Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοίτα να δεις που τελικά υπάρχουν και ΣΝ που κοιμήθηκαν σε κανονικό σκηνάκι! (καλή η ερώτηση σου hamurabi αλλά για εμάς τους απαίδευτους, απλούς φαντάρους ακόμα και η διαβίωση στο σκηνάκι μοιάζει κάτι το παραπάνω μια και η μεγάλη πλειοψηφία ούτε που ξέρει τί ειναι). Ποιός το έκανε αυτό? Ποιός τόλμησε και δεν τον γράψατε? Δεν πιστεύω να σας βάλανε και σκοπιά έ? Θαλαμοφύλακες? Περίπολα? Μη μου πεις ότι όταν βγαίνατε έξω για έξοδο σας έγραφαν άλλοι ΣΝ γιατί πραγματικά θα με στενοχωρήσεις!

 

Πέραν της πλάκας για να γελάσουμε, και όσον αφορα στα "γραφεία" που επιμελώς επιμένεις να αναφέρεις, σου ειπα νομίζω ότι τα "γραφεία" έχουν κάνει ώρες σκοπιάς και περίπολου που δε νομίζω ότι τα έχει κάνει έστω και ένας απ' το συνάφι σας και σε συνθήκες ολίγον πιό "δύσκολες" απ' αυτές που εχετε συνηθίσει. Όσο δε για τους καφέδες, ήπια πάρα πολλούς φίλε μου. Ήταν η μόνη πολυτέλεια που είχα εκεί. Προφανώς το ατόπημα είναι το ίδιο ακριβώς με αυτό που έκαναν οι άλλοι φεύγοντας απ' τον τόπο της άσκησης, γι' αυτό μάλλον το ρωτάς. Α, έκανα και το άλλο. Μία φορά έφυγα απ' το γραφειο το πρωί που έλειπε ο λοχαγός για να πάω να κάνω μπάνιο που δεν είχα κάνει για δύο εβδομάδες. Γράφτο κι αυτό.

 

Να σου θυμίσω επίσης επειδή φαίνεσαι να θίχτηκες, ότι δεν άρχισαν αυτού του είδους τη συζήτηση τα "γραφεία" αλλά ο συνάδελφος σου που υποστηρίζει τα περί σκληρής εκπαίδευσης στη ΣΝ. Καλό θα είναι λοιπόν να υπάρχει μέτρο μια και δεν μπορεί να εχει περάσει το κάθε ταλαίπωρο κωλοφάνταρο όπως εγώ τις πίπες της αρκούδας για να έρχεται το κάθε καρακόλι που είχε τη δυνατότητα για μήνες να λύνει και να δένει και να στέκονται όλοι σούζα μπροστά του να μας το παίζει χτυπημένος απ' τη μοίρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είστε όλοι σας ανεκπέδευτοι :mrgreen:

Που να δείτε ρε σεις τι τραβούσα εγώ στο πεζικό. Δεν με άφηναν να κοιμηθώ τα γαϊδούρια και ειδικά ο υποδοιηκητής με είχε βάλει στο μάτι και με κυνηγούσε αν και του ξέφευγα πάντα ή μάλλον σχεδόν πάντα γιατί μια φορά με βρήκε κοιμόμενο και μου έριξε 5 μέρες φυλακή ο ηλίθιος :twisted:

Ξέρετε τι τραβούσα κάθε πρωί για να σκεφτώ που θα πάω να κρυφτώ να κοιμηθώ; Κάποιο διάστημα πήγαινα στο θάλαμο αλλά μετά το ανακάλυψε ο υπο και άντε να βρείς κρεβατάκι για την υπόλοιπη μέρα :evil:

Αφήστε σας λέω δραματικί κατάσταση επικρατούσε.

Κάποτε πήγα και σε μια άσκηση και επειδή λέει ήμουν διαβιβαστής μας έβαλε ο διοικητής να απλώσουμε καλώδια για τα τηλέφωνα. Ελα όμως που σαν αρχικοπρίτες εμείς βαριόμαστε. Έπρεπε κάθε που τελείωνε το καλώδιο να το συνδέμε με το επόμενο. Ορε τι μας λές τώρα :mrgreen: Από κόμπους ξέρεις;

Μετά ο διοικητής ήθελε να πάρει και τηλέφωνο λέει κάποιο λόχο.

Ο δόκιμος και οι υπόλοιποι χεστήκαμε πάνω μας αλλά την λύση την έδωσαν τα τάνκς που συμετήχαν στην άσκηση.

