Προς το περιεχόμενο

Ένας παλιός γνωστός επιστρέφει...


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχουν αλλα υπαρχουν και ατομα που δεν τα θελουν. παντως δεν τα θεωρω κουραστικα στην αναγνωση. και με το search ακρη θα βγει. ελαχιστοι πιθανοι συνδυασμοι υπαρχουν.

τουλαχιστον να παραμεινει μονο στο μπλα μπλα, αυτος ο κανονας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Όπως έγραψα κι αλλού (δεν είχα ακολουθήσει την εξέλιξη που έλαβε το παρόν thread) συνεχίζω να μην κατανοώ, όχι μόνο την αντίδραση απέναντι σε κάτι τόσο σύνηθες, όπως είναι να γράφεις στη γλώσσα που λίγο πολύ μάθαμε όλοι να χρησιμοποιούμε, αλλά και τη διαφωνία στο αποκλειστικό δικαίωμα οποιασδήποτε διαχείρισης να αποφασίζει η ίδια τι μορφή θέλει να έχει το εκάστοτε forum που συντηρεί.

 

Δε με χαλάνε προσωπικά τα greeklish, δεδομένου πως έχω μάθει και να τα χειρίζομαι και να τα διαβάζω άνετα χρόνια τώρα. Ούτε με πολυ-ενδιαφέρει (πάλι προσωπικά) αν ο άλλος αδιαφορεί πλήρως για την ορθογραφία του κι αν πρόκειται να βελτιωθεί ποτέ...ο καθένας άλλωστε κρίνεται από κάθε μικρή και μεγάλη επιμέλεια που δείχνει σε ένα κείμενό του κι αν το αγνοεί είναι δικό του πρόβλημα να μάθει να συμβιώνει και με τη γενικότερη χλεύη.

 

Σέβομαι όμως το δικαίωμα εκείνου που μου παράσχει το μέσο για να επικοινωνήσω να καθορίζει και τους όρους του παιχνιδιού κατά το δοκούν. Αν με χαλάει η μορφή ή η αισθητική που διέπει το νέο "καθεστώς", μπορεί να εκφράσω κόσμια τις αντιρρήσεις μου, αλλά ως εκεί. Τα δικά του πρέπει και θέλω δεν μπορώ να τα καθορίσω και να τα διαμορφώσω, γιατί δε μου ανήκει και τίποτα. Θα την κάνω για εκεί που τα χνώτα μου θα ταιριάξουν καλύτερα με τις υφιστάμενες συνθήκες και τελείωσε. Ούτε σήριαλ, ούτε κραυγές, ούτε περιττές επαναστάσεις απέναντι σε όσους -τάχα μου- περιστέλλουν την ελευθερία της έκφρασης. Το δικαίωμα της άνετης ανάγνωσης, ποιος άραγε το αναγνωρίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα κι αλλού (δεν είχα ακολουθήσει την εξέλιξη που έλαβε το παρόν thread) συνεχίζω να μην κατανοώ' date=' όχι μόνο την αντίδραση απέναντι σε κάτι τόσο σύνηθες, όπως είναι να γράφεις στη γλώσσα που λίγο πολύ μάθαμε όλοι να χρησιμοποιούμε, αλλά και τη διαφωνία στο αποκλειστικό δικαίωμα οποιασδήποτε διαχείρισης να αποφασίζει η ίδια τι μορφή θέλει να έχει το εκάστοτε forum που συντηρεί.

 

Δε με χαλάνε προσωπικά τα greeklish, δεδομένου πως έχω μάθει και να τα χειρίζομαι και να τα διαβάζω άνετα χρόνια τώρα. Ούτε με πολυ-ενδιαφέρει (πάλι προσωπικά) αν ο άλλος αδιαφορεί πλήρως για την ορθογραφία του κι αν πρόκειται να βελτιωθεί ποτέ...ο καθένας άλλωστε κρίνεται από κάθε μικρή και μεγάλη επιμέλεια που δείχνει σε ένα κείμενό του κι αν το αγνοεί είναι δικό του πρόβλημα να μάθει να συμβιώνει και με τη γενικότερη χλεύη.

