Προς το περιεχόμενο

Μου έστειλε εξώδικο η Forthnet...να τους κάνω και εγω μια μηνυση??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιση είχα κανει nova-Forthnet με την προϋπόθεση θα μου δώσουν καινούριο νούμερο λόγο όμως του οικοπέδου ( ΠΕΡΑΜΑ) δεν εχω οικοδομική άδεια δεν μου δώσανε καινούριο αριθμό δεν τηρισαν την συμφωνία μας. αλλα την nova μου την ενεργοποιησαν πάραυτα και χωρίς την πλέον συγκατάθεση μου.

Μου είπαν οτι θα μου στείλουν τον εξοπλισμό μετα απο 15 μέρες και πέρασαν 40.μετα με πήρα τηλέφωνο βέβαια δεν δέχτηκα να το παραλάβω. Τωρα με πήραν απο δικηγορικό γραφείο και μου ζητάνε 130€ . Την γνώμη σας

Ξέχασα το ΣΠΙΤΗ μου ειναι απο 78 εχω Ιδη μια τηλεφωνική γραμμή νερό τηλέφωνο αλλα 30 χρόνια αλλα λόγο τον αυθερετων και πολιτικών σκοπιμοτήτων δεν τη έχουμε πάρει ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπον σχετικο θεμα με αναλογο προβλημα με τον ΟΤΕ ειχα ανεβασει παλαιοτερα.

Οταν αποφασισα να φυγω απο τον Οτε και να παω Forthnet ξαφνικα ο ΟΤΕ ανακαλυψε οτι πριν 6 χρονια ειχα απληρωτο λογαριασμο

υψους 85 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Χωρις δευτερη κουβεντα τουε εκανα καταγγελια στο Συνηγορο του Καταναλωτη....(γινετε και ον-λινε δεν χρειαζετε καν να πατε εκει)

Μολις μας ηρθε και στους 2 προσκληση να παρουσιαστουμε ενωπιον του Συνηγορου την ιδια μερα με πηρε τηλ καποιος διευθυντης

και μου ειπε οτι διαγραφουν την //οφειλη μου//.

Του απαντησα οτι θα αποσυρω την κατηγορια μονο αν μου το στειλουν γραπτως.

Σε 2 μερες ειχα στα χερια μου επιστολη τους οτι δεν ισχυει η οφειλη μου.

Για αυτο μην τους λυπαστε...

 

στα μπουτια-στα μπουτια...  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιση είχα κανει nova-Forthnet με την προϋπόθεση θα μου δώσουν καινούριο νούμερο λόγο όμως του οικοπέδου ( ΠΕΡΑΜΑ) δεν εχω οικοδομική άδεια δεν μου δώσανε καινούριο αριθμό δεν τηρισαν την συμφωνία μας. αλλα την nova μου την ενεργοποιησαν πάραυτα και χωρίς την πλέον συγκατάθεση μου.

Μου είπαν οτι θα μου στείλουν τον εξοπλισμό μετα απο 15 μέρες και πέρασαν 40.μετα με πήρα τηλέφωνο βέβαια δεν δέχτηκα να το παραλάβω. Τωρα με πήραν απο δικηγορικό γραφείο και μου ζητάνε 130€ . Την γνώμη σας

Ξέχασα το ΣΠΙΤΗ μου ειναι απο 78 εχω Ιδη μια τηλεφωνική γραμμή νερό τηλέφωνο αλλα 30 χρόνια αλλα λόγο τον αυθερετων και πολιτικών σκοπιμοτήτων δεν τη έχουμε πάρει ακόμα.

προφανώς υπέγραψες δέσμευση για ένα χρόνο και αν αποχωρούσες έχει χρηματικό πέναλντυ . Έτσι κάνουν όλες οι εταιρείες πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σχετικο θεμα με αναλογο προβλημα με τον ΟΤΕ ειχα ανεβασει παλαιοτερα.

Οταν αποφασισα να φυγω απο τον Οτε και να παω Forthnet ξαφνικα ο ΟΤΕ ανακαλυψε οτι πριν 6 χρονια ειχα απληρωτο λογαριασμο

υψους 85 ευρω αν θυμαμαι καλα.

