Προς το περιεχόμενο

Με ποια γλωσσα προγραμματισμου αξιζει να ασχοληθει καποιος;


lazaross

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόκληση δεκτή :)

 

Η compiler της Java δημιουργεί ένα αρχείο .class. Αυτό τα αρχείο το παίρνει ο interpreter της Java και το τρέχει. Από την άλλη στην C και σε όλες της υπόλοιπες γλώσσες ο compiler με την βοήθεια του Linker κατασκευάζουν ένα executable αρχείο που τρέχει κατευθείαν από τον interpreter της CPU.

 

Από την μια έχουμε έναν software interpreter (Java) και από την άλλη έχουμε έναν hardware interpreter (C/C++/Pascal/Delphi κ.τ.λ.). Ποιος άραγε είναι πιο γρήγορος;;; Μα φυσικά αυτός που είναι τυπωμένος σε κύκλωμα.

 

Άρα σε ταχύτητα η Java έρχεται τελευταία. Αποδείγμενα και τεκμηριωμένα.

pera ap tin theoreia, esi, exeis paratirisei auti ti diafora taxititas?

sou xei xreiastei pote na ftiakseis kati me toses apaitiseis stin taxitita, pou autos itan o logos na aporripseis ti java?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Εγώ μόλις τελείωσα την 3η λυκείου, έχω κάνει το "ανάπτυξη εφαρμογών σε προγραμματιστικό περιβάλλον", έχω γράψει μερικά μικρά προγραμματάκια σε "ΨΕΥΔΟΓΛΩΣΣΑ" και θέλω έτσι για χόμπι (και αργότερα ποιός ξέρει ίσως το δω πιο σοβαρά) να μάθω κάποια πραγματική γλώσσα.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: ποιά γλώσσα προγραμματισμού θα μου επιτρέψει σε σχετικά λίγο χρονικό διάστημα (από τώρα μέχρι τα χριστούγεννα δηλαδή) να καταφέρω να γράψω μια εφαρμογή με παράθυρα διαλόγων και όμορφο interface για τα windows?

Και κάτι ακόμα. Θέλω να ρωτήσω ποιές γλώσσες ζητιούνται στην αγορά αυτή τη στιγμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα ποια γλωσσα χρησιμοποιει κατανοητα commands και ευκολα για καποιον αρχαριο; εχω ακουσει οτι υπαρχουν γλωσσες που αυτα που γραφεις δεν βγαζουν νοημα, αμα τα μεταφρασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lazaross, οι ερωτήσεις σου είναι "άστοχες" και μου δίνεις την εντύπωση ότι της κάνεις απλά για να γίνεται κουβέντα.

 

"Δεν ένδιαφέρεσαι να γίνεις προγραμματιστής", "μπορεί να σου χρησιμεύσει στην αστυνομία που θα περάσεις" κτλ.

 

Δεδομένων τον παραπάνω προσωπικά δε μπορώ να σου προτείνω με ποια γλώσσα αξίζει να σχοληθείς.

 

Τώρα εντελώς γενικά και εφόσον κάποιον τον ενδιαφέρει να ασχοληθεί με τον προγραμματισμό μπορώ να παραθέσω την άποψη μου.

 

Πριν ξεκινήσω να γράφω το οτιδήποτε να πω ότι I code for living! Έχω 3 χρόνια επαγγελματική εμπειρία τα οποία δεν είναι και πολλά (και μπορεί να μη σημαίνουν και τπτ κιόλας!), αλλά μου έχουν δώσει ένα καλό background σχετικά με τον προγραμματισμό και κυρίως την Java.

 

Καλό είναι από μικρός κανείς να μπει στην φιλοσοφία του προγραμματισμού. Όχι ότι αργότερα θα τα βρει σκούρα, απλά αυτή η εμπειρία που θα έχει μαζέψει από μικρός θα του είναι πολύτιμη.

 

Δε χρειάζεται κανείς να καταπιαστεί με μια γλώσσα προγραμματισμού για να μάθει να προγραμματίζει! Αρκεί το μυαλό του να μπορεί να λύσει απλά προβλήματα "λογικής". Η "ψευδογλώσσα" είναι πολύ σημαντική στο να ξεκινήσει κανείς με τον προγραμματισμό καθώς μπορεί σε human readable μορφή να μυήσει κάποιον στις βασικές αρχές του. Θεωρώ επίσης πολύ σημαντικό να γνωρίζεις την φιλοσοφία του object oriented προγραμματισμού (και όλες τις έννοιες που την συνοδεύουν).

