Προς το περιεχόμενο

Λίστα προγραμμάτων για Linux


fotisman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον εγω  :ph34r: .

Χρησιμοποιω σχεδον αποκλειστικα mpv player. Τωρα πως βρεθηκε στο συστημα μου μεσα, ουτε εγω ξερω.

Μου ελυσε τα χερια. Ειναι ταχυτατος. Ακομα και τη μουσικη εκει την παιζω.

 

Αν μπορω να βοθησω, πως βλεπω ποιο backend χρησιμοποιει ο smplayer?   :huh:

Mε vdpau ειμαι.

 

Απο το log του smplayer

PlayerID::Player: player_bin: "/usr/bin/mpv" filename: "mpv" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παλι εχω προβλημα με τους υποτιτλους, στον smplayer αυτη τη φορα. Ουτε bold ειναι, ουτε 32αρια, απλα ειναι tahoma. Και οτι και να ορισω στις ρυθμισεις για μεγεθος δεν αλλαζει κατι, μενει με σκετα tahoma.

 

Smplayer 16.9 με mpv 0.21 για backend. Στον σκετο mpv η γραμματοσειρα φαινεται κανονικα bold και 32αρα.

 

---edit

Βαζοντας τον mplayer για backend η γραμματοσειρα φαινεται οπως εχει οριστει, 32αρα bold tahoma. Αρα ειναι προβλημα του smplayer με τον mpv για backend μονο.

post-124002-0-71888600-1477465525_thumb.png

post-124002-0-46789000-1477465834_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο λογικο που μπορεις να κανεις jim_p και εφοσον το π.χ. bash ειναι εγκατεστημενο..πας στο /etc/passwd και το δηλωνεις σαν shell στον χρηστη.

Πρεπει να υπαρχει και εντολη που να το αλλαζει αυτοματα αλλα και χειροκινητα στο προαναφερθεν αρχειο λογικα θα κανει την δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ιδια εγκατασταση alpine linux που λεω παραπανω θελω να κανω autologin. Γενικα, επειδη []εχει openrc σαν init sysstem, θα επρεπε να γινεται ετσι

 

https://wiki.gentoo.org/wiki/Automatic_login_to_virtual_console

 

Δεν γινεται επειδη δεν εχει το agetty, οχι εγκατεστημενο, γενικα δεν το εχει, δεν το περιλαμβανει καν το πακετο util-linux της διανομης, οποτε η παραπανω λυση σπαμαρει ενα "agetty: command not found" στο tty και εδν γινεται τιποτα.

 

Πρεπει να αλλαξω γυαλια :(

Εχει το agetty στο util-linux, απλα το util-linux δεν ερχεται προεγκατεστημενο.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το καταλαβα αφου εκανα το ποστ. Εκτος του οτι δεν το ειδα στη λιστα εδω

 

https://pkgs.alpinelinux.org/contents?branch=edge&name=util-linux&arch=x86&repo=main

 

δεν ηξερα και οτι το util-linux δεν ηταν εγκατεστημενο στο συστημα μου. Μετα που το ειδα, εκανα edit το ποστ μου παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε vmware το εχω. Οντως για desktop δεν λεει, εχει τρελες ελλειψεις απο πακετα και γενικα δεν ειναι ρυθμισμενο για desktop, πχ το startx ανοιγει κανονικα μονο αν εχεις xfce, μιας και το Xsession εχει δηλωμενο το xfce session για να ξεκινησει, τιποτε αλλο! Αν θες κατι αλλο, πρεπει να κανεις ~/.xinitrc κλπ.

 

Ελπιζω βεβαια να πετυχω μια μινιμαλιστικοτατη εγκατασταση με kodi για να αντικαταστησω το openelec που εχω σε ενα νετμπουκ, το οποιο εχει μεινει πισω λογω καταργησης της 32αρας εκδοσης του περυσι απο τους devs .

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να πετύχει η αντικατάσταση του openelec :-) - είναι εξαιρετικό το alpine, αν και έχει μπόλικες ιδιαιτερότητες. Αν βρεις κάποιο αξεπέραστο εμπόδιο, ρίξε μια ματιά και στο voidlinux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει δοκιμασει κανεις αυτο?

https://www.onlyoffice.com/download-desktop.aspx

 

Το ειδα πριν λιγο στο ghacks και ειπα να του ριξω μια ματια. Καταρχην, μου εκανε εντυπωση το οτι ανοιγει και pdf οπως ενας pdf viewer. To ui του εινια γραμμενο σε qt5, αν και αργει αρκετα να ανοιξει και να κανει ενα κενο εγγραφο, σε επιπεδα open/libre office.

Υπεθεσα οτι μπορει να τραβαει κατι απο το ιντερνετ, αρα να ειναι και αυτο σαπια web app σαν το νεο skype client πχ, αλλα ανοιξε κανονικα ακομα και χωρις συνδεση. Απο παραμετροποιηση δεν εχει σχεδον τιποτα και τα μικρα κουμπακια που απαρτιζουν το ribbon-like interface του ειναι προβλημα, επειδη ειναι μικρα. Η εφαρμογη εχει και τα δικα τις, αθλια, client side decorations.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ωρα του facepalm...

 

Εδω και λιγο καιρο, εχω εγκαταστησει το qbittorrent-nox παραλληλα με το κανονικο qbittorrent και στο κινητο τον αντιστοιχο client για να το ελεγχω. Το σκεπτικο ειναι απλο. Βαριεμαι να σηκωθω να ανοιξω το pc, οποτε το ανοιγω με wake on lan απο τον καναπε, ανοιγω τον ssh client στο κινητο, συνδεομαι, τρεχω το qbittorrent-nox και μετα απο τον client φορτωνω το torrent που θελω να κατεβασω και κατεβαινει. Το ιδιο torrent, εφοσον δεν εχει τελειωσει, εμφανιζεται και στο κανονικο qbittorrent οταν το ανοιξω στο pc και συνεχιζει να κατεβαζει. Οταν τελειωσει το κατεβασμα, το torrent σταματαει και διαγραφεται απο τη λιστα του qbittorrent. Ο ορισμος του leeching :P

 

Πριν λιγες μερες αναβαθμηστηκα σε qbittorrent 3.3.7 απο 3.3.6 και σημερα διαπιστωσα το εξης. Κλεινοντας την εφαρμογη, ειτε αυτη ειναι το -nox ειτε το κανονικο, εξαφανιζεται το torrent απο τη λιστα, χωρις ομως να εχει τελειωσει το κατεβασμα του! Τα οσα εχει κατεβασει παραμενουν στο σκληρο και, αν ξαναπροσθεσω το torrent, συνεχιζει απο εκει που εμεινε. Το εχει κανενας αλλος?

 

---edit

Upstream bug ειναι.

https://github.com/qbittorrent/qBittorrent/issues/5905

 

Βλεπω κι αλλα ελεεινα bugs παντως και το κοβω να τον πεταω

https://github.com/qbittorrent/qBittorrent/issues/5910

https://github.com/qbittorrent/qBittorrent/issues/5907

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...