Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
[...]

 

Ρε παιδια ειναι κανενας αλλος αλεξιπτωτιστης εδω να γελασουμε με αυτα που διαβαζουμε μαζι ή θα γελαω μονος μου;

Είχα τον κολλητό μου: ΣΧΑΛ, 2η ΜΑΛ, ΕΤΑ.

Και κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια. Χαλαρή εκπαίδευση οι αλεξιπτωτιστές ε; :lol: Μάλιστα.

 

Κι εγώ που ήμουν γραφέας στο 1ο Γραφείο θα είχα σκληρή εκπαίδευση μάλλον... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειτε τα παιδια γιατι θα μου πεσουν τα μαλλια εδω μεσα. Ακους εκει χαλαρη εκπαιδευση οι αλεξιπτωτιστες.

Σα να λεμε οτι οι επιστημονες σιγα το διαβασμα που κανουν μωρε... ενα βιβλιαρακι διαβασανε και εγιναν επιστημονες. ελεος ετσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα "σε σχέση με άλλες ειδικές δυνάμεις" -και δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου- και αυτό διαφέρει από το "χαλαρή εκπαίδευση". Μάλλον δεν διαβάζετε σωστά ή δεν βλέπετε καλά, παρότι κάποιοι πήγαν και σε πρώτα γραφεία, προφανώς με βύσμα. Αν θέλετε να πείτε τα δικά σας, ελεύθερα. Θέλετε να έχετε πιο σκηρή εκπαίδευση και από την Λεγεώνα των Ξένων; Κανένα πρόβλημα. Paredwse κράτα την μην σου φύγει, είσαι και moderator, τρομάρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν στο 3ο Γραφείο αλλά δε μπήκα με βύσμα. Απλώς δεν υπήρχαν πολλοί άλλοι της ηλικίας και των γνώσεων μου και με προτίμησαν. Το κακό βέβαια ήταν ότι λόγω αυτού και του ότι ο Ταξίαρχος στην Κομοτηνή δεν μας πήγαινε και τόσο, ότι άσκηση και σκηνάκι μπορούσε να βγει ήμενα μέσα (ακόμα κι αν δεν ήταν η μονάδα) ενώ το γραφείο λειτούργησε αντίθετα απ' ότι θα περίμενε ίσως κανείς : άκρατο μίσος από κάποιους που δυστυχώς βρίσκονταν στο επιλοχάδικο. 2-4 και 4-6 ήταν στην ημερήσια διάταξη.

 

Τα πράγματα λοιπόν δεν είναι πάντα όπως φαίνονται ή ακούγονται.

 

Αφού έζησα να δω καρακόλι να κατηγορεί άλλους για βύσματα, μπορώ να πεθάνω ήσυχος. Απ' όσο ξέρω ρε κυριλέ, για να πας στους "ρουφιάνους" πρέπει να είχες πάρα πολύ καλό βύσμα. Πολύ καλύτερο από έναν αλεξιπτωτιστή ή από έναν κακομοίρη σε ένα γραφείο. Μη μιλάμε για βύσματα λοιπόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Μάλλον δεν διαβάζετε σωστά ή δεν βλέπετε καλά, παρότι κάποιοι πήγαν και σε πρώτα γραφεία, προφανώς με βύσμα.

Με το "προφανώς" μάλλον κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Ούτε βύσμα ούτε τίποτα δεν είχα. Αν είχα βύσμα δεν θα έπαιρνα απολυτήριο από την πρώτη και μοναδική μετάθεσή μου, τη Λήμνο. Θα έτρεχα Αθήνα ή ακόμα καλύτερα σε κανά ΚΑΑΥ (Κατασκηνώσεις Αγ. Ανδρέα, 4 λεπτά από το σπίτι μου).

 

Και δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να "χτυπήσεις" 1ο γραφείο, όταν το 95% της μονάδας σου είναι 19χρονοι απόφοιτοι Δημοτικού κι εσύ είσαι 25χρονος πτυχιούχος ΑΕΙ.

 

[...'] Paredwse κράτα την μην σου φύγει, είσαι και moderator, τρομάρα σου.

 

Μακάρι να έφευγε τόσο γρήγορα.

Τρομάρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε μπήκες με βύσμα στα ΑΕΙ, ή βγήκες, ή και τα δυο. Θες πάλι να σου πω ότι πρέπει να διαβάζεις πιο προσεχτικά τι γράφει ο άλλος και ότι είναι διαφορετικό να γράφεις "πιο χαλαρή εκπαίδευση από τις ειδικές δυνάμεις" από "το χαλαρή εκπαίδευση γενικα"; Θες να σου πω ότι είσαι απαράδεκτος αφού ειρωνεύεσαι όντας moderator ένα άλλο μέλος; H θες να σου πω ότι αν το έκανες αυτό στον έξω κόσμο όπου δεν είσαι moderator θα κράταγες τη κοιλιά σου για άλλο λόγο; Πόσο προβλητικός πρέπει να γίνω για να καταλάβεις ότι δεν έχεις δικαίωμα (ειδικά εσύ) να έχεις τέτοια στάση; Και πότε θα αποκτήσετε την ωριμότητα να επιτρέπεται στον καθένα να λέει την οποιαδήποτε άποψη χωρίς να τον λοιδορείτε; Αυτά δεν στα έμαθε το ΑΕΙ Μέγα διαχειριστή; Θα πρέπει να τα μάθεις μόνος σου...

 

Για την ιστορία, και για να το κλείσω, μίλησα με 3 στρατιωτικούς για το θέμα της εκπαίδευσης (όχι φαντάρους που έχουν προσωπικό βίωμα μιας μόνο κατάστασης), δυο όσο ήμουν στο στρατό και έναν ταγματάρχη του οικογενειακού μου κύκλου. Αυτοί μου είπαν ότι έγραψα και επιτρέψτε μου να τους πιστεύω. Καλημέρα.

 

(Kandisky, γιατί δεν ερχόσουν και συ να καλοπεράσεις; Α ναι, δεν έχεις καλό βύσμα. Θα το χρειαζόσουν, αλλά για να κοπείς!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

(Kandisky' date=' γιατί δεν ερχόσουν και συ να καλοπεράσεις; Α ναι, δεν έχεις καλό βύσμα. Θα το χρειαζόσουν, αλλά για να κοπείς!)[/quote']

 

Α ρε τις αδερφάρες τα ΟΥΚ. Πού να ξέρανε ότι υπάρχει και πιό σκληρή εκπαίδευση. Ακόμα κι η SAS ψάχνεται, οι δε κατάσκοποι των ξένων δυνάμεων κάνουν ουρά γύρω απ' του Παπάγου για να δουν πώς διάολο μετατρέπεται ένας κανονικός άνθρωπος (με υψηλότερες του μέσου όρου βέβαια αντοχές, με υψηλότερο IQ και με μεγαλύτερο πέος) σε φονική πολεμική μηχανή με κίτρινο κορδόνι.

 

Τί να μας πουν οι αλεξιπτωτιστές, τί να μας πουν ακόμα κι οι ηλίθιοι φαντάροι που έκαναν σκοπία με -17 και +40. Τί να μας πουν αυτοί ρε, εμείς κάναμε την τεράστια εκπαίδευση των 40 ημερών με ξύλο, κακουχίες, ψυχολογικό πόλεμο. Όλους τους υπόλοιπους μήνες δε, μέρα νύχτα στις επάλξεις, στο πώς θα γράψουμε τα φαντάρια και τους αξιωματικούς για να δείξουμε τί εστί ΣΝ.

 

Τα τελευταία επιστημονικά νέα απ' το χώρο του στρατού, αναφέρουν ότι Αμερικανοί επιστήμονες έχουν απομονώσει το γονίδιο της ρουφιανιάς. Φήμες ότι το έκαναν με εθελοντές απ' τους ανά τον κόσμο στρατονόμους δεν έχουν επιβεβαιωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Τότε μπήκες με βύσμα στα ΑΕΙ, ή βγήκες, ή και τα δυο. Θες πάλι να σου πω ότι πρέπει να διαβάζεις πιο προσεχτικά τι γράφει ο άλλος και ότι είναι διαφορετικό να γράφεις "πιο χαλαρή εκπαίδευση από τις ειδικές δυνάμεις" από "το χαλαρή εκπαίδευση γενικα"; Θες να σου πω ότι είσαι απαράδεκτος αφού ειρωνεύεσαι όντας moderator ένα άλλο μέλος; H θες να σου πω ότι αν το έκανες αυτό στον έξω κόσμο όπου δεν είσαι moderator θα κράταγες τη κοιλιά σου για άλλο λόγο; Πόσο προβλητικός πρέπει να γίνω για να καταλάβεις ότι δεν έχεις δικαίωμα (ειδικά εσύ) να έχεις τέτοια στάση; Και πότε θα αποκτήσετε την ωριμότητα να επιτρέπεται στον καθένα να λέει την οποιαδήποτε άποψη χωρίς να τον λοιδορείτε; Αυτά δεν στα έμαθε το ΑΕΙ Μέγα διαχειριστή; Θα πρέπει να τα μάθεις μόνος σου...

