Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το κοιταξω, jim. Κατι μαλακια πατησα στις επιλογες, γιατι εκανε την μετατροπη frame by frame. Μου εκανε εντυπωση.

Τα δοκιμασα στο παλιο mp3 player, παιζουν.

 

Θα δοκιμασω και το ffmpeg απο command line. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Που λετε, εχω τα file-roller, gnome-screenshot, gnome-system-monitor και gnome-font-viewer απο gnomoεφαρμογες και το gtk3-nocsd για να διωχνω τα client side decorations απο τις gnomoεφαρμογες αυτες. Το θεμα ειναι οτι δεν δουλευει παντα. Πρεπει δηλαδη να ανοιξω την ταδε gnomoεφαρμογη πχ 4 φορες και στην 5η θα την βγαλει οπως πρεπει. Γιατι?

Η μονη που πιανει με την 1η ή το πολυ με τη 2η φορα ειναι το gnome-screenshot.

 

https://github.com/PCMan/gtk3-nocsd

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο, αλλα νομιζω το εβγαζε και πριν.

** (file-roller:2993): WARNING **: Error retrieving accessibility bus address: org.freedesktop.DBus.Error.ServiceUnknown: The name org.a11y.Bus was not provided by any .service files
Το gnome-system-monitor βγαζει και αυτο, αλλα δεν εχει σημασια.

(gnome-system-monitor:3002): Gtk-WARNING **: Theme parsing error: gtk.css:67:29: The style property GtkStatusbar:shadow-type is deprecated and shouldn't be used anymore. It will be removed in a future version
Το org.a11y.bus περιλαμβανεται εδω, αλλα αυτο ειναι για αλλες π@π@ριες του gnome

https://packages.debian.org/sid/at-spi2-core

 

---edit

Τα παραπανω μηνυματα τα βγαζει και χωρις το gtk3-nocsd, αρα το warning δεν προκαλειται απο αυτο.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ξερατε? Το ειδα σημερα σε ενα αρθρο του torrentfreak...

 

https://webtorrent.io/

 

WebTorrent is a streaming torrent client for the web browser and the desktop.

 

WebTorrent is written completely in JavaScript – the language of the web – and uses WebRTC for peer-to-peer transport whenever possible. No browser plugins, extensions, or installation is required to use WebTorrent in your browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι. Αλλα πως δουλευει? Βρισκεται σε κεντρικο σερβερ το Webtorrent? Απο ρουφιανια τι λεει? Θα μας λυσει τα χερια ή θα μας τα δεσει με χειροπεδες?

 

Παντα καχυποπτος. Κουσουρι ειναι και δε φευγει ευκολα. Πρεπει να δω ψυχολογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα στη λογικη του popcorntime στηριζεται, δηλαδη κατεβαζει το αρχειο στο δισκο και το παιζει. Η ουσιαστικη διαφορα τους ειναι πως το popcorntime εχει μια τεραστια λιστα με ταινιες ενω το webtorrent δεν εχει τιποτα σπουδαιο, μονο κατι "ταινιες" τυπου big buck bunny. Οτι θες να δεις, το βρισκεις στον web browser, παιρνεις το τορρεντ του ή το magnet link του, το βαζεις στο webtorrent και το παιζει. Και μετα φορτωνεις και τους υποτιτλους, γιατι δεν εχει καποιο τροπο να τους βρει μονο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα στη λογικη του popcorntime στηριζεται, δηλαδη κατεβαζει το αρχειο στο δισκο και το παιζει. Η ουσιαστικη διαφορα τους ειναι πως το popcorntime εχει μια τεραστια λιστα με ταινιες ενω το webtorrent δεν εχει τιποτα σπουδαιο, μονο κατι "ταινιες" τυπου big buck bunny. Οτι θες να δεις, το βρισκεις στον web browser, παιρνεις το τορρεντ του ή το magnet link του, το βαζεις στο webtorrent και το παιζει. Και μετα φορτωνεις και τους υποτιτλους, γιατι δεν εχει καποιο τροπο να τους βρει μονο του.

Άρα μηδενικά πλεονεκτήματα σε σχέση με έναν κοινό torrent client
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κάτι τέτοιο έχω συναντήσει πιο παλιά.

Το site λεγόταν joker.org (δεν νομίζω να λειτουργεί πλέον) όπου απλά έκανες copy το magnet link και άρχιζε το stream της ταινίας/σειράς. Ήταν μόνο για streaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη σελιδα του webtorrent εχει λινκ για μερικες σελιδες που το χρησιμοποιουν. Απ' οτι καταλαβα, η βασικη του χρηση ειναι σε web browser, απλα εχει και κανονικη εφαρμογη πλεον.

 

https://webtorrent.io/faq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει προγραματάκι που να παρέχει την δυνατότιτα παρακολουθώ μεσω του linux στο pc μου σε πιες ιστοσελιδες μπένουν οι υπόλιποι υπολογιστές του δικτύου μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το δίκτυο είναι ασύρματο, υπάρχει το wireshark αλλά καλύτερα πες μας ποιο είναι το πρόβλημα που θες να λύσεις γιατί μάλλον το wireshark  δεν είναι η απάντηση που ψάχνεις (αν ήταν, κατά πάσα πιθανότητα, θα ήξερες ήδη την ύπαρξή του).

https://www.wireshark.org/

 

Εναλλακτικά θα γίνεται μέσω των logs του router, αλλά δεν ξέρω αν υποστηρίζουν όλα τα router κάτι τέτοιο.

 

edit

Το δεύτερο είναι τελικά ποιο εύκολο από όσο νόμιζα: http://www.howtogeek.com/68886/how-to-configure-your-router-for-network-wide-url-logging/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να βλέπω σε πιές ιστοσελίδες μπένουν ολα τα pc ,tablet & smartphones που ειναι συνδεδεμένα στο δύκτιό μου 

Το router μου (ΖΧΗΝ Η108Ν V2.3) δεν έχει υποστήριξη σε κάτι τέτιο ή εγω δεν το εχω ανακαλύψει ακόμα,αν υπήρχε κάπιο πρόγραμα που να κάνει την δουλειά ..

Το λειτουργικό μου εινα Ubuntu 16.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόγραμμα που να εγκαθιστάς στον υπολογιστή σου, προφανώς και δεν υπάρχει. Σκέψου πχ ότι ο υπολογιστής σου είναι κλειστός, τι θα καταγράψει και πως;

 

Διάβασε το link που σου έδωσα στο edit. Περιγράφει τι πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...