 

Σέβομαι όμως το δικαίωμα εκείνου που μου παράσχει το μέσο για να επικοινωνήσω να καθορίζει και τους όρους του παιχνιδιού κατά το δοκούν. Αν με χαλάει η μορφή ή η αισθητική που διέπει το νέο "καθεστώς", μπορεί να εκφράσω κόσμια τις αντιρρήσεις μου, αλλά ως εκεί. Τα δικά του πρέπει και θέλω δεν μπορώ να τα καθορίσω και να τα διαμορφώσω, γιατί δε μου ανήκει και τίποτα. Θα την κάνω για εκεί που τα χνώτα μου θα ταιριάξουν καλύτερα με τις υφιστάμενες συνθήκες και τελείωσε. Ούτε σήριαλ, ούτε κραυγές, ούτε περιττές επαναστάσεις απέναντι σε όσους -τάχα μου- περιστέλλουν την ελευθερία της έκφρασης. Το δικαίωμα της άνετης ανάγνωσης, ποιος άραγε το αναγνωρίζει?[/quote']

 

Θείο..έγραψες!

to kalytero eine na matheis na symvivazese kai me tous dyo graptous logous

greeklish & ellinika..

ta greeklish eine i mellontiki glosa dystixos , i eytixos ..na me thymase.

tora an de mporeis kai kourazese na diavazeis greeklish ,apla prosperna thn.

filika.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήσιμο είναι να γνωρίζεις κάθε μικρή ή μεγάλη διάλεκτο και ιδίωμα αυτού του πλανήτη, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...δεν είναι όμως και ζητούμενο να επιβάλλεις εκεί που δε σε παίρνει την εφαρμογή τους, όταν μάλιστα σου ξεκαθαρίζουν τι είναι αποδεκτό και τι όχι στο "σπίτι" τους. Να το παίξω επαναστάτης Ποπολάρος και να βγω με πλακάτ και παντιέρες στους δρόμους για την υπεράσπιση του δικαιώματος στην ελεύθερη χρήση των greeklish, μάλλον υπερβολικό το βρίσκω.

 

Τα greeklish υπήρξαν ένα γλωσσικό τέχνασμα που επινοήθηκε για να εξυπηρετήσει σκοπούς επικοινωνίας, όταν δεν ήταν εφικτή η τελευταία διαφορετικά. Πλέον δεν εξυπηρετούν, στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων, τίποτα περισσότερο από έναν αντιδραστικό εγωισμό του τύπου "πάμε ενάντια στο κατεστημένο και την επιβολή", καθώς και τη νωθρότητα εκείνου που έχει καλομάθει με τη γρήγορη χρήση τους. Δε βλέπω μελλοντική χρήση στα greeklish...μάλλον στο παρασκήνιο περνάει σιγά σιγά κι από την ανάγκη να εξετάζουμε τη μητρική μας με ποιο ακομπλεξάριστο τρόπο.

 

Καλώς ή κακώς, το τι μας αρέσει ή όχι μπορούμε να το καθορίσουμε μονάχα στο δικό μας τσιφλίκι...όποιος λοιπόν το επιθυμεί μπορεί ελεύθερα πάλι να ανοίξει το δικό του forum και να επιτρέπει μόνο greeklish. ;)

 

Edit:

θελω ποσοστο απο τα λεφτα που παιρνει ο blueviper....

 

Χεχε...χουμορίστας! :D

 

Άμα σε καλύπτουν τα μισά του μηδέν, κομπλέ. Φοβάμαι όμως πως κάπου εδώ στέρεψε κι η δημοκρατικότητά κι η ανοχή μας στη διαφορετική άποψη. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ta greeklish eine i mellontiki glosa dystixos , i eytixos ..na me thymase.

Να μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Σε όλα, μα όλα τα προγράμματα και σχεδόν σε όλα τα λειτουργικά, μπορείς πλέον να βάλεις ελληνική γλώσσα.

Είναι θέμα θέλησης.

tora an de mporeis kai kourazese na diavazeis greeklish ,apla prosperna thn.

Μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές, να μην μπορώ να παρακολουθήσω topic και το προσπερνώ μόνο και μόνο για τα greeklish.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν από λίγο καιρό διαπίστωσα ότι έχω ξεχάσει να γράφω ελληνικά. Φυσικά σε αυτό φταίει το γεγονός ότι στο Insomnia και στο MSN γράφω πάντα greeklish για λόγους ευκολίας. Τώρα γράφω με πολύ κόπο για παράδειγμα. Σκεφτείτε επίσης αγαπητοί moderators και συνομιλτές ότι για παράδειγμα εγώ είμαι στη Γερμανία. Αυτό έχει σαν άμεση συνέπεια να μην γράφω πια πουθενά ελληνικά (ακόμα και τις σημειώσεις μου, να πάρω γάλα παραδείγματος χάρην, τις γράφω στα γερμανικά) και εκτός αυτού να έχω αναγκαστικά υιοθετήσει το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ πληκτρολόγιο, το οποίο έχει ουσιώδεις διαφορές από το αγγλικό και το ελληνικό που πάνω κάτω συμβαδίζουν, τουλάχιστον στα σημεία στίξης όπως για παράδειγμα στις παρενθέσεις, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με το γερμανικό. Επίσης πρέπει να αλλάζω πολύ συχνά μεταξύ τριών γλωσσών. Κοινώς για να ανταποκριθώ στην καινούργια ενότητα πρέπει να έχω στο μυαλό μου 3 διαφορετικά πληκτρολόγια, ενώ με τα μάτια μου κοιτάζω μπροστά μου ένα αμιγώς αγγλικό!!

 

Όπως καταλαβαίνετε αυτό το πράγμα είναι πολύ δύσκολο και ψυχοφθόρο, σε σημείο που να με αποτρέπει να γράψω κάποιο post. Και δεν δικαιολογούμαι, φυσικά η βαρεμάρα παίζει σημαντικό ρόλο και κακώς υπάρχει...όμως υπάρχει σε όλους μας και καμιά φορά είναι αναπόφευκτη...

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα επιχειρήματα ότι τα ελληνικά ειναι πολύ πιο ευκολοδιάβαστα και καλαίσθητα αλλά επίσης συμφωνώ με την άποψη ότι άμα καποιος δεν γίνεται κατανοητός με Greeklish δεν θα γινει ούτε με ελληνική γραφή. Δεν υποστηρίζω καθολικά την μια ή την άλλη άποψη, απλά λέω τους προβληματισμούς μου τους οποίους φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μόνος που τους έχω. Και όλα αυτά χωρίς να αμφισβητώ την απόλυτη ευχέρεια και δικαιοδοσία που έχει ο Hal (είμαστε στο σπίτι του ρε παιδιά, άμα μας πει να του πλύνουμε τα πιάτα για να μείνουμε ή θα τα πλύνουμε ή θα αποχωρήσουμε).

 

Τέλος κάτι άλλο που ήθελα να παρακαλέσω τους moderators είναι να μην σβήνουν αμέσως και χωρίς καμία προειδιποίηση τα greeklish μυνήματα απο το μπλα-μπλα καθώς για παράδειγμα εγώ έκανα ένα post προχτές και το έγραψα με greeklish χωρίς καμία απολύτως πρόθεση...Και το κατάλαβα μετά απο 10 λεπτά και πήγα και το μετέφρασα... Είναι θέμα συνήθειας...οπότε λιγο κατανόηση ή και κανένα pm στους users που κάνουν αυτή την παράβαση!!

 

Μακάρι να είχαμε τη δυνατότητα να ήταν όλο το forum στα ελληνικά. Σίγουρα θα ήταν πολύ καλύτερο, απλά δεν ξέρω αν αξίξει τον κόπο και από τα μέλη αλλά και από τους moderators που για να διατηρήσουν την τάξη θα πρέπει να γίνουν μισητοί από κάποια μερίδα των μελών!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
[...]

 

Τέλος κάτι άλλο που ήθελα να παρακαλέσω τους moderators είναι να μην σβήνουν αμέσως και χωρίς καμία προειδιποίηση τα greeklish μυνήματα απο το μπλα-μπλα καθώς για παράδειγμα εγώ έκανα ένα post προχτές και το έγραψα με greeklish χωρίς καμία απολύτως πρόθεση...Και το κατάλαβα μετά απο 10 λεπτά και πήγα και το μετέφρασα... Είναι θέμα συνήθειας...οπότε λιγο κατανόηση ή και κανένα pm στους users που κάνουν αυτή την παράβαση!!

