Προς το περιεχόμενο

Μου έστειλε εξώδικο η Forthnet...να τους κάνω και εγω μια μηνυση??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα αν θυμαμαι καλα καπου ειχα πετυχει μια ειδηση σχετικα με 2 παροχους στην Αγγλια (επισης αν θυμαμαι καλα :P) που φαγανε προστιμο απο την εκει EETT (αλλιως λεγοταν) για την ιδια τακτικη.

 

Συμφωνα με την ειδηση (αυτο το θυμαμαι καλα), η εκει ΕΕΤΤ (ειπαμε αλλιως λεγεται :P) αφου μαζεψε 1000 (η ειδηση το ελεγε) καταγγελιες ξεκινησε τα δικαστηρια για τους αγαπητους αγαπητους παροχους.

 

 

 

Εδω παιζει να δουμε κατι τετοιο ή σε αλλο πηγαδι παμε εμεις για την αναγκη μας;

 

Δεν ξέρω τι θα κάνει πραγματικά η ΕΕΤΤ ή η οποιαδήποτε καταναλωτική οργάνωση αλλά εγώ αν δεν πάρω απάντηση πως οι υποτιθέμενες οφειλές μου ταχτοποιήθηκαν από την Forthnet (είτε αναζητώντας τις καταθέσεις από το όνομα μου εκείνη την περίοδο στο λογιστήριο τους είτε αν είναι ανίκανοι να το κάνουν αυτό τότε απλά καλή τη πίστει αφού είμαι ΣΥΝΕΠΕΣΤΑΤΟΣ πελάτης 6-7 χρόνια) σκοπεύω να ενημερώσω τους διάφορους φορείς. Τώρα όποιος θέλει ακολουθεί.

Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω τις αποδείξεις από την τράπεζα αλλά θεωρώ πως δεν στέκει το να μου ζητάνε ένα ποσό 5 χρόνια μετά για υπηρεσία την οποία υποστηρίζουν πως συνέχιζαν να μου προσφέρουν χωρίς εγώ να έχω πληρώσει.

 

Προσωπικά μου έχει δημιουργηθεί ένα απίστευτο άγχος και ασχολούμαι με το θέμα χωρίς κανέναν λόγο ενώ είναι μια ιδιαίτερα φορτωμένη από υποχρεώσεις περίοδο για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει οι τύποι είναι απλά ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!

Αφού πήγα σε κατάστημα και έκανα φασαρία(οι τύποι δεν ξέρανε τίποτα απολύτως.....), ο εξυπνάκιας εκεί ανεύθυνος να τον πούμε, μου είπε να πάω να τα πληρώσω στην τράπεζα. Του λέω μια διευκρίνηση θέλω, μου απαντάει δεν ξέρω τίποτα, μίλα με τον δικηγόρο. Δεν τον χάλασε φαντάζομαι όμως που τους έκανα ρεζίλι μπροστά σε όλους τους πελάτες που υπήρχαν στο κατάστημα.

Ψυχοφθόρο βήμα Νο.2. Τηλέφωνο στην δικηγόρο. Ούτε εκεί βγάλαμε άκρη μιας και ούτε η ίδια ξέρει απο που προκύπτει η οφειλή. Με παρέπεμψαν στην εξυπηρέτηση πελατών. Αφού μίλησα με 2-3 άτομα για το θέμα, τελικά ανακαλύψανε ότι χρωστάω απο ένα adsl in box που είχα παλιά. Για την ακρίβεια κάποια ανανέωση. Της εξηγώ ότι εφόσον είναι προπληρωμένο και δεν έχω πληρώσει πως αυτοί μου παρείχαν την υπηρεσία τότε. Η απάντηση ουσιαστικά ήταν ότι εμείς στο ανανεώνουμε και σε ψάχνουμε μετά για τα χρωστούμενα. Εν κατακλείδι αυτά τα ΖΩΑ ζητάνε απο μένα να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας και να βρω την απόδειξη της ανανέωσης που έκανα πριν σχεδόν 5 χρόνια. Είμαι και γκαντέμης ρε γαμώτο. Την ανανέωση την είχα κάνει στο πλαίσιο, και επειδή είναι απόδειξη λιανικής δεν έχουν τρόπο να την βρούν.

