Προς το περιεχόμενο

Γυμναστήριο Και Συμπληρωματα Διατροφης


Xorxhs!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το βαθύ κάθισμα γίνεται επιπόλαια και κατεβαίνεις κάτω ανεξέλεγκτα με φόρα για να έχεις εύκολη επαναφορά, ναι είναι πιο εύκολο.

 

Εκεί ακριβώς γίνεται το λάθος.Η ταλάντωση που σε βοηθάει να συκωθείς τσακίζει τα γόνατα.Και τούς τραυματισμούς σε αυτά συνήθως τους κουβαλάς στην υπόλοιπη ζωή σου.Γιαυτό έγραψα σε προηγούμενο thread ότι χρειάζεται κάποιος έμπειρος να καθοδηγήσει στον σωστό τρόπο εκτέλεσης της άσκησης

 

---------- Προσθήκη στις 16:21 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:15 ----------

 

Να ρωτησω κατι παιδια, απο push ups ειμαι σε καλο επιπεδο και εδω και κανα 2μηνο μπορω να κανω και με το ενα χερι, σημερα επειδη ειχα καιρο να κανω ειπα να δοκιμασω για να δω αν ειχα αυξησει της επαναληψεις μου και εκανα 4-5 αλλα ειδα μετα οτι τα ματια μου ειχαν κοκκινησει καπως. Δεν πονουσα η ενιωθα ενοχληση απλα ηταν πιο κοκκινα απο το κανονικο, σε λιγα λεπτα ειχε επανελθει στο κανονικο τους αλλα ξερει κανεις που να εχει παρομοια εμπειρια που οφειλεται; Μου εχει τυχει μερικες φορες παλι σε αρκετα εντονες ασκησεις, στις κανονικες δεν το παθαινω.

Για πήγαινε για καλό και για κακό σε έναν οφθαλμίατρο να σου μετρήση την ενδοφθάλμια πίεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 840
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλή Μηνύματα

westwar

ευχαριστω

ειδα στο youtube κατι τυπαδεσ , λες και εχουν βγει απο το τσερνομπιλ. δεν υπαρχει αυτο που κανουν , εχει ο ενας τρια ποντικια στον ενα ομο, τρεις λαιμους ο αλλος.

 

http://www.youtube.com/watch?v=4Ng4RWXTj8I&feature=related

 

lol

 

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους.

 

Με λένε Γιώργο και ασχολούμαι με το ερασιτεχνικό bodybuinding εδώ και περίπου δύο χρόνια. Και λέω ερασιτεχνικό γιατί αυτό δεν έχει καμία σχέση με το bodybuilding σαν λέξη όπως την ακούει κάποιος που δεν γνωρίζει το σιδερένιο άθλημα. Προφανώς οι περισσότεροι όταν ακούτε bb σκέφτεστε τέρατα φάρμακα ενέσεις και τπτ άλλο. Η αλήθεια είναι κάπως διαφορετική. Bodybuilding για μένα ως τώρα είναι τρόπος ζωής. Είναι το τρίπτυχο διατροφή-γυμναστήριο-ύπνος. Η σειρά δεν είναι τυχαία πάει με τη σπουδαιότητα της κάθε λέξης. Όπως είπε ένα παιδί πιο πριν 6 γευματα ανα 3 ώρες με κάθε γεύμα να περιέχει πρωτείνη υδατάνθρακα λιπαρά στην αναλογία που χρειάζεται ανάλογα με το αποτέλεσμα που θες να έχεις. Γυμναστήριο δε χρειάζεται εξάντληση. Εδώ δεν ισχύει το όσο περισσότερο όσο καλύτερο. 3-4 φορές τη βδομάδα από μία ώρα η καθεμια είναι υπερ αρκετές. Επίσης να ξέρετε ότι ο όγκος ή η γράμμωση δε γίνεται στο γυμναστήριο αλλά στην κουζίνα. Δεν υπάρχουν προγράμματα γράμμωσης ή όγκου αλλά διατροφές γράμμωσης ή όγκου. Υπνος τουλάχιστον 8 ώρες την ημέρα. Αν και τα λέω γενικά γιατί δε μου το επιτρέπει ο χρόνος κάντε όλα αυτά σε πρώτο πλάνο και τα αποτελέσματα θα σας εκπλήξουν. Τώρα για τα συμπληρώματα αυτό είναι ένα άλλο παρεξηγημένο κεφάλαιο. Πολύς λόγος έχει γίνει και έχουν μπερδευτεί σε μεγάλο βαθμό με τα αναβολικά. Κυρίως από τις περίεργεσ ετικέτες που φέρουν για να προσελκύουν παιδάκια. Μην ανυσηχήτε και αυτά φαγάκι είναι και δε πρόκειται να σας κάνουνε τούμπανα σε 2 βδομάδες. Καταναλώνετε τα άφοβα αρκεί να είναι γνωστής μάρκας και από αξιόπιστο μαγαζί και να μην καταναλώνονται σε υπερβολικές ποσότητες. Αναβολικά που θα σας κάνουν κακό δε περιέχουν δε τους συμφέρει από θέμα κόστους να τα βάλουν μέσα άλλωστε. Όσο για αυτό το βίντεο φίλε πρέπει να σου πω πως όλοι αυτοί οι τύποι τσέρνομπιλ που βλέπεις έχουν χύσει ιδρώτα και αίμα για να καταφέρουν αυτό που βλέπεις. Προσπάθησε εσύ να πάρεις φάρμακα και το πολύ πολύ να γίνεις σα τις νεροκολοκήθες που θεωρούν ότι είναι γυμνασμένοι. Επίσης για τον αριθμό μυών που αναφέρεις να σου πω ότι τον ίδιο έχεις και συ απλά αυτός τους έχει ανεπτυγμένους. Ναι φάρμακα έχει πάρει σίγουρα για να γίνει όπως έχει γίνει αλλά αυτό πλεον είναι αναγκαίο αν θέλεις να προχωρήσεις επαγγελματικά. Το θέμα είναι τι έχει κάνει πριν από αυτό με διατροφές και γυμναστήριο. Το τι είναι ωραίο και τι όχι είναι θεωρητικό. Άλλοι τους αρέσουν οι σούμο άλλοι οι γυναίκες αρσιβαρίστριες. Τουλάχιστον να ξέρετε ότι στο bb τα αναβολικά επιτρέπονται και όλοι διαγωνίζονται επί ίσοις όροις σε αντίθεση με άλλα αθλήματα στα οποία γίνονται στα κρυφά.