[...]

Υπάρχουν όχι μόνο οι συμπληρωματικοί Κανόνες για το Μπλα-Μπλα αλλά και ειδικό sticky για το θέμα των greeklish...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και εκτός αυτού να έχω αναγκαστικά υιοθετήσει το ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ πληκτρολόγιο, το οποίο έχει ουσιώδεις διαφορές από το αγγλικό και το ελληνικό που πάνω κάτω συμβαδίζουν, τουλάχιστον στα σημεία στίξης όπως για παράδειγμα στις παρενθέσεις, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει με το γερμανικό. Επίσης πρέπει να αλλάζω πολύ συχνά μεταξύ τριών γλωσσών. Κοινώς για να ανταποκριθώ στην καινούργια ενότητα πρέπει να έχω στο μυαλό μου 3 διαφορετικά πληκτρολόγια, ενώ με τα μάτια μου κοιτάζω μπροστά μου ένα αμιγώς αγγλικό!!

http://www.insomnia.gr/vb3/showpost.php?p=1093238&postcount=67

Μάλλον είναι θέμα συνήθειας.

Αφού να καταλάβεις το πρώτο Siemens που είχα, μου χάλασε και επειδή ξέρω ότι σε ένα συνάδελφο έχουν μείνει αρκετά, πήγα και πήρα ένα ίδιο.

Άσχετο αλλά το συγκεκριμένο, έχει τρομερή αίσθηση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω paredwse... το θέμα είναι να μπορείς εσύ και οι υπόλοιποι mods να διακρίνετε την πρόθεση από το ''κατά λάθος''...

 

Άμα γράφει κάποιος ''στο διάλο οι κανόνες, εγώ θα γράφω με greeklish'' τότε όχι μόνο διαγραφή και αλλά και ban χρειάζεται... Απλά όπως σου είπα στη δική μου περίπτωση δεν υπήρχε καμία πρόθεση, και παρόλο που γνώριζα τους κανόνες το κακό έγινε και πάλι :) Μια ομαλή μετάβαση σίγουρα χρειάζεται πιο πολύ δουλειά από εσάς (πχ να στείλεις ενα pm στον user να το διορθώσει από το να το διαγράψεις) αλλά πιστεύω ότι το κλίμα θα είναι πιο ήρεμο και δεν θα βλέπουμε post του τύπου ''γιατί μου το σβήσατε κλπ...'' Σε περίπτωση μη συμμόρφωσης...δεν ξέρω κάνετε όπως αγαπάτε :D

 

 

Υ.Γ. Μόλις τώρα είδα οτι πρέπει να διέγραψες και ένα δικό μου post στην συζήτηση τι ομάδα είμαστε...:) Μόνο πρόθεση δεν υπήρχε σε αυτό... Και μόλις τώρα το κατάλαβα οτι το είχα γράψει σε greeklish που πήγα να δω αν απάντησες και δεν βρήκα πουθενά την ερώτηση μου!! lol

Thats my point :)

 

Φιλικά πάντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(kourastika me ta ellinika :))

 

O kathenas opos to dei einai file Highlander... polloi tha se poun mazoxisti...eidika an den sou xreiazetai germaniko pliktorlogio... Ego eprepe anagkastika na grafo me germaniko pliktrologio gia eprepe na matho C kai oi eksetaseis pou tha edina tha itan pano se germaniko pliktrologio...opote tha imoun xamenos apo xeri an den iksera pou einai oi parentheseis kai ola auta pou xreiazontai...

 

Etsi ematha tyfla kai meta apo polyyyy kopo kai psaksimo pou einai ta simeia stiksis sto germaniko pliktorlogio kathos to logitech pou exo einai aggliko:) Apo ekeino to simeio kai pera diegrapse to myalo mou tis theseis ton simeion stiksis sta ellinika...:)

 

Na deis to diNovo tis Logitech ti feeling exei...toso pou ekane tha mou peis...:) tespa...

 

Ama thes mporo na se promitheuso me oti logis germaniko pliktrologio thes!!! lool :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...