Χωρις δευτερη κουβεντα τουε εκανα καταγγελια στο Συνηγορο του Καταναλωτη....(γινετε και ον-λινε δεν χρειαζετε καν να πατε εκει)

Μολις μας ηρθε και στους 2 προσκληση να παρουσιαστουμε ενωπιον του Συνηγορου την ιδια μερα με πηρε τηλ καποιος διευθυντης

και μου ειπε οτι διαγραφουν την //οφειλη μου//.

Του απαντησα οτι θα αποσυρω την κατηγορια μονο αν μου το στειλουν γραπτως.

Σε 2 μερες ειχα στα χερια μου επιστολη τους οτι δεν ισχυει η οφειλη μου.

Για αυτο μην τους λυπαστε...

 

στα μπουτια-στα μπουτια...  :-)

Ε, αργούν λίγο στον οτε να καταλάβουν τέτοια πράγματα και τα ανακαλύπτουν μόλις φύγεις.. αντί να πεις και ευχαριστώ που 3 χρόνια δεν σου λέγαν τίποτα.. :P 

Ρε πάνε καλά οι Γερμαναράδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από λάθος κοστολόγηση στις υπηρεσίες που μου προσφέρονται, είχα πληρώσει μικρότερο ποσό από αυτό που μου αναλογούσε. Αφού λύθηκε το θέμα μετά από καιρό και κατέβαλα τα επιπλέον χρήματα, από λάθος της εταιρίας σε αυτά που μου έστελνε, πλήρωσα περίπου 50 ευρώ παραπάνω. Το ποσό αυτό μου αφαιρείται σιγά σιγά όταν κάνω κλήσεις σε κινητό, αφού δεν έχω δωρεάν χρόνο στο πακέτο που έχω. Η εταιρία όποτε τους ρωτάω μου απαντάει ότι έχει κάποιο θέμα και καθυστέρησε η διαδικασία και ότι τα χρήματα θα μπουν στο λογαριασμό μου. Έχω πάει σε κατάστημα για το θέμα πάνω από 5 φορές και δεν βγάζω άκρη, ακούω συνέχεια το ίδιο.
Στέλνω μήνυμα στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και μου απαντάει ένα μήνα μετά ότι αποτελεί θέμα ιδιωτικής διαφοράς με την εταιρία και ότι η εταιρία πλέον λέει ότι τους χρωστάω ένα ποσό από επίσκεψη τεχνικού στο σπίτι πριν 3 χρόνια. Πράγματι ο τεχνικός είχε έρθει για πρόβλημα που είχα, δοκίμασε κάποια πράγματα στις γραμμές και είπε ότι δεν είναι θέμα της εταιρίας, αλλά ούτε και δικό μας αφού κάναμε ό,τι μας είπε και το πρόβλημα λύθηκε μετά από πολλές μέρες μόνο του. Μας είχε διαβεβαιώσει ότι δεν θα χρεωθούμε κάτι.
Είμαι ακόμα σε αυτή, αλλά δεν περίμενα ότι θα σκεφτόμουν κάποια στιγμή να επιστρέψω στον ΟΤΕ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κάτι ημέρες η Forthnet (στην οποία είμαι νυν συνδρομητής στο triple play) θυμήθηκε αρχαίες ...οφειλές!

Συγκεκριμένα, με παίρνει καθημερινά εισπρακτική (σ.σ. ήδη μια παράβαση) λέγοντάς μου ότι χρωστάω από το 2012, παρότι το 2012 ήμουν στον ...ΟΤΕ!

Πήρα τότε τη Forthnet και τους ενημέρωσα για τα τεκταινόμενα και βρήκαν λέει σε άλλο ΑΦΜ (συγγενούς μου), αλλά στον ίδιο αριθμό, οφειλή από το 2007 και μια ακόμη από το 2009 (νομίζω και το 2009 ήμουν ΟΤΕ, όμως δεν είμαι ακόμα σίγουρος).

Το πρώτο "πακέτο" οφειλών είναι λέει δυο ανεξόφλητοι λογαριαμοί για double play και η δεύτερη οφειλή του 2009 πάλι από ένα δίμηνο (wtf?) double play! Να τονίσω ότι μέχρι και σήμερα δεν είχα δεχθεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ κλήση/ενημέρωση για οφειλές στα τόσα χρόνια που έχουν μεσολαβήσει!

