Προς το περιεχόμενο

ps2 & pes5 & Ethernet adaptor & adsl --> Ποιός το έχει δοκιμάσει?


Nick1150

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ακουσε φίλε δεν είμαι χακεράς ούτε γνώστης. Όταν έβαλα το post αυτό πίστευα ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που βοηθούν. Μην περιμένεις ιδιαίτερη βοήθεια εδώ. Στα forum που εγώ κυκλοφορώ (όχι ps2 ή pc, αλλά άσχετα forum πχ. μοτοσυκλέτας) έχω καθημερινή επικοινωνία με σοβαρούς ανθρώπους από όλο τον κόσμο και με λίγους από αυτούς (στην ελλάδα) έχουμε πιεί και καμμία μπύρα. ΕΔΩ οι απαντήσεις είναι κοφτές και μάγκικες (λές και μιλάει ο bill gates ο ίδιος) και συνήθως σε προτρέπουν να αγοράσεις διάφορα που δεν χρειάζεσαι (άρα να δώσεις τα ευρώ σου), όταν από την άλλη σου λένε κόλπα (DNA, patches, κλπ) για να μην αγοράσεις original παιχνίδια (και να μην δώσεις τα ευρώ σου). ΚΑΤΙ βρωμάει... έτσι δεν είναι? Έχω λοιπόν την εντύπωση ότι πίσω από κάποιους χρήστες κρύβονται μικρομάγαζα που θέλουν να πουλήσουν το hardware που έχουν και να δημιουργήσουν τάσεις (πχ. HD σε PS2, chips κλπ.).

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά το post αυτό "κάποιοι" προσπάθησαν να με πείσουν ότι χρειάζομαι σκληρό δίσκο για να παίξω online PES5.......

 

Χθές λοιπόν αγορασα και σκληρό και network adaptor. Για να μην μας πιάσει βράδυ, ο σκληρός δεν χρειαζόταν, αλλά μόνο το network adapter χωρίς κανένα πρόγραμα ή patch ή κάτι άλλο. Έπαιξα μια χαρά online 2 ματσάκια και μάλιστα το ευχαριστήθηκα πολύ. Περιμένω πως και πως να πάω το βράδυ σπίτι να ξανασυνεχίσω.... Αυτό που με πειράζει εδώ και γι'αυτό και δεν με βλέπω να ξαναγράφω σε αυτό το forum είναι ότι για να σου δώσουν βοήθεια κάποιοι πρέπει να τους πείς "σε παρακαλώ" και γι'αυτό και οι χρήστες είναι λίγοι εδώ. Στα forums που συχνάζω υπάρχουν εκατοντάδες χρήστες online και γράφοντας μια ερώτηση έχω σε 60 δευτερόλεπτα ήδη 5 απαντήσεις. Με κάποιους δε, πλέον έχω και ανταλαγή e-mail.

 

Συγνώμη αν ήμουν χυμαρώδης

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσε φίλε δεν είμαι χακεράς ούτε γνώστης. Όταν έβαλα το post αυτό πίστευα ότι εδώ υπάρχουν άνθρωποι που βοηθούν. Μην περιμένεις ιδιαίτερη βοήθεια εδώ. Στα forum που εγώ κυκλοφορώ (όχι ps2 ή pc' date=' αλλά άσχετα forum πχ. μοτοσυκλέτας) έχω καθημερινή επικοινωνία με σοβαρούς ανθρώπους από όλο τον κόσμο και με λίγους από αυτούς (στην ελλάδα) έχουμε πιεί και καμμία μπύρα. ΕΔΩ οι απαντήσεις είναι κοφτές και μάγκικες (λές και μιλάει ο bill gates ο ίδιος) και συνήθως σε προτρέπουν να αγοράσεις διάφορα που δεν χρειάζεσαι (άρα να δώσεις τα ευρώ σου), όταν από την άλλη σου λένε κόλπα (DNA, patches, κλπ) για να μην αγοράσεις original παιχνίδια (και να μην δώσεις τα ευρώ σου). ΚΑΤΙ βρωμάει... έτσι δεν είναι? Έχω λοιπόν την εντύπωση ότι πίσω από κάποιους χρήστες κρύβονται μικρομάγαζα που θέλουν να πουλήσουν το hardware που έχουν και να δημιουργήσουν τάσεις (πχ. HD σε PS2, chips κλπ.).