Ήταν απρόσεχτοι οι οδηγοί και πατούσαν τα καλώδια και τα έκοβαν. :mrgreen:

Θέλεις επικοινωνία κύριε; Τσακίσου πάρε έναν ασύρματο και μίλα. Πόσο ποιό απλό. Αν είχε μπαταρίες φυσικά γιατί τις χρειαζόμασταν για τα κασετόφωνά μας και μόλις τελείωναν τις βάζαμε στους ασυρμάτους :mrgreen:

Και τι στο διάολο τον ήθελε και τον ασύρματο; Αφού είχε στο τζιπάκι του δικό του που έπαιρνε ρεύμα από εκεί. Ήθελε να μας χαλάσει και τις μπαταρίες.

Σαν δεν ντρεπόμαστε λιγάκι. :-D

Επίσης να ξέρετε ότι τα έργα που έχουν γυριστεί όπως κάτι λούφα και παραλαγή και τέτοια δεν πιάνουν μια μπροστά στα αληθινά γεγονότα :mrgreen:

 

Και μετά μιλάνε και οι ειδικές δυνάμεις και τα ειδικά γραφεία για εκπαίδευση.

Και μόνο που ακούς την λέξη πεζικό είσαι ήδη κουρασμένος και πρέπει να ξεκουραστείς άμεσα για να μπορείς να αποδώσεις το βράδυ στη σκοπιά 2-4 στην οποία φυσικά δεν θα πάς εσύ αλλά το πνεύμα σου :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά,το καρακόλι έχει απόλυτο δίκιο.Είχα ένα φιλαράκι (παλιά,το εβδομηντακάμποσο) που πήγαμε μαζί και αυτόν τον κάνανε ΟΑΣ η κάτι τέτοιο.Κάτι μήνες τον "κοπανάγανε" και όταν τέλειωσε η "εκπαίδευση" το μάτι του γυάλιζε.Τον είδα αργότερα δίπλα στην πύλη στο Πεντάγωνο -όντες φαντάροι και οι δυό μας- και μετά τις τυπικές καλημέρες έκοψα λάσπη.Άλλη μια φορά το έχω κάνει αυτό,όταν είδα κάποιον κολλητό μου "πεσμένο" στη 'ζα...

 

Τους αλλάζουνε το config.sys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου θυμίσω επίσης επειδή φαίνεσαι να θίχτηκες' date=' ότι δεν άρχισαν αυτού του είδους τη συζήτηση τα "γραφεία" αλλά ο συνάδελφος σου που υποστηρίζει τα περί σκληρής εκπαίδευσης στη ΣΝ. Καλό θα είναι λοιπόν να υπάρχει μέτρο μια και δεν μπορεί να εχει περάσει το κάθε ταλαίπωρο κωλοφάνταρο όπως εγώ τις πίπες της αρκούδας για να έρχεται το κάθε καρακόλι που είχε τη δυνατότητα για μήνες να λύνει και να δένει και να στέκονται όλοι σούζα μπροστά του να μας το παίζει χτυπημένος απ' τη μοίρα.[/quote']

 

Σε πιο δικο μου post "παραπονεθηκα" για εκπαιδευση;

Μαλλον σε κανενα. Εκπαιδευση ηταν και περασε.

Για να καταλαβω, η πιπες της αρκουδας ειναι οι σκοπιες και τα περιπολα? Μαλιστα....

Χτυπημενος απο την μοιρα δυστυχως μας το παιζεις εσυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πιο δικο μου post "παπαπονεθηκα" για εκπαιδευση?

Μαλλον σε κανενα. Εκπαιδευση ηταν και περασε.

Για να καταλαβω' date=' η πιπες της αρκουδας ειναι οι σκοπιες και τα περιπολα? Μαλιστα....

Χτυπημενος απο την μοιρα δυστυχως μας το παιζεις εσυ..[/quote']

 

Κανείς δεν σου είπε ότι παραπονέθηκες οπότε μην μπερδεύουμε τα πράγματα.

 

Το γεγονός ότι με τόση ευκολία απαξιώνεις μια απ' τις μεγαλύτερες δυσκολίες στη ζωή του φαντάρου, που είναι η υπηρεσία του, σημαίνει απ' ότι καταλαβαίνω ότι απ' τη μια υπάρχει βαθιά γνώση του για τί πράγμα μιλάμε, απ' την άλλη ότι στη ΣΝ θα πρέπει να γίνονται πράγματα και θαύματα από άποψη υπηρεσίας, οι δυσκολίες δε θα πρέπει να είναι ανυπέρβλητες. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσουμε τις δυσκολίες αυτές για τις οποίες προσωπικά δεν έχω ξανακούσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν σου είπε ότι παραπονέθηκες οπότε μην μπερδεύουμε τα πράγματα.