Προτού αρχίσω τα καντίλια και τις προσφυγές σε ΓΓ Καταναλωτή και Συνήγορο, υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής εδώ να βρούμε μια φόρμουλα;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Η ίδια εισπρακτική φαίνεται πως τελευταία ψάχνει πολύ τους παλιούς λογαριαμούς Forthnet για οφειλές ή "οφειλές". Beware

http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/2106244516

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και κάτι ημέρες η Forthnet (στην οποία είμαι νυν συνδρομητής στο triple play) θυμήθηκε αρχαίες ...οφειλές!

Συγκεκριμένα, με παίρνει καθημερινά εισπρακτική (σ.σ. ήδη μια παράβαση) λέγοντάς μου ότι χρωστάω από το 2012, παρότι το 2012 ήμουν στον ...ΟΤΕ!

Πήρα τότε τη Forthnet και τους ενημέρωσα για τα τεκταινόμενα και βρήκαν λέει σε άλλο ΑΦΜ (συγγενούς μου), αλλά στον ίδιο αριθμό, οφειλή από το 2007 και μια ακόμη από το 2009 (νομίζω και το 2009 ήμουν ΟΤΕ, όμως δεν είμαι ακόμα σίγουρος).

Το πρώτο "πακέτο" οφειλών είναι λέει δυο ανεξόφλητοι λογαριαμοί για double play και η δεύτερη οφειλή του 2009 πάλι από ένα δίμηνο (wtf?) double play! Να τονίσω ότι μέχρι και σήμερα δεν είχα δεχθεί ΟΥΤΕ ΜΙΑ κλήση/ενημέρωση για οφειλές στα τόσα χρόνια που έχουν μεσολαβήσει!

Προτού αρχίσω τα καντίλια και τις προσφυγές σε ΓΓ Καταναλωτή και Συνήγορο, υπάρχει κάποιος ομοιοπαθής εδώ να βρούμε μια φόρμουλα;

 

Ευχαριστώ

 

ΥΓ: Η ίδια εισπρακτική φαίνεται πως τελευταία ψάχνει πολύ τους παλιούς λογαριαμούς Forthnet για οφειλές ή "οφειλές". Beware

http://www.whocallsme.gr/el/master/lookup/2106244516

το πιο λογικό είναι ότι έχει γίνει μπέρδεμα . Καλύτερα να μιλήσεις με την ίδια την forthnet ώστε να σου λύσουν το συντομότερο το μπέρδεμα που έχει γίνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια να μαι κ γω...μολις χθες πηραν τηλεφωνο τη κοπελα μου (δικηγορος) και της ειπε οτι υπαρχει ενα ποσο 51 ευρω απληρωτο απο περισυ..προπληρωμενο πακετο ειχα για ενα χρονο..οταν ειχα παει στο καταστημα της φορθνετ τοτε για να εξασφαλισω οτι ολα καλα και οτι δν χρωσταω τπτ μιας και ηθελα απλα να διακοψω μου ειχαν πει να μεινω ησυχος και οτι η διακοπη θα γινει αυτοματα..μετα απο ενα χρονο λοιπον ειχα αυτο το τηλεφωνο απο δικηγορο χωρις καμια αλλη προειδοποιηση πιο πριν..ελπιζω πως θα βρω την αποδειξη..αλλα εχω ενα αλλο θεμα..καποιες φορες ειχαμε κανει καποια τηλεφωνα τα οποια τα χρεωνομασταν μιας και δν ειχαμε δωρεαν λογο πακετου..γιαυτο το λογο ομως ειχα παει στο τελος για να καθαρισω μαζι τους..μιλαμε τωρα για ποσα των 0.10 λεπτων κ λιγοτερο ισως..αλλα ηθελα να ειμαι καθαρος για να αποφυγω τυχον προβληματα..

πολυ πιθανον να πεταξαμε εκεινες τις αποδειξεις μιας και ηταν εντελως αχρηστες..

αλλα οπως κ να χει δν μπορω να καταλαβω απο που προκυπτει το ποσο των 51 ευρω..

τι κανω για να αποδειξω λοιπον οτι ειμαι αθωος?

