Προς το περιεχόμενο

Dr Who


koyan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, KilliK είπε

σχετικα με την αναφορα για τον σημερινο ρατσισμο κατα των λευκων στην Νοτια Αφρικη:

https://en.wikipedia.org/wiki/South_African_farm_attacks

Those honkeys deserved it. Now where dem white girls at ?!

-

Αν το ψάξεις η κατάσταση εκεί κάτω είναι χειρότερη. Κλέβουν άσπρα κοριτσάκια για τελετές. Εδώ μιλάμε για άτομα που πιστεύουν ότι τους κάνουν μαγικά και τους μικραίνουν τον "στρατηγό". Άσε, μην πω για τις φωτογραφίες και τα βίντεο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωχ θεουλ' μου με τα anti-SJW βίντεο, ιδιαιτέρως όταν αναφέρουν τις λέξεις "cultural marxism". Αν ξέρανε στην κυριολεξία οτιδήποτε για τον Μαρξισμό θα έπρεπε να γνωρίζουν τουλάχιστον πως δεν ταιριάζει να τον συνδέουν με κανένα απολύτως τρόπο με τους SJWs. Η θεωρία που λέγετε "cultural marixsm" συνδέει τον Μαρξισμό με την σχολή της φρανφούρτης, και μετά καταλογίζει στην σχολή της φρανκφούρτης τα κινήματα των 60s/70s (!), και κάπως έτσι καταλήγει να τα συνδέσει όλα αυτά με τους μέσες-άκρες  απλά φιλελεύθερους (ας πούμε κεντρό-αριστερούς) τύπου Hillary Clinton κλπ SJWs. Αυτός ο Dave Cullen κάπως το πήγε και ένα βήμα παραπέρα όταν είπε "...and as you might expect, when cultural marxism is being pushed into the show's writting the show also has to take a dig at Capitalism" ...έκανε όλη αυτή την ασυναρτησία full circle πίσω στον Μαρξισμό.

Όπως και να'χει ας επιστρέψω στο κυρίως θέμα... Το πρώτο επεισόδιο είναι μάπα κατά την γνώμη μου. Θα δω άλλο ένα, αλλά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ιδια σχολη που εδωσε και το ονομα στα γνωστα λουκανικα. 😁

καλα ναι, και τα anti-SJW βιντεο οτι ναναι ειναι, πιο πολυ για την ιδια την ειδηση τα βαζω.

το πρωτο επεισοδιο γιατι μαπα; εγω διθυραμβικες κριτικες διαβαζω απο τα ..αγγλικα μηντια. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/10/2018 στις 5:58 ΠΜ, KilliK είπε

τα πραματα ειναι πολυ χειροτερα απο οτι νομιζα, τελικα η σειρα θα ειναι τελειως πολιτικοποιημενη. ακομη και το τρειλερ παραπανω βριθει απο πολιτικα μηνυματα. φυσικα τα πρωτα private screening reviews μιλανε για αριστουργηματικη ερμηνεια του γυναικειου Doctor, οχι οτι υπηρχε καποια περιπτωση να πουν το αντιθετο.

κριμα, πολυ κριμα. ηθελα να δωσω μια ευκαιρια στη νεα σειρα ανεξαρτητως της αλλαγης φυλου του Doctor, αλλα αυτη η ακραια SJW πολιτικοποιηση την εχει καταδικασει ηδη. οχι εμπορικα, οι φοροι των βρετανων θα την συντηρησουν ουτως η αλλως, αλλα σαν ψυχαγωγια και δραπετευση με εναν απο τους πιο αγαπημενους, διαχρονικους ηρωες. πφφφ..

υγ. οποιος δεν καταλαβε τον συμβολισμο με το γυαλινο ταβανι που θρυμματιζεται:

https://en.wikipedia.org/wiki/Glass_ceiling

σχετικα με την αναφορα για τον σημερινο ρατσισμο κατα των λευκων στην Νοτια Αφρικη:

https://en.wikipedia.org/wiki/South_African_farm_attacks

Ο τυπάς στα videos του είναι για τον π$#@  μην κάθεσαι και βλέπεις τέτοιους καραγκιόζηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/10/2018 στις 9:06 ΜΜ, KilliK είπε

ειναι λιγο, να το πω ευγενικα, ξεφτιλα να σπρωχνουν πολιτικες ατζεντες μεσα σε ενα ουσιαστικα παιδικο σοου.

