Προς το περιεχόμενο

Με ποια γλωσσα προγραμματισμου αξιζει να ασχοληθει καποιος;


lazaross

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως θέτεις το ερώτημα' date=' εφόσον ξέρεις καλά αγγλικά, εγώ θα σου πρότεινα VB 6.

 

Στην Ελληνική αγορά από όσο ξέρω ζητείται .net, VB και flash. Λιγότερο delphi.

 

Στον Ακαδημαϊκό χώρο, για web και εκπαιδευτικές εφαρμογές (κυρίως κλάδος πληροφορικής) ζητείται java ενώ στον ερευνητικό χώρο (κλάδος φυσικό, μαθηματικό κλπ) ζητείται c/c++ και fortran.[/quote']

 

 

Βασικά είμουν ανάμεσα σε vb και c++ αλλά απ' ότι έχω καταλάβει μάλλον με την vb θα δω γρηγορότερα αποτελέσματα, οπότε αρχικά θα ασχοληθώ με αυτή. Μου ήρθε και το visual studio 2005 beta 2 και λέω να παλέψω με αυτό (που να κατεβάζω με 56κ μόντεμ την vb6).

 

Έχετε κανένα βιβλίο να μου προτείνετε? (και στα αγγλικά, δεν έχω πρόβλημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

lol!! φυσικά και είναι αληθινή γλώσσα προγραμματισμού! ;-)

 

Περισσότερο χώρο πιάνουν οι βιβλιοθήκες και λιγότερο οι ίδιες οι γλώσσες. Για αυτό και υπάρχει διαφορά που παίζει από 1 ΜΒ μέχρι και 25 ΜΒ για διαφορετικές εκδόσεις. Δεν αλλάζει η γλώσσα, αλλάζουν οι έτοιμες βιβλιοθήκες που τη συνοδεύουν. Φυσικά, βιβλιοθήκες μπορείς να προσθέσεις και αργότερα.

 

Στην αρχή πάντως δώσε περισσότερη προσοχή στη σύνταξη της γλώσσας, στην κατανόηση των παραδειγμάτων του εκάστοτε βιβλίου και στην πρακτική εφαρμογή των παραδειγμάτων.

 

Ναι το MSDN του 99 κάνει. Αλλά δεν είναι και ανάγκη να το εγκαταστήσεις από την αρχή. Το πιο σημαντικό είναι να ξεκινήσεις να γράφεις κώδικα σε ένα DEV. Επιπλέον software το εγκαθιστάς σιγά σιγά ανάλογα με το τι θα σε ενδιαφέρει περισσότερο αργότερα και ανάλογα με το τι χρειάζεσαι.

 

καλή συνέχεια ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέμε .net?

 

Είναι ας πούμε μία μοντέρνα τεχνολογία/«πλατφόρμα» που επιτρέπει στον προγραμματιστή να γράφει apps πάρα πολύ γρήγορα και πάρα πολύ εύκολα. Το θέμα είναι ότι μπορείς να γράψεις σε .net με πολλές διαφορετικές γλώσσες εξού και VB.NET, C# (= C.net) κλπ. Σε παραπέμπω στις μηχανές αναζήτησης για παραπάνω πληροφορίες.

 

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες ούτε συζήτηση για C++ και windows programming. Πας στα βαθειά κατευθείαν.

 

Διάβασε αν θες τις απαντήσεις μου στον Λάζαρο. Θα μπορούσε να δοκιμάσεις και εσύ την πορεία pascal - delphi αντί για vb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

παιδες, επειδη θελω να ξεκινησω με VB ποια εκδοση πρεπει να κατεβασω; εκτος απο την net ποια αλλη ειναι καλη; η net θελει και service pack, το οποιο δεν θελω να βαλω!