 

Tο δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά. :)

 

 

ΥΓ: Αν θες να συνεχίσεις τις επιθέσεις σου στο πρόσωπό μου, παρακαλώ με pm, αρκετά καταστράφηκε το παρόν topic...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρονικος και με παιρνουν στο ΚΕΔΒ στο Χαιδαρι (εν ετη 2002).

Στο 40ημερο που βγαινουν οι ειδικοτητες, με μετατασσουν στρατονομια με ενδειξη ΕΛΔΥΚ (οπου και τελικα πηγα).

Μαθαινω οτι η αναιρεση της μεταταξης ειναι εξαιρετικα δυσκολη (aka θες μεγαλο βυσμα, το οποιο δεν διαθετω).

Να σημειωσω οτι δεν ειχα βυσμα να χρησιμοποιησω. Ναι με πηραν στρατονομια χωρις βυσμα (πολλοι ακομη δεν με πιστευουν)

Περι της εκαπιδευσης αλλα και γενικα περι των "κακουχιων" στην θητεια, οι λεονταρισμοι περισσευουν σε καθε σωμα.

ΣΝ, ΕΔ, πεζικο, μαυροι, γραφειαδες κτλ...

 

Αφού έζησα να δω καρακόλι να κατηγορεί άλλους για βύσματα' date=' μπορώ να πεθάνω ήσυχος. Απ' όσο ξέρω ρε κυριλέ, για να πας στους "ρουφιάνους" πρέπει να είχες πάρα πολύ καλό βύσμα. Πολύ καλύτερο από έναν αλεξιπτωτιστή ή από έναν κακομοίρη σε ένα γραφείο. Μη μιλάμε για βύσματα λοιπόν...[/quote']

 

Κακομοιρης σε γραφειο = ?

Μαλλον ειναι καποιο κανουργιο υβριδιο....

 

 

Α ρε τις αδερφάρες τα ΟΥΚ. Πού να ξέρανε ότι υπάρχει και πιό σκληρή εκπαίδευση. Ακόμα κι η SAS ψάχνεται' date=' οι δε κατάσκοποι των ξένων δυνάμεων κάνουν ουρά γύρω απ' του Παπάγου για να δουν πώς διάολο μετατρέπεται ένας κανονικός άνθρωπος (με υψηλότερες του μέσου όρου βέβαια αντοχές, με υψηλότερο IQ και με μεγαλύτερο πέος) σε φονική πολεμική μηχανή με κίτρινο κορδόνι.

 

Τί να μας πουν οι αλεξιπτωτιστές, τί να μας πουν ακόμα κι οι ηλίθιοι φαντάροι που έκαναν σκοπία με -17 και +40. Τί να μας πουν αυτοί ρε, εμείς κάναμε την τεράστια εκπαίδευση των 40 ημερών με ξύλο, κακουχίες, ψυχολογικό πόλεμο. Όλους τους υπόλοιπους μήνες δε, μέρα νύχτα στις επάλξεις, στο πώς θα γράψουμε τα φαντάρια και τους αξιωματικούς για να δείξουμε τί εστί ΣΝ.

 

Τα τελευταία επιστημονικά νέα απ' το χώρο του στρατού, αναφέρουν ότι Αμερικανοί επιστήμονες έχουν απομονώσει το γονίδιο της ρουφιανιάς. Φήμες ότι το έκαναν με εθελοντές απ' τους ανά τον κόσμο στρατονόμους δεν έχουν επιβεβαιωθεί.[/quote']

 

Ειναι παρατραβηγμενο να συγκρινεις την εκπαιδευση την ΣΝ με αυτη των αλεξιπτωτιστων, οπως ειναι και καπως παραλογο να κρινεις μια εκπαιδευση που δεν περασες (απο οσο καταλαβαινω) ουτε κατα το 1/3 στο ΚΕΝ.

