Προς το περιεχόμενο

μTorrent: μικρό αλλά θαυματουργό


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 665
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

έλα! Οκ, επειδή δεν κατέχω καθόλου από torrents & επειδή το είδα και πριν από αρκετούς να αναφέρεται σαν "απαγορευμένο" το BitComet, και τέλος επειδή το έχω εγκατεστημένο αλλά δεν το έχω δουλέψει ας πεί κάποιος που ξέρει τι το παραπάνω έχει που το καθιστά "ιδιαίτερο"... Μην ζούμε μεσα στην άγνοια! :mrgreen:

 

ps. αν δεν γίνεται εδώ, τότε έστω και με pm... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kai ego pisteuw oti to bitcomet einai kalitero!

to exo me ena limit 3kbs sto upload kai paei sfera!

merika site torrent omos ipoxreonoun na allaksis to bitcomet giati

iparxi kati to opio to bitcomet kanei kai den tous simferei..

 

Auto den einai i filosofia tou protokolou, gia na perneis prepei kai na dineis.

Kai leech programmata tipou bitcommet prepei na ginoun ban, kai oxi mono apo tous private trackers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
έλα! Οκ' date=' επειδή δεν κατέχω καθόλου από torrents & επειδή το είδα και πριν από αρκετούς να αναφέρεται σαν "απαγορευμένο" το BitComet, και τέλος επειδή το έχω εγκατεστημένο αλλά δεν το έχω δουλέψει ας πεί κάποιος που ξέρει τι το παραπάνω έχει που το καθιστά "ιδιαίτερο"... Μην ζούμε μεσα στην άγνοια! :mrgreen:

 

ps. αν δεν γίνεται εδώ, τότε έστω και με pm... :wink:

 

Δεν χρειάζονται ούτε pm ούτε τίποτα.

http://www.insomnia.gr/vb3/showthread.php?t=128278

 

Κι εγώ είμαι υπέρ του απόλυτου ban για το BitComet παντού, αν είναι έτσι όπως το περιγράφουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσω κατ'αρχήν ότι κι εγώ είμαι υπερ του sharing φυσικά (και όχι μόνο leeching), αλλιώς δεν έχει νόημα ύπαρξης το όλο σύστημα με τα torrent και τα p2p.

 

Από τα λίγα που διάβασα κατάλαβα ότι παίζει πρόβλημα με την ευρύτερη "κοινοποίηση" torrents που κανονικά "ανήκουν" σε συγκεκριμένους private trackers και μόνο σε αυτούς.

Οκ δεκτό εν μέρει, αν και δεν ξαταλαβαίνω (ή καλύτερα μου φαίνεται λίγο "περίεργη") την ύπαρξη των private trackers. Αυτό που εννοώ είναι ότι η φιλοσοφία του sharing θέλει τα αρχεία να διαμοιράζονται ελεύθερα ανάμεσα στους χρήστες οκ? Δεν είναι λοιπόν λίγο ελιτιστικό και "παρτάκικο" να λέει ένας prv tracker ότι αυτά τα αρχεία δεν είναι για όλους τους χρήστες αλλά μόνο για τους λίγους, "τους δικούς μου" χρήστες???

Στην τελική τα αρχεία αυτά (που ως επί το πλείστον είναι σπασμένα-"παράνομα") δεν "ανήκουν" σε κανένα tracker (private ή μη) παρά μόνο στους δημιουργούς τους, μοιράζονται ούτως η άλλως παράνομα & υποτίθεται ότι κατ' αυτό τον τρόπο πρέπει να μοιράζονται ελεύθερα σε όλους. Αυτή δεν είναι η βασική φιλοσοφία αυτών των προγραμμάτων? Με ποιό δικαίωμα λοιπόν θεωρεί ένας private tracker ότι τα αρχεία του "ανήκουν" και τα δίνει μόνο σε λίγους και "εκλεκτούς"??? Είναι σαν να κατεβάζω εγώ ένα DVD με mp3 και μετά να πω, είναι δικά μου και δεν τα δίνω παρα μόνο στον Χ και τον Ψ και σε κανέναν άλλο...

Δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο παράλογο όλο αυτό, δεν ξέρω φυσικά και τι αρχεία υπάρχουν σε private trackers! Aς μου εξηγήσει κάποιος τι παίζει με αυτούς τους trackers... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... δεν ξέρω φυσικά και τι αρχεία υπάρχουν σε private trackers! Aς μου εξηγήσει κάποιος τι παίζει με αυτούς τους trackers... :roll:
...ektos an milame kai gia arxeia pou ONTWS tous anikoun kai DEN theloun na ginoun public' date='kai epomenws epeidh to BitComet profanws den kanei diaxwrismo se arxeia i logiki tous einai mallon ok[/quote']Δηλαδή για τι αρχεία μιλάμε? Ένα παράδειγμα?

 

Για να καταλάβω, οι private trackers έχουν μόνο δικά τους αρχεία και δεν έχουν κανένα από όλα αυτά που έχουν και οι public???

Και αυτά που έχουν "και καλά δικά τους", πώς τα οικειοποιούνται σαν δικά τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γίνεται το μtorrent να μη δεσμεύει το χώρο για κάθε αρχείο στο δίσκο από την αρχή, κάτι που το θεωρώ πολύ σπαστικό;Να ξεκινά κάθε αρχείο δηλαδή από το 0 και να αυξάνεται το μέγεθός του όσο κατεβαίνει;

Η επιλογή pre-allocate files μου φαίνεται ότι είναι η σχετική από ότι θυμάμαι και από άλλους clients.Την απενεργοποίησα, αλλά τα αρχεία ξεκινούν με το τελικό τους μέγεθος.Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κάποιον Private Tracker .

