command line εφαρμογες..και κρινατε το αποτελεσμα...

[/quote']

Ναι διαφωνώ εγώ. Ίσως να ανήκω στο 10% που αναφέρεις αλλά για μένα οι λόγοι ισχύουν. Και εσύ δυστυχώς δε μπορείς να ξέρεις αν εγώ είμαι στο 10% ή στο 90%. Οπότε καλό θα είναι να μη γενικεύουμε.

 

Τώρα πως καταφέρνετε κάθε φορά να μετατρέπετε ένα τόπικ σε διαμάχη για το ποιος την έχει μεγαλύτερη, ψάχνω ακόμα .... Κάθε φορά αυτός που θέλει να βγει απο πάνω λέει τα επιχειρήματά του και μετά πετάει και το χαπάκι "έχουμε φύγει από το θέμα και από αυτό που ρώτησε το παιδι". Από την αρχή ειπώθηκε ότι συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα και κανείς μα κανείς δεν θέλησε να υποχωρήσει και να μην το συνεχίσει. Και για το ίδιο το τόπικ, αυτός που έδωσε την ουσιαστικότερη απάντηση πάνω σε αυτό που ρώτησε αρχικά ο lazaross ήταν ο GothicCrusader. Όλοι οι υπόλοιποι αναλωθήκαμε στο ποια γλώσσα είναι η καλύτερη (και δε βγάζω τον εαυτό μου από μέσα). Ας μου επιχειρηματολογήσει κάποιος για το πως έδωσε συμβουλή στον lazaross με αυτά που έγραψε...

 

lazaross, ξαναδιάβασε το post του GothicCrusader και κράτα εκείνες τις συμβουλές. Είναι οι ουσιαστικότερες για κάποιον που θέλει να ξεκινήσει χομπίστικα ....

 

Φιλικά (προς όλους)

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η παρατηρηση περι 90-10 την κραταω..αγαπητε..απο πειρα λεω οτι ισχυει ..ιδιατερα στα διαφορα forum!

 

οσο αναφορα την διαμαχη..θα πρεπει να σου τονισω οτι οι αποψεις του gothic crusader με βρηκαν απολυτα συμφωνο ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ....οι γενικολογιες περι Java..δεν γινεται να μεινουν χωρις απαντηση...δες το και ακαδημαικα το θεμα.

 

οσο για την σοβαροτητα του θεματος...δεν λεω ο καθενας εχει δικαιωμα να ρωταει οτι θελει εδω μεσα..αλλα κατουσιαν ο χρηστης που εκανε το θεμα θα μπορουσε με ενα search να λυσει τις αποριες του..γιατι ειναι ενα θεμα που ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ πολυ εδω μεσα..και μετα απο χρονια (και το εννοω εχω αποφασισε να μην απαντω σε τετοιου ειδους ερωτησεις..γιατι απλα γινοντε απλα για να γινοντε!). εξαλλου το γεγονος οτι δηλωνει οτι ετσι απλα ρωταει..δεν δινει και μεγαλο βαρος στην ερωτηση!

 

αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Prokalo ton opoiodipote piriniko epistimona edo mesa pou dimiourgei high risk kai safety related efarmoges' date=' na mou apodeiksei oti i torini Java einai pio argi apo ti C++.... tekmiriomena me arithmous/grafimata, oxi prosopikes empeiries "ego mia fora ekana auto kai argise"[/quote']

Πρόκληση δεκτή :)

 

Η compiler της Java δημιουργεί ένα αρχείο .class. Αυτό τα αρχείο το παίρνει ο interpreter της Java και το τρέχει. Από την άλλη στην C και σε όλες της υπόλοιπες γλώσσες ο compiler με την βοήθεια του Linker κατασκευάζουν ένα executable αρχείο που τρέχει κατευθείαν από τον interpreter της CPU.

 

Από την μια έχουμε έναν software interpreter (Java) και από την άλλη έχουμε έναν hardware interpreter (C/C++/Pascal/Delphi κ.τ.λ.). Ποιος άραγε είναι πιο γρήγορος;;; Μα φυσικά αυτός που είναι τυπωμένος σε κύκλωμα.

 

Άρα σε ταχύτητα η Java έρχεται τελευταία. Αποδείγμενα και τεκμηριωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο προτέρημα της java και ειδικά του .net έναντι των C & C++ είναι η ύπαρξη μιας τεράστιας βιβλιοθήκης ως standard στην πλατφόρμα. Ο χρόνος που σπαταλάς στο ψάξιμο, σκάλισμα, κατέβασμα, εξικοίωση του κάθε compiler και της κάθε βιβλιοθήκης είναι μεγάλο και ο χρόνος είναι πολύ πιο πολύτιμος και από το χρήμα!

 

Έχω παίξει λίγο με VB.NET αλλά διαβάζεις το reference και ανακαλύπτεις πόσο "όμορφο" και "καθαρό" είναι το framework.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η compiler της Java δημιουργεί ένα αρχείο .class. Αυτό τα αρχείο το παίρνει ο interpreter της Java και το τρέχει. Από την άλλη στην C και σε όλες της υπόλοιπες γλώσσες ο compiler με την βοήθεια του Linker κατασκευάζουν ένα executable αρχείο που τρέχει κατευθείαν από τον interpreter της CPU.

 

Σίγουρα η ταχύτητα ενος native προγράμματος είναι μεγαλύτερη από ένα που τρέχει σε VM αλλά έχεις κάποια πράγματα τελείως λάθος. Η CPU δεν έχει interpeter (διερμηνευτή ή μεταγλωτιστή) ουτε χρειάζετε.

 

Επίσης η εποχή που τα προγράμματα java έτρεχαν με interpreter έχει τελειώσει. Εδώ και καιρό υπάρχουν εξιδικευμένοι JIT compilers που μετατρέπουν τα bytecodes σε native on-the-fly και παράγουν μάλιστα καλύτερο κώδικα από οτι ένας κοινός C compiler. Επίσης υπάρχουν VM που κάνουν εξολοκλήρου precompile το πρόγραμμα πριν το τρέξουν. Οσο για τους "σκουπιδιάρηδες" που μπορεί να σε επιβαρύνουν με pause-times που και πού, σου δίνουν ομως το πλεονέκτημα κατά τη δέσμευση μνήμης η οποία είναι πολλαπλά γρηγορότερη από αυτή π.χ. της C++.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...