Δεν τους δίνω τίποτα............ Τις παπαριές των άλλων δεν θα τις πληρώνω εγώ.

Αν έχετε σκοπό να κινηθείτε νομικά μαζικά εναντίον τους, βάλτε με μέσα.

Το μόνο ερώτημα που δεν απαντήθηκε απο ΚΑΝΕΝΑΝ απο τους παραπάνω είναι γιατί στείλανε, τώρα μετά απο τα 5 χρόνια σχεδόν παρακαλώ, την οφειλή. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μου κόψουν απο τότε την σύνδεση η εναλλακτικά να μου μεταφέρουν τα χρωστούμενα στο λογαριασμό double play που είχα για 2 χρόνια.

Δεν πειράζει όμως, η forthnet έχει πάρει ένα κάρο δάνεια για το double play, και τώρα που οι πελάτες φεύγουν άρων άρων απο αυτήν να δω πως θα τα ξεπληρώσει. Off-topic το μόνο λυπηρό θα είναι να χαθούν πολύτιμες θέσεις εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

Το μόνο ερώτημα που δεν απαντήθηκε απο ΚΑΝΕΝΑΝ απο τους παραπάνω είναι γιατί στείλανε, τώρα μετά απο τα 5 χρόνια σχεδόν παρακαλώ, την οφειλή [...]

Μήπως έφυγες τώρα από forthnet; Αν ναι, κάποιος είπε ότι μπορεί επειδή κάνουν εκκαθάριση όταν φεύγει κάποιος. Δηλ. όσο είναι πελάτης, τον προσέχουμε, άμα πα να φύγει τον τιμωρούμε. Όπως θα κανε κάθε εταιρία σαν τη forthnet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έφυγες τώρα από forthnet; Αν ναι, κάποιος είπε ότι μπορεί επειδή κάνουν εκκαθάριση όταν φεύγει κάποιος. Δηλ. όσο είναι πελάτης, τον προσέχουμε, άμα πα να φύγει τον τιμωρούμε. Όπως θα κανε κάθε εταιρία σαν τη forthnet.

 

Δεν νομίζω να έχει σχέση αυτό, μιας και σε αυτό το thread αν δεν απατώμαι κάποιος

πήρε χαρτί αν και είχε double play απο την εν λόγω ο θεός να την κάνει εταιρεία.

Ενημερωτικά έχω φύγει απο την forthet εδώ και 6 μήνες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει όμως, η forthnet έχει πάρει ένα κάρο δάνεια για το double play, και τώρα που οι πελάτες φεύγουν άρων άρων απο αυτήν να δω πως θα τα ξεπληρώσει. Off-topic το μόνο λυπηρό θα είναι να χαθούν πολύτιμες θέσεις εργασίας.

 

Δεν την έχω και για κλείσιμο σύντομα...μάλλον σε φάση που μεγαλώνει είναι :)

 

Σε κάθε περίπτωση είναι τραγικό ότι γίνεται και μακάρι να κάνουν κάτι σύντομα...όχι τίποτε άλλο γιατί ακόμα δεν έχω δει κανένα χαρτί στην πόρτα μου...κρίμα θα έιναι να δω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ειναι αν σκοπευεις εσυ...

 

Οταν ακουγονται συνεχως απογοητευμενοι πελατες απο τον εν λογω παροχο και αλλοι που δεν βλεπουν την ωρα να τελειωσει το συμβολαιο για να αλλαξουν παροχο, τοτε σημαινει οτι πεφτουν οι πωλησεις.