 

Το γεγονός ότι με τόση ευκολία απαξιώνεις μια απ' τις μεγαλύτερες δυσκολίες στη ζωή του φαντάρου' date=' που είναι η υπηρεσία του, σημαίνει απ' ότι καταλαβαίνω ότι απ' τη μια υπάρχει βαθιά γνώση του για τί πράγμα μιλάμε, απ' την άλλη ότι στη ΣΝ θα πρέπει να γίνονται πράγματα και θαύματα από άποψη υπηρεσίας, οι δυσκολίες δε θα πρέπει να είναι ανυπέρβλητες. Θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να ακούσουμε τις δυσκολίες αυτές για τις οποίες προσωπικά δεν έχω ξανακούσει...[/quote']

 

Εγω δεν απαξιωνω τιποτα.

Εσυ παρουσιαζεις τις σκοπιες και τα περιπολα σαν τις "πιπες της αρκουδας".

Οσο για το τι καταλαβαινεις ειναι προσωπικη σου αποψη.

Για το ερωτημα στο τελος σου παραθετω αυτο που εγραψα σε προηγουμενο post μου.

 

Τελοσπαντων, απο την στιγμη που βγηκαμε απο το ΚΕΣΝ οι σωματικες "δυσκολιες" (αν μπορω να τις χαρακτηρισω ετσι), σταματησαν και μεταλλαχθηκαν σε ηθικες..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά. :)

Τίποτα δικό σου ξέρεις να πεις;

"Το δικαίωμα σας να μην υιοθετείτε τις απόψεις άλλων δεν περιλαμβάνει την υποχρέωση των άλλων να ανέχονται τις προσβολές σας και την έλλειψη στοιχειώδους σεβασμού".

 

Kandisky, έχεις πλάκα. Με όση σοβαρότητα μου απομένει, δεν συγρίνονται οι κακουχίες των ΟΥΚ με ότι περνάνε οι ΣΝ στη χειρότερη φάση τους και αναρωτιέμαι ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΥΤΟ εδω μέσα! Το κακό είναι ότι ως εκπαιδευόμενος ΣΝ (υποψήφιος) δεν κάνεις απολυτως τίποτα που να χει το παραμικρό ενδιαφέρον. Η μέρα δεν περνάει με τίποτα, είναι γεμάτη από μαλακίες, φωνές, απίστευτη ορθοστασία, ακινησία, καψόνια χωρίς νόημα (μεταβολές κλπ), ψιλοτρομοκρατία, καταλαβαίνεις, και δυστυχώς, ανάλογα την περίσταση πάρα πολλές σκοπιές. Ευτυχώς το ξύλο δεν παίζει πια. Όσο για υπηρεσίες, την εποχή που πήγα, έκανα 29 υπηρεσίες τον Ιούλιο με μία μόνο έξοδο μετά από 26 μέρες αφότου πρωτοεμφανίστηκα στο ΚΕΣΝ, ένα ΣΚ, 6 υπηρ. σημειώματα των 5 ωρών και άλλες 28 υπηρεσίες τον Αύγουστο, και μια τελευταία έξοδο τον Σεπτέμβρη (και άλλες 2 μέρες άδεια). Μιλάμε δηλαδή, για 3 εξόδους σε 3μιση μήνες, 6 υπηρ. σημειώματα, 4 μέρες άδεια, και γύρω στις 97 μέρες με υπηρεσία (x 10,5 ώρες η κάθε υπηρεσία την ημέρα). 26-1 με πήγε στην αρχή και στο τέλος 34-1. Αυτά. Μετά από κει, ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!! Για το βύσμα, που λέγαμε, από τους 140, οι 2 μόνο το επέλεξαν. Τους υπόλοιπους τους έστειλε το βύσμα εν αγνοία τους.

Α ναι, συμπληρώνω. Λες σε μένα ότι έγραφα φαντάρους τη στιγμή που προηγουμένως είχα δηλώσει το ακριβώς αντίθετο;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kandisky' date=' έχεις πλάκα.[/quote']

 

Ειναι γνωστό τοις πάσι αυτό. Τρέμει η αγελάδα του Αρναούτογλου μην της φάω τη θέση.

