Προς το περιεχόμενο

Τι σειρα ησουν στο στρατο;


A3TeRnuS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και μια μιλάτε για άκυρα, άκυρο σε επιλοχία έχετε ρίξει; Σε λοχαγό; Σε ταγματάρχη; Σε αντισυνταγματάρχη; Στο Σουφλί (ως ΣΝ πλέον) ένα μήνα ότι περνούσε από Λάβαρα έφευγε με τάκο (εκτός από φαντάρους, την πρώτη κλήση έριξα αναγκαστικά υπό την εποπτεία ανωτέρου σε έναν οδηγό γιατί το όχημα ήταν πουτ@να και μόνο τα κλάματα δεν έβαλε ο καημένος, τον λυπήθηκε η ψυχή μου, ελπίζω να μην στερήθηκε καμιά άδεια). Χτυπάγαμε προσοχή μόνο στον Ταξμαν (ως τα τσιράκια του) και όλοι οι άλλοι τον π0ύλ0 αρμ. Ειδικά τα τσογλ@νια οι επχίες-ανθστες που πουλάνε και τσαμπουκά στα φαντάρια, τους είχαμε σκίσει, για να μην πω για τα "στελέχη" τα ΕΠΟΠ. Οι πιο κύριοι βεβαίως ήταν οι αξιωματικοί αλλά αφού ρε φίλε Σχη δεν έχεις ταυτότητα, πάρε χαιρετούρα, πάρε και τον τακόχαρτο να χεις να πορεύεσαι και καλό δρόμο (να δω πως θα γίνεις Ταξμαν άν ξεχνάς συχνά την ταυτότητα ή δεν φοράς ζώνη). Για σας δούλευαμε ρε μπαγάσηδες και ας μη μας χωνεύατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

287, Ο Διαμαντής ήταν νομίζω, δεν πρέπει να κάνω λάθος, τον έχω και σε μια ομαδική φωτογραφία κάπου. Ωραίο το Ναύπλιο! Οδηγός ή Σκαπανέας έγινες, μετά που πήγες; Είδες πάντως που όταν τρως σουβλάκια απεξω και σάντουιτς από το κψμ δεν παθαίνεις τίποτα;;;; Λεφτά να χεις να χαλας.

Σκαπανη και μαλιστα Λχιας

Μετα ανεβηκα Ξανθη και ξαναγυρισα Ναυπλιο,ΛΔ με λοχαγο τον θεο τον Κολλια...:mrgreen: :mrgreen: Φιλε σαν ΛΔ καμια σχεση ο Κολλιας με αυτα που βλεπαμε σαν νεοσυλλεκτοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καρακόλι τρελλό. Μετά-βολη!!!

 

Άτσιρο :razz:

 

Θυμάμαι που πήγαινα 401 φορώντας μπλε μπερέ και κάτι καρακόλια μου έκαναν σκηνικά και καλά γιατί δε φοράω δίκοχο. Μου έκαναν τελικά αέρα, αλλά ειλικρινά δε μπορούσα να καταλάβω πόσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να κάνεις νούμερα σε κάποιον που είναι συνάδελφος σου. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά να σου πω την αλήθεια μόλις έμαθα ότι ένα ξαδερφάκι μπήκε ΣΝ τον πήρα τηλ και άκουσε ένα ωραίο υβρεολόγιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτσιρο :razz:

 

Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και εξαιρέσεις' date=' αλλά να σου πω την αλήθεια μόλις έμαθα ότι ένα ξαδερφάκι μπήκε ΣΝ τον πήρα τηλ και άκουσε ένα ωραίο υβρεολόγιο...[/quote']

 

Είναι και η υπηρεσία που σε κάνει -όπως και στην αστυνομία- να βλέπεις τους άλλους ως εν δυνάμει εχθρούς σου, είναι και θέμα χαρακτήρα : Άμα είσαι τύπος του να τη βγει και να την πει στον άλλο, είσαι ιδανικός για εκεί.

 

Θυμάμαι με ένα φίλο μου που ηταν στην ασφάλεια του Βαρβιτσιώτη το '92-93, πέρναγα καμμιά φορά απ' το Γκολφ της Γλυφάδας το καλοκαίρι που ήταν η καλοκαιρινή κατοικία του και τα άτομα πέρναγαν ζωή και κότα. Πήγαιναν βόλτες Γλυφάδα, έμπαιναν στο σπίτι και έτρωγαν απ' το ψυγείο, κλπ. ¨Ηταν κι ένας μπάτσος απ' έξω, ίσαμε 150 κιλά, θεόχοντρος που δεν μπορούσε να κουνηθεί.

