Προς το περιεχόμενο

μTorrent: μικρό αλλά θαυματουργό


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το οτι διπλασιαστηκε μια φορα δεν λεει κατι...Μπορει καποιος φορεας να ξαναδιπλασιασε τις συνδεσεις.

Μπορει το DSLAM σου οπως ειπα να ειναι γυρισμενο στο 1mb αντι για 768.

Οπως και να εχει ο καλυτερος κριτης ειναι η Microsoft.

Κατεβασε ενα φακελο απο το Site της και δες τι ταχυτητα πιανεις. Συνηθως απο MS πιανουμε το Max οσο αφορα ταχυτητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 665
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όταν είπα να δεις σε τί ταχύτητα συγχρονίζει με το DSLAM, δεν εννοούσα speed test. Θα υπάρχει κάπου στο web interface του router μία οθόνη με τα στατιστικά της γραμμής: SNR, Max. attainable rate, line attenuation και σε τί ταχύτητα έχει «κλειδώσει» (768down/192up, 1024down/256up κλπ). Και απλό USB modem να είναι, το Sagem 800 π.χ. που έχω δει, βγάζει ένα σχετικό εικονίδιο στο system tray.

 

Αλλά γενικώς, δεν είναι πολύ πιθανό το σενάριο να έχει κλειδώσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα από την ονομαστική. Ίσως κάνανε δοκιμές στο Α/Κ, εν όψει των συνδέσεων 4 και 8 Mpbs...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά,

εχω ενα περίεργο πρόβλημα με το μTorrent:

 

Εχω συνδεση 768 πίσω απο Router (FritzBox Fon Annex A).Εκανα forward τη θυρα που χρησιμοποιεί το μΤorrent.Όσο συνδέω το router στο pc μεσω USB, η συνδεση ειναι μια χαρούλα και το σηματάκι κατω-κάτω είναι στο πράσινο και μου βγάζει μήνυμα οτι η συνδεση ειναι οπως θα 'πρεπε να είναι.

Όταν όμως το συνδεσω μεσω της κάρτας δικτύου, το σηματάκι γινεται κίτρινο και κατεβάζω πολύ αργα...

Μηπως εχετε καμια ιδεα για το τι τρεχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες 'reset' εννοεις να βγαλω και να ξαναβάλω τη πρίζα,ετσι;

 

Επίσης, η καρτα ειναι ενσωματωμένη στη μητρικη.Τι πρέπει να κάνω για επανεγκατάσταση;Να επανεγκαταστησω τους drivers;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω το μTorrent και το προβλημα ειναι το εξης

κατεβαζω το αρχειο torrent και το διπλοκλικαρω, ανοιγει το μTorrent και του δειχνω ενα φακελο στον δικο για να αποθηκευτει

 

στο ενδιαμεσο εχω αλλαξει λιγο τα γραμματα στους δισκους και πλεον εχει γινει ενας χαμος, ακομη και εαν δεν εχει ξεκινησει το αρχειο να κατεβενει πλεον βγαζει συνεχομενα σφαλματα και δεν κατεβαινει τιποτα

 

υπαρχει καποιος τροπος να αλλαξω μαζικα τον φακελο προορισμου χωρις να πρεπει να ξαναβρω τον tracker για να κατεβασω το αρχειο torrent ξανα;

 

(εψαξα στην αναζητηση και στο παρων θεμα μηπως το εχει αναφερει κανεις αλλος αλλα ειλικρινα δεν διαβαζεται το θεμα, προβληματα στο dslam και στο fritzbox ειναι ασχτετα με το θεμα μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να γράψω κι εγώ ένα πρόβλημα που έχω με το μTorrent το οποίο δεν μπορώ να εξηγήσω.

Καταρχήν δεν μπορώ να πω ότι είμαι και κανένας τρελά έμπειρος χρήστης αλλά μερικά πράγματα μπορώ να τα καταλάβω.

Χρησιμοποιώ το μTorrent εδώ και 4 μήνες ...χωρίς κανένα πρόβλημα από την αρχή. Πρόσφατα αναγκάστηκα να αλλάξω τον σκληρό μου δίσκο με αποτέλεσμα να πρέπει να κάνω εγκατάσταση σε αρκετά προγράμματα από την αρχή.

Έβαλα λοιπόν το πρόγραμμα και λειτουργούσε μία χαρά.

 

Να κάνω μία παρένθεση και να πω ότι ο υπολογιστής μου συνδέεται ασύρματα με ένα router siemens το οποίο συνδέεται με το modem που είναι ένα DryTech Vigor2700v. Δεν είχα κάνει ποτέ portforward κτλ καθώς το μόνο που έπρεπε να κάνω ήταν να ανοίξω μία πορτούλα στο modem και απλά να βάλω το μTorrent στην safe list του Zone Alarm.

 

Όλα πήγαιναν μία χαρά ώσπου χωρίς καμία εξήγηση το πρόγραμμα σταμάτησε να κατεβάζει. Ότι torrent και να του βάλω μου βγάζει το κόκκινο βελάκι που δείχνει προς τα κάτω, το status που βγάζει με πράσινο χρώμα για το αν λειτουργεί η πόρτα δεν εμφανίζεται καθόλου, ... μηδέν seeders & Leechers ....

 

Ειλικρινά δεν γνωρίζω τι πρέπει να κάνω ... όποιος έχει καμία ιδέα ...ας την μοιραστεί μαζί μου....

 

Επίσης να πω ότι απεγκατέστησα την έκδοση 1.7 και έβαλα και πάλι την 1.6 μπας και είχε νόημα ... αλλά κανένα αποτέλεσμα.

