Προς το περιεχόμενο

\\ Stop The Spam //


madsc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 7 μήνες μετά...
  • 4 μήνες μετά...

Με είχαν πάρει μια φορά από την Dinners για να μου βγάλουν κάρτα της ΑΕΚ. Προφανώς και η ΠΑΕ διέρρευσε τα στοιχεία μου μιας και η Dinners είναι σπόνσορας. Με πήραν μια με πήραν δυο με πήραν τρεις ε την Τέταρτη τους είπα ότι είμαι φανατικός γαύρος και ξεμπέρδεψα.

 

Πρόσφατα κάποια άλλη κοπελιά με πήρε πάλι για κάρτα. Την συγκεκριμένη ημέρα είχε έρθει μια προσφορά με επιστολή από την δική μου πιστωτική την οποία τυχαία διάβαζα την στιγμή που χτύπησε το τηλέφωνο. Αρχίζει η κοπελιά το κατεβατό, Στην ερώτηση αν ενδιαφέρομαι της απαντάω ναι αν ενδιαφέρεσαι και εσύ? Με ρωτάει για πιο πράγμα και της αράδιασα το κατεβατό από τα χαρτιά που μου είχε αποστείλει η Bonus Visa. Η κοπελιά μου το έκλεισε στα μούτρα αχ0α0χ0α0χ0α0χ0α0χα.

 

Πλέον έχω κόψει στο κινητό mp3 από την γνωστή φάρσα με τον gay και τον τσολιά. "Πες μου ότι είσαι άτριχος, μόνο αυτό πες μου τέλος", "Γελάς ε", "Τέλος" "Πες μου που είσαι τώρα και τι κάνεις" κλπ και συνήθως τα βάζω να παίζουμε και σκάω στα γέλια με την αντίδραση τους :).

 

Και αν θεωρείτε τα παραπάνω καφριλίκι ή αν νομίζετε ότι θα μπω στην διαδικασία που περιγράφει ο mad για να μην με ενοχλούν γελιέστε. Καρφιλίκι είναι να σε ενοχλούν ότι ώρα τους καπνίσει για να σε ενημερώσουν για παπαριές. Λες και ζούμε στην προϊστορική εποχή και μαθαίνουμε τα νέα προιόντα από σκαλίσματα στους τοίχους χαχα. Ας ίσχυε το αντίστροφο δηλαδή να συμπληρώνεις κάποια αίτηση αν θες να σε ενημερώνουν (ή καλύτερα ενοχλούν). Αφού λοιπόν δεν μπορώ να τους σταματήσω να με ενοχλούν τουλάχιστον το διασκεδάζω :).

Καλά κάνεις που το διασκεδάζεις, αλλά κάπου χάνεις κάτι, όπως οι περισσότεροι απ΄ όλα όσα διάβασα.

 

Μπορείτε να τα ΚΛΑΣΕΤΕ, αρχικά, του μαρκετίστα.. γιατί θα χρειαστείτε λεφτά και δικηγόρο για να πάτε κάπου κάτι. Και αφήστε πως δεν τα βάζετε με έναν μικρούλη Ε.Ε. αλλά κατά πάσα πιθανότητα με την εταιρία ή το γραφείο του. Άρα κλάιν εις το κύβο.

 

Το κυριότερο είναι πως δεν συνειδητοποιείτε πως και αυτοί οι μαρκετίστες απεχθάνονται που μας μιλάνε στο τηλέφωνο, η μόνη διαφορά είναι πως αυτή είναι η δική τους εργασία.. ενώ εμάς εκείνη τη στιγμή είναι ο ύπνος μας.. που το κινητό ΧΤΥΠΑΕΙ όπως και το μ^$νί ΒΡΩΜΑΕΙ. Το ένα το βάζεις στη μούγκα όσο κοιμάσαι (ή ειδικό ήχο για πελατολόγιο μόνο), και το άλλο το στέλνεις για ντουζ πριν το πηδ%#ξεις. Έτσι είναι η ζωή, δεν νομίζω να χρειάζεται να πω περισσότερα.

 

Ο μαρκετίστας περιμένει κατανόηση από τον ντελιβερά και το σέρβις ενός cafe. Ο ντελιβεράς και ο καφετζής, μπουρμπουάρ από τον μαρκετίστα, να Τοτέ ένα μήλο και πάει λέγοντας.