 

εχω κατεβασει και την delphi 2005, αλλα δεν ξερω τι αλλο θελει για να λειτουργησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H java exei sxesh me C kai C++ file mou.H java daneisthke ta kalutera stoixeeia ths C++ gia na anaptyxthei.Epishs parousiazei polles kainotomies kai ta kyria proterhmata ths java einai h forhtothta kai h asfaleia twn programmatwn. Me ton oro forhtothta ennooume oti mai efarmogh java trexei se ola ta systhmata aneksarthtos arxitektonikhs kai leitourgikwn systhmatwn.To mono aparaithto gia na treksei kaneis mia efarmogh java einai h platforma ths java. Ousiastika dhladh to java run time enviroment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να φτιαξω προγραμματα σε java τι θα χρειαστω; η java εχει μονο σχεση με τα flash και το Internet ή οχι; και το προγραμματιστικο περιβαλλον μοιαζει με αυτο της VB; ειναι πιο δυσκολο ή πιο ευκολο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- αλλά... η γλώσσα (VB) είναι για τα πανηγύρια. Αν δοκιμάσεις να γράψεις τίποτα σοβαρό τότε όλο πέφτεις σε bugs με τελικό αποτέλεσμα ο προγραμματισμός να ανάγεται σε αγώνα rally, με εσένα οδηγό, στον οποίο πρέπει κάθε τόσο να αποφεύγεις εμπόδια για να φτάσεις στο τέρμα.

 

Οι καινούριες εκδόσεις της γλώσσας (από VB5 και μετά), δεν είναι καθόλου για τα πανηγύρια.

Οι παλιότερες, έως και τη VB4, ήταν.

 

 

 

Αυτό που θα μπορούσε σίγουρα κάποιος να κατηγορήσει τη VB είναι ότι σου επιτρέπει ακόμη και στις τελευταίες εκδόσεις της τον άναρχο προγραμματισμό (ακριβώς για να κρατάει το πλεονέκτημα των γρήγορων υλοποιήσεων όπου υπάρχει ανάγκη - π.χ. σε περιπτώσεις prototyping), επιτρέποντας έτσι παράλληλα και σε πολλούς "προγραμματιστές για τα πανηγύρια" να την επιλέγουν!

Αυτό όμως δεν κάνει τη γλώσσα για τα πανηγύρια, αλλά τους συγκεκριμένους προγραμματιστές και τις συγκεκριμένες υλοποιήσεις.

 

Όταν όμως κρατήσεις υψηλά standards στον κώδικα που γράφεις, ακόμα και σε VB - το οποίο στο επιτρέπει κι αυτό και σου δίνει και τα απαιτούμενα εργαλεία για να το κάνεις όταν το επιλέξεις, τότε ούτε το πρόγραμμά σου θα σκάει, ούτε τίποτα.

 

 

Γενικώς η VB είναι νομίζω η καταλληλότερη γλώσσα για κάποιες υλοποιήσεις (και ειδικά για έναν αρχάριο να ξεκινήσει), ενώ για άλλες εφαρμογές είναι άλλες γλώσσες σαν την Delphi και τη C/C++.

Η Delphi στην πραγματικότητα είναι κάπου ανάμεσα στη VB και στην C++ (βασιμένη στην παλιά Object Pascal). Η εναλλακτική του Delphi σήμερα είναι μισό πρόγραμμα σε VB και μισό σε VC/C++, κι άντε γεια Delphi! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

miso programma se vb +16mb shared visual basic dll libraries (+ta activex) kai ena allo miso se c++ +10mb mfc libraries kai ksexna tin delphi pou sou dinei ektelesimo apo 400kb xwris na xreiazese shared libraries. eee? kai basika den katalabainw giati na xreisimopoieiseis dyo ergaleia na ftiaxeis ena programma, to exigeis kalitera?

 

i delphi einai kapou anamesa sthn vb? aha diladi eide i borland oti i vb einai kali kai eipe na thn antigrapsei :P kai meta i microsoft exagorase tin borland... h delphi einai basismeni panw sthn turbo pascal ftiagmenh me to "syntaktiko" ths object pascal giati yparxei diafora...