 

Τέλος να αναφέρω ότι συνδέομαι με forthnet ....σε περίπτωση που κάτι σημαίνει αυτό ... γιατί υπάρχουν φήμες ότι οι providers κόβουν τα torrents.

 

Ευχαριστώ πολύ ...

 

Β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σιγουρέψου οτι το Port forwarding γίνεται σωστά απο τις οδηγίες που υκλοφορούν στο ίντερνετ για το δικό σου, και απο κει και πέρα:

 

Στα Preferences του προγράμματος στην καρτέλα Connections

1)Σιγουρέψου οτι δεν έχεις πει στο utorrent να κάνει "randomise port each time utorrent starts" διότι θα την αλλάζει και προφανώς δεν θα δουλεύει σωστά το forwarding.

2)Σιγουρέψου οτι έχεις επιλέξει τα άλλα δυο, δηλαδή "enable upnp port mapping" και "add utorrent to windows firewall exceptions" στην περίπτωση που τα έχεις πειράξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα μου βγηκε το εξης προβλημα....ενω κατεβαζω με καλες ταχυτητες το upload μενει σε χαμηλα επιπεδα παρολο που υπαρχουν πολλα peers....το προβλημα εμφανιστηκε τις τελευταιες μερες , πριν δουλευε κανονικα.

υπαρχει καποια ρυθμιση που πρεπει να κοιταξω μηπως και εχει αλλαξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά σιγουρέψου οτι το Port forwarding γίνεται σωστά απο τις οδηγίες που υκλοφορούν στο ίντερνετ για το δικό σου, και απο κει και πέρα:

 

Στα Preferences του προγράμματος στην καρτέλα Connections

1)Σιγουρέψου οτι δεν έχεις πει στο utorrent να κάνει "randomise port each time utorrent starts" διότι θα την αλλάζει και προφανώς δεν θα δουλεύει σωστά το forwarding.

2)Σιγουρέψου οτι έχεις επιλέξει τα άλλα δυο, δηλαδή "enable upnp port mapping" και "add utorrent to windows firewall exceptions" στην περίπτωση που τα έχεις πειράξει.

 

Σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση .....

Δεν έχω κάνει τίποτα σχετικά με το Port Forwarding γιατί και πριν δεν είχα κάνει τίποτα και κατέβαζε κανονικά ...Άλλωστε έχω ανοίξει συγκεκριμένη πόρτα στο router για αυτό τον λόγο, και όταν κάνω τεστ από το utorrent μου λέει ότι είναι ΟΚ.

 

Από κει και πέρα εννοείται δεν έχω επιλέξει το randomise port each time utorrent starts. Και επίσης έχω επιλέξει και τα δύο που μου λες (....να πω την αλήθεια δεν τα πείραξα καθόλου και είναι by default επιλεγμένα)

 

Κανένα άλλο sugestion ρε γαμώτο ? Είναι κουφό ...

 

Ξαναρωτάω .... υπάρχει περίπτωση ρε παιδιά να το έχει κόψει η Forthnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα πήγαιναν μία χαρά ώσπου χωρίς καμία εξήγηση το πρόγραμμα σταμάτησε να κατεβάζει. Ότι torrent και να του βάλω μου βγάζει το κόκκινο βελάκι που δείχνει προς τα κάτω, το status που βγάζει με πράσινο χρώμα για το αν λειτουργεί η πόρτα δεν εμφανίζεται καθόλου, ... μηδέν seeders & Leechers ....

 

Τι είδους τόρεντ δοκίμασες; Μην αναφέρεις site και λοιπά απλά πες αν ήταν private tracker και αν σου έβγαζε κανένα μήνυμα στην ένδειξη "tracker status" στην καρτέλα "general" του κοκκινισμένου torrent.

 

Επίσης δίπλα στο ποσοστό ολοκλήρωσης του τορρεντ λέει και την κατάσταση του, δηλαδή downloading/seeding/queued ή κάποια άλλη ένδειξη στην περίπτωση που δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είδους τόρεντ δοκίμασες; Μην αναφέρεις site και λοιπά απλά πες αν ήταν private tracker και αν σου έβγαζε κανένα μήνυμα στην ένδειξη "tracker status" στην καρτέλα "general" του κοκκινισμένου torrent.

 

Πρόκειται για Public Tracker ....... και στο general λέει http error 404.....να σου πω την αλήθεια δοκίμασα να κατεβάσω και το Open Office μια και έχω δει ότι χρησιμοποιείται γενικά για τσεκαρίσματα κτλ ... αλλά και πάλι δεν έπαιζε κάτι ......

 

Επίσης δίπλα στο ποσοστό ολοκλήρωσης του τορρεντ λέει και την κατάσταση του, δηλαδή downloading/seeding/queued ή κάποια άλλη ένδειξη στην περίπτωση που δεν δουλεύει.

 

Όσον αφορά στο status ... αυτό γράφει ... downloading....

 

να σου πω την αλήθεια αυτό που έκανα είναι να δοκιμάσω και άλλους torrent clients ... και το μόνο που δουλεύει είναι το Azeurus ....

Ναι με αυτό θα συνεχίσω να δουλεύω από δω και στο εξής ... απλά μου φαίνεται πολύ περίεργο σαν πρόβλημα να σου πω την αλήθεια ...γιατί έγινε τελείως ξαφνικά ...... τώρα θα μου πεις μπορεί να οφείλεται σε κανένα bugάκι ...αλλά έτσι είναι αυτά .... όπου σταματάει η λογική ....αρχίζουν τα windows !!!!!:D

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την βοήθεια και το support !!! :-)

 

ΥΓ. Να σημειώσω ότι σε όλους τους clients δοκίμασα να κατεβάσω το ίδιο αρχείο ...αλλά μόνο στο Azeurus έπαιξε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...