Παιδιά sorry αλλά το να λέτε ότι το Doctor Who τώρα ξεκίνησε τα πολιτικά είναι απλά λάθος. Από την πρώτη σεζόν, δεύτερο στόρι, έκτο επεισόδιο, έτος 1963, το δεύτερο στόρι είχε να κάνει με τα Daleks, ξεκάθαρη sci-fi εκδοχή των Nazi. Αυτό είναι δεδομένο. Οι ίδιοι δημιουργοί της σειράς τότε το έχουν  δηλώσει τόσο ξεκάθαρα που δεν τίθεται καν αμφιβολία. Δε θέλω να κράξω, να διορθώσω θέλω. Δε διαφωνώ ότι ίσως το main demographic είναι παιδιά, αλλά οι πολιτικοποιημενες "ατζεντες" στο DW είναι τόσο ingrained στο DNA της σειράς, που απλά δε βγάζει νόημα να πει κάποιος το αντίθετο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα το 1χ11, πρωτη εντυπωση το budget εχει πεσει στα ταρταρα? Ο κακος ηταν για τα πανηγυρια, το σεναριο υπνος, σκηνοθεσια ετσι & ετσι. Η Jodie μαρεσει, ειναι καλη ηθοποιος, το παλευει αλλα δεν ξερω αν της ταιριαζει ο ρολος. Το 2 φαινεται και αυτο υπνος, το 3 εχει καλες κριτικες, για να δουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εμένα αυτό που με χάλασε με τον καινούριο doctor είναι που περιόρισαν τις περιπέτειες στο διάστημα και υπήρχαν ελάχιστες σκηνές μέσα στο tardis.Το κάστ ήταν δεμένο αλλά δεν υπήρχε ούτε μια δυνατή στιγμή.Και οι σεζόν με τον Καπάλντι ήταν χάλια και cringe αλλά είχε την Michelle Gomez που ήταν απλά θεά και είχε απίστευτο ενδιαφέρον ο χαρακτήρας της.Και η Τζόντι ενώ είναι φοβερή ηθοποιός της περιόρισαν το ρόλο δίνοντας υπερβολικά περισσότερο χώρο στους υπόλοιπους.Η σειρά στάμάτησε να έχει ενδιαφέρον για εμένα μετά τον Ματ Σμιθ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα οι εποχές  David Tennant όπου για πολλούς είναι ο πιο αγαπημένος, μέσα σε αυτούς και γω, σύγχρονος Doctor δε θα ξαναέρθουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ναι, γενικα η παρακμη ξεκινησε προς το τελος της Τεναντ εποχης. imho, o Smith ηταν τρομερος σαν Doctor, σχεδον ισαξιος του Tom Baker, αλλα δεν τον στηριξαν τα σεναρια. με τον Capaldi δεν ασχοληθηκα, διαβαζω ομως τα ιδια σχολια, καλος Doctor, κακα σεναρια. η σειρα χρειαζεται ενα καινουργιο reboot,  μια διαφορετικη προσεγγιση, το να αλλαζουν μονο το φυλο του Doctor δεν ειναι λυση.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/10/2018 στις 1:01 ΠΜ, Sanjuro είπε

Ωχ θεουλ' μου με τα anti-SJW βίντεο, ιδιαιτέρως όταν αναφέρουν τις λέξεις "cultural marxism". Αν ξέρανε στην κυριολεξία οτιδήποτε για τον Μαρξισμό θα έπρεπε να γνωρίζουν τουλάχιστον πως δεν ταιριάζει να τον συνδέουν με κανένα απολύτως τρόπο με τους SJWs. Η θεωρία που λέγετε "cultural marixsm" συνδέει τον Μαρξισμό με την σχολή της φρανφούρτης, και μετά καταλογίζει στην σχολή της φρανκφούρτης τα κινήματα των 60s/70s (!), και κάπως έτσι καταλήγει να τα συνδέσει όλα αυτά με τους μέσες-άκρες  απλά φιλελεύθερους (ας πούμε κεντρό-αριστερούς) τύπου Hillary Clinton κλπ SJWs. Αυτός ο Dave Cullen κάπως το πήγε και ένα βήμα παραπέρα όταν είπε "...and as you might expect, when cultural marxism is being pushed into the show's writting the show also has to take a dig at Capitalism" ...έκανε όλη αυτή την ασυναρτησία full circle πίσω στον Μαρξισμό.

Όπως και να'χει ας επιστρέψω στο κυρίως θέμα... Το πρώτο επεισόδιο είναι μάπα κατά την γνώμη μου. Θα δω άλλο ένα, αλλά δεν έχω μεγάλες προσδοκίες.

γενικα ολο το "ιδεολογημα" της alt right και λοιπων μεταφρασεων της ακροδεξιας ειναι ενα μεγαλο φεικ νιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

εχει ξεφυγει η κατασταση. και αν οντως η προθεση του BBC ειναι να αλλαξει εξολοκληρου ενα απο τα μακροβιοτερα canon της geek κουλτουρας, προκειμενου να προωθησει με το ζορι την woke πολιτικη του,τοτε θαναι η απολυτη ξεφτιλα, οπως σωστα επισημαινει και το βιντεο. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μεγάλη φαν του doctor μετά τον Smith απλά βαρέθηκα. Αλλά αυτή η μόδα με το να αλλάζουν τους πρωταγωνιστές ή να κάνουν remake με γυναικείους χαρακτήρες (αντί να δημιουργήσουν κάτι καινούργιο) εχει κουράσει. Τουλάχιστον ας έβαζαν την Ρίβερ Σονγκ 

Επεξ/σία από ElCha
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...