Προς το περιεχόμενο

Dr Who


koyan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, KilliK είπε

εχει ξεφυγει η κατασταση. και αν οντως η προθεση του BBC ειναι να αλλαξει εξολοκληρου ενα απο τα μακροβιοτερα canon της geek κουλτουρας, προκειμενου να προωθησει με το ζορι την woke πολιτικη του,τοτε θαναι η απολυτη ξεφτιλα, οπως σωστα επισημαινει και το βιντεο. 

Γιατί χρησιμοποιείς τον μέλλοντα; Το επεισόδιο έχει βγει όπου ορίζουν ότι "original" DrWo ήταν η μαύρη γυναίκα που εμφανίζεται ως η/ο παλαιότερή Doctor . Ανεξάρτητα αν το lore/cannon του DrWho πάει έξω από το παράθυρο. 

---------------------

 

Όσον αφορά τα ratings, είναι μη αντιπροσωπευτικά για την χώρα. Ο λόγος είναι ότι 5000 μηχανάκια δεν αντιπροσωπεύουν 66 εκατομμύρια κατοίκους εν έτη 2020. Μιας και αναφέρουν ότι ~10% είδε DrWho (6,3μύρια). Αν βγεις όμως στον δρόμο και ρωτήσεις αν είδε κανείς το επεισόδιο ούτε 1% δεν θα βρεις. (το βλέπω από την οικογένεια, φίλους και συναδέλφους εδώ). 

To 38% έχει σταματήσει να βλέπει "live broadcast" τηλεόραση και ούτε θα δει την επόμενη 5ετία. Από το υπόλοιπο 62% ο χρόνος είναι μοιρασμένος 56% live TV και 44% (YT, Amazon, Netflix, BR κλπ). Εγώ δεν έχω δει live tv από Φεβρουάριο  2010. Εκτός στο PC ελληνική τηλεόραση όταν είχε κανέναν αγώνα Euro/World ποδόσφαιρο και μπάσκετ ή τίποτα βράδια εκλογών. (δεν έχει μπάσκετ στο νησί).

Βρετανική TV ούτε για άκουσμα. 

https://www.ofcom.org.uk/__data/assets/pdf_file/0019/160714/media-nations-2019-uk-report.pdf

 

Επεξ/σία από Apoll
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 247
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το μονο που επιβεβαιωθηκε στο επεισοδιο, ειναι οτι ειναι και αυτος ο Doctor, oχι οτι ειναι ο original. που δεν ειναι κατι τραβηγμενο, εχει ξανασυμβει και στην κλασικη σειρα, να εμφανιστει καινουργιος Doctor απο καποιο αλλο σημειο του timeline. αλλα απο οτι δειχνουν τα πραματα, θελουν να τον παρουσιασουν ως τον OG Doctor, τον πρωτο Doctor που τα ξεκινησε ολα. ετσι ομως ξαναγραφεται ολοκληρο το canon, σπαει η συνεχιση μιας ενιαιας ιστοριας και προκαλει απειρα plotholes/contradictions. περιμενουμε να μαθουμε απο δω και περα, την πραγματικη ταυτοτητα του νεου Doctor. αν συμβει και ποτε, βεβαια.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει μέχρι στιγμής 3 επεισόδια από τον καινούριο κύκλο.Δεν ντρέπονται οι ηθοποιοί να παίζουν σε κάτι τέτοιο;Το σενάριο κάθε φορά μου ρίχνει το iq.Οι διάλογοι παιδιού δημοτικού,τα λάθη δεκάδες.Ειλικρινά έχουν φτάσει την σειρά στον πάτο.Ένας άνθρωπος με iq μεγαλύτερο από ένα τούβλο δεν υπάρχει να διαβάζει τα κείμενα πριν τα δώσουν στους ηθοποιούς;Σκηνοθεσία/σενάριο πλέον μόνο με τις οικογενειακές ιστορίες θα πρέπει να συγκρίνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλα, σταματησανε τα παραδοσιακα Christmas Specials και πλεον τα λενε festive episodes και μαλλον  θα τα  βαζουν την Πρωτοχρονια; δεν ειχα ιδεα οτι εχει ξεφυγει η κατασταση τοσο πολυ.