Αν η εταιρεια δεν παει καλα με τις πωλησεις, θα πρεπει να μειωσει και τα εξοδα της για να σταθει, γνωστο αυτο, σωστα?

Αυτο λοιπον, δεν ειναι επιλογη των υπαλληλων. Δηλαδη δεν επιλεγει ο υπαλληλος ποτε θα αποχωρησει απο την εργασια του στην περιπτωση αυτη. Αλλοι επιλεγουν γιαυτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όλους τους παρόχους ακούγονται απογοητευμένοι πελάτες και όλοι τους, ο καθένας για δικό του λόγο ήθελε να λήξει το συμβόλαιο του για να αλλάξει.

 

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι η βάση συνδρομητών της Forthnet αυτή τη στιγμή είναι η δεύτερη μεγαλύτερη μετά από αυτή του ΟΤΕ και η βάση συνδρομητών του ΟΤΕ έχει τάσεις μείωσης (και γι'αυτό το λόγο έχει αρχίσει και περνάει περισσότερο ανταγνωιστικά πακέτα).

 

Το Point μου είναι ότι στην παρούσα φάση, προφανώς και οι εναλλακτικοί θέλουν δουλειά και προφανώς και δεν είναι καλή πρακτική το εξώδικο και το κυνήγι, ειδικά όταν τα λάθη προέρχονται από τον πάροχο. Το θέμα είναι τα προβλήματα αυτά να μειώνονται, πράγμα που πιστεύω πως γίνεται συνολικά σε όλους τους παρόχους (που αξίζουν να επιβιώσουν)

 

Αυτο λοιπον, δεν ειναι επιλογη των υπαλληλων. Δηλαδη δεν επιλεγει ο υπαλληλος ποτε θα αποχωρησει απο την εργασια του στην περιπτωση αυτη. Αλλοι επιλεγουν γιαυτον...

Δεν μπορώ να συνδέσω τη συλλογιστική αυτή με την υπόλοιπη συζήτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μήπως έφυγες τώρα από forthnet; Αν ναι, κάποιος είπε ότι μπορεί επειδή κάνουν εκκαθάριση όταν φεύγει κάποιος. Δηλ. όσο είναι πελάτης, τον προσέχουμε, άμα πα να φύγει τον τιμωρούμε. Όπως θα κανε κάθε εταιρία σαν τη forthnet.

 

όσο είσαι στη Forthnet δεν πρόκειται να δεις, αν κάποτε φύγεις ίσως δεις...

 

Παιδες (μαλλον) δεν τιθεται τετοιο θεμα:

Στην περιπτωση μου, υπηρξα πελατης τους μονο μια φορα = 5,5 χρονια πριν!

Just once & only: για προπληρωμενο 3μηνο συμβολαιο, τοτε = 2005! :shock:

 

---------- Προσθήκη στις 01:19 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:43 ----------

 

δικηγορος δεν ειμαι αλλα ας προτεινω και εγω κατι.

σε ολους εσας που σας ηρθε το εξωδικο αλλα προνοησατε ,η ειχατε την τυχη να κρατησετε τις αποδειξεις πληρωμων μην πληρωνετε.

πατε στο δικαστηριο σε δικη και παρουσιαστε τις εκει.

αυτοματως το δικαστηριο κατακυρωνετε υπερ σαςαφου αποδεδειγμενα εχετε πληρωσει τα οφειλομενα και τωρα η κυρια Forthnet θα πρεπει να πληρωσει τα δικαστικα εξοδα.

εκει δλδ που σας ζητουσε 200 300 € κ.λ.π θα πρεπει να πληρωνει κανα 1000ρικο στον καθενα .αν αυτο γινει σε καμια 100 ατομα (υποθετικα ) τοτε θα πρεπει να πληρωσει ενα αρκετα μεγαλο ποσο.

για σκεφτειτε το!!!!

 

Φιλε μου, μη συστηνεις σε κανενα να παρουσιαστει σε δικαστηριο μονος του, οσο ολοφανερο δικιο και να εχει!