 

Σχετικά με τις γλώσσες προγραμματισμού ισχύουν τα παρακάτω σε γενικές γραμμές.

C/C++ games, desktop εφαρμογές

VB πολύ καλή για rapid application development, desktop εφαρμογές της μορφής data entry/processing

Java οτιδήποτε σχετικό με web development (web services, servlets κτλ) καθώς και mobile development

Pascal desktop εφαρμογές

 

Από την στιγμή που κάποιος ξέρει με τι θέλει να ασχοληθεί (gaming, web development, κτλ), τότε ξέρει πάνω κάτω με ποια γλώσσσα πρέπει να ασχοληθεί και τι να μάθει.

 

Από εκεί και πέρα υπάρχουν αμέτρητοι παράγοντες που πρέπει να σκεφτεί. Το να γνωρίζει κανείς μία γλώσσα προγραμματισμού δεν αρκεί.

- Πρέπει να γνωρίζει τι tools,libraries,real world examples κ.α. υπάρχουν που θα τον βοηθήσουν να κάνει develop μια εφαρμογή (όποια και να'ναι αυτή).

- The community behind it

- Τι ζήτηση υπάρχει στην αγορά την δεδομένη στιγμή

 

Να πω ότι εφόσον σας αρέσει πραγματικά ο προγραμματισμός τότε start early!. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο θα σας βοηθήσει αυτό αργότερα.

Και φυσικά επειδή "έμαθες" μια γλώσσα προγραμματισμού δε γίνεσαι αυτόματα και προγραμματιστής. Θέλει συνεχή ενασχόληση και ενημέρωση!

 

PS. Α! και επειδή θα μάθετε μία γλώσσα προγραμματισμού δε σημαίνει ότι αυτόματα θα γνωρίζετε όσα την περιβάλλουν.

Υπάρχουν άλλα τόσα παρακλάδια που έχει η κάθε γλώσσα και που μπορείτε να ασχοληθείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lazaross, ζήτησες ποτέ να σου φτιάξουν σφυρί για να καρφώσεις ένα καρφί ή απλά κοίταξες ποιο από τα σφυριά που ήδη υπάρχουν σου κάνει;όπως επισήμανε και ο cue δε ρωτάς για να μάθεις αλλά για να ρωτήσεις. Αν θέλεις μία γλώσσα που θα κάνει αυτά που θέλεις ακριβώς όπως τα θέλεις φτιάξε μια δικιά σου (αλλά και πάλι δε μπορώ αν σου προτείνω πια γλώσσα να χρησιμοποιήσεις για να το κάνεις αυτό ... don't you love recursion :):))

 

Συγκεκριμένοι άνθρωποι σε αυτό το ποστ σου δώσανε πολύ συγκεκριμένες γνώμες για πολύ συγκεκριμένα προϊόντα, απαντώντας στην αρχική ερώτησή σου. Παρ' όλα αυτά βγαίνεις με μια καινούρια ερώτηση η οποία είναι ακόμα πιο άστοχη από την προηγούμενη. Μιας και δε σε ενδιαφέρει ο προγραμματισμός να είσαι σίγουρος ότι δε θα σε βοηθήσει στην αστυνομία (ας μάθουν πρώτα εκεί τι σημαίνει υπηρέτης του πολίτη και βλέπουμε και για java .....). Διάβασε και τα άλλα 3 σχετικά τόπικς που έχουν ανοίξει στο παρελθόν και αν δε βρεις απάντηση στην ερώτησή σου, καλύτερα άσε τον προγραμματισμό και ασχολήσουν με την κηπουρική. Έχει πάψει ο προγραμματισμός να είναι "της μόδας" ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα η ταχύτητα ενος native προγράμματος είναι μεγαλύτερη από ένα που τρέχει σε VM αλλά έχεις κάποια πράγματα τελείως λάθος. Η CPU δεν έχει interpeter (διερμηνευτή ή μεταγλωτιστή) ουτε χρειάζετε.