 

Σε μια περιπολία με ένα Νισσάν Sunny που είχαν, αφήνει ο παπάρας ο συνοδηγός το 45άρι πάνω στο ταμπλώ και σε απότομη στροφή έφυγε το όπλο έξω και το έψαχναν στο χωράφι....:mrgreen:

 

Τον φύλαξε ο Θεός το Βαρβιτσιώτη. Με τέτοια ασφάλεια....

 

ΥΓ

Την παραμεθορια θητεία του την έκανε Μυτιλήνη. Απ' όσο μου έλεγε, από παπούτσι πάντα παντόφλα Μιτσούκο.

 

ΥΓ2

Ποτέ δεν θα ήθελα να γίνω τέτοιος. Αποκλείεται να μπορούσα βλέποντας φαντάρο στην καφετέρια να σηκωθώ να του την πω όπως έκανε αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άτσιρο :razz:

 

Θυμάμαι που πήγαινα 401 φορώντας μπλε μπερέ και κάτι καρακόλια μου έκαναν σκηνικά και καλά γιατί δε φοράω δίκοχο. Μου έκαναν τελικά αέρα' date=' αλλά ειλικρινά δε μπορούσα να καταλάβω πόσο μαλάκας πρέπει να είσαι για να κάνεις νούμερα σε κάποιον που είναι συνάδελφος σου. Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά να σου πω την αλήθεια μόλις έμαθα ότι ένα ξαδερφάκι μπήκε ΣΝ τον πήρα τηλ και άκουσε ένα ωραίο υβρεολόγιο...[/quote']

Κοίτα, σκηνικό δεν έχει δικαίωμα να σου κάνει κανείς. Αν σου πει "γιατί ρε μεγάλε είσαι ασκεπής" και συ απαντήσεις "γιατί έτσι μ'αρέσει", τι θα πει τότε αυτός; Η δουλειά του είναι μόνο να καταγράφει, όχι να τιμωρεί ή να το παίζει εξουσία (παρότι έχει και μεγάλη και φυσικά ότι και να γίνει τον ΣΝ θα πιστέψουν όλοι). Εγώ, ευγενέστατα όπως πάντα, το πολύ πολύ να σε έγραφα αν πούλαγες μούρη και θα πήγαινες στην ευχή του Θεού, σφάξιμο με το βαμβάκι, είναι το χειρότερο. Το αν θα σε τιμωρούσε κάποιος θα μου ήταν αδιάφορο. Γιαυτό και ΣΝ θα πρέπει να είναι όλοι μεγάλης ηλικίας, ένας πιτσιρίκος δεν μπορεί να διαχειριστεί την εξουσία της ιδιότητάς του και το πιθανότερο είναι να δημιουργεί προβλήματα. Ούτως ή άλλως, πάντως, στον Εύρο δεν γράφουμε φαντάρους. Στο Πεντάγωνο και μες την Αθήνα όμως, είναι πιο πιθανό να μη στη χαρίσουν. Γεμάτο αστέρια παντού να σε κοιτάνε, είναι δύσκολο να κάνεις τα στραβά μάτια συνέχεια γιατί και ο ελέγχων ελέγχεται. Το αν έχεις βύσμα, είναι επίσης αδιάφορο, και οι ΣΝ βύσμα έχουν όλοι. Πρέπει να καταλάβουν όλοι ότι τσαμπουκάδες και οι μαγκιές δεν περνάνε πια, αυτό ισχύει για όλες τις πλευρές. Γιαυτό και όποτε ακούω ιστορίες αστείρευτης μαγκιάς στο στρατό χαμογελάω, συνήθως είναι παραμύθια. Και φυσικά, το να την πεις σε φαντάρο δεν είναι μαγκιά. Πήγαινε κάνε σκηνικό σε Σχη να σε παραδεχτώ. Στο τέλος της θητείας μου εβρισκόμενος στο Πεντάγωνο, αντί να γράφω, τα είχα όλα γραμμένα. Δεν πα να σαι ασκεπής, δε πα να μην φοράς ζώνη, σκασίλα μου. Απολύομαι!!! Α, και τον ξέδερφο δεν έπρεπε να το βρίσεις αλλά να του δώσεις κουράγιο γιατί αυτά που θα περάσει (ή πέρασε ήδη) στην εκπαίδευση ούτε στους χειρότερους εφιάλτες σου δεν θα τα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω για του Φακίνου, όπως και ήξερε και αυτός αλλά τελικά ζήτησε να πάει.