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά το post αυτό "κάποιοι" προσπάθησαν να με πείσουν ότι χρειάζομαι σκληρό δίσκο για να παίξω online PES5.......

 

Χθές λοιπόν αγορασα και σκληρό και network adaptor. Για να μην μας πιάσει βράδυ, ο σκληρός δεν χρειαζόταν, αλλά μόνο το network adapter χωρίς κανένα πρόγραμα ή patch ή κάτι άλλο. Έπαιξα μια χαρά online 2 ματσάκια και μάλιστα το ευχαριστήθηκα πολύ. Περιμένω πως και πως να πάω το βράδυ σπίτι να ξανασυνεχίσω.... Αυτό που με πειράζει εδώ και γι'αυτό και δεν με βλέπω να ξαναγράφω σε αυτό το forum είναι ότι για να σου δώσουν βοήθεια κάποιοι πρέπει να τους πείς "σε παρακαλώ" και γι'αυτό και οι χρήστες είναι λίγοι εδώ. Στα forums που συχνάζω υπάρχουν εκατοντάδες χρήστες online και γράφοντας μια ερώτηση έχω σε 60 δευτερόλεπτα ήδη 5 απαντήσεις. Με κάποιους δε, πλέον έχω και ανταλαγή e-mail.

 

Συγνώμη αν ήμουν χυμαρώδης

 

Νίκος[/quote']

  1. Συγγνώμη, που σε πιάσαμε από το λαιμό να γράψεις εδώ.
  2. Μήπως η συμμετοχή σου σ' ένα και μόνο θέμα (που εσύ άνοιξες), καθιστά λίγο βιαστική την κρίση σου για το forum;
  3. Ποτέ και πουθενά δεν έγραψες τη λέξη "παρακαλώ", ωστόσο δεν ήταν λίγοι αυτοί που ασχολήθηκαν με την ερώτησή σου.
  4. Αυτοί οι ίδιοι, που σου απάντησαν, άνοιξαν και συζήτηση διαφωνώντας ως προς το άν είναι απαραίτητος ο δίσκος στο παιχνίδι που λες. Αν δεν ακολούθησες τη σωστή γνώμη, δεν σου φταίει κανείς.
  5. Είτε σου αρέσει ο τρόπος που δίνονται εδώ οι απαντήσεις, είτε όχι, δεν είδα ακόμη τη δική σου βοήθεια σε οποιονδήποτε, παρά την εμπειρία σου από "τα forum που εσύ κυκλοφορείς κι έχεις καθημερινή επικοινωνία με σοβαρούς ανθρώπους από όλο τον κόσμο".
    Ας πούμε ο NoRe, από το ίδιο thread, συμπέρανε ότι χρειάζεται net adapter, αλλά δεν λέει κουβέντα για δίσκο.
    Εκανε τις ερωτήσεις του για το καλώδιο και πήρε τις απαντήσεις που έπρεπε χωρίς να τον ειρωνευτεί ή να του επιτεθεί κανείς.
    Τώρα ρωτάει κάτι άλλο, στο οποίο (ισχυρίζεσαι ότι) ξέρεις την απάντηση. Γιατί δεν του απαντάς, αλλά προτιμάς αυτή την απρόκλητη επίθεση στο Insomnia και τους χρήστες του;
  6. Ως προς τις "καταγγελίες" σου, θα ήταν καλό να είσαι πιό συγκεκριμένος: Ποιούς υποπτεύεσαι ότι κρύβονται πίσω από μικρομάγαζα;
    Μπορείς να μας τους πεις να τους μάθουμε κι εμείς ή να τους αναφέρεις στους mods. Μέχρι τότε, να μου επιτρέψεις να θεωρώ ότι απλώς λασπολογείς.
  7. Αυτό το "χυμαρώδης" δεν το κατάλαβα. Εννοείς μήπως "χειμαρρώδης" ή πρόκειται για κάποιο παράγωγο του "χύμα" ή του "χυμάω";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μην αρπαζεστε τζαμπα..Εδω υποτιθεται βοηθαμε ο ενας τον αλλον οταν υπαρχει προβλημα...Nick αφου βρηκες λυση πεσ την και σε μας ρε φιλαρακι μπας και καταφερουμε να παιξουμε γιατι απ οτι βλεπω μαλλον τζαμπα πηρα τον adaptor και την καρτα δικτυου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

koita re pou pame na voithisoume k mas lene k magazakia k apo pano... k file nick, prota dokimazoun tous tropous pou sou lene, k meta milane.

edo anaferthikan 3 ipothetikoi tropoi:

1on. oti xreiazetai skliro gia na paiksei,

2on. oti den xreiazetai skliro.