 

Αυτά ήθελα να πω σε πρώτη φάση για ότι άλλο χρειάζονται όσοι ενδιαφέρονται θα είμαι εδώ. Είμαι και μέλος γνωστού φόρουμ που έχει να κάνει με το άθλημα. όποιος εννδιαφέρεται με pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://scoobysworkshop.com/

 

Και ένα τσάμπα site με συμβουλές και απλά πράγματα για να γυμναστεί κανείς. Πάντως δεν είναι να φρικάρει κανείς , τα πράγματα είναι απλά.

 

Κομμένα γλυκά, αλκοολ και φαγητά με άπειρα λίπη, αναψυκτικά, σωστός ύπνος, 0 τσιγάρο, 30 λεπτά αερόβια άσκηση (τρέξιμο ή έντονο περπάτημα) και για τις πιο έντονες καταπονήσεις λίγη πρωτείνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω εγώ 2-3 ερωτησούλες στους γνώστες?

 

Μέσα Μαΐου περίπου ξεκίνησα δίαιτα.

 

Έχω ύψος 1,87 και τότε ήμουν 100 κιλά, ενώ η λιπομέτρηση είχε δείξει 25-26 αν θυμάμαι καλά. (ο διατροφολόγος είχε πει ότι ήταν σχετικά χαμηλό το ποσοστό λίπους για τα κιλά μου και το ύψος μου)

 

Σε 40 ημέρες περίπου με καθημερινή εφαρμογή της δίαιτας, κατάφερα να χάσω γύρω στα 5 κιλά, χωρίς καθόλου άσκηση.

 

Υπήρξαν και κάποιες στιγμές διατροφικής ατασταλίας, με 2-3 μετρημένα φαγοπότια κάτι βραδάκια με τσιπουράκι και κρασί, αλλά δεν εδειξαν να με επηρεάζουν στην απώλεια κιλών και γενικά ήμουν πολύ ικανοποιημένος από την πορεία μου.

 

Αρχές Ιουλίου διέκοψα τη δίαιτα, μιας και ξεκινούσαν οι διακοπές μου και ήθελα να το ρίξω λίγο έξω. Αποτέλεσμα, μετά από ένα μήνα περίπου, πήρα πίσω 4 κιλά.

 

Πριν τρεις εβδομάδες ξεκίνησα ξανά το πρόγραμμα δίαιτας, αυτή τη φορά συνδυασμένο με γυμναστήριο, αλλά τα κιλά παραμένουν σταθερά.

Είμαι γύρω στα 98 αυτή τη στιγμή, δηλαδή μόλις ένα κιλό μείον, και πηγαίνω γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα με έμφαση κυρίως στις αερόβιες.