στο βιντεο εχει και αποσπασμα απο ενα προσφατο podcast που εκαναν μαζι οι Smith,  Tennant και Karen. οι μπηχτες του Smith για τα Christmas Specials  και του Tennant για τον First  Doctor του  William Hartnell  ειναι ολα τα λεφτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...
8 ώρες πριν, KilliK είπε

ωχ, μαλλον παμε για τον πρωτο gay Doctor. βλεπω τον Nerdrotic να κλεινεται σε μοναστηρι στο τελος. 😁

Είχε βίντεο απόψε. 🤣

----------------------

Ήταν στραβό το κλήμα το έφαγε και ο γάιδαρος τώρα..... 

Και άμα αντιδράσεις είσαι ρατσιστής, κλπ. 

Πούτιν πάτα το κουμπί και βούλιαξε το νησί τώρα. Άλλος ένας λόγος να το κάνεις. 

 

 

  • Like 3
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

David Tennant αξεπέραστος για μένα. Δεν είχα ιδέα για τη σειρά τότε και θυμάμαι το μεσημεριανό προς απόγευμα κεινο, με γρίπη ή ίωση κλεισμένος σπίτι, μικρός ήμουν πρέπει να πήγαινα 2α Γυμνασίου, που είχα δει στο Σκάι ένα επεισόδιο. Ποια σειρά είναι αυτή αναρωτήθηκα, είχα ενθουσιαστεί απίστευτα. Έφυγε ο συγκεκριμένος ηθοποιός, σταμάτησα να το βλέπω. 

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, catmaster είπε

Και που να είχατε προλάβει tom baker με το περίτεχνο κασκόλ.... :) 

Τον είχα προλάβει. Το μόνο Doctor Who που έχω δει. Δεδομένης της ηλικίας μου τότε μου φαινόταν τόσο μπερδεμένη η σειρά γενικά. Αλλά μου άρεσε. Ακόμα θυμάμαι ένα επεισόδιο με τον Doctor σε ένα διαστημικό σταθμό (νομίζω) και τους ανθρώπους εκεί να μεταλλάσονται (νομίζω). Ε, πάνε και δεκαετίες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα ο καλύτερος doctor ήταν ο Ματ Σμιθ.Οχι γιατί ήταν καλύτερος ηθοποιός αλλά γιατί είχε τις καλύτερες ιστορίες συνολικά.Εγω τη σειρά την ξεκίνησα με τον Έκλεστοουν και είχα εντυπωσιαστεί με τις περίεργες ιστορίες και τους ακόμα πιο περίεργους χαρακτήρες.Ο Τεναντ μου άρεσε πάρα πολύ σαν δίδυμο με την Κάθριν Τέιτ.Ο Καπαλντι ήταν εξαιρετικός αλλά οι ιστορίες απαράδεκτες.Για εμένα τον έσωσε η Γκόμεζ.Φοβερή χημεία μεταξύ τους.Και μετά το χάος.Βρήκαν μια καλή δραματική ηθοποιό που δεν της ταιριάζε καθόλου ο ρόλος με βάση το παίξιμο της και της  έδωσαν και από τις χειρότερες ιστορίες.Το διάστημα πήγε περίπατο,τραγικά λάθη στις ιστορίες,μηδέν λογική και το πιο εξωφρενικό είναι ότι είχαν την καλύτερη ομάδα να ακολουθεί το Doctor.Για εμένα έπαιζαν καλύτερα και είχαν μεγαλύτερο ενδιαφέρον από τον ίδιο τον Doctor.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ο Smith ειναι ο καλυτερος Doctor μετα τον Tom Baker. αδικηθηκε ομως απο τα αδυναμα σεναρια, που ποτε δεν αξιοποιησαν σωστα το ταλεντο του.

Στις 9/5/2022 στις 1:41 ΠΜ, Apoll είπε

Είχε βίντεο απόψε. 🤣

----------------------

Ήταν στραβό το κλήμα το έφαγε και ο γάιδαρος τώρα..... 

Και άμα αντιδράσεις είσαι ρατσιστής, κλπ. 