 

Επίσης η εποχή που τα προγράμματα java έτρεχαν με interpreter έχει τελειώσει. Εδώ και καιρό υπάρχουν εξιδικευμένοι JIT compilers που μετατρέπουν τα bytecodes σε native on-the-fly και παράγουν μάλιστα καλύτερο κώδικα από οτι ένας κοινός C compiler. Επίσης υπάρχουν VM που κάνουν εξολοκλήρου precompile το πρόγραμμα πριν το τρέξουν. Οσο για τους "σκουπιδιάρηδες" που μπορεί να σε επιβαρύνουν με pause-times που και πού' date=' σου δίνουν ομως το πλεονέκτημα κατά τη δέσμευση μνήμης η οποία είναι πολλαπλά γρηγορότερη από αυτή π.χ. της C++.[/quote']

 

Χα χα!! Για το πρώτο είσαι τελείως λάθος. Η CPU για έναν CISC (κυρίως) μεταφράζει κάθε εντολή από γλώσσα assembly σε απλούστερες εντολές. Οι CISC έχουνε μέσα τους interpreter.

 

Για το δεύτερο θα ψάξω και θα σου πω σίγουρα. Πάντως δεν είναι τυχαίο νομίζω ότι η C++ χρησιμοποιείται όταν θέλουμε ταχύτητα. Εγώ δεν έχω δει κανένα σοβαρό παιχνίδι να έχει γραφτεί σε Java. Μπορεί ίσως να είναι πιο γρήγορη από έναν τυχαίο 16bit compiler της C αλλά δεν νομίζω να ανταγωνίζεται τους καλούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tzoukas ειτε γραφεις κατι, ειτε οχι, εγω το προσπερναω.. λεγε ο,τι θελεις, απλα για να το λες..

 

δεν πιστευω οτι αν καποιος θελει να ασχοληθει με τον προγραμαμτισμο το κανει επειδη θελει να γινει προγραμματιστης! Εχω 2 φιλους μου που ασχολουνται με την VS εδω και δυο χρονια, χωρις να θελουν να γινουν προγραμματιστες στο μελλον.. εχουν παρει τις βασικες γνωσεις, φτιαχνουν προγραμματακια και πουλανε μαγκια σε εμενα και τους αλλους ασχετους της παρεας..

 

τεσπα.. για αρχη θα ξεκινησω με την delphi 6. ελπιζω να μην δυσκολευτω παρα πολυ.. μπορει καποιος να μου πει εκτος απο το προγραμμα τι αλλο θα μου ειναι απαραιτητο; και καποια e-books για την delphi;

 

* ελπιζω μονο να μην το μετανιωσω που θα ξεκινησω με την delphi.. ειχα βαλει και την VS για καμμια εβδομαδα αλλα δεν καταλαβα και πολλα.. λογικα ηταν αφου δεν ειχα και δεν εχω την MSDN Library.. *

 

 

Ευχαριστω για τον χρονο σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

tzoukas ειτε γραφεις κατι, ειτε οχι, εγω το προσπερναω.. λεγε ο,τι θελεις, απλα για να το λες..

Αυτό το έχουμε καταλάβει προ πολλού. Απλά και με τους κανόνες του forum κάνεις το ίδιο. Αν νομίζεις ότι εσένα σου δίνει πολύς κόσμος σημασία είσαι βαθειά νυχτωμένος. Δε με προσπερνάνε σε αυτά που γράφω αυτοί που με ενδιαφέρει να μη με προσπερνάνε και αυτό μου αρκεί. Αν νομίζεις ότι με ενδιαφέρει τι γράφει κάποιο 17χρονο που έχει φαέι ban επιβεβαιώνεις απλά την ηλικία σου. Το θλιβερό είναι ότι νομίζεις ότι είσαι μεγάλος και αδιαφορείς για κάθε σύσταση.

 

Καλή τύχη με την Delphi. Θα τη χρειαστείς .....

 

Υ.Γ. 800 ποστς σε 2 βδομάδες δείχνουν ότι θελεις να έχεις άποψη και γνώμη για όλα. Αν και σε κανένα ποστ δεν έχεις δείξει ότι γνωρίζεις κάτι γι αυτά που λες. Συν το γεγονός ότι ΟΛΑ αυτά που ρωτάς έχουν ξανασυζητηθεί στο παρελθόν. Νεογέννητο χελιδόνι μου θυμίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι λέγαμε για τους ασκούς του αιόλου... Που το πιάσεις που να το αφήσεις το θέμα.

