Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΑΠΟ Mediamarkt...


DREAMWEB(R)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ νομίζεις ότι ιδρώνει το αυτάκι των πολυκαταστημάτων τέτοιου μεγέθους, με λογικές του τύπου "κανε μια πολυ καλη ερευνα αγορας για καθε προιον και ψάχτην οσο πιο πολυ γινεται." ;

 

Αυτο μου θυμίζει την επειχηρηματολογία της Βασούλας, που έλεγε να ψάχνουμε τα φθηνά πρατήρια βενζίνης,όταν την ρώταγαν για την τιμή που ανέβαινε κάθε μέρα..

Αφού αυτά τα καταστήματα βασίζονται κυρίως στους νεόπλουτους,αλλά και στους ξελιγωμένους φτωχομπινέδες,που μόλις πιάσουν ένα φράγκο, πάνε και τα ακουμπάνε χωρίς δεύτερη σκέψη και λογική.Π.χ παίρνουν τηλεόραση ευρείας για να βλέπουν Alter και Μεγάλο Παζάρι :confused:

 

Μόνο αν μπαίνει κάθε βδομάδα κάποιος και τους ρίχνει ένα βρίσιμο και να γυρνάνε όλοι στο μαγαζί να κοιτάνε ποιός τσακώνεται,θα είναι το πρώτο βήμα(γιατί το δεύτερο είναι ομαδικές μηνύσεις από συνειδητοποιημένους καταναλωτές)για να σταματήσουν να μας θεωρούν όλους θύματα και μαλάκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγώ έχω πολύ καλή εμπειρία με αυτό το κατάστημα. είναι το μόνο ελληνικό ηλεκτρονικό κατάστημα που δεν μου προκάλεσε πονοκέφαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτου του ειδους τα καταστηματα σαν το mediamarkt ή το practiker ειναι εντελως lifestyle φαση.Ειδικα στην δευτερη περιπτωση που εχουν αρκετα χρονια στην Ελλαδα δεν υπαρχει αλλη εξηγηση για πως εξαπλωνονται συνεχεια με τετοιες τιμες. Το mediamarkt για μενα αξιζει μονο για καποιον που μενει κοντα να κανει μια βολτα καθε βδομαδα να τσεκαρει τις προσφορες, ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το praktiker πχ δεν έχει καλές τιμές και δυστυχώς το ανακάλυψα τώρα τελευταία.

 

Συμφωνώ και επαυξάνω. Elco 80Lt 4000w 150? στο Praktiker, 120? απο ΣΕΥΔΑΠ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπασταρλετ μας δουλευεις?Μηπως εισαι εκτος ελληνικης πραγματικοτητας?

Η τακτικη που ακολουθειται στα mediamarkt ειναι εφαμιλλη της ιδιας τακτικης σχεδον σε ολη την ελλαδα,απο την λαικη αγορα μεχρι και το πιο μικρο ψιλικατζιδικο.Εσυ λες δηλαδη οτι η ερευνα αγορας δεν βοηθα και βοηθα το να τα χωνεις.Δηλαδη η ακριβεια και η κατασταση στην αγορα με τις κομπινες γινεται γιατι ο ελληνας δεν τα χωνει?!?

Φιλε μου σε διαβεβεω οτι ειτε τα χωσει ειτε οχι ποσος ενδιαφερει τον εμπορο απο τη στιγμη που η τακτικη τετοιων καταστηματων mediamarkt προκειμενου ειναι σχεδον η ιδια,σε τιμες και τροπο πλασαρισματος.

Νομιζεις οτι στο praktiker(εργαζομενος εν καιρω σχολης)δεν εβλεπα συνεχως καταναλωτες οχι μονο να τσακωνονται για τα προιοντα που μερικες φορες δεν ειχαν τιμες στο ραφι,δεν υπηρχαν στο μαγαζι,ειχαν αλλες τιμες απο το φυλλαδιο,

πολλοι μαλιστα εβριζαν και εμας τους υπαλληλους για ολιγωρια στις παραδοσεις κατ οικον.Νομιζεις οτι αλλαξε η κατασταση εκει?

Φιλε μου επειδη τα γραφω εχοντας ζησει και τις δυο πλευρες (καταναλωτη-υπαλληλου)ειτε τα σουρεις ειτε οχι γρ$%%^^ σεχει ο υπαλληλος και το καθε mediamarkt.Ειναι πολλα τα προβατα για τη σφαγη και δεν αλλαζει.Αν νομιζεις λοιπον οτι η ερευνα αγορας,το να παρεις ταμαξακι και να πας σε 2-3 περιοχες να γλιτωσεις απο 50ε και πανω δεν αξιζει και αξιζει το να κανεις φασαρια μπας και βρεις το δικιο σου σε τετοιου ειδους τακτικες αλυσιδων καλη δυναμη και κουραγιο..

Μαλλον δεν ξερεις τι ειναι ο ελλην εμπορακος ακομα και πως κινειται η αγορα.