 

υ.γ.=τα 51 ευρω οχι απλα δν μου περισσευουν..μου λειπουν θα ελεγα καλυτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πώ και εγώ τον πόνο μου.Κάθε δύο τρία χρόνια άλλαζα πάροχο για να εκμεταλλεύομαι καμιά προσφορά, να πάρω κανα καινούριο μόντεμ,ξεκίνησα με dsl της   Vivodi στα 256kbps και τους άλλαξα όλους για τους παραπάνω λόγους.Κάποια στιγμή είχα HOL,3 χρόνια σε σπίτι και επιχείρηση , πολύ ικανοποιημένος αλλά φτάσαμε στα 35ε το ένα παλιό συμβόλαιο το μηνα, πολλά σε σχέση με άλλους , αλλά ήμουν ικανοποιημένος.Το τηλέφωνο ανήκε στην μητέρα μου κ θέλησα να το μεταφέρω στο όνομα μου ,μου λένε καινούριο όνομα , καινούριο συμβόλαιο ένα χρόνο , υπάρχουσα HOL γραμμή , 35ε το μηνα όμως.Άλλαξε λοιπόν όνομα η μητερα μου σε εμένα, με χρεώσαν χρόνο συμβόλαιο με παλιά τιμή αλλά έφυγα τον επόμενο μήνα κ πήγα στην WIND με τιμή 19.90ε.Απο την ΗΟΛ φωνάζαν και τελικά με απάλλαξαν  γιατί δεν είχαν την γραπτή συγκατάθεση μου για την μεταφορα της γραμμης,όμως κινητά vodafone και σταθερά HOL όταν με καλούσαν έλεγε ότι ο αριθμός δεν υπάρχει.Κ'αποια στιγμή που θέλησα να επιστρέψω,μου είπαν ότι για εμένα δεν είχαν γραμμή ουτε στην πρέβεζα ούτε στα γιάννενα επι 6μηνου αυτο,κοινως ανεπιθύμητος πελάτης.Στην WIND.......όλα ωραία και καλα, τελείωσε ο χρόνος.Με παιρνουν τηλ για ανανέωση της τιμης της προσφοράς κ τους λεω δεν έχω αποφασίσει ακόμα,  μπορώ να σας απαντήσω αύριο?Σαφώς μου λένε.Ο Λογαρισμος είχε ανέβει στα 35ε πάλι, πέρασε ενας μήνας , δυο μηνες τρεις μήνες  ,όλο θα ανανέωνα την σύμβαση με την χαμηλότερη τιμή κ όλο δεν το πλήρωνα και όλο μου το κόβανε κ το 35ευρω γινόταν 40ευρω μαζί με το τέλος επανασύνδεσης.Άσε που τηλέφωνο δεν είχα για 10 μερες το μήνα  λόγω χρέους.Πελάτης της WIND σε 5 εταιρικά και δύο σταθερα σε δουλεία και σπίτι ,τα κινητα πληρωνόταν απο εταιρικό λογαρισμό κ δεν τα κόβανε.......Με καλούν ξανά για ανανέωση και μου λένε 19.90ε για χρόνο ,τους λέω να το κοιτάξω, εννοουσα κατσε ρε κοπελιά δεν ξέρω αυριο αν θα υπάρχω με τις τόσες σκωτουρες κ τους λες αύριο.Τους παίρνω αυριο το  πρωί τους λέω θέλω την προσφορα ,στο μεταξύ τσατίλα πάλι γιατι πάλι δεν πλήρωσα πάλι κόπηκε, πάλι 40ε ο λογαρισμος.....κ μου λένε δεν ισχύει πλέον προσφορά .Μα χτες μιλήσαμε , αυτοί τίποτα.Τελικά πήγα στην CYTA όπου και 19.90 πληρώνω , και χρωστάω αλλά δεν μου το κόβουνε......3 μήνες απλήρωτο το είχα για τηλεφωνο στα γιάννενα γιατι  ήμουν πρέβεζα,και 5ευρω δεν χρεώνουν  κ ξαναχρωστάω .....Παροχή υπηρεσιών ενος DSLAM 10.000 χρηστών και είμαι ένας γαμώτο τους, τι το κόβουν την τρίτη μέρα οφειλής?Το 5ευρώ για επανασύνδεση?Μπορεί η CYTA  να μην έχει live σήμα τηλεφώνου και αυτό για μερικούς να είναι μειονέκτημα , αλλά έχει τόσα πλεονεκτήματα κατανόησης που εμένα με κερδήσαν σαν πελάτη για πάντα......και 19.90 για πάντα.Κοντολογίς στο παρελθόν άλλαζα πάροχο για προσφορά και πλέον δεν φεύγω λόγω κακής συμπεριφοράς των άλλων.Το ότι τους ζήτησα να μου αντικαταστησουν ADB pirelli modem  κ μου δώσαν μετά από 3 μέρες,το ότι κέρδησα σε διαγωνισμό τους sony xperia tablet ....Όσο για τον ΟΤΕ που δυστυχώς έχω στην πρέβεζα.....οι πωλητές κοροϊδεύουν την μάνα μου ο ένας μετά τον άλλο ....CYTA λόγω ανθρωπιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι τα ίδια χάλια είναι, ανάλογα με το τι θα πετύχει και ο καθένας βέβαια. Το να κερδίσεις ένα tablet είναι ωραίο, αλλά δεν δίνει πόντους στην εταιρία. Αν πρέπει να δίνω παραπάνω λεφτά για να συμετάσχω στην κλήρωση, σόρυ αλλά θα προτιμήσω την φθηνότερη επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τι κανω για να αποδειξω λοιπον οτι ειμαι αθωος?

