Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το 1993 είναι πρόσφατο; :mrgreen:

 

Στο ηρωϊκό 290ΤΠ (Λιβαδοχώρι).

 

Κάτι πιο πρόσφατο. Από 2004-05 και μετά για να μάθουμε πληροφορίες :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

86Α esso :mrgreen:

ΠΖ ^ :-D

Διαδρομή. Ιωάννινα-Αθήνα-Φλώρινα-Ξάνθη-Φλώρινα πάλι :confused: -Βόλος- Φλώρινα :-? ---------> Σπίτι μου επιτέλους.

Απολύθηκα από φυλάκιο πυρομαχικών που εκτελούσα χρέη αρχιφύλακα (πως διάολο το λένε) και έπρεπε να τους πάρω τηλέφωνο τους καραγκιόζιδες να τους θυμήσω ότι έπρεπε να έρθουν να με πάρουν γιατί εκείνη την ημέρα έπρεπε να παραδώσω και να απολυθώ.

Καταπληκτικό. !!!!! Δεν υπήρχε λέει υπαξιωματικός για να αναλάβει τη θέση μου. Με τα πολλά ήρθε ένας καραβανάς με ένα τζιπάκι (δεν υπήρχε ούτε έφεδρος οδηγός :mrgreen: ) και έφυγα.

Φυσικά το φυλάκιο δεν το παρέδωσα ποτέ.. Στάχτη και μπαρούτι να γίνει :-D

 

Μιλάμε για πολύ τουρισμό. :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

247 σειρά , 97 Β' ΕΣΣΟ Πυροβολικό

2 μήνες Θήβα ---> 2 μήνες Πάτρα για μετεκπαίδευση --> 9 1/2 μήνες Ρόδο 115 ΤΕ Αφάντου , ειδικότητα Μηχανουργός Πυροβόλου (εκ των υστέρων έμαθα ότι ήμουν ο τελευταίος με τέτοια ειδικότητα) ---> 3 1/2 μήνες Σχολή Πυροβολικού Μεγάλο Πεύκο.

 

Καμιά σειρούλα από Ρόδο ή από την ΜΥΠ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από χρόνια αναβολών, έφτασα να είναι 289, 2004 Δ ΕΣΣΟ.

 

Θήβα

--->Λέσβο @ 98 ΜΕΘ

Σε τρεις μέρες με έβαλαν γραφέα 3ου γραφείου. Άπειρο μίσος από κάτι αγράμματους (κυριολεκτικά) γιατί λέει κωλοβάραγα και δεν έκανα πρωινά νούμερα. Μέσα σε αυτήν την κατάσταση, και με άπειρο πήξιμο στο γραφείο, ο κιρσός στο πόδι χειροτερεύει επικίνδυνα και πάω για εγχείρηση. Ως Αρχηγός Στοιχείου Αντιαεροπορικού Πυροβόλου, έπρεπε να περάσω ΛΥΒ, αλλά όντας στο 401 δεν πέρασα. Γυρνάω πίσω, οι ΕΠΟΠ έχουν κάνει χοντρή μαλακία σε άγημα για στρατηγό (δεν πάτησαν!!!) και έχουν πάρει όλα τα νούμερα επ' ώμου. Όλα τα κωλοφάνταρα είναι αρντάν εκτός από το μαλάκα που πήζει στο 3ο. Φτάνει ο καιρός για μετάθεση, θα φύγω λέω από το κωλότοπο, έρχεται σήμα να περάσω ΛΥΒ. Δε φεύγεις λέει, μετά τα ΛΥΒ. Τρελλή ξενέρα εγώ. Τελικά την ημέρα που έγευγα για ΛΥΒ μου λένε πακετάρισέ τα, φεύγεις μετάθεση. Ο διοικητής που με γούσταρε, για να μου κάνει χάρη έριξε τηλέφωνο στην επόμενη μονάδα μου οπότε φτάνουμε στα...

 

----> 180 ΜΚ/Β ΧΩΚ

Μπαίνω κατευθείαν στο 3ο, τα πράγματα ακόμα χειρότερα. Τρελλή δουλειά, έπρεπε να βοηθάω και τον Β.Αξ.Επ., έναν Λοχία, γιατί δεν ήξερε καλά λέει. Ο υπόδικας με γουστάρει αλλά ακόμα πιο πολύ γουστάρει να γκαζώνει κόσμο και ειδικά εμένα. Μετά κόπων και βασάνων (και άπειρης έλλειψης ύπνου), απολύθηκα, τουλάχιστον με 1 μήνα καθαρή άδεια απόλυσης.

 

Η πλάκα είναι ότι επειδή δεν προβλέπονταν να απολυθώ ως Αρχηγός Στοιχείου αλλά Στρ(ΠΒ), μου άλλαξαν ειδικότητα τελευταία στιγμή και απολύθηκα ως διαβιβαστής, με την ειδικότητα διορθωμένη με blanco στο χαρτί αλλά αλλά Λοχίας... Με έπερναν τηλ απο τη Στρατολογία για να καταλάβουν τι έχει γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

257 , 98ΣΤ ΕΣΣΟ.... ΣΤΡ(ΠΖ)

 

Ξεκίνησε η θητεία με 4-5 φιλαράκια από Αθήνα, στο Μεσολλόγι...