3on mesw tou xlink na paikseis kapoia games online eite ta exeis egkatestimena ston skliro, eite oxi.

 

kalws i kakws iparxoun paidia edw pou den exoun authentiko to pes5. k gia auta ta paidia o monos tropos na paiksoun online(to pes5 k kathe dnas enabled paixnidi)tha prepei na allaksoun autin tin asfalistiki dikleida sto paixnidi tous oste to diktio tis sony na to anagnorizei san authentiko. esi pou eides oti krivontai mikromagaza piso ap auto?

 

signomi pou den eimai sinexeia pano apo to pc mou k sinexeia sto insomnia gia na apanto se axaristous san esena. alla protimo na eisai si sta forums sou me tin taxeia eksipiretisi k na mas afiseis stin isixeia mas ap ta eironika sou sxolia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ λοιπόν...

Ουπς είδες που αν σας σοκάρει κάποιος το reply είναι γρήγορο.. εε μάγκες??

 

Ακούστε δεν έχω όρεξη ούτε και τον χρόνο να τζατζαριστώ με κανένα εδώ μέσα. Είπα ακριβώς αυτό που έγινε... Τώρα αν η αλήθεια ΠΟΝΑΕΙ.....δεν φταίω εγώ.

 

ΓΕΡΟΝΤΑΣ: Φίλε θα μπορούσα να σου απαντήσω και εγώ με 1,2,3,...κλπ, αφού τα 6 στα 7 σχόλια σου είναι ΦΕΥΓΑ, αλλά δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Ποιά είναι η ηλικία σου? Είμαι πολύ μεγαλύτερος σου, πίστεψέ με, γι'αυτό μικρέ μου φίλε άκου μια συμβουλή από κάποιον που έχει δεί περισσότερα: Κλείνε το ps2 που και που και βγές έξω να βρείς κανένα κοριτσάκι... θα ηρεμήσεις έτσι θα δεις ότι όλα θα πάνε καλύτερα στη ζωή σου...θα δείς διαφορά!!! Τότε θα καταλάβεις ότι κανείς δεν καταγγέλει ή λασπολογει το forum σου, αλλά και δεν θα προσέχεις πια τα ορθογραφικά λάθη των άλλων.

 

Kallair: Thanks για τη βοήθεια ρε μεγάλε. Το εννοώ. Ξέρω ότι μπορεί να σε στεναχώρησα λίγο, αλλά εγώ έγραψα την αλήθεια. Όσο για τα μικρομάγαζα πείτε ότι έκανα λάθος, γιατί αν ανοίξω συζήτησδη θα μας πάρει βράδυ. Κανείς δεν σου είπε να είσαι πάνω από το pc σου και να απαντάς αμέσως. Αναφέρθηκα στους χιλιάδες χρήστες..... φίλε Πειραιώτη !!!

 

Όσο αφορά το pes5: Ξαναθυμίζψ δεν είμαι γνώστης>>> Εγώ απλά σύνδεσα το network adapter στο ps2 έτρεξα το original pes5 και μπήκα στο network. Ακολούθησα τις οδηγίες δημιουργόντας ένα file. Στο σπίτι μου έχω adsl router και ένα LAN με 4 pc οπότε τα security (username, password, firewall κλπ.) τα αναλαμβάνει το router άρα το μόνο που χρειάστηκα είναι τα στοιχεία από το lan: ip, dns, secondary dns και default getaway.. τα οποία τα αντιγράφεις από ένα pc στο δίκτυο. Μετά το ps2 κάνει reboot μόνο του και ξαναμπένεις στο pes5 network και μπαίνει κανονικά (logon to network) κάνεις register στον server της sony ώς pes5 new player... και voila... παίζεις μπάλα.... Προσοχή εκεί έξω υπάρχουν χρήστες που σε κάνουν να ΧΑΣΕΙΣ ΤΗ ΜΠΑΛΑ... Ελπίζω να βοήθησα λίγο...