 

YiannisMn mallon den exeis doulepsei pote delphi gi auto kai exeis agnoia gia tin delphi.

h delphi einai i katalliloterh glossa gia ylopoieiseis pou tha dialeges na kaneis se vb.

kai gia na sou dixw pws i delphi einai kaliteri apo thn vb pes mou mia efarmogi pou den ylopoieitai kalytera se delphi, se antithesh mporw na sou pw efarmoges pou den ginete kan na ylopoieiseis se vb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δε θέλω να κάνουμε αντιπαράθεση. Τη γνώμη μας λέμε... :)

Ούτε νομίζω ότι το σκεπτικό "καλύτερη γλώσσα" έχει νόημα. Το κάθε τι υπάρχει γιατί "ενδύκνειται" σε κάποιες περιπτώσεις, κατά τη γνώμη μου.

 

 

Πάντως,

 

Εάν είναι να χρησιμοποιήσει κανείς MFC τότε δεν υπάρχει καθόλου λόγους να πάει σε VB. Τα κάνει όλα σε VC++, αν θέλει να μείνει στις MS μεθοδολογίες.

 

Τα dll libraries κατεβαίνουν μόνο μια φορά σ' ένα σύστημα, και ως εκ τούτου τις περισσότερες φορες (όχι πάντα) ΔΕΝ είναι πρόβλημα. Ειδικά σε corporate περιβάλλον δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Εάν είναι όντος πρόβλημα σε κάποιες περιπρώσεις, τότε πας με άλλη λύση σαν τη C++ η σαν τη Delphi (δεν την απέκλεισε κανείς ως γλώσσα, ίσα ίσα).

Και δεν ξέρω και τι γίνεται με τις καινούριες εκδόσεις του .NET... Μου φαίνεται ότι κάποια στιγμή θα τα βάλουν βασικά των windows αυτά τα files :lol: και το θέμα δε θα υπάρχει πια...

 

 

Όταν λέω ότι η delphi είναι ανάμεσα σε VB και C εννοώ από άποψης "λογικής της γλώσσας", όπως παραδείγματος χάριν λέμε ότι η VB είναι μόνο RAD εργαλείο (υψηλού επιπέδου) ενώ η C/C++ είναι σίγουρα "και γλώσσα χαμηλότερου επιπέδου" (δε σημαίνει χειρότερη αυτό αλλά πιο κοντά στη μηχανή.)

Κατά τη γνώμη μου η Delphi (όπως και η Pascal) είναι κάπου ανάμεσα μ αυτή τη λογική.

 

 

Επίσης,

Αυτό που λέτε ότι η VB αντέγραψε τη Delphi δεν το γνωρίζω. Προ 12-ετίας υπήρχε σίγουρα η VB 3 στα 16 bit, ενώ δεν είμαι σίγουρος για τη Delphi (δε μιλαω για Turbo και Object Pascal). Το ότι η MS ενσωμάτωσε αργότερα και τεχνολογίες από άλλες εταιρείες και γλώσσες, αυτό έγινε σίγουρα. Αλλά είχα τη C++, και κυρίως τις OOP μεθοδολογίες εν γένει, περισσότερο στο μυαλό μου...

Πάντως δε μπορώ να αποκλείσω ότι μπορεί να πείρε στοιχεία κι απ τη Delphi τελευταία, απλά μου έκανε εντύπωση που το διάβασα σα να μην υπήρχε VB πριν το Delphi ή σα να έχει βασιστεί η VB σαν concept στη Delphi...

 

 

 

Τελειώνοντας, να σου πώ ότι όντος δεν έχω δουλέψει επαγγελματικά σε Delphi για διάφορους συμπτωματικούς λόγους, έχω όμως δουλέψει αρκετά με C/C++ (διαφορες εκδόσεις) και με VB μεταξύ άλλων...

Τη δε Delphi όπως και τη Borland γενικότερα τη χρησιμοποιώ για δική μου χρήση καμμιά φορά, και προσπαθώ να την παρακολουθώ όσο μπορώ...

 

 

Και μια απορία: :)

Τι είχες στο μυαλό σου που δεν μπορεί να φτιαχτεί με VB?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ακόμα κάτι:

 

kai basika den katalabainw giati na xreisimopoieiseis dyo ergaleia na ftiaxeis ena programma, to exigeis kalitera?