 

Javanidi, ξαναδιάβασε όλο το post μου. Δεν βρίσκω τρόπο να σου απαντήσω γιατί αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν καταλαβαινόμαστε τελείως. Πραγματικά πιστεύεις ότι περίμενα line line quoting για επιχειρήματα vb vs java; Δηλαδή εσύ καταλαβαίνεις πως ό,τι γράφω στο συγκεκριμένο post το γράφω για να αποδείξω ότι η vb είναι ίση με τη java; Αντικρούεις το παράδειγμα και όχι το επιχείρημα. Και μάλιστα προσδίδεις στο παράδειγμα «επιχειρήματα» που δεν τα έχω δώσει εγώ. Δεν κάνω σύγκριση VB vs Java. Έφερα ως παράδειγμα την πολύ διαδεδομένη VB για να αποδείξω ότι το πόσο ευρέως διαδεδομένη είναι μία γλώσσα δεν συνδέεται με την ποιότητα της ίδιας της γλώσσας και άρα δεν μπορούμε να κάνουμε συζήτηση σε τέτοιο επίπεδο.

 

Όσο για αυτό που λέτε για τη διαφορά ταχύτητας νομίζω ότι κάθε συζήτηση είναι ανούσια. Είναι σαν να συγκρίνουμε db ανεμιστήρων για να πούμε ποιο pc είναι πιο αθόρυβο. Στην πραγματικότητα, ο αριθμός των db που θες εξαρτάται από το πόσο σε καίει εσένα να μην ακούγεται το pc και δεν εξαρτάται από την απόλυτη τιμή των db που παράγει ο ανεμιστήρας. Επομένως, εάν κάνω ένα project στο έχει πρωτεύουσα σημασία η ταχύτητα δεν θα προσπαθήσω καν να το κάνω σε java. Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη. Το θέμα είναι ότι στα περισσότερα projects μου η ταχύτητα έχει και τη μεγαλύτερη σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω γράψει μερικά μικρά προγραμματάκια σε "ΨΕΥΔΟΓΛΩΣΣΑ" και θέλω έτσι για χόμπι (και αργότερα ποιός ξέρει ίσως το δω πιο σοβαρά) να μάθω κάποια πραγματική γλώσσα.

Το ερώτημά μου είναι το εξής: ποιά γλώσσα προγραμματισμού θα μου επιτρέψει σε σχετικά λίγο χρονικό διάστημα (από τώρα μέχρι τα χριστούγεννα δηλαδή) να καταφέρω να γράψω μια εφαρμογή με παράθυρα διαλόγων και όμορφο interface για τα windows?

Και κάτι ακόμα. Θέλω να ρωτήσω ποιές γλώσσες ζητιούνται στην αγορά αυτή τη στιγμή?

 

Όπως θέτεις το ερώτημα, εφόσον ξέρεις καλά αγγλικά, εγώ θα σου πρότεινα VB 6.

 

Στην Ελληνική αγορά από όσο ξέρω ζητείται .net, VB και flash. Λιγότερο delphi.

 

Στον Ακαδημαϊκό χώρο, για web και εκπαιδευτικές εφαρμογές (κυρίως κλάδος πληροφορικής) ζητείται java ενώ στον ερευνητικό χώρο (κλάδος φυσικό, μαθηματικό κλπ) ζητείται c/c++ και fortran.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τεσπα.. για αρχη θα ξεκινησω με την delphi 6. ελπιζω να μην δυσκολευτω παρα πολυ.. μπορει καποιος να μου πει εκτος απο το προγραμμα τι αλλο θα μου ειναι απαραιτητο; και καποια e-books για την delphi;

 

* ελπιζω μονο να μην το μετανιωσω που θα ξεκινησω με την delphi.. ειχα βαλει και την VS για καμμια εβδομαδα αλλα δεν καταλαβα και πολλα.. λογικα ηταν αφου δεν ειχα και δεν εχω την MSDN Library.. *

 

Ως φιλική συμβουλή θα σου πρότεινα να μην απαντάς σε προσωπικές επιθέσεις. Τέτοια posts εμφανίζονται συνεχώς και δεν οδηγούν ποτέ σε καλό. Είναι λογικό πολλές φορές να δημιουργείται ένταση οπότε καλύτερα είναι να μην την ανατροφοδοτούμε. Άσχετα από το τι ακούς, μην διστάζεις να κάνεις ερωτήσεις. Χωρίς ερωτήσεις δεν μαθαίνεις.