 

Τελοσπαντων, απο την στιγμη που βγηκαμε απο το ΚΕΣΝ οι σωματικες "δυσκολιες" (αν μπορω να τις χαρακτηρισω ετσι), σταματησαν και μεταλλαχθηκαν σε ηθικες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψη σωματικής και ψυχολογικής καταπόνησης, θα προτιμούσα να κάτσω λίγο καιρό στου Παπάγου σε πιό δύσκολες (?) συνθήκες από τα στάνταρντ ενός κέντρου εκπαίδευσης και μετά ραχάτι, παρά να είμαι σκοπάνθρωπος σε απάνθρωπες συνθήκες σε παραμεθόρια μονάδα. Δε νομίζω να έχουν φάει σταφίδες και τσάι πολλοί στρατονόμοι για να μην ψοφήσουν απ' το κρύο, εγώ έχω φάει αρκετές κι έχω πιει πολύ. Ούτε πιστεύω να έχουν κάνει πορεία στο χιόνι και τη λάσπη, ούτε φυσικά και θα ξέρουν να στήσουν σκηνάκι. Είδες ο γραφέας?

 

Στον Παρμενίωνα που πήγαμε, είχαν έρθει 2 λεβεντόπαιδα μαζί μας και πραγματικά τα λυπήθηκα διότι υπερέβαλλαν εαυτόν. Εμείς στο σκηνάκι το μικρό με τα ποντίκια κι αυτοί στην μεγάλη, σαν πριμαντόνες. Τί πόνος, τί κούραση, ειδικά όταν την κοπανούσαν για τα γύρω χωριά με το τζιπάκι για κανα καφέ. Παλιοζωή που δε λυπάσαι τα παιδιά για την εκπαίδευση που φάγανε ένα μήνα και κάτι στου Παπάγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από άποψη σωματικής και ψυχολογικής καταπόνησης' date=' θα προτιμούσα να κάτσω λίγο καιρό στου Παπάγου σε πιό δύσκολες (?) συνθήκες από τα στάνταρντ ενός κέντρου εκπαίδευσης και μετά ραχάτι, παρά να είμαι σκοπάνθρωπος σε απάνθρωπες συνθήκες σε παραμεθόρια μονάδα. Δε νομίζω να έχουν φάει σταφίδες και τσάι πολλοί στρατονόμοι για να μην ψοφήσουν απ' το κρύο, εγώ έχω φάει αρκετές κι έχω πιει πολύ. Ούτε πιστεύω να έχουν κάνει πορεία στο χιόνι και τη λάσπη, ούτε φυσικά και θα ξέρουν να στήσουν σκηνάκι. Είδες ο γραφέας?

 

Στον Παρμενίωνα που πήγαμε, είχαν έρθει 2 λεβεντόπαιδα μαζί μας και πραγματικά τα λυπήθηκα διότι υπερέβαλλαν εαυτόν. Εμείς στο σκηνάκι το μικρό με τα ποντίκια κι αυτοί στην μεγάλη, σαν πριμαντόνες. Τί πόνος, τί κούραση, ειδικά όταν την κοπανούσαν για τα γύρω χωριά με το τζιπάκι για κανα καφέ. Παλιοζωή που δε λυπάσαι τα παιδιά για την εκπαίδευση που φάγανε ένα μήνα και κάτι στου Παπάγου.[/quote']

 

Φεβρουαριος στην Κυπρο και ασκηση. Βροχη μερα νυχτα.

Εγω προσωπικα ειμαι 1.95. Με εναν ακομη σαν εμενα κοιμομασταν μαζι σε μικρο σκηνακι. (οπως και καθε ΣΝ αλλωστε) (και ναι εμεις τα στησαμε)

Ιουλιος στην Κυπρο. 40+ βαθμοι. Νικηφορος η ασκηση (ο αντιστοιχος Παρμενιων.) Παλι στο μικρο.

 

Μιλωντας για καφεδες, ποσους ηπιες στο 3ο γραφειο?

 

Υ.Γ. Το ερωτηματικο μετα το "δυσκολες" ειναι καλυτερα να το βγαλεις.

Αυτο τουλαχιστον φανταζομαι πως ειναι κοινως αποδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια θα μου ριξετε τα μαλλια εδω μεσα. ναι οκ στησατε το σκοινακι. ναι οκ κοιμηθηκατε σε αυτο αν και στεναχωρα. Αυτο ηταν το πακετο; η ασκηση ποια ηταν; κανατε κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Hamurabi, σε κανενα post μου δεν ισχυριστηκα οτι "πιεστηκα" καπου.

Απλα σχολιαζω το "ελα μωρε, τι να μας πειτε και εσεις.. εμεις στα γραφεια ξερεις τι περασαμε?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...