 

και στη συνέχεια πήραμε μετάθεση όλοι μαζί στο 502 Μηχανονοκίνητο τάγμα πεζικού - Ταξιαρχία Ρίμινι (Καβύλη Ορεστιάδα)

 

Ειδικοτήτα.. ΑΤ/ΠΑΟ αλλά λόγω σπουδών.. με πήραν 1ο γραφείο - Στρατολογία...

 

Από εκείνη την ημέρα ουσιαστικά τελείωσε και η θητεία... καθώς ποτέ δεν είχα εκπαίδευση... ποτέ δεν ήμουν στην αναφορά... ποτέ δεν ήμουν κάπου lol

 

Στα μοναδικά που είχα συμμετοχή ήταν... σε 2 νυχτερινές πορείες.... 1 βολή... και την γυμναστική κάθε Σάββατο... αυτά..

 

Σκοπιές.. όταν το τάγμα ήταν εκτός για άσκηση...

 

...

 

Στη συνέχεια αν θυμάμαι καλά ήταν 605 Τάγμα Πεζικού Νέα Σάντα... Πολυεθνικό Κέντρο Κιλκίς... το οποίο νομίζω έκλεισε μετά από λίγο καιρό...

 

...εκεί με το που πήγα.. έγινα ταχυδρόμος.... λίγες σκοπιές... χαλαρά την άλλη μέρα... και πάλι όχι αναφορές... κλπ...

 

Σε αναφορά ήμουν μόνο στο κέντρο... και μια φορά που έφαγα 20 μέρες φυλακή.... (γιατί είχαμε σκοπιά κεντρική πύλη...και αντί να κοιμόμαστε σε ένα τρισάθλιο χώρο που είχε εκεί... κοιμηθήκαμε στο θάλαμο...και φάγαμε όλοι από 20 γιατί έκανε έφοδο ταξίαρχος...)

 

Μια χαρά ήταν πάντως... 18 μήνες στην πλάκα με τα φιλαράκια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να πω κ γω. 287 σειρά, γεράματα στο Μηχανικό (Ναύπλιο). Μια χαρά εκεί. Μετάταξη σε ΣΝ, εκπαίδευση στο παλίο ΚΕΣΝ (στρατόπεδο Φακινου στου Παπάγου, όπως ανεβαίνουμε την Κατεχάκη μετά τα Νοσοκομεία αριστερά πριν το φανάρι). Όλο το καλοκαίρι του 2004 εκεί, αντί να βλέπω δηλαδή Εuro και Ολυμπιακούς είδα... το Χριστό φαντάρο! 3,5 μήνες τον πούλο, 3-5 ώρες ύπνο σπαστά και τις υπόλοιπες ώρες εκπαίδευση, καψόνια κλπ, το σπίτι μου τόσο κοντά αλλά τόσο μακριά αφού σε κάποια φάση είχαμε 100 άτομα και 100-102 υπηρεσίες και συνεπώς η σκοπιά πήγε σύννεφο, 1-2 εξοδόχαρτα προορίζονταν για 2 συγκεκριμένα άτομα, το δεύτερο μήνα τα υπηρεσιακά αντικατέστησαν τα ανύπαρκατα εξοδόχαρτα (πάλι καλά), η πρώην με άφησε την κατάλληλη στιγμή χωρίς πολλές τύψεις ("καλό" κορίτσι και αυτό...) όπως άλλωστε έκαναν και αρκετές άλλες εκείνη την περίοδο. Μια χαρά δηλαδή, απλά ήμουν τη λάθος εποχή στο λάθος μέρος. Μετά κυριλέ!!! Διακοπές ως λοχίας ΣΝ πλέον στο Σουφλί, όπως έγραψα σε άλλο θέμα, και μετά διακοπές στο Πεντάγωνο (με αρκετή πύλη ομως για κάνα μήνα). Αυτά. Όσοι Αθηναίοι γουστάρετε τέτοια φάση μην πάτε ΣΝ τώρα γιατί το ΚΕΣΝ είναι πλέον στην Καρδίτσα! Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

84 ΣΤ' ΕΣΣΟ 173

 

Καλά ρε παιδιά τέτοια Post τι χρειάζονται ???

με έχει πιάσει μελαγχολία……….

Platano και marios1957 που κρυφτήκατε????

Ειμουν 84 E' ΕΣΣΟ σειρα 172.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

283 σειρά...Αν θυμάμαι καλά...

6ο Σύνταγμα Πεζικού Κόρινθος ->

Κολλέγιο ΠΙΚΠΑ Ρόδος (Στρατιωτικό Ταχυδρομείο) ->

2/39 Σύνταγμα Ευζώνων Μεσολόγγι (Στρατιωτικό Ταχυδρομείο + Κεπικ)

 

Όλα καλά....απίστευτα μπάνια στην Ρόδο (και Σουηδέζες :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

290 σειρά η πιό προβλεπέ 2005 Α ΕΣΣΟ.

 

Κατατάχθηκα στο ΚΕΔΒ ως διαβιβαστής και όταν ορκίστηκα μετατάχθηκα στο Πεζικό σαν ΥΕΑ...

Από εκεί και μετά: ΣΕΑΠ

294 ΤΕ στην Ρόδο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...