Λόγω και της παλαιότερης μακροχρόνιας ενασχολησής μου με την κωπηλασία, δείχνω ιδιαίτερη έμφαση στο τρέξιμο και σταδιακά αυξάνω τις αποστάσεις. Συνήθως τρέχω γύρω στα 40 λεπτά στο διάδρομο, ενω χθες έτρεξα μία ωρίτσα και διένυσα γύρω στα 7,5 χλμ. σε ρυθμό 8. Τις μέρες που η αερόβια δεν είναι τόσο έντονη, κάνω λίγα βάρη, κυρίως για στήθος, τετρακέφαλους,προσαγωγούς και χέρια, δικέφαλους, τροχαλία και μπόλικα σετ κοιλιακούς - ραχαίους.

 

Τις μέρες που υπάρχει έντονη αερόβια άσκηση, όπως χθες π.χ. μπαίνω και λίγο πισίνα για χαλάρωμα και αυξομοιώνω την ένταση της κολύμβησης χρησιμοποιώντας κάποιες φορές και paddles - σανίδα για να γυμνάζω εναλλάξ, χέρια - πόδια.

 

Να σημειώσω εδώ ότι με το προγραμμά μου είμαι αρκετά ικανοποιημένος ηθικά και σκέφτομαι σταδιακά να αυξάνω τις αποστάσεις, γιατί γουστάρω πολύ το τρέξιμο και επίσης ότι βλέπω αποτελέσματα πάνω μου (δηλαδή έχει πέσει η κοιλιά, έχω χάσει στην περιφέρεια και στο "σωσίβιο" και από τους τετρακέφαλους) αλλά όχι στη ζυγαριά μου...

 

Επίσης το πρόγραμμα εκγύμνασης που ακολουθώ έχει βγει από γυμναστή ενώ το πρόγραμμα διατροφής από γνωστό μου διατροφολόγο.

 

Η εύλογη απορία μου λοιπόν είναι η εξής:

Τι φταίει και ενώ στην πρώτη μου απόπειρα για δίαιτα έπεφταν τα κιλά αέρα ενώ τώρα που υπάρχει και η άσκηση συνδυασμένη με το πρόγραμμα διατροφής δε λέει να κατέβει το κοντέρ ενώ θα περίμενε κανείς να πέφτουν τα κιλά σα στραγάλια? :P

 

BTW έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και ένα χρόνο και πίνω 1-2 ποτά τη βδομάδα.

Επεξ/σία από Erwdios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφερεις είναι μεγάλο λάθος πολλών. Το θέμα δεν είναι να χάσεις κιλά αλλά πόντους. Όσο χάνεις πόντους μη σε αγχώνει τίποτα. Το γιατί δε χάνεις κιλά είναι μάλλον επιστημονική-ρητορική ερώτηση χωρίς σημασία. Μη σε απασχολεί. Πχ εγώ με μποξ διατροφή έχασα 10 κιλα σε 1μιση μήνα και κόλλησα στα 100 για καιρό. Αλλά το σώμα μου έχανε πόντους. Άρα κάτι γίνονταν ΄. Συνέχισε την προσπάθεια και όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Μη ντρέπεσαι και τα βάρη πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που αναφερεις είναι μεγάλο λάθος πολλών. Το θέμα δεν είναι να χάσεις κιλά αλλά πόντους. Όσο χάνεις πόντους μη σε αγχώνει τίποτα. Το γιατί δε χάνεις κιλά είναι μάλλον επιστημονική-ρητορική ερώτηση χωρίς σημασία. Μη σε απασχολεί. Πχ εγώ με μποξ διατροφή έχασα 10 κιλα σε 1μιση μήνα και κόλλησα στα 100 για καιρό. Αλλά το σώμα μου έχανε πόντους. Άρα κάτι γίνονταν ΄. Συνέχισε την προσπάθεια και όλα θα γίνουν όπως πρέπει. Μη ντρέπεσαι και τα βάρη πάντως

 

Thanx.

 

Τα βάρη είναι αλήθεια ότι ποτέ δεν ήταν η αγαπημένη μου ενασχόληση, αλλά θα αρχίσω σιγά, σιγά να τα βάζω περισσότερα στο προγραμμά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες ασκήσεις με μεγαλύτερο ενδιαφέρον οι οποίες δε θα σου δώσουν όγκο αλλά θα σε γραμμώσουν και θα σε κάνουν πραγματικά δυνατό, πες να σου φτιάξει πρόγραμμα με ασκήσεις μόνο με το βάρος του σώματος και με μπάλα. Έχουν πλάκα και γυμνάζουν και τις μικρές μυικές ομάδες , ενώ ασκήσεις με βάρη και οργανα κυρίως είναι πολύ εστιασμένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Erwdios Συμφωνω με τον Dakonblackblade . Απο την στιγμη που ειδες διαφορα στο σωμα σου μην σε απασχολουν τοσο τα κιλα . Με τα βαρη που ξεκινησες ισως να πηρες και μυικη μαζα ( ο μυικος ιστος ειναι πιο βαρυς απο το λιπος . πχ καποιος που ειναι 75 κιλα μυικα να δειχνει πιο αδυνατος απο καποιον που ειναι 75 κιλα με αρκετο ποσοστο λιπους ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε Erwdios,

 

Το ιδιο ακριβως ειχε συμβει και σε μενα πριν απο 4 χρονια οταν ειμουν σε αναλογη κατασταση και στην αρχη ειχα ξεκινησει μονο διαιτα για ενα μηνα αλλα μετα αρχισα να κανω ερασιτεχνικο bodybuilding.