 

Τώρα, ως βιβλίο θα σου πρότεινα το Borland Delphi 6 Developer's Guide (κλασικό) και Mastering Delphi X.0 (επίσης κλασικό). Δεν ξέρω όμως αν είναι για το επιπεδό σου. Προαιρετικά επίσης μπορείς να δεις και το Learn Object Pascal (Warren Rachele). Όλα αυτά ασχολούνται με την Delphi.

 

Γενικά να έχεις υπόψη σου ότι η Delphi είναι ουσιαστικά εξέλιξη της Pascal οπότε αυτό που μαθαίνεις είναι σύνταξη pascal και object tree της Borland. Αν δεν καταλαβαίνεις τι σημαίνουν αυτά, απλά αγνόησέ τα. Θα τα μάθεις σιγά σιγά. Απλά, αν αντιμετώπισεις πρόβλημα στην σύνταξη της γλώσσας και γενικά αν είναι το πρώτο βιβλίο προγραμματισμού που θα διαβάσεις στα Αγγλικά, μπορείς πρώτα να δοκιμάσεις το Learn Pascal (Sam Abolrous). Σε αυτό το βιβλίο στα πρώτα 10 πρώτα κεφάλαια θα μάθεις πολύ ξεκούραστα τη σύνταξη της γλώσσας pascal οπότε θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πιο εύκολα και να γράψεις πιο γρήγορα κώδικα σε Delphi.

 

Μία καλή ιδέα επίσης είναι να κοιτάξεις και το επίσης κλασικό Programming Visual Basic 6.0 του Frank Balena και να ξεφυλλίσεις τις πρώτες σελίδες ώστε να πάρεις μία ιδέα της σύνταξης της κάθε γλώσσας και να τις συγκρίνεις πρόχειρα.

 

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι το εξής: Μην πάρεις τα βιβλία στα τυφλά. Κατά προτίμηση βρες εν ανάγκη κάποιο φίλο να στα κατεβάσει, δες τα και μετά αγόρασέ τα. Η πήγαινε είτε Παπασωτηρίου είτε κάπου αλλού, κατέβασε 2-3 βιβλία από τα ράφια για κάθε μία από τις δύο γλώσσες και αγόρασε αυτό που σου ταιριάζει εσένα.

 

Όποιο βιβλίο και να χρησιμοποιήσεις το σίγουρο ότι τα τελευταία κεφάλαια δεν θα σου χρειαστούν εφόσον δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς επαγγελματικά. Μόλις μπεις στο παιχνίδι είναι καλό να επινοήσεις κάποιο δικό σου ερασιτεχνικό project και να προσπαθήσεις να το βγάλεις εις πέρας χρησιμοποιώνας το google και τα forums για να βρεις απαντήσεις. Παράλληλα διαβάζεις σιγά σιγά το υπόλοιπο βιβλίο αρχίζοντας το επιλεκτικό διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν θελω να αγορασω καποιο βιβλιο αδικα και επειδη εδω που μενω δεν υπαρχουν καλα βιβλιοπωλειο για να δω πως ειναι, τα e-book ειναι πολυ μεγαλα σε μεγεθος; πανω απο 10mbs;

 

κατι σε ελληνικο δεν παιζει; ( εστω και μεταφρασμενο απο αγγλικη εκδοση. ) tutorials και λοιπα πραματα θα βρω απο το Internet; τιποτα αλλο βοηθητικο χρειαζομαι ή οχι;

 

δλδ για να καταλαβω, πιο δυσκολο ειναι καποιος να συνηθισει delphi/pascal παρα VB.. σωστα;

 

μηπως θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω με pascal και μετα να παω στην delphi; εχω το turbo pascal αλλα ειναι μονο 1 mb και τρεχει σε dos!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν θελω να αγορασω καποιο βιβλιο αδικα και επειδη εδω που μενω δεν υπαρχουν καλα βιβλιοπωλειο για να δω πως ειναι' date=' τα e-book ειναι πολυ μεγαλα σε μεγεθος; πανω απο 10mbs;

 

κατι σε ελληνικο δεν παιζει; (εστω και μεταφρασμενο απο αγγλικη εκδοση.) tutorials και λοιπα πραματα θα βρω απο το Internet; τιποτα αλλο βοηθητικο χρειαζομαι ή οχι;[/quote']

 

Τα βιβλία είναι γενικά από 4 μέχρι 12 MB. Με online tutorials μην ασχοληθείς προς το παρόν.