πέταξες την απόδειξη πληρωμής του πακέτου? τότε δεν μπορείς να κάνεις και κάτι...

 

δυστυχώς το λογιστήριο της Forthnet είναι μπουρδέλο κι έχει ταλαιπωρηθεί αρκετός κόσμος με τα προπληρωμένα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να επικοινωνήσεις και ηλεκτρονικά μαζί τους, γενικά εξυπηρετούν πολύ καλύτερα σε mail ή στο fb, να σου πουν και αυτοί τι μπορείς να κάνεις και να έχεις άμεση επικοινωνία με την εταιρία και όχι με δικηγόρο ή άλλο μεσολαβητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν το ξεγράψεις και έχεις υπόψιν σου πότε λήγει το συμβόλαιο σου, το προπληρωμένο είναι ξέγνιασμα.

Δεν ασχολήσε με μηνιαίους λογαριασμούς κλπ. Ειδικά για φοιτητές είναι πολύ καλή επιλογή για να μην ξυπνάς με κομμένο ίντερνετ.

Με το online support γίνεται μεγάλος ντόρος τελευταία. Όποιος έχει θέματα το συνηστώ κι εγώ, είναι πολύ ταχύτερη η εξυπηρέτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μολις σημερα περασα απο ενα καταστημα της φορθνετ να ξεκαθαρισω τι γινετε με το προβλημα μου..ενα παιδι που με εξυπηρετησε πηρε τηλεφωνο στα κεντρικα και κοντεψε να μαλωσει μαζι τους..ο τυπος μου ειπε οτι μεχρι να γινει η διακοπη ο λογαριασμος τρεχει..μου ειπε οτι το λογικο θα ηταν 25 ευρω και οχι 51..

τον ρωτησα γιατι να προκυπτουν εστω και αυτα τα 25 εφοσον εγω εχω προπληρωσει για ενα χρονο και οταν εληξε ο χρονος εκανα αιτηση διακοπης..αν ηξερα οτι θα μου χρεωναν παραπανω λεφτα δεν θα το προπληρωνα για ενα χρονο σαν τον βλακα..ο τυπος δεν μου ξεκαθαριζε τι γινετε οπως και δεν ξεκαθαρισε ο ιδιος με τα κεντρικα.μου ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο να μου ξεκαθαρισουν οι ιδιοι.

εγω τι να κανω τελικα?την αποδειξη την βρηκα που εχω πληρωσει για ενα χρονο..αλλα δεν μου δωσανε ποτε καποιο χαρτι που να λεει οτι διακοψαμε και οτι ειμαι εκτος φορθνετ..εγω εκανα ναι μεν την αιτηση διακοπης ενα μηνα πριν ληξει μαλιστα αλλα ποτε δεν πηρα καποιο χαρτι στα χερια μου..δηλαδη γιατι να πληρωσω 50 η 25 ευρω?ουτε διαβασα ποτε ουτε μου ειπαν για αυτα τα εξτρα λεφτα.

σκεφτομαι πολυ σοβαρα να συμβουλευτω καποιο δικηγορο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...