 

Εδω λοιπον και 4 χρονια ,ατομα που δεν με χουν δει για 4-5 μηνες μου λενε συνεχως οτι εμεινα ο μισος αλλα εγω μεσα σε 4 χρονια εχω χασει μονο 15 κιλα.Αλλα ηταν περισσοτερο λιπος παρα νερο και μυικο ιστο.Οσα σου ειπαν δηλαδη οι δυο φιλοι ειναι απολυτα σωστα.

 

Επισης στην αρχη μιας διαιτας που ο οργανισμος ειναι αμαθος τα πρωτα 4-7 κιλα χανονται ευκολα αλλα ειναι περισσοτερο νερο,παρα λιπος.Το ποιοτικο αδυνατισμα που χανεις λιπος και βαζεις ποιοτικα μυικα κιλα ειναι σε βαθος χρονου με αλλαγες μονιμες στην διατροφη σου προς το ποιοτικοτερο και με την γυμναστικη μονιμο στοιχειο στην ζωη σου για παντα μεχρι τα βαθια γεραματα.

 

 

Παρολα αυτα, υπαρχει και κατι αλλο που ειμαι υποχρεωμενος να σου πω ηθικα σαν μελος του insomnia με αλληλεγγυη και επειδη αρεσει η γυμναστικη και στους δυο μας ασχετως αν μας αρεσουν αλλα ειδη γυμναστικης.Μπορεις να εχεις ραγδαια αποτελεσματα ,να κανεις εμφανεις κοιλιακους,να γινεις κομμματια που λενε ,μεσα σε 9 -12 μηνες αλλα θα περασεις την στερηση της αρκουδας.

Αν εχεις τα balls που λενε,και ειναι τρομερα δυσκολο σε διαβεβαιωνω ,ριξε μια ματια σε αυτο το βιντεακι.Ο τυπος ηταν 28% λιπος στην αρχη και κοιτα πως τον εκανε ενα επαγγελματιας bodybuilder μεσα σε 9 μηνες.Χωρις στεροειδη,ετσι?Αλλα η διαιτα ειναι τρομερα αυστηρη,και δεν πρεπει να παρεκλινεις ουτε μια μερα.Βασικα ειναι η κυρια διαιτα των bodybuilders 70% πρωτεινη απο διαφορες φυσικες τροφες αλλα και συμπληρωματα,30% υδατανθρακες,0% η καπου εκει λιπος.

 

Ο συγκεκριμενος τυπακος που ειναι δημοσιογραφος ηρθε σε μεγαλη συγκρουση ψυχολογικα κυριως με το εαυτο του,γιατι να ξεπερασεις καποιες ανθυγιεινες διατροφικες συνηθειες αποτομα και να ριξεις τις θερμιδες σου στις 1600 την ημερα,ειναι πολυ δυσκολο,αλλα στο τελος θριαμβευσε.Για πολυ καλα αποτελεσματα χρειαζεται πολυ κοπος.Επαναλαμβανω εισαι σε πολυ καλο δρομο,αλλα υπαρχουν και πιο σκληρα μονοπατια.(Δεν ειναι απαραιτητο οτι αυτα ειναι για σενα,απλα για να μαθαινουμε και να ανταλλασουμε αποψεις περι διατροφης και γυμναστικης.)

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=kuygZX3HKSQ&feature=related[/ame]

Επεξ/σία από benign
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Να κάνω εγώ 2-3 ερωτησούλες στους γνώστες?

 

Μέσα Μαΐου περίπου ξεκίνησα δίαιτα.

 

Έχω ύψος 1,87 και τότε ήμουν 100 κιλά, ενώ η λιπομέτρηση είχε δείξει 25-26 αν θυμάμαι καλά. (ο διατροφολόγος είχε πει ότι ήταν σχετικά χαμηλό το ποσοστό λίπους για τα κιλά μου και το ύψος μου)

 

Σε 40 ημέρες περίπου με καθημερινή εφαρμογή της δίαιτας, κατάφερα να χάσω γύρω στα 5 κιλά, χωρίς καθόλου άσκηση.

 

Υπήρξαν και κάποιες στιγμές διατροφικής ατασταλίας, με 2-3 μετρημένα φαγοπότια κάτι βραδάκια με τσιπουράκι και κρασί, αλλά δεν εδειξαν να με επηρεάζουν στην απώλεια κιλών και γενικά ήμουν πολύ ικανοποιημένος από την πορεία μου.