Ρε συ kirileman για το αν πουλούσα μαγκιά στο στρατό, απλώς θα σου πω ότι δε βγήκα ποτέ τακ line και γενικώς προσπαθούσα να μην προκαλώ.

 

Το ότι ήρθαν 2 τυπάκια 18χρονα να πουλήσουν μούρη σε φαντάρο (τον οποίον βλέπουν με βαλίτσα να μπαίνει στο 401 και άρα μάλλον δεν πάει για να ψωλάρει) επειδή φοράει μπερέ και όχι δίκοχο, το βρίσκω το λιγότερο θλιβερό. Η απάντηση μου ήταν (και δεν έλεγα ψέματα) ότι στη ΣΠΖ Χαλκίδας μας είχαν υποχρεώσει να φοράμε μπερέ και όχι δίκοχο. Όταν δεν το πίστεψαν τους είπα ότι το πρωί που ξεκίνησα απο τη Χαλκίδα και πριν βγω απο τη Σχολή πέτυχα τον Υποστράτηγο τον όποιο και χαιρέτησα κανονικά (κοινώς με είδε με το μπερέ) οπότε δε μου καίγεται καρφάκι για το αν θέλουν να με γράψουν ή όχι και να τελειώνουν επειδή έχω και ραντεβού με χειρουργό στο 401 και δε μπορώ να καθυστερήσω. Με έγραψαν εισέπραξαν φυσικά ένα άκυρο περιποιημένο όταν ήρθε η κατάλληλη ώρα αλλά πολύ θα ήθελα να τους το διαβιβάσω στους συγκεκριμένους με τη μανούλα ή την αδελφή ή την γκομενά τους ως ταχυδρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω για του Φακίνου' date=' όπως και ήξερε και αυτός αλλά τελικά ζήτησε να πάει.

 

Με έγραψαν εισέπραξαν φυσικά ένα άκυρο περιποιημένο όταν ήρθε η κατάλληλη ώρα αλλά πολύ θα ήθελα να τους το διαβιβάσω στους συγκεκριμένους με τη μανούλα ή την αδελφή ή την γκομενά τους ως ταχυδρόμο.[/quote']

Το ΚΕΣΝ είναι στην Καρδίτσα τώρα πια (και οι πρώτες σειρές εκεί πρέπει να πέρασαν του Χριστού τα πάθη!!!)

 

Σου είπα, σκασίλα τους αν θα τιμωρηθείς ή όχι. Το πρόβλημα έγκειται στο γεγονός ότι κάνουν παιδαρέλια ΣΝ, δεν τηρείται δηλαδή το κατώτατο όριο ηλικίας, ούτε φυσικά ύψους και μορφωτικού επιπέδου. Η 288 ειδικά πρέπει να είχε μέσο όρο 19!!! Η 289 τα ίδια, άσε που είχε πέσει τηλέφωνο στο ΚΕΣΝ και περάσαν μια εκπαίδευση τζάμι, οι γιωτάδες. Ούτε προσοχή δεν χτυπούσαν στους εκπαιδευτές. Τι να σου πουν αυτοί; Και πως να πάνε να κάνουν έλεγχο τα νιάνιαρα; Εγώ ήμουν 30 και πραγματικά δεν τολμούσε να αντιμιλήσει κανείς, εννοείται ότι δεν έδινα το παραμικρό δικαιώμα γιατί ήμουν τυπικότατος -μόνο ευχαριστώ δεν μου έλεγαν- και γιαυτό οι διοικητές έστελναν σχεδόν αποκλειστικά εμένα έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"γιατί αυτά που θα περάσει (ή πέρασε ήδη) στην εκπαίδευση ούτε στους χειρότερους εφιάλτες σου δεν θα τα δεις."

Τι ειδους εκπαιδευση κανατε κιριλεμαν΄;;;

 

αλεξιπτωτιστης εδω. ειμαι περιεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"γιατί αυτά που θα περάσει (ή πέρασε ήδη) στην εκπαίδευση ούτε στους χειρότερους εφιάλτες σου δεν θα τα δεις."

Τι ειδους εκπαιδευση κανατε κιριλεμαν΄;;;

 

αλεξιπτωτιστης εδω. ειμαι περιεργος.