 

Το βασικότερο πάντως που δεν έχετε σκεφτεί είναι πως ο λόγος που το τηλέφωνο ζει και βασιλεύει σε εποχές INTERNET, είναι γιατί όντως παραλίγο ο μέσος Έλληνας να σχετίζεται με σκαλίσματα. Δεν ξέρω τόσους πολλούς στην γενιά του '75 που να κάνουν έρευνα αγοράς από το Web, έτσι ακούνε τι  έχει ο κάθε επαγγελματίας να τους προτείνει ΜΕΣΑ στο σπίτι τους, ενώ κάθονται και βλέπουν MEGA. Περισσεύει να σας πω πως πουλάνε, και γι' αυτό συνεχίζουν οι εταιρίες και τα χρηματοδοτούν.

 

Τώρα, ενώ πουλάνε, και υπάρχει ζήτηση.. το να σκάει η κάθε μια κουλή χαζοεπαναστάτρια του κώλου και να ειρωνεύεται μια προσωπικότητα ενός παλικαριού (που μπορεί κάλλιστα να είναι ο ξάδερφος ή ο καλύτερος μας φίλος) ο οποίος ΗΔΗ έχει σφίξει τα χίλια έχοντας διανοηθεί πως κάθετε και τηλεφωνεί στον κατακαημένο λαουτζίκο μιας Ελλάδας επειδή έχει ανάγκη από εργασία, τότε ίσως τον ωθούμε να τα παρατήσει.

 

Ήδη δεν παράγουμε λοιπόν τίποτα. Ήδη το μεγαλύτερο μας ποσοστό είναι καθυστεριμένοι με χαμηλά standard, και βολεψάκιδες. Έτσι κόβουμε και τις θέσεις τηλεφωνικού marketing (που είναι υπηρεσία "αέρας-κοπανιστός", ε) και μένουμε με μόνη επαγγελματική ευκαιρία την ανακύκλωση καμμένου λαδιού.

 

Άψογα, τώρα θα μπορώ να μην βάζω το σμαρτφώνι στο αθόρυβο. Έτσι ώστε να μου τηλεφωνήσει ο φίλος στο επείγον του μεσημεριού, και μόνο τότε να βγω από τη φάση ύπνου.

 

Υ.Γ: Φυσικά η π%#τάνα δεν κρύβεται, περισσεύει να σας πω πως και εγώ έκανα τηλεφωνικές προσεγγίσεις once. Δεν είχε τίποτα κακό, γιατί για να έμπαινα στον κόπο τουλάχιστον ΠΙΣΤΕΥΑ στο προϊόν μου. Επίσης περισσεύει να σου πω Chill, πως αν ειρωνευόσουν εμένα στο τηλέφωνο.. απλά θα στο έκλεινα για να μην χάσω χρόνο διότι ξέρω πως είναι να είσαι ανέμελο παιδί. Τα πέρασα και εγώ. Για κλείσιμο να αναφέρω, πως δεν έκανα μεσημεριανά τηλέφωνα διότι κοιμόμουν και εγώ τότε, και πως το πρωινό/απογευματινό τηλέφωνο μου επέφερε πολύ όμορφα επαγγελματικά Rdv και κατ επέκτασιν πολύ όμορφα λεφτουδάκια για να πάρω το ανοιχτό μου λέγκο με 7000€ στο χέρι του Seller, στα 22 μου. Τώρα, ή πούλησα πάγο σε Εσκιμώο λοιπόν (που με κάνει αρχ^δάτη πωλήτρια και ευχαριστώ), ή κάτι που ο κόσμος το χρειαζόταν αλλά "δεν.." μέχρι που τους βρήκα στο τηλέφωνο. Σε τοποθετώ στους "σκεπτικιστές" αυτού του Forum Chill.. άρα δεν αναφέρω καν το "ο νοών..".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Koritsi_Gia_Pc έκανες QUOTE ένα post από το 2008... 

Προφανώς πολλά έχουν αλλάξει από τότε στην αντίληψη του Έλληνα, που ακόμα και να μη δούλευε είχε το χαρτζιλίκι του μπαμπάκα οπότε στο πέος του λουλούδια και γύρω γύρω μέλισσες για το αν εσύ ή εγώ ή ο ξάδερφός του παλεύει να πουλήσει 5 συνδρομές κινητής μπας και πληρωθεί με ποσοστά για να πληρώσει το ενοίκιο ή το supermarket. Σαφώς και πιστεύω πλέον ΠΟΛΛΟΙ από εμάς όχι μόνο δεν είμαστε απότομοι-αγενής προς τους υπαλλήλους των εταιριών αυτών, αλλά μη σου πω ότι τους ζηλεύουμε κιόλας που τουλάχιστον αυτοί έχουν μια μικρή δουλειά.

 

 

Όπως και να έχει, 5 χρόνια μετά απάντηση σε σχόλιο? Ρlease don't raise the dead... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δεν έδωσα καν σημασία, because of sticky's power.