 

Αρχές Ιουλίου διέκοψα τη δίαιτα, μιας και ξεκινούσαν οι διακοπές μου και ήθελα να το ρίξω λίγο έξω. Αποτέλεσμα, μετά από ένα μήνα περίπου, πήρα πίσω 4 κιλά.

 

Πριν τρεις εβδομάδες ξεκίνησα ξανά το πρόγραμμα δίαιτας, αυτή τη φορά συνδυασμένο με γυμναστήριο, αλλά τα κιλά παραμένουν σταθερά.

Είμαι γύρω στα 98 αυτή τη στιγμή, δηλαδή μόλις ένα κιλό μείον, και πηγαίνω γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα με έμφαση κυρίως στις αερόβιες.

Λόγω και της παλαιότερης μακροχρόνιας ενασχολησής μου με την κωπηλασία, δείχνω ιδιαίτερη έμφαση στο τρέξιμο και σταδιακά αυξάνω τις αποστάσεις. Συνήθως τρέχω γύρω στα 40 λεπτά στο διάδρομο, ενω χθες έτρεξα μία ωρίτσα και διένυσα γύρω στα 7,5 χλμ. σε ρυθμό 8. Τις μέρες που η αερόβια δεν είναι τόσο έντονη, κάνω λίγα βάρη, κυρίως για στήθος, τετρακέφαλους,προσαγωγούς και χέρια, δικέφαλους, τροχαλία και μπόλικα σετ κοιλιακούς - ραχαίους.

 

Τις μέρες που υπάρχει έντονη αερόβια άσκηση, όπως χθες π.χ. μπαίνω και λίγο πισίνα για χαλάρωμα και αυξομοιώνω την ένταση της κολύμβησης χρησιμοποιώντας κάποιες φορές και paddles - σανίδα για να γυμνάζω εναλλάξ, χέρια - πόδια.

 

Να σημειώσω εδώ ότι με το προγραμμά μου είμαι αρκετά ικανοποιημένος ηθικά και σκέφτομαι σταδιακά να αυξάνω τις αποστάσεις, γιατί γουστάρω πολύ το τρέξιμο και επίσης ότι βλέπω αποτελέσματα πάνω μου (δηλαδή έχει πέσει η κοιλιά, έχω χάσει στην περιφέρεια και στο "σωσίβιο" και από τους τετρακέφαλους) αλλά όχι στη ζυγαριά μου...

 

Επίσης το πρόγραμμα εκγύμνασης που ακολουθώ έχει βγει από γυμναστή ενώ το πρόγραμμα διατροφής από γνωστό μου διατροφολόγο.

 

Η εύλογη απορία μου λοιπόν είναι η εξής:

Τι φταίει και ενώ στην πρώτη μου απόπειρα για δίαιτα έπεφταν τα κιλά αέρα ενώ τώρα που υπάρχει και η άσκηση συνδυασμένη με το πρόγραμμα διατροφής δε λέει να κατέβει το κοντέρ ενώ θα περίμενε κανείς να πέφτουν τα κιλά σα στραγάλια? :P

 

BTW έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και ένα χρόνο και πίνω 1-2 ποτά τη βδομάδα.

 

Γεια σου φίλε.

 

Τι θέλει να πει ο διατροφολόγος σου με αυτό? Γιατί εμένα μου ακούγεται τελείως κουφό. Πως μπορεί ένα ποσοστό να είναι χαμηλό για τα κιλά και το ύψος σου? Αφού είναι ποσοστό το 25 δηλαδή για κάποιον με 100 κιλά 25 κιλά και για κάποιον με 50 κιλά αντίστοιχα 12,50 κιλά. Τέλοσπάντων 25-26 κιλά λίπος στα 100 σωματικά είναι υπερβολικό και είναι στα όρια του παχύσαρκου. Φαντάσου ότι οι κοιλιακοί αρχίζουν να φαίνονται στο 10-12% λίπος. Ακόμα και σε περίοδο όγκου εγώ πάνω από 20% δεν ανεβαίνω.

 

Η γνώμη μου για τους διατροφολόγους εμένα δεν είναι καλή καθώς δε πιστεύω ότι οι δίαιτες που δίνουν είναι για bb ή απλά γυμναστική ή απλά μυική ανάπτυξη και περισσότερο είναι απλά υγιείνές διατροφές. Ένα φρούτο για ενδιάμεσο γέυμα π.χ. ή τρεις φρυγανιές με μέλι για πρωινό δεν είναι γεύματα. Όλα τα γέυματα αν θες να αναπτυχθείς μυικά πρέπει να αποτελούνται και από πρωτείνη και από υδατάνθρακα και από λιπαρά. Εκτός αν κάνεις κάποια ειδική δίαιτα όπως π.χ. χωρίς υδατάνθρακα (atkins) όπως ο τύπος στο τελευτάιο βίντεο που έβαλε ο φίλος αλλά το μπέρδεψε καθώς δεν είναι το λίπος χαμηλό αλλά ο υδατάνθρακας. Γράψε μας λίγο τη διατροφή που σου έχει βάλει ο διατροφολόγος για να τη δούμε.