 

Γενικά τα forums είναι ένας όμορφος τρόπος επικοινωνίας. Μερικές φορές γίνονται και τσαμπουκάδες (βλέπε παραπάνω), αλλά έτσι είναι η ζωή. Είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας, όπου ο καθένας κρίνεται από αυτά που κάνει και λέει.

 

Sorry και πάλι αν σας στεναχώρησα, αλλά όλα όσα έγραψα παραπάνω είναι αλήθεια και λυπάμαι...αλλά τα πιστεύω ακόμα. Είμαι όμως ανοιτός σε κάθε (πολιτισμένο) επιχείρημα για να αλλάξω γν΄λωμη.

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν νομίζω ότι χρειάζεται... αν έχεις adsl και κάρτα δικτύου, τότε λογικά πρέπει να συνδέσεις με ένα cross rj45 καλώδιο το ps2 με την κάρτα στο pc σου, αλλά από εκεί δεν ξέρω πως μπορεί το pc σου να δώσει ip ή αν έχεις firewall κτλ..

 

Αν ήνουν στη θέση σου θα πήγαινα (ή θα τηλεφωνούσα) εκεί που αγόρασα την κάρτα και θα ρώταγα κάποιον έμπειρο τεχνικό. Σίγουρα γίνεται.

 

Εγώ τι άλλο θα έκανα? Λογικά στην έξοδο του adsl modem θα έβαζα ένα switch (φτηνό κάτι netgear 30-60 ευρώ) και από εκεί πια με patch (και όχι cross) καλώδιο θα σύνδεα pc και PS2 αλλά και ότι άλλο θα αγόραζα στο μέλλον. Αυτό όμως πρίν αγοράσεις την κάρτα δικτύου. Ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω κάτι άλλο.

 

Καλή τύχη ρε φίλε και αν θές κάτι άλλο pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το modem σου δεν μπορεί να μην έχει rj45 έξοδο. Σίγουρα έχει είσοδο rj11(τηλεφωνικη) που μπαίνει η γραμμή από το splitter και έξοδο usb και rj45(τη λένε συνήθως utp ή ethernet). Αν δεν έχεις πρέπει να χρησιμοποιήσεις hub. Δεν ξέρω ρε φίλε το modem σου.

 

Το switch είναι κάτι σαν πολύμπριζο για ethernet. Από μία είσοδο δίνει 4, 8, 16, 32 ... (όσο πληρώσεις) εξόδους ethernet που στην περιπτωσή σου είναι μόνο internet.

 

Ξέρεις κάτι μάλλον πρέπει να πάς στο μαγαζί που αγόρασες την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...']Ακούστε δεν έχω όρεξη ούτε και τον χρόνο να τζατζαριστώ με κανένα εδώ μέσα. Είπα ακριβώς αυτό που έγινε... Τώρα αν η αλήθεια ΠΟΝΑΕΙ.....δεν φταίω εγώ.

 

Ποιά αλήθεια πονάει; Ότι 'κρίνεις' ένα forum με πέντε και κάτι χρόνια ιστορίας έχοντας γράψει σε ένα (1) thread; Πράγματι πρέπει να πονάει. Ότι εσύ, τουλάχιστον μέχρι στιγμής, δεν έχεις συνεισφέρει τίποτα στο forum που αρκείσαι να προσβάλεις; Και πάλι πρέπει να πονάει...

Δεν ξέρω αν φταις εσύ γι'αυτό. Πάντως σίγουρα δεν φταίει το forum.

 

[...]

ΓΕΡΟΝΤΑΣ: Φίλε θα μπορούσα να σου απαντήσω και εγώ με 1' date='2,3,...κλπ, αφού τα 6 στα 7 σχόλια σου είναι ΦΕΥΓΑ, αλλά δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία. Ποιά είναι η ηλικία σου? Είμαι πολύ μεγαλύτερος σου, πίστεψέ με, γι'αυτό μικρέ μου φίλε άκου μια συμβουλή από κάποιον που έχει δεί περισσότερα: Κλείνε το ps2 που και που και βγές έξω να βρείς κανένα κοριτσάκι... θα ηρεμήσεις έτσι θα δεις ότι όλα θα πάνε καλύτερα στη ζωή σου...θα δείς διαφορά!!! Τότε θα καταλάβεις ότι κανείς δεν καταγγέλει ή λασπολογει το forum σου, αλλά και δεν θα προσέχεις πια τα ορθογραφικά λάθη των άλλων.[/quote']