Εάν είχαν αλλάξει τόσο πολλά πράγματα στις ιδέες των πολιτών αυτής της χώρας, δεν θα ήταν sticky πια στο πιο Updated Forum της χώρας.

Τώρα που το παρατήρησα, έπρεπε να ειπωθούν μερικά πράγματα. Felt like it.

Υ.Γ: Δεν συνεργάζομαι και δεν συνεργάστηκα ποτέ με εταιρία κινητής/σταθερής τηλεφωνίας. Ας μη γίνει παρεξήγηση πάνω σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και αν έχουν περάσει 6 χρόνια από το προηγούμενο post οι απόψεις δεν έχουν αλλάξει. Τα πράγματα δε έχουν γίνει χειρότερα και οι μπάλες μου θελω να φουσκώνουν μόνο ερωτικά όχι από το πρίξιμο του xy πωλητή (ο Θεός να τους κάνει).

 

Το τηλέφωνο ειναι δικό μου και θέλω να παραμένει ανοιχτό ακόμα και σε ωρες ύπνου. Για πολλούς και διάφορους λόγους. Κρίμα που σε αυτούς δεν συμπεριλαμβάνονται οι τηλεπωλησεις.

 

Τρεις μερες σερί προσπαθούν να μου πουλήσουν το ίδιο προϊον ( forthnet σταθερή). Την πρωτη ήμουν ευγενικός παρόλο που με ξύπνησαν από τη μεσημεριανή μου σιέστα. Την δεύτερη το έκλεισα στα γρήγορα, την Τρίτη σήμερα το πρωί είπα στην υπάλληλο πως εχω ενημερωθεί ήδη δυο φορές δεν ενδιαφέρομαι και πως αν με ξανακαλέσουν για οποιαδήποτε προσφορά θα αλλάξω εταιρία.

 

Ναι ok δεν παράγουμε τιποτα, δουλειές δεν υπάρχουν ας συνεχίσουμε λοιπόν στο ίδιο μοτίβο φτιάχνοντας καφετέριες, σουβλάκια και nutcrackers τηλεπωλήτες!!' Γουάου λέμε!!! Αντί να κοιτάμε από το μηδέν να παμε στο ένα γουστάρουμε το μπιλοζίρι( εκ του bellow zero για τους αμαθείς).

 

Ούτε λεφτάς είμαι, απολυμένος μεγαλοβδομαδα (εχω κάτι να ψήνεται στα σκαριά αλλά τουλάχιστον για ενα μήνα δεν θα δω cent στην τσέπη) αλλά τα φράγκα μου τα έβγαζα χωρίς να ενοχλώ κόσμο. Ευκαιρίες δεν υπάρχουν πολλές στον εργασιακό τομέα, αντιληπτό ναι όταν όμως λέω στον αγαπημένο "πωλητή" ότι ΔΕΝ ενδιαφέρομαι ε ναι απαιτώ να μην συνεχίσει η εταιρία του γαμωμαρκετίστα να με ενοχλεί 3 μερες σερί. Είναι τόσο παράλογο; Ή εχουν την αίσθηση ότι με το συνεχές πρίξιμο θα ενδώσω; Σε καμία γιαγιά στα Γκράβαρα μπορεί και να επιτύχουν πώληση με αυτόν τον γελοίο τροπο σε μένα κάνουν σπατάλη ανθρώπινου δυναμικού και εργατοωρών και το κυριότερο μου σπάνε τα νεύρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Εναλλακτικός τρόπος αποφυγής ενοχλητικών κλήσεων:

 

Απαράβατος κανόνας: Το σταθερό είναι εκτός πρίζας και συνδέεται μόνο για να πάρω εγώ τηλέφωνο αν δεν θέλω να χρεώσω το κινητό μου. Αποσυνδέεται και πάλι άμεσα μετά την ολοκλήρωση της κλήσης.

Δευτερέοντα/optional measures:

-Το κινητό γυρνάει σε αθόρυβο μόλις περάσω το κατόφλι της πόρτας του σπιτιού. Το τσεκάρω ανά διαστήματα, όταν και εάν θέλω, και παίρνω πίσω όποιον θέλω.

-Δεν απαντάω ποτέ σε σταθερά τηλέφωνα/νούμερα που δεν είναι καταχωρημένα στις επαφές για κανένα λόγο. Όποιος θέλει κάτι και δεν έχω το νούμερό του, μπορεί να χρησιμοποιήσει το facebook.