Πούτιν πάτα το κουμπί και βούλιαξε το νησί τώρα. Άλλος ένας λόγος να το κάνεις. 

 

προσωπικα δεν εχω θεμα με την σεξουαλικοτητα του Doctor, ουτως η αλλως ποτε δεν ειχε αποσαφηνιστει στην σειρα. Ενω μια ευκαιρια την αξιζει ο RTD. Aναβιωσε το νεκρο franchise με μεγαλη επιτυχια, το run του παραμενει ενα απο τα καλυτερα, ο Doctor του ως casting και χαρακτηρας ηταν δυνατος, και μας παρουσιασε εναν απο τους καλυτερους νεους χαρακτηρες, που ηταν και queer και απεκτησε το δικο spinoff show.

βεβαια ολα αυτα εγιναν πριν πολλα χρονια. τωρα στο σημερινο πολιτικο κλιμα, ο ιδιος ειναι gay για οσους δεν το γνωριζουν, λογικα θα εχει πληρη δημιουργικη ελευθερια. Και διαβασα οτι οταν ειχε πρωτοπαρει την σειρα, ηθελε ο 9ος Doctor του να ηταν gay, αλλα δεν τον αφησε το BBC, οποτε εισηγαγε τον Captain Jack. Αν τωρα τον αφησουν να κανει οτι θελει σημερα, ισως παει στο αλλο ακρο και το τελικο αποτελεσμα να μην φτανει την ποιοτητα της αρχικης του δουλειας.

Τεσπα, θα δειξει, ελπιζουμε για το καλυτερο, προετοιμαζομαστε για το χειροτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
13 ώρες πριν, KilliK είπε

για μενα ο Smith ειναι ο καλυτερος Doctor μετα τον Tom Baker. αδικηθηκε ομως απο τα αδυναμα σεναρια, που ποτε δεν αξιοποιησαν σωστα το ταλεντο του.

προσωπικα δεν εχω θεμα με την σεξουαλικοτητα του Doctor, ουτως η αλλως ποτε δεν ειχε αποσαφηνιστει στην σειρα. Ενω μια ευκαιρια την αξιζει ο RTD. Aναβιωσε το νεκρο franchise με μεγαλη επιτυχια, το run του παραμενει ενα απο τα καλυτερα, ο Doctor του ως casting και χαρακτηρας ηταν δυνατος, και μας παρουσιασε εναν απο τους καλυτερους νεους χαρακτηρες, που ηταν και queer και απεκτησε το δικο spinoff show.

βεβαια ολα αυτα εγιναν πριν πολλα χρονια. τωρα στο σημερινο πολιτικο κλιμα, ο ιδιος ειναι gay για οσους δεν το γνωριζουν, λογικα θα εχει πληρη δημιουργικη ελευθερια. Και διαβασα οτι οταν ειχε πρωτοπαρει την σειρα, ηθελε ο 9ος Doctor του να ηταν gay, αλλα δεν τον αφησε το BBC, οποτε εισηγαγε τον Captain Jack. Αν τωρα τον αφησουν να κανει οτι θελει σημερα, ισως παει στο αλλο ακρο και το τελικο αποτελεσμα να μην φτανει την ποιοτητα της αρχικης του δουλειας.

Τεσπα, θα δειξει, ελπιζουμε για το καλυτερο, προετοιμαζομαστε για το χειροτερο.

Νομιζω το προβλημα ξεκιναει οτι εχουμε φτασει σε σημειο που ολα γινονται forced. Δεν εχω προβλημα με LGBTQ+  χαρακτηρες ή γυναικες main character με χαλαει ομως οταν ολο αυτο γινεται γιατι "πρεπει" να υπαρχει τετοιος χαρακτηρας. 

Wonder Woman , tomb raider θυληκοι χαρακτηρες, μια χαρα ταινιες κανενα προβλημα. Γυναικες ghostbusters, μαυρος james bond κλπ αυτο με χαλαει. Πρεπει δηλαδη εναν χαρακτηρα να τον αλλαξουμε γιατι υπαρχουν τα ζωα εκει εξω που μας τα εχουν κανει τσουρεκια με την ισοτητα και την αποοδοχη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...