 

Με όση σοβαρότητα μου απομένει
,

η οποία παρεμπιπτόντως δε μου μοιάζει για πολλή...

 

δεν συγρίνονται οι κακουχίες των ΟΥΚ με ότι περνάνε οι ΣΝ στη χειρότερη φάση τους και αναρωτιέμαι ΠΟΥ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΑΥΤΟ εδω μέσα!

 

Α! Δεν συγκρίνονται τελικά? Μπερδεύτηκα, sorry!

 

Το κακό είναι ότι ως εκπαιδευόμενος ΣΝ (υποψήφιος) δεν κάνεις απολυτως τίποτα που να χει το παραμικρό ενδιαφέρον. Η μέρα δεν περνάει με τίποτα, είναι γεμάτη από μαλακίες, φωνές, απίστευτη ορθοστασία, ακινησία, καψόνια χωρίς νόημα (μεταβολές κλπ), ψιλοτρομοκρατία, καταλαβαίνεις, και δυστυχώς, ανάλογα την περίσταση πάρα πολλές σκοπιές. Ευτυχώς το ξύλο δεν παίζει πια. Όσο για υπηρεσίες, την εποχή που πήγα, έκανα 29 υπηρεσίες τον Ιούλιο με μία μόνο έξοδο μετά από 26 μέρες αφότου πρωτοεμφανίστηκα στο ΚΕΣΝ, ένα ΣΚ, 6 υπηρ. σημειώματα των 5 ωρών και άλλες 28 υπηρεσίες τον Αύγουστο, και μια τελευταία έξοδο τον Σεπτέμβρη (και άλλες 2 μέρες άδεια). Μιλάμε δηλαδή, για 3 εξόδους σε 3μιση μήνες, 6 υπηρ. σημειώματα, 4 μέρες άδεια, και γύρω στις 90 μέρες με υπηρεσία (x 10 ώρες η κάθε υπηρεσία την ημέρα). Αυτά. Μετά από κει, ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!! Για το βύσμα, που λέγαμε, από τους 140, οι 2 μόνο το επέλεξαν. Τους υπόλοιπους τους έστειλε το βύσμα εν αγνοία τους.

 

Είχες δίκιο τελικά κι εσύ και ο tech. Ζητώ ταπεινά συγνώμη, τέτοιες άθλιες συνθήκες διαβίωσης, εκπαίδευσης και υπηρεσίας, ειλικρινά δεν μπορούσα να διανοηθώ ότι υπήρχαν. Απορώ πραγματικά πώς είναι δυνατόν να κάνουν όλοι σαν τρελλοί να πάνε εκεί.

 

Α ναι, συμπληρώνω. Λες σε μένα ότι έγραφα φαντάρους τη στιγμή που προηγουμένως είχα δηλώσει το ακριβώς αντίθετο;;;

 

Νο. Απευθύνομαι στο μνημείο του άγνωστου καρακολίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαριεμαι τα quotes τωρα :mrgreen: Χαχαχα ο Κολιας ο φαγανας (ΚΕΜΧ) χοαοχοαοχοαοχοαοχα!Ναι η 288 ειχε μικρο μεσο ορο ως μια απο τις πρωτες σειρες με 9μηνα.Εγω 20 ειμουν και γενικα στο ταγμα στην λημνο το 70% ηταν σ'αυτες τις ηλικιες(κατι ομως που δεν σημαινει πολλα γιατι ο σεβασμος και η οριμοτητα οταν χρειαζεται δεν συμβαδιζει και τοσο με την ηλικια).Αλλα ρε killer δεν σε χαλασε που γενικα "εκανες/παθαινες τα ιδια με εναν 19αρη" ?Δεν θα ηταν καλυτερα να εμπαινες ποιο μικρος?

Οσο για εκπαιδευση ρισκο κλπ απ'οσο θυμαμαι απο συζητησεις με αξιωματικους η ποιο επικυνδυνη ειναι στα ΤΕΝΞ και δεν συγκρινεται με καμια αλλη,βεβαια "κληρωτοι" δεν "περνανε" πλεον εκει η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασική απάντηση "άρχουσας τάξης". Γενική και μακριά απ' την ουσία.

 

Επειδη δεν καταλαβαινεις τι λεω, δεν σημαινει πως ειναι ανουσιο.

 

Είχες δίκιο τελικά κι εσύ και ο tech

 

Μαλλον πρεπει να συλλαβιζω στα επομενα post μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...