 

Στην αρχή αντιμετωπίζεις γκρίνια από τους συγγενείς/φίλους/whatever. Το συνηθίζουν όμως σιγά-σιγά, και τώρα που με έχουν μάθει κάνουν απλά αναπάντητες... Φουσκώνω λίγο τον λογαριασμό μου, μιας και στο 90% των περιπτώσεων εγώ παίρνω τηλέφωνo αλλά εξαγοράζω έτσι την ηρεμία μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για όποιον θέλει να γλυτώνει από περίεργα τηλέφωνα στο κινητό, του συνιστώ να βάλει αυτή την εφαρμογή -> https://play.google.com/store/apps/details?id=com.theengineer.greekcallerid

Δεν ξέρω εάν έχει αναφερθεί πιο πριν, αλλά εάν σε πάρουν τηλέφωνο από προωθητική εταιρεία ή εισπρακτική εταιρεία, σου το βγάζει στην οθόνη και μπορείς εύκολα μετά είτε να την μπλοκάρεις (υπάρχουν προγράμματα στο playstore, αν και εμένα το Mi3 έχει ενσωματωμένη τέτοια δυνατότητα) ή απλώς να την αγνοήσεις. Εμένα πάντως μ' έχει σώσει, καθώς όταν με παίρνουν άγνωστα τηλέφωνα, στο 70% περίπου των περιπτώσεων μου βγάζει ποιος είναι (ονοματεπώνυμο και διεύθυνση!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Επειδη και σε εμενα ειχε παραγινει το κακο ...

 

- Εγκατεστησα την εφαρμογη Calls Blacklist στο playstore ... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vladlee.easyblacklist&hl=elΔουλευει αψογα!

- Ζητησα (με mail) απο την vodafone να εξαιρεθω http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11179

 

Τωρα ολα καλα και απολαμβανω την (μικρη) νικη μου :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Επειδη και σε εμενα ειχε παραγινει το κακο ...

 

- Εγκατεστησα την εφαρμογη Calls Blacklist στο playstore ... https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vladlee.easyblacklist&hl=elΔουλευει αψογα!

- Ζητησα (με mail) απο την vodafone να εξαιρεθω http://www.vodafone.gr/portal/client/cms/viewCmsPage.action?pageId=11179

 

Τωρα ολα καλα και απολαμβανω την (μικρη) νικη μου :-)

Η καλύτερη λύση είναι απλώς να ζητήσεις να εξαιρεθείς από τα μητρώα. Ούτε προγράμματα, ούτε κλήσεις ούτε τίποτις. Άσε που όταν εξαιρεθείς και σε πάρουν τηλέφωνο έχεις νομική βάση να τους κυνηγήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Η καλύτερη λύση είναι απλώς να ζητήσεις να εξαιρεθείς από τα μητρώα. Ούτε προγράμματα, ούτε κλήσεις ούτε τίποτις. Άσε που όταν εξαιρεθείς και σε πάρουν τηλέφωνο έχεις νομική βάση να τους κυνηγήσεις.

 

Και από ποιά μητρώα να εξαιρεθώ ακριβώς? Υπάρχει κάτι κεντρικό?

Εγώ έχω το σταθερό μου στην wind και έχω ζητήσει να εξαιρεθώ από τους καταλόγους.

Παρόλα αυτά δέχομαι κανονικά spams.

 

  1. Υπάρχουν και άλλοι κεντρικότεροι κατάλογοι για να διαγραφώ?
  2. Αφού υπήρχα τόσα χρόνια στους καταλόγους δεν έχουν ήδη το τηλέφωνό μου πολλές διαφημιστικές εταιρίες? Τα ανανεώνουν αυτές και κάθε πότε?
  3. Έστω πως μου τηλεφωνεί κάποιος πρήχτης κι εγώ του λέω πως δεν επιθυμώ άλλο πρήξιμο στο μέλλον και πως έχω ζητήσει να εξαιρεθώ και να μου πει που βρήκε το τηλ. μου κτλ, κι αυτός μου το κλείνει στα μούτρα και δεν διαγράφει τον αριθμό μου απ τον κατάλογό του (μου χει τύχει). Για πολλές τέτοιες εταιρίες δεν βγαίνει τίποτα στην αναγνώριση. Ε τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση? Μάλλον τίποτα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκα στις υπηρεσίες της αρχής προστασίας προσωπικών δεδομένων.

Εκεί βρήκα αυτό:

 

Αίτηση εγγραφής στη λίστα του Άρθρου 13 

Εγγραφής στο Μητρώο Προσώπων που δεν επιθυμούν να περιλαμβάνονται σε αρχεία, τα οποία έχουν ως σκοπό την προώθηση προμήθειας αγαθών ή την παροχή υπηρεσιών εξ΄αποστάσεως.

 

post-123340-0-55486800-1452254045_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έκανα την πρώτη ηλεκτρονική καταγγελία μου για μια πιτσαρία που μου τα χει πρήξει με spam sms και που ενώ τους στέλνω emails να τα σταματήσουν, με γράφουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...