Ενα θα σου πω μονο..Στα elefant πριν 5 χρονια ειχα παει να παρω μια 42 ιντσων σονυ.Μου την αφηνε 700000.Σε πληροφορω οτι πηγα απο πειραια-γλυφαδα(λογω εργασιας)και ειπα να μπω μια στο κορασιδη σε μια πλατεια ετσι απο περιεργεια.Τελικως την πηρα 700000 με δωρο ενα τραπεζακι γυαλινο της οθονης ασορτι το οποιο το ελεφαντ μου το αφηνε 120000.

Νομιζεις οτι επρεπε να παω στο ελεφαντ και να τσακωθω μετα απο αυτο?!?!Να βρω το δικιο μου?!?!

Το τραπεζακι τοδινε η σονυ δωρο απλα το ελεφαντ το χρεωνε χωριστα.Και?

τι θα αλλαζε?Το ελεφαντ την επομενη θα αποφασιζε να το δινει δωρο μαζι?

Νο way dude..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλαμε και για τα 2 οχι μονο γιατι αποσκοπουν στο κερδος εις βαρος μας,τα βλεπουμε και στην καθημερινοτητα μας.Σχεδον σε ολα τα προιοντα η διαφημιση που τα ακολουθει ειναι φτιαγμενη ετσι ωστε να σου δημιουργησουν μια ψευτικη αναγκη για να τα αγορασεις.Μα πως θα γινει αυτο αν δεν υπαρχει η αισθηση της υπερβολης και κατ επεκταση της εξαπατησης?

Ειναι τυχαιο μηπως οτι ολοι χρωστανε σε τραπεζες και πιστωτικες?Ολοι αυτοι που ειναι χρεωμενοι δεν ειναι εξαπατημενοι κατα τη δικη τους γνωμη απο τις τραπεζες που δεν τους ενημερωσαν σωστα για τις χρεωσεις που θα εχουν?Η αληθεια ειναι οτι οι ιδιοι ομως δεν εκατσαν να ψαξουν ολες τις πτυχες που εχει το να βαλεις τη τζιφρα σου σε μια καρτα τετοια και οι ιδιοι φταινε για οτι εχουν παθει.Η τραπεζα δεν τους πηρε απο ταυτι να τους βαλει να υπογραψουν..

Απλα εβαλε μια διαφημιση με ενα χαμογελαστο ηθοποιο που μεσα σε αυτη ανακαλυψε οτι το ταδε προγραμμα ειναι το καλυτερο.Τωρα αν τα θυματα την επομενη πανε στη σφαγη επειδη δεν εχουν κατσει να διαβασουν τα μικρα γραματα η να πληροφορηθουν σωστα ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ!

Τετοια φαση ειναι και στην αγορα σημερα στο περιπου.Εχει πολλες προεκτασεις το φαινομενο αυτο,μια απο αυτες ειναι η αναγκη του γρηγορου πλουτισμου χωρις προσπαθεια που ολοι το κυνηγουν.

Ερευνα και παλι ερευνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λες απο προσωπικη εμπειρια ?????

 

 

 

Ναι φιλε μου συγγνωμη για την αργοπορια....το λεω απο προσωπικη εμπειρια...και αναφερομαι στο καταστημα στο νεο village στο φαληρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φιλε μου συγγνωμη για την αργοπορια....το λεω απο προσωπικη εμπειρια...και αναφερομαι στο καταστημα στο νεο village στο φαληρο

 

Μπορεις ν αγινεις πιο συγκεκριμενος?Πως καταλαβες πως ειχαν κομματια κρατημενα για φιλους τους?εκανες μνεια στη διευθυνση του καταστηματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον παιδια μηπως πρεπει να συζητησουμε το θεμα της εγγυησης, το καταστημα δινει σε προιοντα Πληροφορικης 2 χρονια εγγυησης οπως και το fnac ή οχι/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από τα ΜΜ έχω μόνο θετικές εμπειρίες ως τώρα. Μου αλλάξανε ένα ρούτερ 3 φορές χωρίς να μου ζητήσουν το λόγο, δίνοντας και τις 3 φορές τα χρήματά μου πίσω, και όχι πιστωτικό. Έχω αγοράσει μπόλικα πράγματα και ως τώρα από τα προϊόντα δεν είχα ιδιαίτερα παράπονα, ενώ η εξυπηρέτηση είναι για σεμινάρια (κυρίως για γνωστά κιτρινόμαυρα e-shops...)

 

απο οτι καταλαβα τα προιοντα ειναι 3ης και 4ης διαλογης (σαβουρα δηλαδη)

ετσι γινεται συνηθως με αυτα τα μαγαζια με τις τρελές τιμές...

Προσοχη λοιπον και ελπιζω αυτα που θα παρετε να σας βγουν ως καλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το ΜΜ δεν ξέρω αν έχει προϊόντα διαλογής, έχει σίγουρα όμως μεγάλη αλυσίδα της Στουρνάρα...

 

 

 

Μηπως μιλας για το...μαναβικο της Στουρναρα? Πες μας μπας και γλυτωσεις ο κοσμακης να κανεις τις αγορες του απο αλλού! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...