 

Τώρα όπως σωστά είπαν και οι φίλοι πιο πάνω το ότι δεν έχεις χάσει κιλά δεν σημαίνει κάτι. Ο καλύτερος κριτής για σένα θα είναι ο καθρέφτης σου και ακόμα καλύτερα μία σωστή και το τονίζω σωστή λιπομέτρηση καθώς το ποσοστό λίπους είναι αυτό που σε ενδιαφέρει. Το σώμα σου μπορεί να αλλάζει και να ανοίγει και ενώ βελτιώνεσαι να μένεις πάνω κάτω στα ίδια κιλά. Πάντως μη νομίζεις ότι έχεις πάρει 4 κιλά μυικά. Ακόμα και επαγγελματίες bber που τα κάνουν όλα σωστά παίρνουν το πολύ 3-4 καθαρά μυικά κιλά το χρόνο.

 

Και πάλι τονίζω ότι η γράμμωση δεν γίνεται στο γυμναστήριο ούτε με κιλά ιδίου σώματος ούτε με αερόβια. Η αερόβια είναι πολύ καλή στην καλή λειτουργία του μεταβολισμού και στην εκγύμναση της καρδιάς (μη το ξεχνάμε ότι και αυτή μυς είναι) αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχουν ββερς που γραμμώνουν χωρίς καθόλου αερόβιο. Το μυστικό είναι στη διατροφή. Απλό και σταθερό πρόγραμμα γυμναστικης με βάρη και αερόβιο να κάνεις θα έχεις άλλα αποτελέσματα με διατροφή γράμμωσης και άλλα με όγκου. Όπου γράμμωσης είναι να τρώς λίγο λιγότερες θερμίδες τη μέρα από ότι καις (πχ. 200 λιγότερες) και όγκου περισσότερες από όσες καις.

 

Επίσης να μην πολυεμπιστεύεσαι τους γυμναστές ΤΕΦΑΑ των γυμναστηρίων. Συνήθως δίνουν πολύ φορτωμένα και ακανόνιστα προγράμματα γυμναστικής που το μόνο που κάνουν είναι να σε καταβολίζουν να σε κουράζουν και συνήθως να φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα. Τα μισά να κανεις από αυτά που γράφουν θα μεγαλώσεις. Γράψε και το πρόγραμμα γυμναστικής σου αν δεν βαριέσαι.

 

Τέλος θα σου πω να αυξήσεις την γυμναστική με βάρη και να κρατήσεις το αερόβιο σε πιο μικρή έκταση καθώς ναι μεν χρειάζεται αλλά σε υπερβολική δόση δε σου κάνει καλό. Ειδικά χωρίς βάρη και καλή διατροφή καταβολίζει δε σε βοηθάει να αναπτυχθείς μυικά και δεν αδυνατίζει τοπικά. Ο οργανισμός σου δεν ξέρει ότι θες να χάσεις από την κοιλιά ή από τα πόδια όπου υπάρχει το πρόβλημα πχ. και καίει λίπος αναλογικά το ίδιο σε όλο το σώμα. Αποτέλεσμα? Πολλές φορές να υπάρχει λίπος στην κοιλιά και στους ώμους να φαίνονται κόκκαλα.

Επεξ/σία από Geo84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Να κάνω εγώ 2-3 ερωτησούλες στους γνώστες?

 

Μέσα Μαΐου περίπου ξεκίνησα δίαιτα.

 

Έχω ύψος 1,87 και τότε ήμουν 100 κιλά, ενώ η λιπομέτρηση είχε δείξει 25-26 αν θυμάμαι καλά. (ο διατροφολόγος είχε πει ότι ήταν σχετικά χαμηλό το ποσοστό λίπους για τα κιλά μου και το ύψος μου)

 

Σε 40 ημέρες περίπου με καθημερινή εφαρμογή της δίαιτας, κατάφερα να χάσω γύρω στα 5 κιλά, χωρίς καθόλου άσκηση.

 

Υπήρξαν και κάποιες στιγμές διατροφικής ατασταλίας, με 2-3 μετρημένα φαγοπότια κάτι βραδάκια με τσιπουράκι και κρασί, αλλά δεν εδειξαν να με επηρεάζουν στην απώλεια κιλών και γενικά ήμουν πολύ ικανοποιημένος από την πορεία μου.