Με την SQL γίνονται 3! :) Κι αν σου προκύψει να πρέπει να γράψεις κι inline Assembly μέσα από τη C, τότε 4!! :lol:

Κι ας μην υπολογίσουμε το System API (διότι δεν είναι)...

 

Το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια απορία: :)

Τι είχες στο μυαλό σου που δεν μπορεί να φτιαχτεί με VB?

 

Δες το παρακάτω flash και θα καταλάβεις:

http://www.dwp42.org/dwp/videos/dwplrocks/DwplRocks.html

 

ΥΣ: Ούτε εγώ θέλω να κάνω αντιπαράθεση :)

ΥΣ2: Η Delphi 2006 (Delphi 10 δηλαδή) είναι η Turbo Pascal v18

 

Απο το copyright του compiler:

c:\Program Files\Borland\BDS\4.0\Bin>dcc32

Borland Delphi for Win32 compiler version 18.0

Copyright © 1983,2005 Borland Software Corporation

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξουμε την ιστορία της Delphi και της VB θα καταλήξουμε στην Turbo Pascal και την Quick Basic, για DOS, της Δεκαετίας του 80!

Εκείνη την εποχή τα Borland εργαλεία είχαν το προβάδισμα ασυζητητί, ειδικά στα visual tools για DOS που έβγαζαν αποτελέσματα όπως αυτό του παραδείγματός σου, και όχι μόνο...

Το ίδιο συνέβαινε με τις αντίστοιχες Turbo C και Quick C για DOS, της ίδιας εποχής. (προσωπικά ήμουν φανατικά με την Turbo C 2.0 εκείνο τον καιρό :)).

 

Από την αρχή της δεκαετίας του 90, με τα 16-bit Windows v3.0 και Windows for Workgroups 3.11, η διαμάχη αυτή των compilers συνεχίστηκε με τις Windows εκδόσεις αυτών. Τότε ήταν που η C++ έγινε must στους C compilers, και που και η VB αλλά και η Delphi (Object Pascal για κάποιο διάστημα) άρχισαν να εμπλουτίζονται με OOP και RAD χαρακτηριστικά.

Για κάποια εποχή η 16-bit Visual Basic (version 3.0 με VBX υποστήριξη, αντί για Ocx) είχε μάλλον το προβάδισμα ως γλώσσα γενικής χρήσης για τα Windows και κέρδισε αρκετό κομμάτι των προγραμματιστών εκείνης της εποχής, παρά τα διάφορα προβλήματά της τότε και bugs, μάλλον επειδή έκανε καλύτερο γρήγορο integration με το περιβάλλον των windows Για κάποιο διάστημα ήταν μάλλον το καλύτερο RAD εργαλείο για Windows, μέχρι που εμφανίστηκε και η έκδοση Delphi της Borlan (Turbo/Object) Pascal η οποία παρείχε αντίστοιχες ευκολίες και σε μια πιο advanced γλώσσα (για εκείνη την εποχή τουλάχιστον), και η κατάσταση εξισσορόπησε αν όχι ανατράπηκε.

 

Στην πορεία και η VB έγινε (κατά κάποιο τρόπο) OOP γλώσσα, αν και είμαι απ' αυτούς που πιστεύουν ότι (μέχρι και πριν το .NET τουλάχιστον) δεν ήταν πραγματική OOP γλώσσα παρά τους διάφορους τότε ισχυρισμούς...

 

 

 

Σήμερα μπορούμε να κάνουμε σχεδόν τα ίδια (για Windows) και με το ένα και το άλλο εργαλείο, και το κάθε ένα μπορεί να υπερτερεί σε κάποια σημεία που λίγο πολύ μπορούν να καλυφθούν και με το άλλο με λίγη περισσότερη φασαρία.

Νομίζω ότι το κυριότερο κριτήριο για να επιλέξει κάποιος μεταξύ τους ενός ή του άλλου εργαλείου είναι το αν ο ίδιος νιώθει περισσότερο εξοικιωμένος με Basic ή με Pascal...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...