 

Για να στο κάνω λιανά χωρίς 1,2,3 κλπ (αφού προφανώς έχεις πρόβλημα με τους αριθμούς):

 

Δεν σε ανάγκασε κανένας να συμμετέχεις στο παρόν forum, που (απ' ότι λες) δεν συμπαθείς. Αν δεν θες να μας τιμήσεις με την παρουσία σου και την "προσφορά" σου, να μην σε κρατάμε, τράβα στα άλλα fora που έχεις συνηθίσει να μιλάς με σοβαρά μέλη (και μάλιστα με e-mail, πρωτοφανές γεγονός!).

 

Το παιδαριώδες "επιχείρημα" της ηλικίας πιθανόν να είναι κατάλοιπο από άλλες 'κόντρες' που κάναμε πιτσιρικάδες: "Ο μπαμπάς μου είναι πιο δυνατός από τον δικό σου", "έχουμε πιο ωραίο σπίτι" κλπ. Κανένας δεν κρίνεται βάσει της ηλικίας του αλλά βάσει της συμπεριφοράς του. Και χαλάρωσε λίγο τη μαγκιά, μερικές φορές καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

 

Γράφοντας για συμπεριφορες, η δική σου δυστυχώς αποδεικνύεται ότι δεν είναι η καλύτερη. Αν θες να προσβάλλεις το forum (που δεν είναι του gerontas, αλλουνού είναι) και τα 30.000 και κάτι μέλη του, λάθος τόπο διάλεξες. Και, κυρίως, λάθος τρόπο.

 

Όσο για τις καταγγελίες σχετικά με μικρομάγαζα και μεγαλομάγαζα, περιμένω pm με nicknames και στοιχεία. Αλλιώς θα καταλήξω κι εγώ στο ίδιο συμπέρασμα: λασπολογείς και μάλιστα εκ του ασφαλούς.

 

:evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑΙΟΟΣ ο super moderator !!!! :grin: φυσικά δεν εννοούσα κάτι τέτοιο όταν έγραψα ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ επιχειρήματα !!! μην εξάπτεσαι αγόρι μου αλλά κυρίως μην απορείς για την ποιότητα του forum σου (που έγραψε και ιστορία :razz: ). Αν θες να βρείς την εξήγηση μην ψάχνεις πολύ: ΚΟΙΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ. Μην περιμένεις ποιότητα όταν ο δικός σου τρόπος είναι χειρότερος και από του γεροντα και από τον δικό μου. Στο κάτω κάτω εσύ εισαι SUPER MODERATOR :-P (λέμε τώρα), δεν θα έπρεπε να κρατήσεις κάποιο επίπεδο?

 

Μην ξεχνάς κάτι ακόμα, υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν κάνει register ή δεν έχουν κάνει ούτε ένα thread και χαζεύουν και συλλέγουν πληροφορίες από το forum, και παρόλαυτά γνωρίζουν καλά τι είναι το forum αυτό. Μην κάνεις το λάθος να κρίνεις κάποιον από τον αριθμό των μηνυμάτων του ή το πόσο νέο μέλος είναι?

 

Όσο για την προσφορά που αναμασάτε: Σε παρακαλώ φιλαράκι απάντησε μου: Γιατί δεν απαντάει κανείς εδώ και μέρες στον NORE? Εσύ δεν γνωρίζες τι είναι το switch? :-x εεεε όντως ΕΓΡΑΨΕΣ ΙΣΤΟΡΙΑ.

 

Αν θες να βρείς τα μικρομάγαζα ... ΨΑΞΕ, ΔΙΑΒΑΣΕ λίγο το forum που σου έχουν χρεώσει.... δεν είναι δύσκολο θα δεις.... θα καταλάβεις αμέσως. ΑΑΑΑ δεν με πειράζει θεώρησε οτι ΛΑΣΠΟΛΟΓΩ κύριε Ευαγγελάτε. Ρε συ πως την έχετε δει όλοι εδώ μέσα?

 

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑΑΑΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...