 

Ελληνικά βιβλία δεν προτείνω ποτέ γιατί συμβαίνει το εξής συχνό πρόβλημα: Όταν γράφεις κώδικα και κάνεις ένα λάθος ο compiler σου βγάζει πάντα τα μηνύματα στα Αγγλικά. Όταν έχεις μάθει μόνο από Ελληνικά βιβλία δεν έχεις συνηθίσει και κατανοήσει σε βάθος τους Αγγλικούς όρους με αποτέλεσμα τα μηνύματα αυτά να σου φαίνονται κινέζικα. Φαντάσου ότι ακόμα και όταν ξέρεις Αγγλικά τις πιο πολλές φορές η εμπειρία είναι αυτή που σε κάνει να εντοπίσεις το λάθος. Επομένως όσο πιο γρήγορα μάθεις τους Αγγλικούς όρους τόσο το καλύτερο.

 

δλδ για να καταλαβω' date=' πιο δυσκολο ειναι καποιος να συνηθισει delphi/pascal παρα VB.. σωστα;

[/quote']

 

Γενικά η VB είναι πιο εύκολη από όλες τις υπόλοιπες γλώσσες κυρίως επειδή δεν έχει αυστηρή δομή. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην μαθαίνεις κάποιες βασικές γενικές αρχές του προγραμματισμού που κυρίως οι πιο παλιοί προγραμματιστές έχουν υιοθετήσει από άλλες γλώσσες. Σε συνηθίζει δηλαδή να γράφεις κώδικα λίγο «τσαπατσούλικα». Αλλά δεν πειράζει. Για αρχή και για win32 apps είναι πολλές φορές η καλύτερη επιλογή.

 

μηπως θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω με pascal και μετα να παω στην delphi; εχω το turbo pascal αλλα ειναι μονο 1 mb και τρεχει σε dos!!

 

Αν είσαι εντελώς αρχάριος ίσως θα είναι καλύτερα έτσι. Μπορείς να δοκιμάσεις το βιβλίο που σου πρότεινα (Learn Pascal) ή κάποιο άλλο.

 

Για να γράψεις τα προγράμματά σου και να τα δοκιμάσεις μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Dev GNU Pascal μαζί με τον free pascal compiler. Και τα δύο μπορείς να τα βρεις στο http://www.bloodshed.net/devpascal.html. Γενικά ό,τι ψάχνεις χτύπα το στο google.

 

Μπορείς να βρεις ένα απλό tutorial για το πώς να τα εγκαταστήσεις και πώς να επαληθεύσεις ότι δουλεύουν στο forum του φυσικού:

 

http://www.cc.uoa.gr/~ctrikali/discus/messages/1/987.html

 

Ωστόσο το έγραψα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα οπότε μην περιμένεις τίποτα φοβερό.

 

Τώρα, είτε ασχοληθείς με pascal/delphi είτε ασχοληθείς με VB δεν νομίζω ότι αρχικά χρειάζεσαι κάτι άλλο. Αν δεις ότι σε ενδιαφέρει τότε αρχίζεις να προσθέτεις σιγά σιγά βιβλία και εργαλεία. Ενδεικτικά αυτά που θα χρειαστείς σίγουρα αργότερα είναι το msdn, το Apiviewer 2004 και πιθανώς κάποιον installer. Όμως για αρχή περιορίσου στα βιβλία και στο google.

 

Γενικά μην το ψάχνεις και πάρα πολύ. Το πιο σημαντικό είναι να ξεκινήσεις και σιγά σιγά θα βρεις και εσύ το δρόμο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με την turbo pascal ειναι αληθινη γλωσσα προγραμματισμου; γιατι 1 mb λιγο μου φαινεται..

 

Ενδεικτικά αυτά που θα χρειαστείς σίγουρα αργότερα είναι το msdn, το Apiviewer 2004 και πιθανώς κάποιον installer.
αυτα μονο για την VB ή για ολες γενικα τις γλωσσες; εγω το MSDN του 99, κανει;

 

Σε συνηθίζει δηλαδή να γράφεις κώδικα λίγο «τσαπατσούλικα».
και πολυ γρηγορα θα ελεγα.. σε βοηθαει παρα πολυ. ενας φιλος μου κανει προγραμματα πολυ γρηγορα με την VB.

 

ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...