Προφανώς υπερβάλω. Είναι κυρίως ψυχολογικά τα καψόνια, όχι τόσο σωματικά. Έτσι ήταν και έτσι θα είναι. Το ξύλο σταμάτησε να πέφτει στο ΚΕΣΝ από το 92. Και μιλάμε για ΠΟΛΥ ΞΥΛΟ. Κάτι τέτοιο βεβαίως δεν είναι εκπαίδευση με την κλασσική έννοια. Είναι μάλλον χειρότερο. Αν ρωτήσεις παλαιότερους ΣΝ θα καταλάβεις γιατί δεν θέλουν ούτε την πύλη Παπάγου να ξαναπεράσουν! Σήμερα, δεν πέφτει ξύλο. Δεν κάνεις κάτι, όμως, ενδιαφέρον, έστω και κουραστικό. Να φανταστείς, ακόμα και ο στοίβος μάχης μας φάνταζε παιχνίδι, διασκέδαση. Ούτε αυτό δυστυχώς. Αντί αυτού, ατέλειωτες ώρες ακινησίας χωρίς νόημα, βασανιστήρια της "σιωπής", τα λέω (ή των ουρλιαχτών σε άλλες περιπτώσεις) και ότι άλλη μαλακία μπορείς να φανταστείς από την οποία δεν μαθαίνεις απολύτως τίποτα αλλά "λυγίζει" και τον πιο μπρατσαρά. Όσο για τους αλεξιπτωτιστές (πήγα αρκετές φορές στο στρατόπεδο και ως πολίτης), έχουν μακράν την πιο χαλαρή εκπαίδευση από τις ειδικές δυνάμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΑΠΟΤ Ις ΕΙΔΙΚΕς ΔΥΝΑΜΕΙΣ????

φιλε μνε αυτο αποδικνυεις οτι δεν εχεις ιδεα. εχω 3 ξαδερφους που εχουν τελειωσει ορινοι, 2 κολητους μου που χουν παει αμφιβιοι και ο αδερφος μου πεζοναυτης.

 

Οι αλεξιπτωτιστες κανουν ΟΟΟΟΛΑ οσα κανουν οι οροινοι,αμφιβιοι,πεζοναυτες ΣΥΝ οτι πεφτουν και με αλεξιπτωτα.

Εχεις καμια ιδεα τι γινεται στη ΣΧΑΛ (σχολη αλεξιπτω τιστων?)

το οτι μπηκαν 450 ατομα στη σειρα μου και μειναν 88 σου λεει κατι;

 

Φιλε μη λες καποια πραγματα αν δεν ξερεις. Μην τα καταριπτουμε ολα,ελεος.

 

Επισης το οτι σε ολες τις ειδικες δυναμεις μπενεις ΧΩΡΙΣ ΤΕΣΤ ενω για να μπεις αλεξιπτωτιστης κανεις δεκαδες τεστ σου λεει μηπως κατι;

 

ανταρτοπολεμος, 55χλμ ολονυχτια πορεια με φορτο,αμφιβιες επιχειρησεις και πτωσεις απο ελικοπτερα και αεροπλανα ειναι τοσο ευκολα για σενα; αν ναι μαλλον εισαι γενημενος ραμπο αλλα μην τα γ@μησουμε ολα φιλε.

ακους εκει οι αλεξιπτωτιστες εχουν την πιο χαλαρη εκπαιδευση.

 

Βρες καποιον αξιωματικο και μιλα που τα ξερει απο πρωτο χερι και ελα να τα ξαναπουμε.

Αν ειναι δυνατον "πηγες μερικες φορες στο στρατοπεδο" και εμαθες τι εστι εκπαιδευση αλεξιπτωτιστη.

 

Ρε παιδια ειναι κανενας αλλος αλεξιπτωτιστης εδω να γελασουμε με αυτα που διαβαζουμε μαζι ή θα γελαω μονος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος έχει κάνει 55 χλμ πορεια με φόρτο εχει το σεβασμό μου και γνωρίζω τα ανάλογα από φίλο μου που υπηρέτησε εκεί και μετά αποφάσισε να πάει στα ΟΥΚ (ακόμα εκει είναι).

 

Θυμάμαι που όταν πήγα για να τον δω στο Μ. Πεύκο το '92, ήρθε και μας είδε αναψοκοκκινισμένος. "Τι έπαθες ρε φίλε?" τον ρώτησα. "Μέχρι να φωνάξουν το όνομα μου έπαιρνα κάμψεις" απάντησε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...