 

Κατι τετοιο αναλογα και με τις "αντιληψεις" των δικαστων

-που θυμιζω οτι ολοι τους ειναι 'πρωην' δικηγοροι!-

μπορει να γινει (πολυ) επικινδυνο...

 

Οσο για το παραδειγμα που αναφερεις, οσο τουλαχιστον γνωριζω, η (καθε) Forthnet ακομη και χανοντας ολοφανερα, μπορει να κανει εφεση επι της αποφασεως, ή οποια εφεση μαντεψε: περιλαμβανει ΚΑΙ τα δικαστικα εξοδα που περιμενεις να κερδισεις-εισπραξεις!

[παρεπιπτοντως, αυτη ακριβως η λεπτομερεια (?), ειναι κατι που συχνα-πυκνα "ξεχνουν" να αναφερουν οι δικηγοροι...]

 

Συνοψιζοντας: το να πας μονος σου μπορει να ειναι [εως και] αυτοκτονικο,

ενω το να εχεις εκπροσωπηση ασυμφορο, αν πχ σου ζητανε 100-200* ευρω...

(*εννοω τα κ#ρατιατικα της Forthnet, δικαστικα εξοδα μπορει και 1000ρικο)

 

- - - - - - - - -

 

Εκεινο ομως που, κατα την εκτιμηση μου, που θα επρεπε να μας απασχολει

-κι εδω, παρακαλω, οι νομικοι του φορουμ ας βοηθησουν/γνωμοδοτησουν!-

ειναι κατα ποσο, η (καθε) Forthnet μπορει να ζητησει και τελικως να πετυχει

να βγαλει [ερημην μας] διαταγες πληρωμων, για τα ποσα που (δηθεν) της

χρωσταμε με μονο στοιχειο τους ο,τι υποστηριζει/δηλωνει το λογιστηριο της..!

 

Ειμαι σε θεση να γνωριζω, οτι για σοβαρες οφειλες > 2.500-3.000 ευρω,

χρειαζονται σοβαροτερα στοιχεια/αποδειξεις, απο μια δηλωση του στυλ:

<ο ταδε μας χρωστα, πιστεψτε τα λογια μας, βγαλτε διαταγη πληρωμης>

Δε ξερω ομως, αν στεκονται/ζοριζουν, σε/για απαιτησεις μικρων ποσων...

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
*εννοω τα κ#ρατιατικα της Forthnet!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πρόβλημα πάντως το αντιμετωπίζουν αρκετοί συνδρομητές (πρώην και νυν) και έχουν αρχίσει να το ψάχνουν νομικά. Λογικά η καλύτερη προσέγγιση είναι να μαζευτείτε όλοι μαζί και να κάνετε μια συνολική κίνηση απέναντι στην εταιρεία για να διεκδικήσετε τα λεφτά σας. Που ξέρεις, αν είστε αρκετοί μπορεί να μη φτάσει καν μέχρι τα δικαστήρια η υπόθεση και να λήξει με διακανονισμό με την εταιρεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

διακανονισμό, δλδ να τους πληρώσει η Forthnet για τις χαμένες ώρες? γιατί προφανώς αυτοί που θα το πάνε δικαστικά δεν χρωστάνε κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πουθενά δε σε πιάνω...αφορμή να γκρινιάξεις ψάχνει. Για μένα ας τους πάρει και σπίτι για τις χαμένες ώρες και για της νύχτες που δεν το έκαναν με τη γυναίκα τους επειδή είχαν άγχος και νεύρα!

 

Ας το πάνε δικαστικά όσοι πρέπει, αρκεί να πάνε όλοι μαζί και όχι ο καθένας μόνος του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ε ρε man, αφού το θέμα είναι ότι δεν χρωστάνε, για αυτό παραπονιούνται...τι διακανονισμό να κάνουν? να τους βγουν λιγότερα αυτά που ΔΕΝ χρωστάνε? :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...