 

Αρχές Ιουλίου διέκοψα τη δίαιτα, μιας και ξεκινούσαν οι διακοπές μου και ήθελα να το ρίξω λίγο έξω. Αποτέλεσμα, μετά από ένα μήνα περίπου, πήρα πίσω 4 κιλά.

 

Πριν τρεις εβδομάδες ξεκίνησα ξανά το πρόγραμμα δίαιτας, αυτή τη φορά συνδυασμένο με γυμναστήριο, αλλά τα κιλά παραμένουν σταθερά.

Είμαι γύρω στα 98 αυτή τη στιγμή, δηλαδή μόλις ένα κιλό μείον, και πηγαίνω γυμναστήριο 3-4 φορές την εβδομάδα με έμφαση κυρίως στις αερόβιες.

Λόγω και της παλαιότερης μακροχρόνιας ενασχολησής μου με την κωπηλασία, δείχνω ιδιαίτερη έμφαση στο τρέξιμο και σταδιακά αυξάνω τις αποστάσεις. Συνήθως τρέχω γύρω στα 40 λεπτά στο διάδρομο, ενω χθες έτρεξα μία ωρίτσα και διένυσα γύρω στα 7,5 χλμ. σε ρυθμό 8. Τις μέρες που η αερόβια δεν είναι τόσο έντονη, κάνω λίγα βάρη, κυρίως για στήθος, τετρακέφαλους,προσαγωγούς και χέρια, δικέφαλους, τροχαλία και μπόλικα σετ κοιλιακούς - ραχαίους.

 

Τις μέρες που υπάρχει έντονη αερόβια άσκηση, όπως χθες π.χ. μπαίνω και λίγο πισίνα για χαλάρωμα και αυξομοιώνω την ένταση της κολύμβησης χρησιμοποιώντας κάποιες φορές και paddles - σανίδα για να γυμνάζω εναλλάξ, χέρια - πόδια.

 

Να σημειώσω εδώ ότι με το προγραμμά μου είμαι αρκετά ικανοποιημένος ηθικά και σκέφτομαι σταδιακά να αυξάνω τις αποστάσεις, γιατί γουστάρω πολύ το τρέξιμο και επίσης ότι βλέπω αποτελέσματα πάνω μου (δηλαδή έχει πέσει η κοιλιά, έχω χάσει στην περιφέρεια και στο "σωσίβιο" και από τους τετρακέφαλους) αλλά όχι στη ζυγαριά μου...

 

Επίσης το πρόγραμμα εκγύμνασης που ακολουθώ έχει βγει από γυμναστή ενώ το πρόγραμμα διατροφής από γνωστό μου διατροφολόγο.

 

Η εύλογη απορία μου λοιπόν είναι η εξής:

Τι φταίει και ενώ στην πρώτη μου απόπειρα για δίαιτα έπεφταν τα κιλά αέρα ενώ τώρα που υπάρχει και η άσκηση συνδυασμένη με το πρόγραμμα διατροφής δε λέει να κατέβει το κοντέρ ενώ θα περίμενε κανείς να πέφτουν τα κιλά σα στραγάλια? :P

 

BTW έχω κόψει το τσιγάρο εδώ και ένα χρόνο και πίνω 1-2 ποτά τη βδομάδα.

 

Γεια σου φίλε.

 

Τι θέλει να πει ο διατροφολόγος σου με αυτό? Γιατί εμένα μου ακούγεται τελείως κουφό. Πως μπορεί ένα ποσοστό να είναι χαμηλό για τα κιλά και το ύψος σου? Αφού είναι ποσοστό το 25 δηλαδή για κάποιον με 100 κιλά 25 κιλά και για κάποιον με 50 κιλά αντίστοιχα 12,50 κιλά. Τέλοσπάντων 25-26 κιλά λίπος στα 100 σωματικά είναι υπερβολικό και είναι στα όρια του παχύσαρκου. Φαντάσου ότι οι κοιλιακοί αρχίζουν να φαίνονται στο 10-12% λίπος. Ακόμα και σε περίοδο όγκου εγώ πάνω από 20% δεν ανεβαίνω.

 

Η γνώμη μου για τους διατροφολόγους εμένα δεν είναι καλή καθώς δε πιστεύω ότι οι δίαιτες που δίνουν είναι για bb ή απλά γυμναστική ή απλά μυική ανάπτυξη και περισσότερο είναι απλά υγιείνές διατροφές. Ένα φρούτο για ενδιάμεσο γέυμα π.χ. ή τρεις φρυγανιές με μέλι για πρωινό δεν είναι γεύματα. Όλα τα γέυματα αν θες να αναπτυχθείς μυικά πρέπει να αποτελούνται και από πρωτείνη και από υδατάνθρακα και από λιπαρά. Εκτός αν κάνεις κάποια ειδική δίαιτα όπως π.χ. χωρίς υδατάνθρακα (atkins) όπως ο τύπος στο τελευτάιο βίντεο που έβαλε ο φίλος αλλά το μπέρδεψε καθώς δεν είναι το λίπος χαμηλό αλλά ο υδατάνθρακας. Γράψε μας λίγο τη διατροφή που σου έχει βάλει ο διατροφολόγος για να τη δούμε.