 

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ: Περί Clients

 

Αγαπητά μέλη όπως γνωρίζετε έχουν δημιουργηθεί αρκετά προβλήματα όσον αφόρα τα λανθασμένα στατιστικά και την ασυμβατότητα ορισμένων clients με τους ιδιωτικούς trackers.

 

Το αποτέλεσμα είναι να δημιουργούνται συνέχεια προβλήματα και ειδικά εις βάρος πολλών που δεν αντέχουν σε προβλήματα στατιστικών και να δημιουργούνται παράπονα συνέχεια και φυσικά σε θέματα που δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτε και δεν μπορούμε να βοηθήσουμε κανένα γιατί απλά δεν εξαρτάται από εμάς αλλά από την χρήση και μόνον των συγκεκριμένων clients.

 

Δηλαδή όλοι αυτοί οι clients δεν κάνουν σωστή αναφορά στον tracker όταν αρχίζουν/σταματούν/ανεβάζουν η κατεβάζουν ένα αρχείο και δεν αναγνωρίζουν το private flag που υπάρχει σε όλα τα αρχεία με αποτέλεσμα όλα τα αρχεία να είναι εκτεθειμένα στο DHT network, πράγμα που νομίζω ότι κανένας μας δεν επιθυμεί.

 

Σε μία προσπάθεια βελτίωσης της όλης εικόνας και για να βοηθηθούν όσοι επηρεάζονται αρνητικά από αυτή την χρήση σαν πρώτο βήμα όλες οι προηγούμενες εκδόσεις του bitcomet (εκτός της 0,61) αποκλείστηκαν και επίσης συνιστούμε να μην χρησιμοποιείτε τους ακόλουθους clients:

 

1) Shareaza

2) BitSpirit

3) BitLord

4) BitTorrent++

5) Nova Torrent

6)TorrentStorm

7) ABC-2.6.9. (Known Spoofed ID for cheat client)

8. Client σε alpha η beta version

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά, Οκ κατάλαβα τι συμβαίνει με το BitComet. Λογικό είναι οι private trackers να μην θέλουν να είναι τα αρχεία τους προσβάσημα στον καθένα όπως αυτά των public.

"...δεν αναγνωρίζουν το private flag που υπάρχει σε όλα τα αρχεία με αποτέλεσμα όλα τα αρχεία να είναι εκτεθειμένα στο DHT network, πράγμα που νομίζω ότι κανένας μας δεν επιθυμεί."

Η ερώτησή μου πλέον εδώ και 3 posts είναι άλλη (και sorry που βγαίνουμε offtopic):

Από που κι ως πού τα αρχεία που έχει κάθε private tracker είναι "δικά του"??? Με ποιό δικαίωμα του ανήκουν? Τα έφτιαξε αυτός και είναι ιδιοκτησία του? Αγόρασε τα πνευματικά δικαιώματα για να τα διανέμει μόνο αυτός και κανένας άλλος? Με ποιόν ακριβώς τρόπο του ανήκουν και δεν θέλει να διαρεύσουν? Ακόμα κανείς δεν μου έχει πεί για τι είδους αρχεία μιλάμε. Ένα παράδειγμα?? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Re file,kai sto proigoumeno post auto sou lew!!!

 

Mporei o private tracker ektos apo ta gnwsta torrents na exei kai ONTWS DIKA TOU TORRENTS!!!Apokleieis kapoia meli na antallasoun dika tous video se torrents???

 

Loipon,apo tin stigmi pou den mporei na ginei diaxwrismos apo ton client ,sou leei o "tracker" oti MHN PAREIS TIPOTA afou mporeis na ta kaneis share mesw DHT kai meta tin ptwsi tou tracker.Mazi me ta xera kaigontai kai ta xlwra

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιστρεφω λιγο το θεμα ontopic :D:D:D:D:D

 

Ξεκινησα με τον bitcommet να κατεβαζω torrent(braveheart)...

 

Καλουλη ητανε

 

Αλλα νταξ το mtorrent απλα unbelievable.Στα 3 torrent κατεβαζω κατα μεσο ορο με 51-52 kb/s

 

ΤΟΥΜΠΑΝΟ δλδ...Καλα δεν συζηταμε οτι ειναι και παναλαφρο αλλα και πανευκολο στη χρηση του...

 

Οσον αφορα τα προβληματα με τα router παιδια 2 ειναι οι λυσεις

 

α)παιρνετε την vivo και σας λεει να βαλετε ethernet συνδεση αντι για usb και να βαλετε αντι για obatain ip address αυτοματα χειροκινητα

β)παρτε 1 μοντεμακι με 30€ να βρειτε την υγεια σας

 

Επισης να τονιστει οτι εχω κανει τον ελεχνο και εγω μεσω του μtorrent...Πηγα μετα και σε 1 site γενικο για να ελενξω τα Ports και εβαλα το 80(που ειναι για σερφαρισμα).Ε και αυτο κλειστο το ελεγε...Μην κολατε...δεν λενε παντα την αληθεια.Αμα σας κατεβαζει συνεχιστε κα ιαφηστε το να λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...