 

Τώρα όπως σωστά είπαν και οι φίλοι πιο πάνω το ότι δεν έχεις χάσει κιλά δεν σημαίνει κάτι. Ο καλύτερος κριτής για σένα θα είναι ο καθρέφτης σου και ακόμα καλύτερα μία σωστή και το τονίζω σωστή λιπομέτρηση καθώς το ποσοστό λίπους είναι αυτό που σε ενδιαφέρει. Το σώμα σου μπορεί να αλλάζει και να ανοίγει και ενώ βελτιώνεσαι να μένεις πάνω κάτω στα ίδια κιλά. Πάντως μη νομίζεις ότι έχεις πάρει 4 κιλά μυικά. Ακόμα και επαγγελματίες bber που τα κάνουν όλα σωστά παίρνουν το πολύ 3-4 καθαρά μυικά κιλά το χρόνο.

 

Και πάλι τονίζω ότι η γράμμωση δεν γίνεται στο γυμναστήριο ούτε με κιλά ιδίου σώματος ούτε με αερόβια. Η αερόβια είναι πολύ καλή στην καλή λειτουργία του μεταβολισμού και στην εκγύμναση της καρδιάς (μη το ξεχνάμε ότι και αυτή μυς είναι) αλλά μέχρι εκεί. Υπάρχουν ββερς που γραμμώνουν χωρίς καθόλου αερόβιο. Το μυστικό είναι στη διατροφή. Απλό και σταθερό πρόγραμμα γυμναστικης με βάρη και αερόβιο να κάνεις θα έχεις άλλα αποτελέσματα με διατροφή γράμμωσης και άλλα με όγκου. Όπου γράμμωσης είναι να τρώς λίγο λιγότερες θερμίδες τη μέρα από ότι καις (πχ. 200 λιγότερες) και όγκου περισσότερες από όσες καις.

 

Επίσης να μην πολυεμπιστεύεσαι τους γυμναστές ΤΕΦΑΑ των γυμναστηρίων. Συνήθως δίνουν πολύ φορτωμένα και ακανόνιστα προγράμματα γυμναστικής που το μόνο που κάνουν είναι να σε καταβολίζουν να σε κουράζουν και συνήθως να φέρνουν αντίθετα αποτελέσματα. Τα μισά να κανεις από αυτά που γράφουν θα μεγαλώσεις. Γράψε και το πρόγραμμα γυμναστικής σου αν δεν βαριέσαι.

 

Τέλος θα σου πω να αυξήσεις την γυμναστική με βάρη και να κρατήσεις το αερόβιο σε πιο μικρή έκταση καθώς ναι μεν χρειάζεται αλλά σε υπερβολική δόση δε σου κάνει καλό. Ειδικά χωρίς βάρη και καλή διατροφή καταβολίζει δε σε βοηθάει να αναπτυχθείς μυικά και δεν αδυνατίζει τοπικά. Ο οργανισμός σου δεν ξέρει ότι θες να χάσεις από την κοιλιά ή από τα πόδια όπου υπάρχει το πρόβλημα πχ. και καίει λίπος αναλογικά το ίδιο σε όλο το σώμα. Αποτέλεσμα? Πολλές φορές να υπάρχει λίπος στην κοιλιά και στους ώμους να φαίνονται κόκκαλα.

Επεξ/σία από Geo84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν ερώτηση και τα πράγματα είναι απλά.

 

Επειδή θα έχω κάθε μέρα προπόνηση εκτός ΣΚ, θέλω μια πρωτεινη ΚΑΘΑΡΗ , μη δω κανένα περίεργο ποσοστό του στυλ 70%, εγκεκριμμένη από τον ΕΟΦ , ας υπάρχει και σε μικρότερη συσκευασία (να τη δοκιμάσω κανένα μήνα). Επειδή δεν έχω πολλά βάρη ένα scoop μετά την προπόνηση θα είναι αρκετό. Έχει να προτείνει κανείς κάποια και να την αγοράσω ρε παιδί μου? Μη κάνει και κανα 100άρικο από αμέρικα έτσι? Δε θέλω πρωτείνη όγκου. Πιο πολύ για να προλάβω τραυματισμούς από κόπωση.

 

Όχι δε θα φάω 10 κοτόπουλα και κάθε μέρα ψάρι . Μην αναφερθείτε σε αυτά. Τα ξέρω , έχω προσεγμένη διατροφή αλλά στα όρια του φυσιολογικού και λίγο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...